Про інформацію керівника Івано-Франківської обласної прокуратури про результати  діяльності органів прокуратури Івано-Франківської області у І півріччі 2024 року


УКHАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(____________________ сесія)

РІШЕННЯ

___________                      м. Івано-Франківськ                      № __________

 

 

Про інформацію керівника
Івано-Франківської обласної
прокуратури про результати
діяльності органів прокуратури
Івано-Франківської області
у І півріччі 2024 року

 

 

 

Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статті 6 Закону України “Про прокуратуру”, враховуючи висновки і рекомендації постійної комісії обласної ради з питань захисту прав людини, законності та правопорядку, обласна рада

вирішила:

Інформацію керівника Івано-Франківської обласної прокуратури Хими Романа Романовича про результати діяльності органів прокуратури Івано-Франківської області у І півріччі 2024 року взяти до відома (додається).

 

 

Голова обласної ради                                                        Олександр Сич


Інформація про результати діяльності органів прокуратури  Івано-Франківської області у I півріччі 2024 року
Впродовж I півріччя 2024 року органами прокуратури Івано-Франківської області реалізовано системні заходи задля забезпечення ефективного виконання визначених законодавством функцій та завдань.
В умовах особливого періоду наглядові й координаційні повноваження прокурорів спрямовувалися на об’єднання зусиль правоохоронців із метою зміцнення законності та підтримання правопорядку на території області, захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави від злочинних посягань, передусім пов’язаних зі збройною агресією російської федерації проти України, забезпечення невідворотності покарання винних осіб.
Із урахуванням умов правового режиму воєнного стану в державі вживались заходи щодо вдосконалення організації роботи на основних напрямах прокурорської діяльності, в тому числі роботи з кадрами, запобігання негативним проявам серед працівників обласної та окружних прокуратур.
Станом на 01.07.2024 загальна штатна чисельність працівників органів прокуратури області налічує 264 одиниці, з яких 183 – посади прокурорів  (71 – в обласній прокуратурі, 112 – в окружних прокуратурах).
Наразі наявні 4 вакантні та тимчасово вакантні посади прокурора  (в окружних прокуратурах).
Протягом I півріччя 2024 року з органів прокуратури області звільнено  4 прокурорів (2 – за власним бажанням; 2 – у порядку переведення до інших органів прокуратури).
Прийнято на посаду прокурора 2 осіб (у порядку переведення з прокуратур інших регіонів, зокрема Сумської та Харківської обласних прокуратур).
Наказами Генерального прокурора та керівника обласної прокуратури заохочено 6 прокурорів. До дисциплінарної відповідальності притягнуто  1 працівника – прокурора окружної прокуратури.
З метою вдосконалення професійного рівня понад 150 прокурорів підвищили кваліфікацію у Тренінговому центрі прокурорів України.
Статус учасника бойових дій мають 9 працівників органів прокуратури області (серед яких 6 прокурорів).
Фактів порушення Присяги прокурора, вчинення діянь, що містять ознаки злочинів, у тому числі з ознаками корупції та проти основ національної безпеки України, прокурорами, а також іншими працівниками органів прокуратури області не допущено. Відсутні випадки вчинення дорожньо-транспортних пригод за участі працівників обласної та окружних прокуратур.
Проведено роботу щодо забезпечення належного функціонування органів прокуратури області та недопущення припинення їхніх повноважень в умовах особливого періоду, створення належних умов для виконання працівниками своїх обов’язків, їхньої безпеки під час сигналів оповіщення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій.
Координаційна діяльність
Акцентуючи увагу на головних завданнях органів правопорядку щодо виявлення, припинення, розкриття та розслідування кримінальних правопорушень на пріоритетних напрямах, прокурорами реалізовувались надані законом координаційні повноваження.
Так, 27.02.2024 керівником обласної прокуратури проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів обласного (міжрегіонального) рівня, на якій обговорено стан протидії злочинності, в тому числі її організованим формам, кримінальним правопорушенням, пов’язаним зі збройним конфліктом, злочинам, що посягають на функціонування економіки держави, та на інших важливих напрямах.
Рішенням наради узгоджено ряд додаткових заходів, виконання яких певною мірою сприяло покращенню криміногенної ситуації та підтриманню правопорядку на території області, активізації роботи щодо захисту прав і свобод людини, а також суспільних та державних інтересів від протиправних посягань, передусім з указаних питань.
З метою посилення протидії кримінальним правопорушенням у сферах економічної безпеки держави та охорони навколишнього природного середовища першим заступником керівника обласної прокуратури проведено спільні наради за участі керівництва правоохоронних та інших уповноважених державних органів обласного рівня (27.03.2024 – щодо протидії кримінальним правопорушенням, пов’язаним із легалізацією (відмиванням) майна, одержаного злочинним шляхом; 02.04.2024 – з питань додержання вимог законодавства у сфері охорони територій та об’єктів природно-заповідного й лісового фондів).
Прийнятими постановами розроблено спільні заходи, спрямовані на підвищення рівня законності, виявлення та розкриття кримінальних правопорушень у зазначених сферах, забезпечення їх ефективного розслідування.
Також упродовж лютого – березня поточного року координаційні наради щодо протидії кримінальній протиправності з керівниками відповідних територіальних правоохоронних органів проведено очільниками всіх шести окружних прокуратур.
Окрім проведення нарад, обласною прокуратурою протягом I півріччя цього року реалізовано низку інших заходів координаційного характеру, насамперед пов’язаних із функціонуванням міжвідомчих робочих груп.
Зокрема, із урахуванням пропозицій керівників правоохоронних органів наказами керівника обласної прокуратури утворено 3 міжвідомчі робочі групи (з питань протидії кримінальним правопорушенням, учиненим неповнолітніми або за їх участі, стосовно дітей, у сфері охорони дитинства, а також пов’язаним із домашнім насильством (12.03.2024); щодо запобігання, виявлення та припинення кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності, вчинених працівниками правоохоронних органів (28.03.2024), а також кримінальних правопорушень, учинених із використанням інформаційно-комунікаційних систем, у тому числі пов’язаних із шахрайським заволодінням коштами громадян шляхом використання соціальної інженерії та незаконною діяльністю «кол-центрів» (01.04.2024)).
У зв’язку зі структурними та кадровими змінами оновлено склад  6 міжвідомчих робочих груп, утворених у попередні роки.
Загалом із метою запобігання, виявлення, припинення та ефективного розслідування кримінальних правопорушень, що посягають на важливі сфери суспільних відносин, на даний час в обласній прокуратурі діють  16 міжвідомчих робочих груп. Упродовж 6 місяців поточного року під головуванням керівництва обласної прокуратури проведено засідання 8 таких груп, результати яких оформлені відповідними рішеннями із розробленням конкретних заходів.
У зв’язку з наявністю проблемних питань у забезпеченні протидії кримінальним правопорушенням на окремих пріоритетних напрямах та необхідністю їх розв’язання, обласною прокуратурою спільно з ГУНП в області підготовлено й скеровано на місця 4 спільні листи (щодо забезпечення додержання вимог кримінального та кримінального процесуального законодавства під час досудового розслідування та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про кримінальні правопорушення, пов’язані з домашнім насильством; посилення протидії кримінальним правопорушенням щодо незаконного виготовлення, зберігання, збуту або транспортування з метою збуту підакцизних товарів; пов’язаним із легалізацією (відмиванням) майна, одержаного злочинним шляхом; а також з питань підвищення ефективності досудового розслідування та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про кримінальні правопорушення у сфері поводження з відходами).
З метою подальшого підвищення кваліфікації прокурорів, слідчих та інших працівників правоохоронних органів із питань розслідування кримінальних правопорушень в актуальних кримінальних провадженнях (зокрема, пов’язаних із домашнім насильством, у тому числі стосовно дітей, а також легалізацією (відмиванням) майна, одержаного злочинним шляхом), організації та здійснення оперативно-розшукової діяльності в умовах воєнного стану, в обласній прокуратурі організовано й проведено 3 спільні семінари; разом із представниками ГУНП в області, центру надання безоплатної правничої допомоги, неурядових громадських організацій та благодійних фондів проведено засідання «круглого столу» з метою посилення ефективності взаємодії у сфері захисту прав та інтересів дітей, а також осіб, які стали жертвами домашнього насильства.
Стан протидії кримінальній протиправності 
Унаслідок реалізації низки організаційних і практичних заходів шляхом комплексного застосування наданих повноважень упродовж I півріччя поточного року досягнуто певних позитивних результатів.
Завдяки, в тому числі, узгодженій діяльності прокуратури з іншими правоохоронними органами за підсумками 6 місяців цього року спостерігається зниження загальної кількості облікованих кримінальних правопорушень  (із 4 889 до 4 713 або -4%), рівень кримінальної протиправності залишається одним із найнижчих серед регіонів (35 злочинів (36 – за 6 місяців минулого року) на 10 тис. населення, загалом у державі цей показник становить 64).
Попри збільшення числа особливо тяжких злочинів їх питома вага становить лише 5% (в цілому у державі – 21%), на 9% зменшилась кількість тяжких злочинів (2 039 проти 2 248).
Дещо знизились темпи зростання кількості кримінальних правопорушень проти життя та здоров’я особи (із 591 до 643 або +9%, за 6 місяців 2023 року спостерігався ріст на 30%). Із 7 до 9 зросло число очевидних умисних вбивств, однак більш як на чверть знизилась кількість облікованих фактів заподіяння тяжких тілесних ушкоджень (із 15 до 11), більше половини з них (6) – такі, що спричинили смерть потерпілого.
Найбільшу частку кримінальних правопорушень у загальній структурі злочинності складають злочини проти власності (36% або 1 694 кримінальні правопорушення). Водночас спостерігається позитивна тенденція до зменшення їх кількості (-11%), в тому числі більш як на третину – крадіжок (593 проти  969 або -39%), наполовину – грабежів (9 проти 19 або -53%), на 63% (3 проти 8) – вимагань. Обліковано 1 розбійний напад.
Разом із тим, попри вжиті заходи продовжує збільшуватися число фактів шахрайського заволодіння коштами та майном (на 28% або із 759 до  972 кримінальних правопорушень).
Відчутно активізовано роботу щодо протидії злочинам у сфері господарської діяльності (101 проти 45), передусім фактам легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом. Дещо зросло число кримінальних правопорушень проти довкілля (із 80 до 84, +5%), їх питома вага є вищою від загальнодержавної та становить 2% (проти 1%).
Майже на 20% (зі 192 до 154) зменшилась кількість правопорушень проти безпеки руху та експлуатації транспорту, в тому числі особами, які керують транспортними засобами, що спричинило смерть потерпілого (з 22 до 15  або -32%), а також фактів незаконного заволодіння транспортними засобами  (з 11 до 9).
Попри незначне зниження кількості виявлених кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів їх питома вага складає 13% (10% у державі), близько половини облікованих кримінальних правопорушень зазначеної категорії  (252 із 594) – за фактами їх збуту.
Також дещо зменшилось число протиправних посягань у сфері використання електронно-обчислювальних машин, систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку (із 65 до 52 або -20%) та у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг (із 236 до 194 або -18%).
Попри це на 19% збільшилась кількість викритих кримінальних правопорушень, пов’язаних із хабарництвом (із 47 до 56), більше чверті з яких (16) – за фактами прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою.
Разом із тим зросло число злочинів проти громадської безпеки (зі 137 до 154, +12%), зокрема фактів незаконного поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами (зі 120 до 125, +4%); проти громадського порядку та моральності (із 34 до 136 або у 4 рази); проти статевої свободи та статевої недоторканості особи (з 6 до 10, +67%).
Майже наполовину зменшилася кількість облікованих кримінальних правопорушень у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації (84 проти 153), 61% з яких складають кримінальні правопорушення, пов’язані з ухиленням від призову на військову службу під час мобілізації (51).
За остаточними результатами досудового розслідування протягом  I півріччя 2024 року розкрито 2,4 тис. кримінальних правопорушень або 55%.
Означені та інші проблемні питання щодо протидії кримінальним правопорушенням будуть обговорені найближчим часом на наступній координаційній нараді з керівниками правоохоронних органів регіону.
Стан організації роботи з питань досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних зі збройною агресією російської федерації проти України
В умовах триваючої збройної агресії пріоритетним завданням правоохоронних органів області за координуючої ролі прокурорів залишається забезпечення належної фіксації та розслідування злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, основ національної безпеки України, інших злочинів, пов’язаних зі збройною агресією, встановлення осіб, винних в їх учиненні, забезпечення невідворотності їх покарання.
Упродовж січня – червня 2024 року в області зареєстровано понад  800 кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення зазначеної категорії, зокрема:
– 82 – за фактами вчинення злочинів проти основ національної безпеки України (1 – щодо змови про вчинення насильницької зміни чи повалення конституційного ладу та захоплення державної влади (ст. 109 КК України);  21 – щодо посягання на територіальну цілісність і недоторканність України  (ст. 110 КК України); 2 – за фактами фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади (ст. 110-2 КК України); 29 – за фактами державної зради  (ст. 111 КК України); 24 – щодо колабораційної діяльності (ст. 111-1 КК України); 1 – щодо пособництва державі-агресору (ст. 111-2 КК України); 3 – за фактами перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань (ст. 114-1 КК України); 1 – щодо несанкціонованого поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, в тому числі про їх переміщення територією України (ст. 114-2 КК України));
– 20 – за фактами вчинення злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку (1 – щодо пропаганди війни (ст. 436 КК України);  2 – за фактами виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікації її учасників  (ст. 436-2 КК України); 1 – щодо участі у веденні агресивної війни або агресивних воєнних дій (ч. 2 ст. 437 КК України); 16 – за фактами порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України));
– 711 – за фактами вчинення злочинів проти життя та здоров’я (ч. 2  ст. 15, ч. 1 ст. 115 КК України, ч. 1 ст. 115 КК України).
