Івано-Франківська обласна рада
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ | Сайт працює в тестовому режимі | Стара версія сайту
MENUMENU

Про звернення обласної ради про врегулювання питання щодо кримінальної відповідальності за незаконну порубку або незаконне перевезення, зберігання та збут лісу


Проект

УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме демократичне скликання
(
____________________ сесія)

РІШЕННЯ

 

від ___________ № ___________
м. Івано-Франківськ

 

Про звернення обласної ради
щодо нормативного
врегулювання питання
кримінальної відповідальності
за незаконну порубку або
незаконне перевезення,
зберігання та збут лісу

 

Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, з метою належного нормативного врегулювання питання кримінальної відповідальності за незаконну порубку або незаконне перевезення, зберігання та збут лісу, задля збереження і примноження лісових ресурсів нашої держави, обласна рада

вирішила:

1. Схвалити звернення обласної ради до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України про врегулювання питання щодо кримінальної відповідальності за незаконну порубку або незаконне перевезення, зберігання та збут лісу (додається).

2. Рішення надіслати Кабінету Міністрів України та Верховній Раді України.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови обласної ради С. Басараба і постійну комісію обласної ради з питань аграрної політики та земельних відносин (І. Приймак).

 

Голова обласної ради                                        Олександр Сич


Додаток
до рішення обласної ради
від №

Кабінет Міністрів України

Верховна Рада України

ЗВЕРНЕННЯ

1 січня 2019 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів”.

У пояснювальній записці до проекту цього Закону було зазначено, що він має на меті забезпечення збереження лісового фонду країни та посилення адміністративної і кримінальної відповідальності за незаконну вирубку лісу.

Законом було внесено зміни до статті 246 Кримінального кодексу України щодо кримінальної відповідальності за незаконну порубку або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу. Зокрема передбачено, що така відповідальність настає у разі заподіяння істотної шкоди та спричинення тяжких наслідків. При чому, істотною шкодою вважається така шкода, яка у дві тисячі і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а тяжкими наслідками вважаються такі наслідки, які у п’ять тисяч і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Очевидно, безпосередні розробники законопроекту вважали, що для кваліфікації кримінального правопорушення має використовуватись сума 17 гривень. Це і виявилось помилкою. Автори законопроекту не врахували норми пункту 5 Перехідних положень Податкового кодексу України, де зазначено, що якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1. пункту 169.1. статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року (у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, ‑ для будь-якого платника податку).

Саме на вказаний обрахунок неоподаткованого мінімуму доходів громадян звернута увага у Постанові Пленуму Верховного Суду України № 9 “Про деякі питання застосування судами України адміністративного та кримінального законодавства у звязку із набранням чинності Законом України від 22 травня 2003 року “Про податок з доходів фізичних осіб”.

Також з цього приводу висловилось і Міністерство доходів і зборів України у своєму листі від 29.07.2013 р. № 7692/6/99-99-10-04-02-15/2667, повідомляючи, що неоподаткований мінімум доходів громадян на рівні податкової соціальної пільги застосовується в частині кваліфікації злочинів та правопорушень, а не в частині визначення суми штрафних санкцій за правопорушення чи злочин, коли слід застосовувати неоподаткований мінімум доходів громадян, виходячи із суми 17 гривень.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” встановлено у 2019 році прожитковий мінімум для працездатної особи в розрахунку на місяць у розмірі 1921 гривень з 1 січня 2019 року, а отже податкова соціальна пільга з 1 січня 2019 року становить 960,5 гривень.

Таким чином, щоб притягнути лісопорушника до кримінальної відповідальності за незаконну порубку або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу з 1 січня 2019 року необхідно, щоб він спричинив шкоду на суму 1 млн. 921 тис. гривень. і більше, а відповідальність за це відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів” передбачена у розмірі від 17 тис. гривень.

Якщо кваліфікація буде визначена, як “неістотна шкода” – менша 1 млн. 921 тис. гривень, то наступатиме адміністративна відповідальність, яка для фізичної особи, що вперше вчинила таке порушення, визначена на рівні від 255 до 510 гривень.

Шкода від незаконного вирубування, знищення та пошкодження дерев і чагарників обчислюється згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2007 року № 665. Станом на початок 2019 року, з урахуванням інфляції, шкода за незаконну рубку одного дерева з діаметром пня 30 см оцінюється орієнтовно в 4,2-4,5 тис. гривень, діаметром пня 40 см – близько 9 тис. гривень, діаметром 50 см – 12 тис. гривень. Для загального уявлення масштабів застосування Закону: при середній повноті деревостану зловмисникам потрібно одночасно зрубати гектар-півтора зрілого лісу, або вирубати понад 500 таких дерев, що складає 250-300 м3 деревини, а щоб завантажити необхідно 7-10 лісовозів або 5-6 залізничних вагонів, щоб їхні дії підпали під термін “завдано істотної шкоди”. Що стосується так званих “тяжких наслідків”, то потрібно одноразово вирубати понад 1 тис. дерев діаметром пня 30 см. І тільки тоді слідчий районного відділення поліції матиме правові підстави для оголошення підозри таким спритним ділкам.

Такі норми Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів” виявилися справжнім подарунком для лісових браконьєрів. Закон надає їм мало не безмежні можливості красти український ліс, обмежуючись тільки адміністративними штрафами, якщо вдасться встановити особу лісопорушника.

Тим не менше, як показує судова практика, судова система України з 1 січня 2019 року уже активно застосовує норми цього Закону, закриваючи кримінальні провадження щодо порушників у зв’язку з декриміналізацією через високий поріг спричиненої шкоди для притягнення до кримінальної відповідальності.

Вважаємо такий підхід до запровадження кримінальної відповідальності за незаконну порубку або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу невиправданим, необґрунтованим та необ’єктивним, оскільки він дозволяє великій кількості лісопорушників уникнути кримінальної відповідальності.

У зв’язку з цим, звертаємося щодо негайного внесення змін до Кримінального кодексу України задля встановлення виваженого порогу спричиненої шкоди для притягнення до кримінальної відповідальності за незаконну порубку або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу в розмірі від двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (з 1 січня 2019 року – 19210 гривень), а при спричиненні меншої шкоди – має здійснюватись притягнення до адміністративної відповідальності.

За таких умов можна буде сподіватись на створення дієвого превентивного механізму утримання від вчинення злочинів, повязаних з незаконною порубкою або незаконним перевезенням, зберіганням та збутом лісу.

Прийнято на _________________ сесії
Івано-Франківської обласної ради
сьомого демократичного скликання
______________________ 2019 р.

Станом на
Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу

Загальний опис необхідної інформації
Вид, назва, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит

або

Прошу у встановлений Законом України "Про доступ до публічної
інформації" строк надати мені відповідь:
Дата