До кримінальної відповідальності за вчинення злочинів, пов’язаних зі збройною агресією російської федерації проти України, у I півріччі 2024 року притягнуто 64 осіб, із них 4 – за ст. 109 КК України; 1 – за ст. 110 КК України; 3 – за ст. 110-2 КК України; 5 – за ст. 111 КК України; 20 – за  ст. ст. 111, 111-1 КК України; 21 – за ст. 111-1 КК України; 2 – за ст. 111-2 КК України; 2 – за ст. 114-1 КК України; 1 – за ст. 114-2 КК України; 1 – за  ст. 436 КК України; 4 – за ст. 436-2 КК України.
Досудове розслідування у 78 таких кримінальних провадженнях (у тому числі розпочатих у минулих роках) завершено скеруванням у суди обвинувальних актів (18 – за ч. 3 ст. 110 КК України; 3 – за ст. 110-2 КК України; 4 – за ст. 111 КК України; 21 – за ст. 111-1 КК України; 27 – за  ст. ст. 111, 111-1 КК України; 1 – за ст. 111-2 КК України; 2 – за ст. 114-1 КК України; 2 – за ст. 436-2 КК України).
У вказаний період у кримінальних провадженнях про злочини, пов’язані зі збройним конфліктом, судами ухвалено 55 обвинувальних вироків, засуджено 55 осіб, із них 52 – призначено покарання у виді реального позбавлення волі (41 – терміном 15 років).
Органами прокуратури області вживаються заходи щодо забезпечення повноти й ефективності досудового розслідування у кримінальних провадженнях зазначеної категорії у повній відповідності до вимог кримінального процесуального законодавства.
Здійснюється постійний контроль за неухильним додержанням положень КПК України щодо підслідності таких кримінальних правопорушень, у тому числі територіальної, задля уникнення можливого визнання судами зібраних доказів недопустимими.
Відтак, протягом I півріччя 2024 року за територіальною підслідністю після проведення всіх можливих першочергових слідчих (розшукових) дій прокурорами скеровано понад 900 кримінальних проваджень.
Станом на 01.07.2024 правоохоронними органами області здійснювалося досудове розслідування у 147 кримінальних провадженнях про кримінальні правопорушення згаданої категорії, в 9 з них 15 особам повідомлено про підозру у вчиненні злочинів.
Попри те, що зусилля зосереджувалися на виявленні, фіксації та розслідуванні злочинів, пов’язаних зі збройною агресією російської федерації проти України, органами прокуратури області вживалися заходи щодо забезпечення належного виконання передбачених законодавством повноважень і на інших напрямах діяльності.
Стан протидії організованій злочинності
Проводилася робота з метою забезпечення дієвої протидії організованим формам злочинності. Завдяки реалізації координаційних повноважень прокурорів спільними зусиллями правоохоронців викрито найбільш небезпечні форми злочинності на пріоритетних напрямах діяльності.
Загалом протягом I півріччя 2024 року правоохоронними органами області задокументовано діяльність 10 (проти 8 – за аналогічний період  2023 року) організованих груп, до складу яких входило 36 осіб, якими вчинено злочини у сфері незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин (4); у сфері охорони довкілля (2), у тому числі з ознаками корупції  (у лісовій сфері) (1) та незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення (1); у кредитно-фінансовій системі (з ознаками корупції) (1); у сфері незаконного обігу підакцизних товарів (1); у сфері кібербезпеки держави (1), а також незаконне переправлення осіб через державний кордон України (1).
За результатами досудового розслідування під процесуальним керівництвом прокурорів до суду скеровано 7 обвинувальних актів про кримінальні правопорушення, вчинені організованими групами, стосовно  24 осіб.
Наприклад, 17.04.2024 до Івано-Франківського міського суду скеровано обвинувальний акт щодо розшуканого та екстрадованого в Україну співорганізатора злочинної групи – директора приватного підприємства, яка спільно з іншими учасниками злочинного угруповання, в тому числі керівництвом філії АКБ «Золоті Ворота», впродовж 2007 – 2008 років оформляла фіктивні кредитні договори та привласнила, розтратила і заволоділа шляхом зловживання службовим становищем і службового підроблення коштами зазначеної банківської установи в особливо великих розмірах (на суму понад 2,2 млн грн), легалізувала майно на суму 288 тис. грн та шляхом шахрайства заволоділа майном на суму 30 тис. грн (ч. 2 ст. 190, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України).
27 березня 2024 року до Снятинського районного суду надіслано обвинувальний акт стосовно 3 членів організованої групи, які впродовж січня – жовтня 2023 року незаконно придбавали, транспортували та зберігали з метою збуту, а також збували незаконно виготовлені підакцизні товари (тютюн та тютюнову сировину) (ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 204 КК України).
28 березня 2024 року до Рожнятівського районного суду скеровано обвинувальний акт стосовно 4 членів організованої групи, які незаконно видобували корисні копалини загальнодержавного значення на території природно-заповідного фонду (ландшафтного заказника місцевого значення «Ріка Лімниця з водоохоронною смугою вздовж берегів шириною 100 м») з русла ріки Лімниця в селищі Перегінське Калуського району, чим спричинили шкоду інтересам держави у сфері охорони навколишнього природного середовища на суму понад 876 тис. грн (ч. 4 ст. 240 КК України).
28 червня 2024 року на розгляд Івано-Франківського міського суду скеровано обвинувальний акт щодо 4 членів організованої групи, які з використанням фішингових програм несанкціоновано втручались в роботу інформаційно-комунікаційних систем, що призвело до витоку інформації, отримували доступ до облікових записів громадян України у соціальних мережах Facebook та Instagram, від їх імені надсилали їхнім «друзям» та «контактам» листи щодо позики грошей та надавали дані своїх і підконтрольних їм банківських карт, шляхом шахрайства заволодівали грошовими коштами громадян, а також легалізовували майно, здобуте злочинним шляхом (ч. 5 ст. 190, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 28, ч. 5 ст. 361 КК України).
28 червня 2024 року до цього ж суду надіслано обвинувальний акт стосовно 4 членів організованої групи, які впродовж січня – червня 2024 року незаконно придбавали, зберігали та пересилали з метою збуту, а також незаконно збували наркотичні засоби та психотропні речовини, зокрема передавали їх у місця позбавлення волі (ДУ «Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)» (ч. 2 ст. 307, ч. 3 ст. 307 КК України).
Також за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури у 2 актуальних кримінальних провадженнях 4 особам повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, пов’язаних зі встановленням, поширенням або застосуванням злочинного впливу, в тому числі у суспільстві та в установі виконання покарань.
Обвинувальний акт в 1 з цих кримінальних проваджень скеровано до суду, а саме 22.03.2024 щодо 4 осіб, які вчинили вимагання чужого майна, встановлювали у суспільстві та поширювали свій злочинний вплив, вчинили пособництво у підробленні офіційного документа, використання завідомо підробленого офіційного документа, примушували до виконання цивільно-правових зобов’язань та зверталися до особи, яка завідомо для них могла здійснювати злочинний вплив з метою застосування нею такого впливу  (ч. 4 ст. 189, ч. 1 ст. 255-1, ч. 1 ст. 255-3, ч. 2 ст. 355, ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України).
Загалом у закінчених розслідуванням кримінальних провадженнях про вчинення злочинів організованими групами встановлено збитки на суму  3,2 млн грн. У ході досудового розслідування добровільно відшкодовано  136 тис. грн, на майно підозрюваних накладено арешт на суму понад  5,4 млн грн, в одному кримінальному провадженні прокурором заявлено цивільний позов на суму 876 тис. грн.
Судами впродовж I півріччя поточного року із постановленням вироків (ухвал) розглянуто 6 кримінальних проваджень указаної категорії стосовно  12 осіб, із яких 10 – засуджено до покарання у виді реального позбавлення волі, 1 особу звільнено від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, щодо 1 особи кримінальне провадження закрито на підставі п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України (у зв’язку зі смертю обвинуваченого).
Кваліфікуючу ознаку «вчинення злочину організованою групою» у всіх випадках судом підтверджено.
Слід зазначити, що станом на 01.07.2024 на стадії досудового розслідування перебувають 3 кримінальні провадження, в яких 12 особам повідомлено про підозру у вчиненні злочинів організованою групою  (1 кримінальне провадження щодо 4 осіб, підозрюваних у вчиненні злочинів з ознаками корупції у сфері охорони лісових ресурсів на території об’єкта природно-заповідного фонду, що спричинили шкоду на суму 1,9 млн грн,  та 2 кримінальні провадження стосовно 8 осіб, підозрюваних у вчиненні злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин).
Також у залишку знаходиться 1 кримінальне провадження щодо 1 особи, якій повідомлено про підозру у вчиненні злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин, пов’язаних зі встановленням та поширенням у суспільстві злочинного впливу (ч. 1 ст. 255-1, ч. 2 ст. 255-1, ч. 2 ст. 307 КК України).
Нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове розслідування
Вжито низку організаційно-практичних заходів щодо забезпечення додержання законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство.
Під час здійснення прокурорського нагляду проведено понад 1,7 тис. перевірок в оперативно-розшукових справах, заведених правоохоронними органами; надано 262 письмові вказівки щодо проведення оперативно-розшукових заходів, з метою попередження та виявлення кримінальних правопорушень, розшуку осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду, ухиляються від відбування кримінального покарання, та безвісно зниклих; скасовано 15 незаконних постанов про заведення та закриття оперативно-розшукових справ.
На виявлені порушення закону при провадженні оперативно-розшукової діяльності внесено 29 документів реагування, за результатами їх розгляду до дисциплінарної відповідальності притягнуто 32 працівників органів поліції.
Прокурорами виявлено та внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про 78 раніше не облікованих кримінальних правопорушень, майже у половині з них (30) досудове розслідування завершено скеруванням до суду обвинувальних актів; скасовано необґрунтовані постанови слідчих та дізнавачів про закриття 191 кримінального провадження (174 – органів поліції, 17 – територіального підрозділу ДБР, дислокованого у місті Івано-Франківськ).
З метою активізації досудового розслідування, надано близько 1,8 тис. письмових вказівок, стан слідства у складних кримінальних провадженнях заслухано на оперативних нарадах у керівництва обласної прокуратури (обговорено понад 150 проваджень).
Завдяки практичній реалізації наглядових повноважень прокурорів у кримінальному провадженні загалом досягнуто підвищення ефективності роботи з виявлення та припинення кримінальних правопорушень, покращено якість слідства та його результати.
Загалом за процесуального керівництва прокурорів слідчими підрозділами та органами дізнання територіальних правоохоронних органів області здійснювалось досудове розслідування у понад 18,9 тис. кримінальних проваджень, у 3,9 тис. із них досудове розслідування завершено, в тому числі  у 42% (1 644, що на 8% більше, ніж за аналогічний період минулого року  (1 520)) – у суди скеровано обвинувальні акти.
З укладенням угод завершено розслідування 109 кримінальних проваджень (13 – з угодами про примирення, 96 – з угодами про визнання винуватості).
У всіх закінчених кримінальних провадженнях установлено збитки на суму понад 38 млн грн, із яких на стадії досудового розслідування відшкодовано більше 5 млн грн, накладено арешт на кошти та майно в сумі  18,5 млрд грн (18,4 млрд грн – у кримінальних провадженнях слідчих органу безпеки), на 13 млн грн заявлено позови. Рівень відшкодування заподіяної шкоди складає 13%.
Із урахуванням умов особливого періоду органами прокуратури області продовжено цілеспрямовану роботу щодо забезпечення передачі на потреби Збройних Сил України та інших військових формувань майна і грошових коштів, вилучених під час досудового розслідування кримінальних проваджень.
Загалом із початку воєнного конфлікту по даний час міськрайсудами області за участю прокурорів постановлено 41 ухвалу (11 – за 6 місяців  2024 року) щодо задоволення клопотань про зміну запобіжних заходів та звернення суми застав, унесених за підозрюваних у кримінальних провадженнях, на потреби Збройних Сил України (на загальну суму  понад 4,4 млн грн, із яких 1,2 млн грн – у поточному році).
Також обласною прокуратурою спільно з окружними прокуратурами вжито заходи, спрямовані на передачу для потреб Збройних Сил України вилучених у кримінальних провадженнях транспортних засобів (наразі за участю прокурорів судами прийнято такі рішення щодо 49 транспортних засобів (автомобілів), у тому числі щодо 7 – у 2024 році).
Забезпечено належний прокурорський нагляд за досудовим розслідуванням, у тому числі у формі процесуального керівництва ним, підрозділами Головного управління Національної поліції в області, якими закінчено розслідування у 3,8 тис. кримінальних проваджень (2 394 – у формі досудового слідства, 1 407 – у формі дізнання).
У понад третині з них (1 552 або 41%) у суди скеровано обвинувальні акти (що на 9% більше, ніж за аналогічний період минулого року (1 429)). Дещо зросла кількість укладених у кримінальних провадженнях угод про примирення (з 2 до 13) та визнання винуватості (з 82 до 89).
У 2 149 (57%) кримінальних провадженнях прийнято рішення про їх закриття.
У закінчених слідчими та дізнавачами підрозділів поліції кримінальних провадженнях забезпечено відшкодування 15% збитків, заподіяних кримінальними правопорушеннями (5 млн грн із 33 млн грн). Накладено арешт на кошти та майно в сумі 84,1 млн грн; на 12,8 млн грн заявлено позови.
Завдяки злагодженим діям органів досудового розслідування та прокуратури продовжено роботу щодо ефективного розслідування актуальних кримінальних проваджень, у тому числі про кримінальні правопорушення, вчинені на визначених пріоритетних напрямах.
Упродовж I півріччя 2024 року у розслідуваних органами поліції кримінальних провадженнях прокурорами обласної та окружних прокуратур до судів надіслано 56 обвинувальних актів про корупційні злочини (53 – за аналогічний період минулого року), 30 – про кримінальні правопорушення, вчинені у бюджетній сфері (29), 21 – у сфері земельних правовідносин (23).
Серед закінчених кримінальних проваджень низка – про актуальні кримінальні правопорушення.
Зокрема, скеровано до суду ряд обвинувальних актів про кримінальні правопорушення, пов’язані з розкраданням бюджетних коштів, у тому числі виділених на будівництво об’єктів медичного обслуговування населення.
Наприклад, Окружною прокуратурою міста Івано-Франківська 19.04.2024 на розгляд суду скеровано обвинувальний акт стосовно директора одного з товариств з обмеженою відповідальністю, який неналежно виконав умови договору щодо об’єкта «Реконструкція приймального відділення (відділення екстреної медичної допомоги) Долинської багатопрофільної лікарні на вул. Оксани Грицей, 15, в м. Долина Івано-Франківської області», не забезпечив контролю за обсягом та якістю виконаних робіт, внаслідок чого з державного бюджету підрядній організації безпідставно виплачено грошові кошти у розмірі близько 712 тис. грн, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК України).
З метою забезпечення відшкодування заподіяної шкоди прокурором у кримінальному провадженні заявлено цивільний позов.
Також за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури 10.01.2024 до суду надіслано обвинувальний акт щодо директора приватного підприємства, який, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, виконуючи підрядні роботи з капітального ремонту дорожнього покриття  в с. Павлівка Ямницької ТГ, шляхом внесення завідомо неправдивих відомостей в офіційні документи – акти виконаних будівельних робіт та довідки про їх вартість учинив заволодіння бюджетними коштами на суму  4,1 млн грн (ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України).
Завершено розслідування в актуальних кримінальних провадженнях про кримінальні правопорушення у сфері земельних правовідносин.
Наприклад, Окружною прокуратурою міста Івано-Франківська 22.03.2024 надіслано до суду обвинувальний акт стосовно державного реєстратора  ГУ Держгеокадастру в області, який безпідставно сформував заяву про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру щодо меж земельної ділянки у с. Поляниця Надвірнянського району, яку підписав та скріпив печаткою, а надалі несанкціоновано й безпідставно виправив відомості в Державному земельному кадастрі щодо координат меж указаної земельної ділянки (ч. 2 ст. 358, ч. 1 ст. 362 КК України).
За процесуального керівництва прокурорів Косівської окружної прокуратури 28.03.2024 скеровано до суду обвинувальний акт щодо голови однієї із сільських рад Верховинського району, який, зловживаючи службовим ставищем, надав дозвіл на розробку проєкту землеустрою по відведенню земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, достовірно знаючи, що вона частково накладається на землі, які перебувають у постійному користуванні Верховинського районного лісгоспу і не можуть передаватись у приватну власність громадян (ч. 2 ст. 364 КК України).
Надвірнянською окружною прокуратурою 20.06.2024 на розгляд суду надіслано обвинувальний акт щодо спеціаліста із земельних питань однієї із сільських рад, який, достовірно знаючи, що частина земельної ділянки, на яку надано дозвіл на виготовлення проєкту відведення для подальшої приватизації, накладається на землю, що знаходиться у користуванні Карпатського НПП, неналежно виконуючи свої службові обов’язки, погодив відповідну проєктну документацію, що стало підставою для її приватизації, завдавши збитки державі на суму 1,7 млн грн (ч. 2 ст. 367 КК України). На вказану земельну ділянку накладено арешт.
Судовий розгляд у наведених кримінальних провадженнях триває.
Загалом у кримінальних провадженнях про злочини у бюджетній сфері встановлена сума збитків складає 7,5 млн грн, із яких 1,1 млн грн (15%) відшкодовано, накладено арешт на майно на суму 6,2 млн грн, заявлено позови на 1,8 млн грн; у кримінальних провадженнях у сфері земельних відносин встановлено шкоду на суму 2,3 млн грн, із яких 130 тис. грн (6%) відшкодовано, з метою забезпечення відшкодування решти заподіяних збитків накладено арешт на майно на суму 4,5 млн грн, на 3,1 млн грн заявлено позови.
Судами розглянуто 29 кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення, вчинені у вказаних сферах. У 7 з них щодо 7 осіб постановлено обвинувальні вироки (3 осіб засуджено до покарання у виді штрафу, 1 – до пробаційного нагляду, 1 – до громадських робіт, 2 – до позбавлення волі із застосуванням ст. 75 КК України); 22 осіб звільнено від кримінальної відповідальності за нереабілітуючими підставами.
З урахуванням умов особливого періоду вжито організаційно-практичні заходи, в тому числі координаційного характеру, спрямовані на активізацію роботи щодо викриття та розслідування фактів незаконного переправлення осіб через державний кордон України.
Впродовж 6 місяців поточного року органами поліції в області здійснювалося досудове розслідування у 21 кримінальному провадженні вказаної категорії, 8 із яких зареєстровано цьогоріч.
У 2 кримінальних провадженнях стосовно 5 осіб до суду скеровано обвинувальні акти, в тому числі 1 – щодо вчинення злочину організованою групою.
Так, 24.06.2024 обласною прокуратурою на розгляд суду надіслано обвинувальний акт щодо 4 членів злочинного угруповання, які впродовж грудня 2023 – березня 2024 років організовували та незаконно переправляли військовозобов’язаних осіб через державний кордон України поза пунктами пропуску, за що отримали грошові кошти в сумі 18 тис. євро (ч. 3 ст. 332 КК України). Судовий розгляд триває.
Також за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури  СУ ГУНП в області завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо особи, обвинуваченої у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2, 3 ст. 332, ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 189 КК України (та інших 3 осіб – за ч. 4 ст. 189 КК України (за фактами вимагання чужого майна)).
Досудовим розслідуванням установлено, що обвинувачений, серед іншого, будучи фізичною особою-підприємцем, маючи ліцензію Укртрансбезпеки з дозволеними видами робіт, у тому числі на міжнародні перевезення пасажирів, в умовах дії правового режиму воєнного стану вніс неправдиві відомості до автоматизованої інформаційної системи «Шлях» та в різні періоди часу організував незаконне переправлення 10 осіб (військовозобов’язаних чоловіків віком від 18 до 60 років) через державний кордон України. Обвинувальний акт скеровано до суду 06.02.2024. Судовий розгляд триває.
За результатами розслідування у поточному році кримінальні провадження вказаної категорії не закривались.
У залишку станом на 01.07.2024 знаходилося 19 кримінальних проваджень наведеної категорії (з урахуванням кримінальних проваджень минулих років), у 5 з них 5 особам повідомлено про підозру.
Так, за процесуального керівництва прокурорів Коломийської окружної прокуратури у кримінальному провадженні, розпочатому 13.02.2024, 31.05.2024 повідомлено про підозру мешканці Коломийського району у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що підозрювана, діючи умисно, з корисливих мотивів, сприяла незаконному переправленню осіб через державний кордон України шляхом надання порад, вказівок та усунення перешкод. Зокрема, будучи особою з інвалідністю I групи, у грудні 2023 року без наміру створення сім’ї та набуття прав і обов’язків подружжя уклала фіктивний шлюб із військовозобов’язаним із метою сприяння у незаконному переправленні останнього через державний кордон України.
06 червня 2024 року підозрюваній обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Досудове розслідування триває.
В інших 4 кримінальних провадженнях щодо 4 підозрюваних осіб досудове розслідування зупинено у зв’язку з їх розшуком.
У цих кримінальних провадженнях вживаються заходи, спрямовані на встановлення місцезнаходження підозрюваних та завершення досудового розслідування.
В умовах воєнного стану проводилася робота щодо забезпечення ефективного досудового розслідування фактів ухилення від призову на військову службу під час мобілізації (ст. 336 КК України).
Впродовж січня – червня 2024 року у провадженні органів поліції в області перебували 122 кримінальні провадження зазначеної категорії, 74 з яких зареєстровані у 2024 році.
До суду скеровано 18 обвинувальних актів (1 – із угодою про визнання винуватості) та 1 клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України; прийнято рішення про закриття 39 кримінальних проваджень; 1 кримінальне провадження зупинено у зв’язку із розшуком підозрюваного.
На стадії досудового розслідування станом на 01.07.2024 перебували  64 кримінальні провадження вказаної категорії (у 5 – особам повідомлено про підозру). У більшості з них процесуальними керівниками надано письмові вказівки, проводяться необхідні слідчі (розшукові), процесуальні дії для встановлення обставин кримінальних правопорушень, прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Судами області у поточному році за участю прокурорів розглянуто  11 таких кримінальних проваджень, у яких ухвалено 9 обвинувальних вироків (3 осіб засуджено до реального покарання у виді позбавлення волі, 1 – до пробаційного нагляду, 5 – звільнено від відбування призначеного покарання на підставі ст. 75 КК України) та винесено 2 ухвали про звільнення 2 осіб від кримінальної відповідальності (за нереабілітуючими підставами).
Наприклад, вироком Снятинського районного суду від 31.01.2024  місцевого жителя визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366 КК України, та засуджено до 3 років позбавлення волі. Вирок суду вступив у законну силу.
Слідчими слідчого відділу Управління СБ України в області за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури впродовж  I півріччя 2024 року розслідувалося понад 200 кримінальних проваджень.
Завершено досудове розслідування у 81 кримінальному провадженні,  у 79 з яких до суду надіслано обвинувальні акти стосовно 79 осіб, у тому числі 74 – про злочини, пов’язані зі збройним конфліктом; у 2 кримінальних провадженнях прийнято рішення про їх закриття.
У тому числі з угодами про визнання винуватості, скеровано до суду  6 обвинувальних актів, у 41 кримінальному провадженні досудове розслідування завершено за правилами спеціального досудового розслідування (за відсутністю підозрюваного).
У зв’язку із повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України діяльність слідчого відділу Управління СБ України в області за координуючої ролі прокурорів була спрямована насамперед на попередження, виявлення, належне документування, припинення та розкриття кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України, а також миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
Так, упродовж I півріччя 2024 року до кримінальної відповідальності за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України притягнуто  56 осіб, зокрема 4 – за дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу та захоплення державної влади (ст. 109 КК України); 1 – за посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ст. 110 КК України); 3 – за фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади (ст. 110-2 КК України); 4 – за фактами вчинення державної зради (ст. 111 КК України); 18 – за фактами вчинення державної зради та здійснення колабораційної діяльності (ст. ст. 111, 111-1 КК України); 21 – за здійснення колабораційної діяльності (ст. 111-1 КК України); 2 – за пособництво державі-агресору (ст. 111-2 КК України); 2 – за перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань (ст. 114-1 КК України); 1 – за несанкціоноване поширення інформації про рух та розташування Збройних Сил України  (ст. 114-2 КК України).
Наприклад, 30.01.2024 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 110-2 КК України, керівнику одного із акціонерних товариств, який упродовж  2015 – 2017 років здійснював фінансування дій з метою насильницької зміни та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміни меж території і державного кордону України на порушення порядку, встановленого Коституцією України, шляхом матеріального забезпечення електроенергією окупаційних органів влади, правоохоронних органів, підрозділів збройних сил російської федерації, їх структурних підрозділів та установ на території  м. Севастополь на суму 75,7 млн грн, що становить особливо великий розмір (09.07.2024 обвинувальний акт стосовно вказаної особи скеровано до суду).
29 травня 2024 року повідомлено про підозру представнику влади держави-окупанта (у званні генерал-лейтенанта) (за ч. 3 ст. 110, ч. 1 ст. 258-3,  ч. ч. 2, 3 ст. 260 КК України), який, діючи умисно, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою з іншими представниками влади та збройних сил російської федерації, а також терористичної організації «ДНР» організував, створив, забезпечив функціонування не передбаченого законодавством України збройного формування, так званого «главного управления федеральной служби войск национальной гвардии российской федерации по донецкой народной республике» на території тимчасово окупованої Донецької області та з 21.04.2023 очолив його діяльність.
З-поміж іншого робота правоохоронців області зосереджувалась на виявленні фактів державної зради серед жителів регіону (розпочато 2 такі кримінальні провадження, в яких 2 особам повідомлено про підозру та обвинувальні акти щодо них скеровано до суду).
Так, 20.02.2024 повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 111 КК України жителю Івано-Франківської області, військовослужбовцю однієї з військових частин внутрішніх військ МВС України, який у лютому – березні 2014 року, маючи можливість виїхати за межі тимчасово окупованої АР Крим та продовжити військову службу у підрозділах внутрішніх військ МВС України, добровільно вступив на військову службу до незаконного збройного формування внутрішніх військ мвс росії, сприяв проведенню російською федерацією та її представниками підривної діяльності проти України, спрямованої на заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, державній, економічній та інформаційній безпеці України (обвинувальний акт скеровано до суду 09.04.2024, вироком від 28.05.2024 винного засуджено до 13 років позбавлення волі).
У цілому за результатами досудового розслідування у кримінальних провадженнях про злочини проти основ національної безпеки України за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури до суду скеровано 73 обвинувальні акти щодо 73 осіб.
Зокрема, впродовж поточного періоду цього року до суду скеровано  18 обвинувальних актів щодо 18 депутатів державної думи російської федерації, обвинувачених у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України, тобто у підтриманні в лютому 2022 року постанови державної думи рф зі зверненням до президента рф з проханням розглянути питання про визнання самопроголошених «донецької та луганської народних республік» як самостійних і незалежних держав, а також ратифікації договорів про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між рф і названими «республіками», тобто в умисних діях з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.
Також завершено досудове розслідування у 3 кримінальних провадженнях за фактами фінансування дій, спрямованих на зміну меж території і державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, насильницьку зміну державного ладу та захоплення державної влади, вчинених групою осіб.
В 1 із цих кримінальних проваджень 23.05.2024 на розгляд суду скеровано обвинувальний акт щодо особи, до якої у порядку, встановленому Законом України «Про санкції», застосовано санкції (ч. 3 ст. 110-2, ч. 4  ст. 111-1 КК України).
Досудовим розслідуванням установлено, що вказана особа за попередньою змовою з трьома іншими, а також не встановленими слідством особами у період із липня 2014 року по березень 2022 року, з метою фінансування дій, спрямованих на зміну меж території і державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, насильницьку зміну державного ладу та захоплення державної влади, уклала договори охорони об’єктів нерухомості, розташованих у м. Ялта АР Крим, які належать низці приватних товариств та особисто їй, із воєнізованими формуваннями російської федерації «Федеральное государственное унитарное предприятие «Охрана» МВД России по Республике Крым» і «Федеральное государственное унитарное предприятие «Охрана» Федеральной службы войск национальной гвардии РФ» та систематично перераховувала кошти під виглядом господарських операцій для оплати послуг з охорони об’єктів нерухомості.
Завдяки вжитим заходам щодо розшуку активів підозрюваної у вказаному кримінальному провадженні накладено арешт на майно підсанкційної особи на суму понад 16,5 млрд грн з метою їх подальшої конфіскації в дохід України.
Особлива увага приділялась стану досудового розслідування фактів державної зради. У 34 розслідуваних кримінальних провадженнях за такими фактами до кримінальної відповідальності притягнуто 22 осіб, до суду скеровано 28 обвинувальних актів.
Наприклад, 15.04.2024 до суду скеровано обвинувальний акт стосовно колишнього жителя м. Івано-Франківська, який у вересні 2022 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області, добровільно перейшов на бік ворога, зайняв посаду гранатометника у складі «11 окремого гвардійського полку НМ «ДНР», брав участь у бойових діях проти підрозділів Збройних Сил України в районі сіл Красногорівка та Новоселівка Покровського району Донецької області (ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 260 КК України).
Важливим напрямом залишається забезпечення належного досудового розслідування злочинів, пов’язаних із колабораційною діяльністю.
Впродовж I півріччя 2024 року внаслідок проведених оперативно-розшукових, процесуальних та інших заходів слідчим підрозділом органу безпеки в області зареєстровано 47 кримінальних проваджень указаної категорії, загалом здійснювалось досудове розслідування у 60 таких кримінальних провадженнях.
До кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 111-1 КК України (в тому числі в сукупності з іншими статтями КК України), притягнуто 39 осіб, до суду скеровано 46 обвинувальних актів щодо таких злочинів, судами ухвалено  25 обвинувальних вироків.
Так, у травні – червні 2024 року на розгляд суду скеровано  9 обвинувальних актів стосовно 9 жителів одного із сіл Бериславського району Херсонської області, які, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, взяли участь в організації та проведенні нелегітимних виборів і референдумів на тимчасово окупованих територіях України (ч. 5 ст. 111-1 КК України). Із зазначеної кількості 8 осіб перебувають під вартою, стосовно 1 особи проводиться спеціальне судове провадження.
Вживались заходи щодо виявлення та притягнення до відповідальності осіб, які вчиняють пособництво державі-агресору шляхом підтримання й реалізації її дій та рішень.
Зокрема, 29.02.2024 до суду надіслано обвинувальний акт стосовно особи, яка, працюючи на посаді помічника «воєнно-гражданской администрации  г. Каховки», усвідомлюючи, що вона вчиняє пособництво діям держави-агресора, узяла безпосередню участь у проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території м. Каховки Херсонської області, забезпечила створення інформаційно-пропагандистських матеріалів, взяла участь у роботі делегації з підписання угоди про входження тимчасово окупованих територій Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей до складу російської федерації в м. москві.
Вироком Івано-Франківського міського суду від 21.03.2024 вказану особу засуджено за ч. 1 ст. 111-2 КК України до покарання у виді 12 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади та місцевого самоврядування строком на 15 років з конфіскацією майна.
Проводиться робота щодо виявлення та притягнення до відповідальності осіб, які перешкоджають законній діяльності ЗСУ у проведенні мобілізаційних заходів. Упродовж 6 місяців 2024 року до кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, притягнуто 2 осіб.
Так, 01.04.2024 до суду скеровано обвинувальний акт щодо особи, яка в застосунку «Вайбер» створила інформаційну групу з назвою «Безпека Прикарпаття», в якій, з метою перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших воєнізованих формувань, розмістила інформаційні повідомлення із зазначенням місць, де співробітниками одного із ТЦК та СП здійснювалася відповідна службова діяльність (ч. 1 ст. 114-1 КК України).
Загалом у I півріччі 2024 року судами розглянуто 49 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях слідчих органу безпеки про кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки України, у яких ухвалено обвинувальні вироки та засуджено 49 осіб, у тому числі 18 депутатів державної думи російської федерації (до покарання у виді 15 років позбавлення волі з конфіскацією всього наявного майна).
Станом на 01.07.2024 у провадженні слідчого підрозділу Управління СБ України в області перебували 35 кримінальних проваджень наведеної категорії, у 9 з них 15 особам повідомлено про підозру у вчиненні злочинів.
Також у вказаний період прокурорами обласної прокуратури здійснювалось процесуальне керівництво у 15 кримінальних провадженнях про кримінальні правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, в яких досудове розслідування проводилося слідчими СВ Управління СБ України в області (1 – щодо пропаганди війни (ст. 436 КК України); 3 – виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікації її учасників  (ст. 436-2 КК України); 1 – щодо участі у веденні агресивної війни або агресивних воєнних дій (ч. 2 ст. 437 КК України); 10 – за фактами порушення законів та звичаїв війни  (ст. 438 КК України)).
Слід зазначити, що 8 із облікованих у цьому році органом безпеки в області кримінальних правопорушень, передбачених ст. 438 КК України, вчинені на території Івано-Франківської області (шляхом ракетних обстрілів цивільних об’єктів, у тому числі критичної інфраструктури).
Внаслідок належної взаємодії слідчих і прокурорів зібрано достатньо доказів та в 1 кримінальному провадженні одній особі повідомлено про підозру у вчиненні ряду злочинів, у тому числі передбаченого ст. 436 КК України («Пропаганда війни»).
Так, 28.03.2024 жителю м. Івано-Франківська повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5  ст. 111-1, ст. 436, ч. ч. 2, 3 ст. 436-2 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що останній, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, добровільно прийняв пропозицію представників окупаційної адміністрації рф та 21.08.2023 зайняв посаду «заместителя министра цифрового развития и массових коммуникаций Херсонской области». Діючи в інтересах російської федерації на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та інформаційній безпеці України, санкціонував разом з іншими не встановленими досудовим слідством особами знищення телекомунікаційних веж українських операторів мобільного зв’язку та веж телерадіомовлення, що створило сприятливі умови для подальшої тимчасової окупації Херсонської області, виготовив текст публікації, яка містить заклики до агресивної війни російської федерації проти України.
У 3 кримінальних провадженнях слідчих органу безпеки 3 осіб притягнуто до кримінальної відповідальності за ст. 436-2 КК України («Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікація її учасників»).
Наприклад, 28.06.2024 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2, ч. ч. 2, 3 ст. 436-2 КК України, особі (блогеру), яка, перебуваючи на території рф, опублікувала на особистій сторінці в соціальній мережі Instagram дописи, в яких представила дії ЗСУ як односторонні обстріли, вбивства і терор проти власного населення частини Донецької та Луганської областей, а повномасштабне вторгнення збройних сил російської федерації на територію України 24.02.2022 – як спеціальну воєнну операцію. Досудове розслідування триває.
До суду в поточному році скеровано 1 обвинувальний акт щодо 1 особи про вчинення злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку (за ст. 436-2 КК України). Розглянуто судом 2 кримінальні провадження вказаної категорії (з ухваленням обвинувальних вироків).
Так, вироком Верховинського районного суду від 28.03.2024 жителя Верховинського району засуджено за ч. 2, ч. 3 ст. 436-2 КК України до покарання у виді 5 років позбавлення волі без конфіскації майна за поширення в соціальній мережі «Фейсбук» матеріалів, у яких міститься глорифікація осіб, які здійснюють збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань російської федерації, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих російською федерацією.
Слід зауважити, що станом на 01.07.2023 у провадженні слідчих органу безпеки в області перебувають 8 кримінальних проваджень за ст. 438 КК України (3 – зареєстровано у поточному році).
У 6 з цих кримінальних проваджень місцем учинення кримінального правопорушення є територія Івано-Франківської області, у 2 – тимчасово окупована територія Луганської області та територія держави-окупанта.
У 2 кримінальних провадженнях зафіксовано ураження об’єктів критичної та цивільної інфраструктури області, в 1 – досліджуються факти порушення законів та звичаїв війни, поєднані з умисним вбивством малолітньої дитини.
Повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 438 КК України, особам не вручались, обвинувальні акти до суду не скеровувались.
Водночас в 1 кримінальному провадженні, розпочатому за фактом катування полонених українських військовослужбовців (07.02.2024), органом безпеки в області за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури зібрано достатньо доказів для повідомлення про підозру заступнику начальника одного із відділів тульської виправної колонії № 1 суворого режиму, який піддавав фізичному та моральному насильству, словесній агресії, катуванню, залякуванню та приниженню українських військовополонених (ч. 2 ст. 437, ч. 1 ст. 438, ч. 4 ст. 110-2 КК України). На даний час вирішується питання щодо вручення повідомлення про підозру.
Загалом на даний час у провадженні слідчого відділу Управління СБ України в області перебувають 12 кримінальних проваджень, розпочатих у тому числі за ознаками злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, у 2 із них 2 особам повідомлено про підозру (за ст. 436; ч. ч. 2, 3 ст. 436-2 КК України).
У кримінальних провадженнях, досудове розслідування в яких здійснювалося зазначеним слідчим підрозділом, порушень конституційних прав громадян не допущено, реабілітуючі судові рішення не постановлялись.
Станом на 01.07.2024 у провадженні слідчого відділу органу безпеки в області перебували 53 кримінальні провадження, із них 42 – про злочини, пов’язані зі збройною агресією російської федерації проти України.  У 9 з них 15 особам повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень.
Досудове розслідування у 9 кримінальних провадженнях, у яких про підозру повідомлено 10 особам, зупинено у зв’язку з розшуком підозрюваних.
За відсутності в області спеціального органу, на який законом покладено обов’язок щодо протидії кримінальним правопорушенням у сфері економічної безпеки держави, обласною прокуратурою реалізовано ряд організаційно-практичних заходів, у тому числі координаційного характеру, з метою забезпечення ефективності правоохоронної діяльності на вказаному напрямі.
Впродовж 6 місяців 2024 року за процесуального керівництва прокурорів органів прокуратури області здійснювалось досудове розслідування  у 126 кримінальних провадженнях про кримінальні правопорушення, що підслідні органам Бюро економічної безпеки України. У 40 із них досудове розслідування завершено, зокрема у 18 – складено та скеровано до суду обвинувальні акти, 22 кримінальні провадження закрито.
Проводилась робота щодо активізації досудового розслідування у кримінальних провадженнях за фактами ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів). Здійснювалось розслідування у 21 такому кримінальному провадженні, у 2 із яких до суду скеровано обвинувальні акти.
Наприклад, 17.05.2024 прокурорами обласної прокуратури до Івано-Франківського міського суду скеровано обвинувальний акт стосовно директора одного із товариств з обмеженою відповідальністю, який упродовж  2017 – 2021 років, діючи за попередньою змовою із засновником указаного товариства, шляхом приховання отриманих доходів ухилився від сплати податкових зобов’язань на суму 9,7 млн грн, що є особливо великим розміром (ч. 3 ст. 212 КК України).
Вживалися заходи щодо виявлення, розкриття й розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із незаконним обігом підакцизних товарів.
Упродовж січня – червня 2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості щодо 14 таких кримінальних правопорушень. Загалом здійснювалось досудове розслідування у 28 кримінальних провадженнях зазначеної категорії, у 4 із яких у суди скеровано обвинувальні акти (3 – з угодами про визнання винуватості).
Так, 19.06.2024 до Івано-Франківського міського суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно двох осіб (за ч. 1  ст. 199, ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 209 КК України та ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 209 КК України відповідно), які впродовж квітня – вересня 2021 року і липня – серпня 2022 року здійснювали діяльність, пов’язану з незаконним придбанням, зберіганням та подальшою реалізацією незаконно виготовлених тютюнових виробів, а кошти, одержані від такої незаконної діяльності (в сумі 16 млн грн), у подальшому легалізували.
У зазначеному кримінальному провадженні арештовано майно підозрюваних на понад 2 млн грн з метою його спеціальної конфіскації.
Посилено діяльність правоохоронних органів щодо протидії кримінальним правопорушенням, пов’язаним із легалізацією (відмиванням) майна, здобутого злочинним шляхом, а також злочинам, що генерують незаконні доходи.
Протягом I півріччя поточного року проводилось досудове розслідування у 30 кримінальних провадженнях про кримінальні правопорушення вказаної категорії. У 9 із них на розгляд суду скеровано обвинувальні акти, у тому числі 2 – про вчинення таких злочинів у складі організованих груп, 1 – щодо службової особи суб’єктів господарювання, кінцевими бенефіціарними власниками яких є громадяни країни-агресора.
Наприклад, 29.03.2024 до Калуського міськрайонного суду скеровано обвинувальний акт стосовно директора двох приватних підприємств (одним із бенефіціарних власників яких є резидент російської федерації), який протягом 2019 – 2020 років, діючи за пособництва фізичної особи-підприємця, склав та видав завідомо неправдиві договори й акти виконаних робіт з приводу нібито отримання послуг, на підставі яких безпідставно перерахував останньому  1,7 млн грн, які у подальшому були легалізовані шляхом зарахування на карткові рахунки з наступним зняттям готівки (ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 209 КК України).
Під час досудового розслідування в цьому кримінальному провадженні за клопотаннями прокурора з метою спеціальної конфіскації накладено арешт на 220 тис. грн корпоративних прав, 3 об’єкти нерухомого майна загальною площею 1 985 м кв., а також грошові кошти в безготівковій формі у розмірі 1 715 тис. грн.
На стадії досудового розслідування станом на 30.06.2024 перебувало  13 кримінальних проваджень указаної категорії, у 2 із яких 2 особам повідомлено про підозру.
Наприклад, 20.06.2024 повідомлено про підозру директору одного із товариств з обмеженою відповідальністю, який, зловживаючи посадовим становищем та діючи з корисливих мотивів, виконуючи підрядні роботи на об’єкті в одному із сіл Івано-Франківської області, видав завідомо неправдиві офіційні документи – акти приймання виконаних будівельних робіт та довідки про їх вартість, у яких відобразив недостовірні відомості, внаслідок чого заволодів бюджетними коштами на суму 780 тис. грн, які в подальшому використав на власні потреби, тобто легалізував (ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 28, ч. 1  ст. 366, ч. 1 ст. 209 КК України).
В 11 кримінальних провадженнях про кримінальні правопорушення, підслідні органам БЕБ України, за участі прокурорів судами області постановлено кінцеві рішення (9 обвинувальних вироків (5 осіб засуджено до покарання у виді штрафу, 4 – звільнені від відбування призначеного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням) та 2 ухвали про звільнення осіб від кримінальної відповідальності).
Фактів незаконного притягнення до кримінальної відповідальності не допущено, випадків постановлення виправдувальних вироків не було.
Прокурорами відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань упродовж 6 місяців 2024 року здійснювався нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у 137 кримінальних провадженнях, що розслідувались слідчими слідчого підрозділу ДБР, дислокованого в місті Івано-Франківську.
У 31 кримінальному провадженні досудове розслідування завершено:  19 кримінальних проваджень закрито, у 12 – до суду скеровано обвинувальні акти стосовно 12 осіб.
Серед скерованих до суду обвинувальних актів 4 – про корупційні кримінальні правопорушення, 3 – за фактами державної зради та колабораційної діяльності, 2 – про кримінальні правопорушення у лісовій сфері, 1 – щодо внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, 2 – про злочини проти життя та здоров’я.
Наприклад, 29.04.2024 на розгляд суду надіслано обвинувальний акт про обвинувачення провідного інспектора одного із відділів Каховського РУ  ГУ ДСНС України в Херсонській області капітана служби цивільного захисту, який підбурив іншу особу до надання неправомірної вигоди не встановленим слідством членам експертної лікарської комісії комунального закладу Київської обласної ради «Обласне бюро медико-соціальної експертизи» за виготовлення фіктивних документів про встановлення ІІ групи інвалідності, а надалі, не маючи реального наміру виконувати вказані дії та не вживаючи будь-яких заходів для їх реалізації, незаконно заволодів грошовими коштами загальною сумою 6000 дол. США (ч. 4 ст. 27, ч. 1 ст. 190, ч. 1 ст. 369 КК України).
31 травня 2024 року до Івано-Франківського міського суду скеровано обвинувальний акт щодо одного із працівників Краснолуцького міського відділу ГУ МВС України у Луганській області, який після початку повномасштабної збройної агресії рф проти України добровільно перейшов на бік ворога та зайняв посаду поліцейського в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України (ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1, ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 260 КК України).
22 лютого 2024 року на розгляд Рожнятівського районного суду надіслано обвинувальний акт стосовно майстра лісу одного з державних лісових господарств, який допустив самовільні рубки дерев не встановленими особами, чим спричинив державним інтересам у сфері охорони довкілля матеріальну шкоду на суму 266 тис. грн (ч. 1 ст. 367 КК України).
Станом на 01.07.2024 прокурорами обласної прокуратури здійснювалося процесуальне керівництво у 62 кримінальних провадженнях, досудове розслідування в яких проводиться слідчими підрозділу ДБР, дислокованого у місті Івано-Франківськ.
Серед цих проваджень 18 – за фактами вимагання та одержання неправомірної вигоди, 4 – про кримінальні правопорушення у лісовій сфері, 1 – у бюджетній сфері, 3 – у митній сфері, 2 – за фактами державної зради та колабораційної діяльності.
У 3 кримінальних провадженнях 6 особам повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, у тому числі у 2 щодо 5 осіб – у вчиненні корупційних кримінальних правопорушень у лісовій сфері (із них 1 стосовно 4 осіб – про вчинення таких правопорушень організованою групою).
У цілому у кримінальних провадженнях, у яких до суду скеровано обвинувальні акти, встановлено збитки на суму 4,9 млн грн, накладено арешт на майно обвинувачених на суму 175 тис. грн; з метою забезпечення відшкодування заподіяної шкоди в 1 кримінальному провадженні прокурором заявлено цивільний позов на 266 тис. грн. Крім цього, в порядку господарського судочинства обласною прокуратурою заявлено позов до Карпатського національного природного парку про відшкодування шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням у сфері охорони довкілля, на суму майже 4,7 млн грн.
З метою підвищення якості та ефективності розслідування кримінальних правопорушень, підслідних ДБР, прокурорами у порядку ст. 36 КПК України надано 13 письмових вказівок; погоджено 71 клопотання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій; скасовано 14 постанов про закриття кримінальних проваджень.
Упродовж 6 місяців 2024 року судами області постановлено остаточні рішення у 12 кримінальних провадженнях, досудове розслідування в яких проводилося слідчими ДБР. У 7 з них ухвалено обвинувальні вироки щодо  8 осіб (3 осіб засуджено до покарання у виді позбавлення волі,  3 – до штрафу, 2 – звільнені від відбування покарання на підставі ст. 75 КК України); у 5 кримінальних провадженнях винні особи звільнені від кримінальної відповідальності за нереабілітуючими підставами.
Виправдувальні вироки не постановлялись, порушень конституційних прав громадян під час досудового розслідування не допущено.
Стан роботи з питань міжнародно-правового співробітництва
Впродовж 6 місяців 2024 року до обласної прокуратури від компетентних органів іноземних держав надійшло 20 запитів про міжнародну правову допомогу у кримінальних провадженнях, наразі забезпечено виконання  16 таких запитів.
Надіслано до компетентних органів іноземних держав 3 запити про надання міжнародної правової допомоги у кримінальному провадженні, підготовлені органами досудового розслідування області, які перебувають на виконанні. Разом із тим, виконано 1 такий запит, скерований у минулому році.
Також правоохоронними органами області підготовлено 4 клопотання про екстрадицію осіб в Україну, які скеровано до компетентних органів Республіки Польща, Чеської Республіки та Республіки Австрія (на даний час перебувають на розгляді).
Протягом поточного періоду 2024 року на території області не затримувались особи, які розшукуються компетентними органами іноземних держав для притягнення до кримінальної відповідальності чи виконання рішення суду. Екстрадиційні перевірки не проводились.
Надійшло 16 клопотань про перейняття кримінального провадження від компетентних органів іноземних держав, за результатами розгляду яких відповідні відомості внесено до ЄРДР.
Органами досудового розслідування та судами області прийнято рішення про закриття 6 кримінальних проваджень указаної категорії. У провадженні територіальних підрозділів поліції перебувають 26 кримінальних проваджень, перейнятих від компетентних органів іноземних держав.
Звільнення затриманих осіб компетентними іноземними установами, у зв’язку із закінченням передбаченого відповідними міжнародними договорами терміну тримання під вартою, до надходження у встановленому порядку клопотань правоохоронних органів області про екстрадицію не допущено.
Фактів відмови від екстрадиції осіб, затриманих компетентними органами іноземних держав, через відсутність складу злочину в діях зазначених осіб не було.
Скарг на рішення, що стосуються міжнародного співробітництва і правової допомоги у кримінальних провадженнях, які розслідуються правоохоронними органами області, до обласної прокуратури не надходило.
Стан протидії корупції
Пріоритетним напрямом діяльності органів прокуратури області й надалі залишається протидія корупції.
Результатом належної взаємодії органів прокуратури та інших правоохоронних органів є викриття корупційних і пов’язаних із корупцією правопорушень, притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності.
Впродовж I півріччя 2024 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань обліковано 59 корупційних кримінальних правопорушень.
До суду скеровано 60 обвинувальних актів щодо вчинення таких злочинів (53 – за 6 місяців минулого року), в тому числі 7 – про протиправні діяння у бюджетній сфері, 5 – у сфері охорони здоров’я, по 2 – у сфері охорони довкілля та освіти, по 1 – у сфері земельних правовідносин та фінансово-кредитній системі (кримінальні правопорушення у вказаній сфері вчинені у складі організованої групи).
Наприклад, Окружною прокуратурою міста Івано-Франківська 26.06.2024 надіслано до суду обвинувальний акт щодо директора приватного підприємства, який під час виконання підрядних робіт на об’єкті «Реконструкція Народного дому в с. Угорники Івано-Франківської міської ради», зловживаючи службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів склав та видав завідомо підроблені офіційні документи – акти приймання виконаних будівельних робіт і довідки про їх вартість, у яких зазначив неправдиві відомості щодо використаних матеріалів, видів та вартості проведених робіт, унаслідок чого заволодів бюджетними коштами в сумі  379 тис. грн (ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України).
Прокурором у межах кримінального провадження заявлено цивільний позов щодо відшкодування зазначеної суми заподіяних збитків.
Косівською окружною прокуратурою 26.04.2024 скеровано до суду обвинувальний акт щодо депутата місцевої ради, директора одного із комунальних підприємств, який, зловживаючи службовим становищем, без відповідного рішення місцевої ради від імені очолюваного підприємства уклав договір фінансового лізингу з приватним підприємством, відповідно до якого останнє передало у платне володіння та користування автомобіль  «Mitsubishi L 200», за що впродовж 2021 – 2022 років сплачено лізингові платежі в сумі 225,8 тис. грн.
Надалі обвинувачений, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, одноосібно прийняв рішення та повернув згаданому підприємству вказаний автомобіль, чим завдав місцевій раді збитки на зазначену суму (ч. 1 ст. 364 КК України).
З метою відшкодування заподіяної шкоди прокурором у кримінальному провадженні заявлено цивільний позов про стягнення 225,8 тис. грн.
Судовий розгляд у згаданих кримінальних провадженнях триває.
Більшість (46 або 77%) зі скерованих до суду обвинувальних актів про корупційні кримінальні правопорушення – за фактами надання чи отримання неправомірної вигоди (26 – за 6 місяців минулого року).
В 1 кримінальному провадженні сума неправомірної вигоди становила понад 100 тис. грн.
Так, обласною прокуратурою 15.01.2024 на розгляд суду надіслано обвинувальний акт щодо 2 працівників одного із відділів Дністровського басейнового управління водних ресурсів Державного агентства водних ресурсів України, які вимагали та отримали від приватного підприємця неправомірну вигоду в розмірі 150 тис. грн за вирішення питання про використання спеціальної техніки для проведення земельних робіт (ч. 3 ст. 368 КК України).
У ході досудового розслідування в цьому кримінальному провадженні накладено арешт на майно обвинувачених у сумі 700 тис. грн. Судовий розгляд триває.
Також обласною прокуратурою 28.06.2024 скеровано до суду обвинувальний акт стосовно начальника одного із відділів управління  ДМС в Івано-Франківській області, яка одержала неправомірну вигоду в розмірі 2100 грн за сприяння у виготовленні паспортів громадянина України для виїзду за кордон поза чергою (ч. 2 ст. 369-2 КК України).
В полі зору органів правопорядку в умовах оголошеної у державі мобілізації перебуває законність діяльності військово-лікарських, медико-соціальних комісій та пов’язаних із ними осіб під час призову на військову службу.
Так, обласною прокуратурою 29.03.2024 надіслано до суду обвинувальний акт із угодою про визнання винуватості щодо керівника одного із підрозділів КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради», який з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, одержав від фізичної особи неправомірну вигоду в розмірі 200 доларів США за надання виписки із медичної карти стаціонарного хворого про нібито проходження військовозобов’язаною особою стаціонарного лікування.
Крім того, одержав від цієї ж фізичної особи неправомірну вигоду в розмірі 1000 доларів США за вплив на голову медико-соціальної експертної комісії щодо встановлення військовозобов’язаному ІІІ групи інвалідності з метою ухилення від призову (ч. 1 ст. 368, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 369-2 КК України).
Вироком суду від 26.04.2024 у вказаному кримінальному провадженні затверджено угоду та винній особі призначено узгоджене сторонами покарання у виді штрафу розміром 51 тис. грн з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у закладах охорони здоров’я всіх форм власності, на  1 рік.
Загалом у скерованих до суду кримінальних провадженнях про корупційні кримінальні правопорушення встановлено збитки на суму  8,7 млн грн, із яких під час досудового розслідування відшкодовано  420 тис. грн (5%), на кошти та майно вартістю майже 13 млн грн накладено арешт, на 1,4 млн грн заявлено цивільні позови.
Станом на 01.07.2024 у 5 кримінальних провадженнях зазначеної категорії, досудове розслідування в яких триває, 8 особам повідомлено про підозру, в тому числі 4 – про вчинення злочинів у сфері охорони довкілля організованою групою. Ще 10 підозрюваних осіб переховуються від органів слідства, щодо них кримінальні провадження зупинено.
Як приклад, 26.06.2024 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, майстру лісу одного із лісництв Кутського лісового господарства, який за попередньою змовою групою осіб, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та іншої фізичної особи, здійснив незаконну порубку дерев у лісах господарства, внаслідок чого державним інтересам у сфері охорони довкілля спричинено матеріальну шкоду в розмірі 3,1 млн грн.
Протягом поточного періоду цього року за вчинення корупційних кримінальних правопорушень судами області засуджено 30 осіб (13 – за  6 місяців минулого року), 29 із них призначено основне покарання у виді штрафу, 1 – арешту).
Наразі на стадії судового розгляду перебувають понад 250 кримінальних проваджень про корупційні кримінальні правопорушення.
Прокурори як спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції використовували право на внесення подання про усунення порушень вимог антикорупційного законодавства.
В порядку ч. 3 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», з метою встановлення причин і умов, що сприяли вчиненню корупційних та пов’язаних із корупцією правопорушень або невиконанню вимог цього Закону в інший спосіб, прокурорами впродовж 6 місяців поточного року внесено  19 подань.
Наразі 7 подань розглянуто. За результатами проведених службових розслідувань встановлено зазначені причини та умови, скасовано 6 актів (наказів) стосовно преміювання працівників та прийнято рішення про добровільне повернення керівниками установ незаконно виплачених коштів на суму 29 тис. грн; до дисциплінарної відповідальності притягнуто 1 посадову особу.
Наприклад, за результатами розгляду подання, внесеного Івано-Франківською окружною прокуратурою голові Єзупільської селищної ради, відповідно до проведеного службового розслідування, окрім встановлення причин та умов, які сприяли вчиненню адміністративних правопорушень (за  ч. ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП), директором одного з навчальних закладів громади скасовано акти стосовно власного преміювання та повернуто 16,8 тис. грн.
З початку року спеціально уповноваженими суб’єктами у сфері протидії корупції (органами поліції в області) складено 525 протоколів про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією.
Прокурорами забезпечено участь у розгляді судами (з урахуванням складених у попередньому році) 262 таких протоколів стосовно 29 осіб. До відповідальності притягнуто 24 правопорушників, що складає 83%. На винних осіб накладено стягнення у виді штрафу на суму 62 тис. грн.
У порівнянні з аналогічним періодом минулого року зменшилась частка закритих справ про адміністративні правопорушення вказаної категорії, зокрема судами закрито 5 (проти 12) або 17% (проти 57%) справ, у тому числі  4 – у зв’язку із закінченням строків давності накладення адмінстягнень,  1 – за відсутністю події і складу правопорушення.
Наприклад, постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 31.01.2024 залишено в силі рішення Болехівського міського суду, яким депутата Болехівської міської ради визнано винною у вчиненні правопорушень, пов’язаних з корупцією, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, та накладено штраф у розмірі 3400 грн.
Як було встановлено, остання не повідомила колегіальний орган – міську раду про наявність у неї реального конфлікту інтересів та вчинила дії в умовах такого конфлікту, а саме позитивно голосувала на сесії ради щодо питань, які її особисто стосувались.
Постановою Коломийського міськрайонного суду від 26.06.2024 депутата Коломийської районної ради визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме у несвоєчасному без поважних причин поданні щорічної декларації за 2023 рік. На винного накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн.
Загалом із притягнутих до адміністративної відповідальності 24 осіб  14 – посадові особи юридичних осіб публічного права, 6 – службові особи органів системи МВС України, 2 – посадові особи місцевого самоврядування,  1 – державний службовець категорії «В» та 1 – депутат місцевої ради.
Стан нагляду за досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях та представницької діяльності у сфері охорони довкілля
Впродовж I півріччя 2024 року органами прокуратури області проведено комплексну роботу із застосуванням координаційних, наглядових та представницьких повноважень із метою забезпечення дотримання законності у сфері охорони навколишнього природного середовища.
У вказаний період правоохоронними органами області зареєстровано  131 (105 – за 6 місяців 2023 року) кримінальне провадження про кримінальні правопорушення у згаданій сфері. До суду скеровано 58 (54) обвинувальних актів, прийнято рішення про закриття у 31 (40) кримінальному провадженні.
У закінчених кримінальних провадженнях указаної категорії встановлено понад 15 млн грн збитків (близько 6 млн грн – у I півріччі минулого року), з яких 0,7 млн грн відшкодовано, на 10,6 млн грн заявлено позови про відшкодування шкоди в межах кримінального провадження. Сума збитків у розмірі 3,8 млн грн охоплена позовами, пред’явленими поза межами кримінального провадження.
На даний час у провадженні правоохоронних органів області перебувають 262 кримінальні провадження про кримінальні правопорушення у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Із вищезазначеної кількості зареєстрованих у поточному році кримінальних проваджень 78 (73) – про кримінальні правопорушення у сфері охорони лісових ресурсів. На розгляд суду скеровано 38 (35) обвинувальних актів указаної категорії.
Наприклад, 26.01.2024 до Косівського районного суду скеровано обвинувальний акт щодо особи, обвинуваченої у вчиненні незаконної рубки дерев породи бук на території Кобаківського лісництва Косівського районного підприємства «Райагроліс», яка віднесена до природно-заповідного фонду, що спричинило шкоду навколишньому природному середовищу на суму  952 тис. грн (ч. 4 ст. 246 КК України). З метою відшкодування шкоди прокурором у кримінальному провадженні заявлено цивільний позов на вказану суму.
22 лютого 2024 року до Рожнятівського районного суду скеровано обвинувальний акт стосовно майстра лісу одного із лісництв ДП «Брошнівське лісове господарство», який допустив самовільні рубки дерев на ввіреній йому території, що спричинило шкоду державним інтересам у сфері довкілля в розмірі 266 тис. грн (ч. 1 ст. 367 КК України). З метою відшкодування шкоди у вказаному кримінальному провадженні в порядку ст. 128 КПК України органом місцевого самоврядування заявлено цивільний позов.
В одному кримінальному провадженні підтверджено факт учинення злочинів у сфері лісокористування організованим угрупованням.
Так, 10.04.2024 за процесуального керівництва прокурорів Спеціалізованої екологічної прокуратури обласної прокуратури повідомлено про підозру керівнику та 3 іншим працівникам одного із лісогосподарських підприємств, які в складі організованої групи, зловживаючи службовим становищем, вчинили незаконну порубку дерев у лісах на території природно-заповідного фонду (НПП «Гуцульщина»), що спричинило тяжкі наслідки на суму понад 1,9 млн грн (ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 246, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України).
У межах цього кримінального провадження прокурором 10.04.2024 заявлено позов у порядку ст. 128 КПК України в інтересах держави в особі місцевої ради до осіб, підозрюваних у вчиненні вказаного злочину, про відшкодування завданої ними шкоди у зазначеній сумі.
Досудове розслідування у кримінальному провадженні триває.
Загалом на стадії досудового розслідування перебувають  142 кримінальні провадження про кримінальні правопорушення у сфері охорони лісових ресурсів, у 2 з яких 5 особам повідомлено про підозру.
Також протягом I півріччя 2024 року у провадженні правоохоронних органів області перебувало 28 кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення у сфері надрокористування, 7 із яких розпочато у поточному році.
До суду скеровано 10 (9) обвинувальних актів, у 2 кримінальних провадженнях прийнято рішення про їх закриття.
Серед скерованих до суду обвинувальних актів 1 – про вчинення злочинів указаної категорії організованою групою.
Так, 28.03.2024 Івано-Франківською обласною прокуратурою до Рожнятівського районного суду скеровано обвинувальний акт щодо 4 осіб, які обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого  ч. 4 ст. 240 КК України, а саме в незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення (піщано-гравійної суміші), скоєному в складі організованої групи, на території природно-заповідного фонду, що спричинило шкоду навколишньому природному середовищу на суму 876 тис. грн.
В межах кримінального провадження процесуальним керівником заявлено цивільний позов в інтересах держави в особі Перегінської селищної ради про відшкодування вказаними особами зазначеної суми шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
23 травня 2024 року Спеціалізованою екологічною прокуратурою обласної прокуратури до Надвірнянського районного суду надіслано обвинувальний акт стосовно двох місцевих жителів, які у період з березня по жовтень 2023 року за попередньо змовою із використанням екскаватора та вантажних автомобілів здійснювали незаконне видобування корисних копалин місцевого значення (суглинку) на території місцевого родовища та в подальшому їх реалізовували. В результаті вчинення таких злочинних дій довкіллю спричинено шкоду в сумі 2 150 тис. грн (ч. 3 ст. 240 КК України).
З метою відшкодування заподіяної шкоди та захисту інтересів держави у сфері охорони й раціонального використання надр 16.05.2024 прокурором у кримінальному провадженні заявлено цивільний позов до обвинувачених осіб на вказану суму. Також у зазначеному кримінальному провадженні накладено арешт на 5 транспортних засобів.
У залишку станом на 30.06.2024 у провадженні слідчих органів поліції знаходилося 16 кримінальних проваджень наведеної категорії.
Проводилася робота щодо протидії кримінальним правопорушенням проти довкілля й на інших напрямах.
Зокрема, протягом I півріччя цього року до суду скеровано  1 обвинувальний акт про кримінальне правопорушення у сфері охорони вод (на стадії досудового розслідування перебувають 13 таких кримінальних проваджень); 1 – за фактом незаконного полювання (у залишку ще 1 кримінальне провадження); 1 – про кримінальне правопорушення у сфері незаконного поводження з відходами (у залишку – 29 кримінальних проваджень).
Судами у вказаний період розглянуто 25 кримінальних проваджень про злочини у сфері охорони навколишнього природного середовища, у 22 із них постановлено обвинувальні вироки щодо 22 осіб (13 особам призначено покарання у вигляді штрафу, 9 – позбавлення або обмеження волі зі звільненням від відбування призначеного покарання з випробуванням);  3 кримінальні провадження закрито у зв’язку зі звільненням винних осіб від кримінальної відповідальності за нереабілітуючими підставами.
У кримінальних провадженнях зазначеної категорії накладено арешт на більш як 15 знарядь учинення злочинів (у тому числі 8 вантажних автомобілів, 3 екскаватори, 2 трактори).
Завдяки вжитим заходам у порівнянні з аналогічним періодом минулого року значно підвищено ефективність представницької діяльності прокурорів з метою захисту інтересів держави у сфері охорони довкілля.
Загалом органами прокуратури області заявлено 24 позови на суму  4 196 млн грн, у тому числі 5 – зобов’язального характеру (за 6 місяців  2023 року – 19 позовів на суму 136 млн грн). Судами розглянуто та задоволено 9 позовів прокурорів на суму понад 4 056 млн грн.
Позовні вимоги у заявлених у поточному році прокурорами позовах стосувалися різних напрямів сфери охорони довкілля, зокрема охорони надр (2), природно-заповідного фонду (10), охорони та раціонального використання водних ресурсів (2), збереження лісів (7), поводження з відходами (1), охорони біоресурсів (3).
Наприклад, у сфері охорони надр заявлено 2 позови до Державної служби геології та надр України, Державної комісії України по запасах корисних копалин про визнання протиправними дій, скасування рішень та визнання недійсними спеціальних дозволів на користування надрами. Розглянуто у цьому році та задоволено 1 позов з указаних питань, заявлений у 2023 році.
Так, Спеціалізованою екологічною прокуратурою обласної прокуратури 21.09.2023 до Львівського окружного адміністративного суду заявлено позов в інтересах держави до Державної служби геології та надр України, Державної комісії України по запасах корисних копалин, одного із товариств з обмеженою відповідальністю про визнання протиправними дій, скасування протоколу засідання колегії ДКЗ, а також спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2019. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.02.2024, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.05.2024, позов прокурора задоволено.
06 червня 2024 року Спеціалізованою екологічною прокуратурою обласної прокуратури заявлено позов в інтересах держави в особі Міндовкілля, Карпатського НПП до фізичної особи про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні 4 земельними ділянками природно-заповідного фонду площею 0,5200 га загальною вартістю 14 млн грн шляхом її повернення. Справа перебуває на стадії розгляду в Яремчанському міському суді.
Калуською окружною прокуратурою 01.03.2024 заявлено позов в інтересах Івано-Франківської ОДА до акціонерного товариства про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою водного фонду площею  300,700 га вартістю 4 049 млн грн та її повернення у державну власність. Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 19.06.2024 позов прокурора задоволено.
Сім позовів прокурорами заявлено у сфері охорони лісів, зокрема про відшкодування шкоди, спричиненої незаконними рубками дерев, на суму понад 5,5 млн грн.
Зокрема, Спеціалізованою екологічною прокуратурою 14.02.2024 заявлено позов в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Карпатського округу, Яремчанської міської ради до Карпатського НПП про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконної порубки дерев на території природно-заповідного фонду, в розмірі 5,1 млн грн. На даний час справа перебуває на стадії розгляду в Господарському суді Івано-Франківської області.
Крім зазначеного, впродовж І півріччя 2024 року у сфері охорони довкілля прокурорами заявлено 9 позовів на суму 4,4 млн грн у межах кримінального провадження. На даний час 2 позови вказаної категорії на суму 358 тис. грн задоволено.
У зазначений період забезпечено реальне виконання судових рішень за позовами прокурорів у сфері охорони навколишнього природного середовища на 42,6 млн грн (із 51,9 млн грн, які підлягали виконанню, або 82%).
Наприклад, виконано рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 16.11.2022 про зобов’язання фізичної особи-підприємця повернути Дубовецькій сільській раді земельну ділянку комунальної власності площею 8,0071 га вартістю 41,2 млн грн (за позовом Івано-Франківської обласної прокуратури щодо витребування земельної ділянки водного фонду з фактичного чужого володіння).
Реалізовуючи представницькі повноваження у сфері охорони навколишнього природного середовища, прокурорами зареєстровано  6 кримінальних проваджень.
Стан підтримання публічного обвинувачення
З метою виконання завдань кримінального провадження вживаються заходи щодо забезпечення належної участі прокурорів у судовому розгляді, сприяння судам у постановленні законних і обгрунтованих рішень.
Загалом прокурори взяли участь у розгляді судами першої інстанції близько 1,9 тис. кримінальних проваджень, у яких постановлено майже  900 обвинувальних вироків, у тому числі 119 – на підставі угод, із яких 97 – про визнання винуватості.
Із загальної кількості засуджених судами області осіб (понад 1 200) 21% засуджено до покарання у виді позбавлення волі, 29% – до штрафу,  11% – до громадських робіт, 3% – до арешту, 3% – до інших видів покарання (пробаційний нагляд, виправні роботи, обмеження волі). Ще майже 24% засуджених звільнені від відбування призначеного покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК України, 9% – з інших підстав.
За активної позиції та сприяння прокурорів у постановленні законних рішень судами розглянуто ряд актуальних і резонансних кримінальних проваджень про вчинення тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень.
Наприклад, 26.01.2024 Снятинським районним судом завершено судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо особи, обвинуваченої у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 187, п. 6 ч. 2 ст. 115 КК України, якій визначено остаточне покарання у виді позбавлення волі строком 13 років.
Як було встановлено під час досудового розслідування та підтверджено в суді, вказана особа з метою заволодіння коштами одинокої жінки похилого віку, що проживала у с. Дебеславці Коломийського району, вчинила розбійний напад на потерпілу, нанесла їй численні цілеспрямовані удари ножем у життєво важливі ділянки тіла, від яких остання померла на місці події.
Вироком Коломийського міськрайонного суду від 09.04.2024 до 14 років позбавлення волі засуджено зловмисника, який, перебуваючи в селі Семаківці Коломийського району, в ході конфлікту на ґрунті раптово виниклих неприязних стосунків, діючи умисно, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, за допомогою викрутки та кухонного ножа наніс цілеспрямовані удари в життєво важливі ділянки тіла двом особам, які від отриманих тілесних ушкоджень померли на місці (п. 1 ч. 2 ст. 115 КК України).
Забезпечено підтримання публічного обвинувачення у кримінальному провадженні щодо особи, обвинуваченої за п. п. 2, 10 ч. 2 ст. 115, ч. 6  ст. 152 КК України, яка у червні 2023 року, знаходячись у смт Кути Косівського району, зґвалтувала та в подальшому вбила малолітню дитину.
Вироком Коломийського міськрайонного суду від 24.05.2024  винному у вчиненні зазначених злочинів призначено покарання у виді довічного позбавлення волі.
Загалом упродовж I півріччя 2024 року судами області за участю прокурорів розглянуто 6 кримінальних проваджень щодо 6 осіб за фактами умисних вбивств, яких визнано винними у вчиненні інкримінованих злочинів та засуджено до покарання у виді позбавлення волі (строком від 7 до 15 років).
Також засуджено 5 осіб за вчинення розбійних нападів (2 із них – до реального позбавлення волі), 19 осіб – за вчинення грабежів (6 із них – до реального позбавлення волі), 224 особи – за вчинення крадіжок (51 – до позбавлення волі, яке належить відбувати реально).
Особлива увага керівництвом органів прокуратури області приділяється питанню дотримання конституційних прав громадян у кримінальному провадженні.
Впродовж I півріччя 2024 року судами ухвалено 5 реабілітуючих рішень (виправдувальних вироків) стосовно 5 осіб (7 щодо 7 осіб – за 6 місяців минулого року), які оскаржені прокурорами в апеляційному порядку  (1 виправдувальний вирок уже скасовано судом апеляційної інстанції, справу скеровано на новий судовий розгляд; 2 апеляційні скарги прокурорів залишені без задоволення (готуються касаційні скарги до Верховного Суду); 2 апеляційні скарги ще не розглянуті, відповідно судові рішення не набрали чинності).
Набули законної сили 4 (6 – за аналогічний період минулого року) виправдувальні вироки (2 з них постановлені у 2023 році). На ухвалу апеляційного суду щодо 1 з цих вироків прокурором внесено касаційну скаргу, у 3 інших кримінальних провадженнях, у яких ухвалено виправдувальні вироки, касаційні скарги готуються.
Загалом, із метою забезпечення законності та справедливості судових рішень, прокурори належно реалізовували надані повноваження щодо апеляційного та касаційного оскарження.
Внаслідок цього за апеляційними скаргами прокурорів упродовж  січня – червня 2024 року апеляційним судом переглянуто незаконні судові рішення стосовно 44 осіб, у тому числі кожній четвертій із них посилено покарання. Рівень апеляційного реагування складає 90%.
Наприклад, 17.04.2024 Івано-Франківським апеляційним судом задоволено апеляційну скаргу прокурора, скасовано вирок Рогатинського районного суду від 24.01.2024 та ухвалено новий вирок, яким засуджено особу, що ухилялася від призову на військову службу під час мобілізації (за ст. 336 КК України), із застосуванням ст. 69 КК України до 1 року позбавлення волі (судом першої інстанції щодо винного застосовано положення ст. 75 КК України та звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням).
За касаційними скаргами прокурорів Верховним Судом наразі скасовано  1 судове рішення щодо 1 особи, справу направлено на новий апеляційний розгляд. Рівень касаційного реагування становить 20%.
У цілому протягом указаного періоду обласною прокуратурою внесено  8 касаційних скарг щодо 10 осіб. Верховним Судом відкрито касаційне провадження по 3 із них щодо 4 осіб, відмовлено у відкритті – за 1 скаргою щодо 2 осіб. На даний час залишаються нерозглянутими 10 касаційних скарг щодо 11 осіб (разом із унесеними в минулому році).
Стан нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах та застосуванні заходів примусового характеру
Органами прокуратури області вживаються заходи щодо посилення нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, у тому числі щодо дотримання вимог режиму в установах виконання покарань, а також інших заходів примусового характеру, дотриманням конституційних прав громадян та міжнародних стандартів у місцях несвободи.
Під час здійснення наглядової діяльності з указаних питань впродовж поточного періоду 2024 року проведено понад 130 перевірок, за результатами яких задля усунення виявлених порушень внесено 130 документів реагування. Внаслідок їх розгляду до відповідальності притягнуто 88 службових осіб установ виконання покарань, органів Національної поліції, державної виконавчої служби та інших органів, задіяних у процесі виконання кримінальних покарань, застосування заходів адміністративного примусу та інших заходів примусового характеру.
Скасовано, приведено у відповідність із законодавством 9 актів  (3 рішення органів місцевого самоврядування та 6 постанов органів поліції у справах про адміністративні правопорушення); з ізоляторів тимчасового тримання звільнено 2 незаконно утримуваних осіб, із дисциплінарного ізолятора ДУ «Івано-Франківська установа виконання покарань № 12» –  1 незаконно утримуваного ув’язненого.
Прокурорами взято участь у 481 судовому засіданні щодо розгляду питань, пов’язаних із виконанням вироків, у 7 випадках на судові рішення внесено апеляційні скарги, 3 з яких задоволено.
За виявленими фактами кримінальних правопорушень органами прокуратури області розпочато 4 кримінальні провадження (1 – за фактом грубого порушення законодавства про працю (ч. 1 ст. 172 КК України);  1 – щодо невиконання судового рішення (ч. 1 ст. 382 КК України); 1 – за фактом ухилення засудженого від сплати штрафу (ч. 1 ст. 389 КК України);  1 – за фактом злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт (ст. 389-2 КК України)).
Досудове розслідування у перечислених кримінальних провадженнях триває, про підозру у вчиненні злочинів на даний час не повідомлялося.
Наприклад, за результатами проведеної перевірки з питань дотримання вимог законодавства під час залучення засуджених осіб до праці в  ДУ «Коломийська виправна колонія № 41» встановлено грубі порушення законодавства про працю, зокрема стосовно укладення відповідних угод, оплати праці, виплати належних засудженим грошових коштів при їх звільненні тощо.
У зв’язку з наведеним Коломийською окружною прокуратурою 27.06.2024 внесено відомості до ЄРДР щодо вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172 КК України. Досудове розслідування триває.
Слід зазначити, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності», який набув чинності 19.05.2024, керівниками установ виконання покарань області на підставі заяв засуджених у встановленому законом порядку скеровано до суду 116 подань щодо їх умовно-дострокового звільнення для проходження військової служби за контрактом. Станом на 09.07.2024 судами за участю прокурорів розглянуто 113 таких подань, із яких 109 – задоволено, у задоволенні 4 подань відмовлено.
На підставі ухвалених судових рішень, що вже набрали законної сили (станом на 09.07.2024), у військові частини для проходження військової служби направлено 103 засуджених.
Завдяки вжитим заходам не допущено випадків масових заворушень, самогубств, втеч із установ виконання покарань; відсутня заборгованість із виплати засудженим заробітної плати.
Водночас збільшилась кількість злочинів, учинених в’язнями  (10 кримінальних правопорушень проти 5 – за 6 місяців 2023 року), а також рівень смертності серед них (7 проти 5).
Фактів тримання осіб у кімнатах для затриманих та ізоляторах тимчасового тримання органів поліції в області з порушенням установленого строку не виявлено, фактів смертей в КЗ та ІТТ не допущено.
Проводилася робота щодо підвищення ефективності досудового розслідування та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях за фактами застосування насильства, катувань та іншого жорстокого поводження працівниками правоохоронних органів.
Упродовж 6 місяців 2024 року до ЄРДР внесено відомості щодо 3 таких кримінальних правопорушень (за ст. ст. 127, 367, 371 КК України).
Всього на стадії досудового розслідування перебувало 14 кримінальних проваджень указаної категорії. У 2 кримінальних провадженнях 2 особам повідомлено про підозру (1 – за ч. 2 ст. 365 КК України, 1 – за ч. 3 ст. 127 КК України).
Так, 01.05.2024 внесено відомості до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 127 КК України, за фактом катування засуджених в ДУ «Коломийська виправна колонія № 41».
У цьому кримінальному провадженні 25.06.2024 повідомлено про підозру оперативному працівнику оперативного відділу зазначеної установи (за ч. 3  ст. 127 КК України), щодо якого застосовано запобіжний захід у виді домашнього арешту. Досудове розслідування триває.
В 1 кримінальному провадженні за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури 26.04.2024 до суду скеровано обвинувальний акт стосовно 1 особи (працівника патрульної поліції), обвинуваченої у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України. Судовий розгляд триває.
Захист прав та інтересів дітей
Органами прокуратури області комплексно застосовуються надані повноваження, з метою вирішення проблемних питань захисту прав і свобод дітей та інтересів держави у сфері охорони дитинства, протидії домашньому насильству.
Реалізовуючи представницькі повноваження у вказаній сфері, вживалися заходи щодо фактичного поновлення інтересів держави, які було порушено.
Так, упродовж 6 місяців 2024 року судами відкрито провадження  за 12 позовними заявами прокурорів на загальну суму більш як 921 млн грн (за аналогічний період минулого року сума позовних вимог прокурорів складала 193 млн грн).
Із них 4 позови на суму понад 1,4 млн грн – у бюджетній сфері, 1 (на більш як 19 млн грн) – у сфері земельних відносин, 6 (на понад 900 млн грн) – щодо збереження майна комунальних закладів освіти, 1 позов – немайнового характеру.
Загалом представницька діяльність прокурорів спрямовувалася на додержання вимог бюджетного законодавства під час проведення закупівель товарів та послуг для обслуговування діяльності навчальних закладів, збереження майна і земель закладів освіти, недопущення їх використання у цілях, не пов’язаних із наданням освітніх послуг.
Задоволено судами 7 позовів указаної категорії на суму 6,6 млн грн, у тому числі 3 – у бюджетній сфері (на суму 950 тис. грн); 3 – з питань державної та комунальної власності (1 – на суму 5,6 млн грн, 2 інші – щодо зобов’язання виготовити правовстановлюючі документи на майно навчальних закладів вартістю близько 212 млн грн); 1 – з питань земельних відносин (про визнання недійсним договору щодо допомоги підготовки робітничих кадрів) (провадження в частині звільнення земельної ділянки площею 20 га вартістю більш як 3,7 млн грн у цій справі судом закрито у зв’язку з добровільним виконанням відповідачем позовних вимог прокурора).
Так, ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 16.04.2024 задоволено позовні вимоги Івано-Франківської обласної прокуратури та зобов’язано фізичну особу – підприємця повернути державне майно навчального закладу вартістю 5,6 млн грн, яке використовувалось не за призначенням (замість навчально-виховного процесу в частині приміщення одного з училищ міста Івано-Франківська здійснювалась комерційна діяльність).
05 червня 2024 року Господарським судом Івано-Франківської області задоволено позов керівника Окружної прокуратури міста Івано-Франківська в інтересах держави в особі Західного офісу Держаудитслужби й Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та стягнуто грошові кошти в сумі 431 тис. грн, які всупереч Закону України «Про публічні закупівлі» зайво сплачені відповідачу за фактично поставлений товар.
За результатами розгляду 4 позовних заяв прокурорів судом зобов’язано виготовити правовстановлюючі документи на майно та земельні ділянки навчальних закладів загальною вартістю більш як 400 млн грн, у зв’язку з чим попереджено їх вибуття з комунальної власності.
Слід зазначити, що завдяки вжитим заходам за підсумками 6 місяців  2024 року майже вдвічі знизився рівень злочинності серед неповнолітніх (на 45%), у тому числі щодо кримінальних правопорушень, облікованих у звітному періоді (на 56%).
Так, упродовж зазначеного періоду 18 неповнолітніми вчинено  21 кримінальне правопорушення (із числа облікованих у звітному періоді – 12) (за 6 місяців минулого року 28 неповнолітніх вчинили 38 кримінальних правопорушень (27 – із числа облікованих у звітному періоді). Питома вага кримінальних правопорушень, учинених дітьми, у загальній структурі злочинності в області складає 0,8% (1,3% – за 6 місяців минулого року).
Роботу підпорядкованих прокуратур та відповідних органів досудового розслідування орієнтовано на впровадження стандартів правосуддя, дружнього до дитини, у тому числі надання першочергового значення дотриманню найкращих інтересів дитини під час кримінального провадження.
Протягом I півріччя 2024 року слідчими та дізнавачами територіальних підрозділів поліції в області закінчено досудове розслідування  у 16 кримінальних провадженнях про правопорушення, вчинені неповнолітніми, в яких скеровано до суду 14 обвинувальних актів та  2 клопотання про застосування до неповнолітніх примусових заходів виховного характеру.
Під час досудового розслідування у кримінальних провадженнях указаної категорії з метою його активізації прокурорами надано 12 письмових вказівок.
У зазначений період від кримінальних правопорушень на території області потерпіли 100 дітей, із них 45 – малолітніх, у тому числі щодо  8 дітей вчинено статеві злочини; стосовно 7 – кримінальні правопорушення, пов’язані з домашнім насильством; 25 дітей потерпіли внаслідок дорожньо-транспортних пригод.
Органами поліції зареєстровано 90 кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення, вчинені щодо дітей. За результатами досудового розслідування прокурорами скеровано до суду 86 обвинувальних актів.
У ході досудового розслідування у кримінальних провадженнях указаної категорії процесуальними керівниками надано 52 письмові вказівки, скасовано 4 постанови слідчих та дізнавачів про закриття кримінального провадження.
Прокурорами забезпечено участь у розгляді судами першої інстанції  21 кримінального провадження щодо неповнолітніх та 63 – про кримінальні правопорушення, пов’язані з інтересами дітей. За результатами судового розгляду у 14 та 41 кримінальному провадженні відповідно ухвалено обвинувальні вироки.
У порядку ст. 208 КПК України неповнолітні особи не затримувались;  1 неповнолітньому обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, 3 – домашній арешт (згадані неповнолітні підозрюються у скоєнні тяжких злочинів).
Слід зазначити, що випадків учинення неповнолітніми особами злочинів, пов’язаних із воєнною агресією російської федерації проти України, в області не зареєстровано.
Водночас за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури слідчими СВ УСБ України в області здійснюється досудове розслідування в 1 кримінальному провадженні про злочин указаної категорії, внаслідок якого загинула дитина (за ч. 2 ст. 438 КК України («Порушення законів та звичаїв війни»)). У цьому кримінальному провадженні проводиться комплекс необхідних слідчих (розшукових) заходів та процесуальних дій.
У ході здійснення нагляду за дотриманням прав дітей при виконанні судових рішень у кримінальних справах та застосуванні інших заходів, пов’язаних із обмеженням їх особистої свободи, зусилля органів прокуратури спрямовувались на комплексний захист неповнолітніх, які відбувають покарання, здійснення виховного впливу та недопущення приниження гідності дітей під час застосування заходів примусового характеру. Впродовж січня – червня 2024 року з цих питань внесено 4 документи реагування, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 3 осіб.
Вжитими прокурорами заходами активізовано роботу щодо розслідування кримінальних правопорушень у сфері охорони дитинства. У поточному році закінчено досудове розслідування у 10 таких кримінальних провадженнях, у яких до суду скеровано обвинувальні акти, в тому числі 7 – про кримінальні правопорушення у бюджетній сфері, 3 – з ознаками корупції.
Заподіяна цими кримінальними правопорушеннями шкода (245 тис. грн) відшкодована в повному обсязі під час досудового розслідування.
Особлива увага приділялась питанням реагування кримінально-правовими засобами на правопорушення, пов’язані з домашнім насильством, забезпечення їх належного досудового розслідування.
Загалом упродовж I півріччя поточного року правоохоронними органами області зареєстровано 218 кримінальних правопорушень, пов’язаних з домашнім насильством, у вчиненні 202 таких правопорушень особам повідомлено про підозру (93%), у тому числі у 72 – передбачених власне  ст. 126-1 КК України («Домашнє насильство»).
Скеруванням до суду закінчено розслідування 186 кримінальних проваджень наведеної категорії, з яких 63 – за фактами домашнього насильства.
Судами у вказаний період розглянуто 134 кримінальні провадження про кримінальні правопорушення, пов’язані з домашнім насильством (43 – за  ст. 126-1 КК України), у тому числі 89 – з ухваленням обвинувальних вироків  (41 – за ст. 126-1 КК України). До реального покарання у виді позбавлення волі на певний строк засуджено 13 осіб.
Протягом січня – червня 2024 року у кримінальних провадженнях за участю неповнолітніх про кримінальні правопорушення у сфері охорони дитинства та пов’язані з домашнім насильством обвинувальні акти судами не повертались, випадків відмови від обвинувачення не було, виправдувальні вироки не ухвалювались, за реабілітуючими підставами провадження не закривались.
Стан представництва інтересів держави в суді 
Одним із пріоритетних напрямів діяльності органів прокуратури є захист інтересів держави та суспільства, який реалізовується через конституційну функцію представництва, спрямовану на дієвий захист порушених прав у суді.
Зважаючи на складну економічну ситуацію в умовах особливого періоду, органами прокуратури області вживалися заходи щодо активізації роботи з питань захисту інтересів держави представницькими засобами, внаслідок чого досягнуто певних результатів.
Упродовж І півріччя 2024 року прокурорами пред’явлено позови (крім позовів у сфері охорони навколишнього природного середовища та у сфері охорони дитинства) на суму близько 7 615 млн грн, за судовими рішеннями постановлено стягнути понад 40 млн грн, попереджено незаконне вибуття нерухомого майна на загальну суму 5 386 млн грн (шляхом реєстрації права власності за органами державної влади та місцевого самоврядування).
Забезпечено виконання судових рішень у справах за позовами прокурорів на майже 65 млн грн. При здійсненні представницьких повноважень розпочато 7 кримінальних проваджень.
Уживались заходи щодо забезпечення належної реалізації представницьких повноважень та реального захисту інтересів держави на пріоритетних напрямах.
Зокрема, у бюджетній сфері органами прокуратури області заявлено позови на 87 млн грн, наразі судами задоволено позовні вимоги прокурорів  на 4 млн грн, завдяки прокурорському реагуванню попереджено вибуття коштів на суму майже 81 млн грн, виконано судові рішення вказаної категорії  на 3,6 млн грн.
Наприклад, рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 08.04.2024, яке залишено без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 17.06.2024, задоволено позов заступника керівника обласної прокуратури в інтересах держави в особі Івано-Франківської обласної ради до товариства з обмеженою відповідальністю, визнано недійсними додаткові угоди до договору постачання природного газу та стягнуто грошові кошти в сумі 453 тис. грн.
З метою визнання недійсними договорів, укладених з порушенням конкурентних засад, як таких, що суперечать інтересам держави й суспільства з умислу однієї сторони, та застосування наслідків недійсності заявлено  6 позовних заяв на суму 82,7 млн грн (перебувають на стадії судового розгляду).
Так, Господарським судом Івано-Франківської області 03.01.2024 відкрито провадження за позовом заступника керівника обласної прокуратури в інтересах держави в особі Івано-Франківської міської ради, Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області до Департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Івано-Франківської міської ради й товариства з обмеженою відповідальністю про визнання недійсним договору щодо проведення ремонтних робіт як такого, що суперечить інтересам держави й суспільства з умислу однієї сторони, та застосування наслідків недійсності – стягнення коштів у сумі 2,6 млн грн.
Крім того, виявлено ряд випадків незаконного включення у ціну товару податку на додану вартість при укладенні договорів закупівлі за бюджетні кошти товарів для потреб безпеки й оборони.
На даний час Господарським судом міста Києва відкрито провадження  у 2 справах за позовами керівників Івано-Франківської й Калуської окружних прокуратур в інтересах держави до товариств з обмеженою відповідальністю про визнання недійсними договорів у частині включення в загальну вартість товару, що продається, податку на додану вартість та стягнення коштів на загальну суму 339 тис. грн.
З метою захисту інтересів держави у сфері державної та комунальної власності, прокурорами пред’явлено позови на 5 487 млн грн, за результатами їх розгляду задоволено позовні вимоги на суму 14 млн грн, а також попереджено незаконне вибуття майна вартістю 5 306 млн грн. Виконано судові рішення вказаної категорії на суму 22,7 млн грн.
Наприклад, Київським окружним адміністративним судом 20.05.2024 відкрито провадження за позовом керівника Коломийської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Коломийської районної державної адміністрації до фізичної особи про зобов’язання укласти охоронний договір на частину об’єкта культурної спадщини місцевого значення – житловий будинок (мур) початку XX століття, розташований у місті Коломия.
На виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 01.06.2023, залишеного без змін Західним апеляційним господарським судом (06.09.2023), яким задоволено позов керівника Івано-Франківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Тисменицької міської ради до фізичної особи-підприємця (про стягнення заборгованості та розірвання договору оренди нерухомого майна – частини котельні у місті Тисмениця площею 370,2 м кв. вартістю 7,8 млн грн) у січні поточного року майно повернуто органу місцевого самоврядування.
З урахуванням умов воєнного стану продовжується робота щодо вжиття заходів представницького характеру з метою захисту інтересів держави з питань збереження та забезпечення належного функціонування об’єктів цивільного захисту населення.
Впродовж I півріччя 2024 року до суду скеровано 3 позовні заяви вказаної категорії, 2 позови задоволено, виконано 3 судові рішення (з урахуванням рішень минулого року).
Так, Львівським окружним адміністративним судом 17.06.2024 задоволено адміністративний позов керівника Калуської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю та зобов’язано останнє привести захисну споруду цивільного захисту в м. Калуші у готовність до використання за призначенням.
Також упродовж I півріччя поточного року прокурорами внесено  10 позовів з питань охорони культурної спадщини, задоволено судами 5 позовів цієї категорії.
Зокрема, заявлено 4 позови про визнання протиправною бездіяльності місцевих рад, що полягала у невчиненні дій, спрямованих на розроблення історико-архітектурних опорних планів історичних населених місць, із яких  2 судами задоволено.
Так, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 задоволено позов керівника Івано-Франківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства культури та інформаційної політики України, Управління культури, національностей та релігії Івано-Франківської обласної державної адміністрації до Обертинської селищної ради, яку зобов’язано вчинити дії щодо замовлення, розроблення і скерування для затвердження в установленому порядку історико-архітектурного опорного плану історичного населеного місця.
Реалізовувались представницькі повноваження прокурорів щодо захисту інтересів держави у сфері земельних правовідносин.
З цих питань пред’явлено позови на суму 2 040 млн грн, судами на даний час задоволено позовні вимоги прокурорів на 22,2 млн грн. Виконано судові рішення вказаної категорії на більш як 38 млн грн, повернуто або попереджено незаконне вибуття з державної та комунальної власності 42 га землі.
Наприклад, 26.04.2024 Калуським міськрайонним судом задоволено позов заступника керівника Івано-Франківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Войнилівської селищної ради до фізичної особи, розірвано договір оренди землі та зобов’язано відповідача повернути органу місцевого самоврядування земельну ділянку комунальної власності площею 47,4 га вартістю 10,2 млн грн.
Приділяється додаткова увага питанням незаконного перебування у власності іноземців та осіб без громадянства земель сільськогосподарського призначення, які в порушення ч. 4 ст. 81 Земельного кодексу України не відчужені цими особами протягом року після набуття права власності.
Цього року органами прокуратури заявлено 2 такі позовні заяви (Городенківським та Снятинським районними судами 02.07.2024 та 04.06.2024 відповідно відкрито провадження за позовами прокурорів до осіб, що є громадянами іноземних держав, про конфіскацію таких земельних ділянок загальною площею 2,5 га).
Також у ході здійснення представницької діяльності встановлено факти протиправного розпорядження та користування землями, на яких розташовані пам’ятки археології, які згідно зі ст. 17 Закону України «Про охорону культурної спадщини» можуть перебувати лише у державній власності. Заявлено 3 такі позовні заяви, 1 з них судом задоволено.
Так, Надвірнянським районним судом 26.06.2024 задоволено позов заступника керівника обласної прокуратури в інтересах держави в особі Надвірнянської районної державної адміністрації до фізичної особи, скасовано право власності і державну реєстрацію на земельну ділянку, на якій розташована пам’ятка археології, площею 0,2916 га вартістю 3,9 млн грн та повернуто її у державну власність.
Ключовим завданням прокурорів у здійсненні представницьких повноважень є досягнення реального результату – стягнуті до бюджету кошти, повернуті об’єкти комунальної та державної власності, землі, збільшення надходжень за їх використання.
Завдяки вжитим заходам у I півріччі 2024 року в цілому забезпечено виконання судових рішень (із урахуванням рішень минулих років) на  65 млн грн.
Так, на виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 16.01.2024 у справі за позовом обласної прокуратури в інтересах держави в особі ГУНП в області до товариства з обмеженою відповідальністю про визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання електроенергії та стягнення коштів 09.05.2024 грошові кошти в сумі  1 265 тис. грн перераховано до бюджету.
На виконання рішення Яремчанського міського суду від 04.09.2023, яким задоволено позов керівника Надвірнянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Поляницької сільської ради, ГУ Держгеокадастру в області до фізичної особи про скасування державної реєстрації земельної ділянки та її повернення, 28.06.2024 за органом місцевого самоврядування зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 0,09 га вартістю 2,2 млн грн.
Реагуючи на порушення, допущені органами державної виконавчої служби під час виконання судових рішень, прокурори в порядку відомчого контролю внесли 53 скарги, які задоволено.
Розгляд звернень громадян
З метою недопущення порушень конституційних прав громадян постійна увага органів прокуратури області приділяється питанням належної організації роботи щодо розгляду звернень і запитів.
Протягом I півріччя 2024 року до органів прокуратури області надійшло  1 389 звернень, що дещо менше, ніж за аналогічний період минулого року  (1 445). Більше половини з них (737 або 53%) вирішено, в тому числі  16 звернень – від народних депутатів України (22 – за 6 місяців 2023 року).
За результатами вивчення доводів заявників задоволено 39 звернень (5,3%); в інші відомства за належністю скеровано 523 звернення (37%).
Основну частку вирішених звернень складають звернення з питань досудового розслідування (444 або 60%), 17 із яких – задоволено.
Інші заяви та скарги стосувались питань участі у кримінальному провадженні в суді (33), кадрових питань (13), нагляду за додержанням кримінально-виконавчого законодавства (12), охорони довкілля (10), додержання законодавства при виконанні судових рішень (5), представництва інтересів держави в суді (3), захисту прав дітей (1).
За результатами розгляду звернень громадян внесено відомості до ЄРДР про вчинення 10 кримінальних правопорушень (9).
Звернення депутатів обласної ради у вказаний період до обласної прокуратури не надходили.
Зросло число громадян, прийнятих працівниками органів прокуратури області на особистому прийомі (з 43 до 57), в тому числі 4 – керівниками прокуратур.
Водночас забезпечено безперервний прийом звернень громадян поштовим зв’язком, на телефон «гарячої лінії», а також електронну адресу обласної прокуратури.
Порушень порядку та строків розгляду звернень не допущено. Дії працівників органів прокуратури області з питань дотримання вимог законодавства про звернення громадян до суду не оскаржувалися.
Забезпечення доступу до публічної інформації 
Уживалися заходи щодо належного виконання законодавства з питань доступу до публічної інформації.
Впродовж 6 місяців 2024 року до органів прокуратури області надійшло 18 запитів на інформацію (17 – за аналогічний період минулого року), 17 (16) із яких розглянуто, за результатами розгляду 15 (13) запитів запитувачам надано інформацію, 2 (3) – роз’яснення. Іншим розпорядникам інформації надіслано  1 (1) запит.
Запити на інформацію стосувалися стану досудового розслідування (1), організаційно-розпорядчої діяльності, зокрема надання статистичної інформації (6), кадрових (4) та інших (6) питань.
На всі запити відповіді надано запитувачам у межах визначеного законом п’ятиденного строку. Дії органів прокуратури області запитувачами інформації не оскаржувались.
Інформування суспільства щодо діяльності органів прокуратури
Органами прокуратури області забезпечено інформування громадськості та медіа щодо їх діяльності задля запобігання злочинності, зміцнення законності та формування у суспільстві об’єктивної думки про виконання органами прокуратури покладених на них завдань і функцій.
Упродовж I півріччя 2024 року в місцеві органи влади надіслано  19 інформацій про результати прокурорської діяльності на відповідних територіях.
Загалом здійснено 600 виступів у медіа, в тому числі 14 – в друкованих медіа, 158 інформаційних повідомлень висвітлено аудіовізуальними медіа, 28 – онлайн-медіа. Найчастіше інформація оприлюднювалася в мережі Інтернет – 397 або 66% від усіх публікацій.
На вебсайті обласної прокуратури розміщено 188 інформаційних повідомлень щодо позитивних результатів роботи органів прокуратури області, на вебсайті Офісу Генерального прокурора – 37.
Також для представників медіа працівниками органів прокуратури області надано близько 20 коментарів.
Пріоритетного значення надавалось оприлюдненню інформації суспільно важливого характеру, висвітленню результатів розслідування та судового розгляду актуальних кримінальних проваджень, зокрема про злочини, пов’язані зі збройною агресією, реалізації інших заходів, які реально сприяли відновленню або зміцненню законності та правопорядку в умовах особливого періоду.
Керівник 
Івано-Франківської обласної прокуратури                           Роман ХИМА
Станом на 22.08.2024
Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]