Про організацію надання соціальних послуг
УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(___________________ сесія)
РІШЕННЯ
________________ м. Івано-Франківськ № __________
Про організацію надання соціальних послуг
Відповідно до Закону України «Про соціальні послуги», постанов Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 587 «Про організацію надання соціальних послуг» (зі змінами), від 26.06.2019 № 576 «Про затвердження Порядку надання соціальних послуг особам з інвалідністю та особам похилого віку, які страждають на психічні розлади» (зі змінами), від 23.09.2020 № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» (зі змінами), від 06.10.2021 № 1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі» (зі змінами) обласна рада
вирішила:
- Інформацію департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про організацію надання соціальних послуг взяти до відома (додається).
- Рекомендувати міським, селищним, сільським головам області:
– забезпечити на території громад надання базових соціальних послуг вразливим верствам населення;
– при формуванні бюджету на 2025 рік передбачити кошти на здійснення компенсаційних виплат, що фінансуються з місцевого бюджету.
- Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики (А. Яворський).
Голова обласної ради Олександр СИЧ
Інформація про організацію надання соціальних послуг
Одним із пріоритетних завдань у сфері соціального захисту населення області є підвищення якості та рівня доступності соціальних послуг для найбільш вразливих верств населення.
Соціальні послуги, відповідно до Закону України «Про соціальні послуги»,
надаються особам/сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах або належать до вразливих груп населення.
Соціальні послуги вкрай актуальні майже для кожного мешканця і мешканки територіальної громади. Вчасно надана соціальна послуга, навіть з числа таких, як надання інформації щодо того, куди звернутися для отримання необхідної допомоги, консультування з питань отримання соціальних послуг тощо, може запобігти виникненню серйозніших проблемних ситуацій для особи/сім’ї в майбутньому.
Надавачами соціальних послуг забезпечується надання базових соціальних послуг найбільш вразливим категоріям населення, зокрема особам похилого віку, особам з інвалідністю, сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.
На сьогодні у територіальних громадах області функціонує 38 комунальних закладів надавачів соціальних послуг, зокрема:
8 – територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг);
24 центри надання соціальних послуг;
6 центрів соціальних служб;
24 інші надавачі соціальних послуг.
Наданням базових соціальних послуг охоплено більше 55 тис. осіб. Найбільш витребуваними є такі соціальні послуги як догляд вдома (4287 осіб), інформування (18864 особи), натуральна допомога (17471 осіб), консультування (12141 особа), соціальна адаптація (2847 осіб) та враховуючи, що одній особі одночасно може надаватися декілька базових соціальних послуг.
Окрім того, в області функціонують комунальні заклади надавачі соціальних послуг стаціонарного догляду. Це 8 інтернатних закладів системи соціального захисту населення (3 геріатричні пансіонати, 4 психоневрологічні інтернати, 1 дитячий будинок інтернат), у яких на даний час проживає 1174 підопічних/вихованців, з яких 109 осіб з числа внутрішньо переміщених осіб.
З початку воєнної агресії росії проти України інтернатними закладами області було прийнято та розміщено понад 200 осіб з числа внутрішньо переміщених осіб, з них 21 дитина евакуйована з інтернатних закладів Донецької області.
Обласним центром комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю (повнолітніх) та дітей з інвалідністю «Лелеченя» забезпечено надання реабілітаційних та соціальних послуг 44 особам з інвалідністю (повнолітнім) та дітям з інвалідністю, з них для 4 внутрішньо переміщених дітей з інвалідністю з інтернатного закладу Одеської області, яким забезпечено цілодобове проживання та надання соціальних послуг з догляду.
Центром соціально-психологічної допомоги у смт. Верховина з початку року забезпечено надання соціальних послуг з проживання 104 особам, з них 15 особам з числа внутрішньо переміщених осіб. На даний час у закладі проживає 18 осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, з них 8 з числа внутрішньо переміщених осіб. 9 відділень стаціонарного догляду міських, селищних, сільських рад, які функціонують при територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг), Центрах надання соціальних послуг, Калуський геріатричний центр Калуської міської ради забезпечують надання соціальних послуг стаціонарного догляду для 310 осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, з яких 77 осіб з числа внутрішньо переміщених осіб.
Активно залучаються до надання соціальних послуг надавачі соціальних послуг недержавного сектору. У 5 приватних закладах надається соціальна послуга стаціонарного догляду для 167 осіб похилого віку та осіб з інвалідністю.
Громади області активно беруть участь у конкурсі з метою надання соціальної послуги з формування життєстійкості.
Станом на сьогодні Міністерством соціальної політики України відібрано 16 громад Івано-Франківської області (Бурштинська, Івано-Франківська, Лисецька, Рогатинська, Надвірнянська, Коломийська, Богородчанська, Тисменецька, Городенківська, Витвицька, Солотвинська, Яблунівська, Вигодська, Калуська, Кутська, Долинська).
Підписано 14 договорів між Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю та БФ «Карітас», який надає комплексну соціальну послугу з формування життєстійкості в результаті чого запрацювало 14 центрів життєстійкості в Івано-Франківській, Бурштинській, Лисецькій, Надвірнянській, Городенківській, Богородчанській, Тисменицькій, Витвицькій, Коломийській, Солотвинській, Вигодській, Лисецькій, Калуській та Долинській територіальних громадах.
Центри працюють для підтримки та зміцнення ментального здоров’я мешканців громади.
Скористатися послугами Центру можуть дорослі та діти, які перебувають у складних життєвих обставинах та не можуть самотужки з ними впоратися.
Для максимального задоволення потреб громадян особлива увага приділяється розвитку інноваційних форм соціальної роботи у територіальних центрах це мультидисциплінарні команди, мобільні соціальні офіси, соціально-педагогічна послуга «Університет третього віку», служба «соціальне таксі».
Зокрема, послугою «соціальне таксі», які функціонують у м. Івано-Франківську при територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг), м. Коломиї при Єдиному центрі надання реабілітаційних та соціальних послуг м. Коломиї та Брошнів-Осадській селищній раді скористалося 162 особи, якими надано транспортних послуг в кількості 3471 виїздів, по перевезенню осіб похилого віку та осіб з інвалідністю до соціально-важливих об’єктів: закладів охорони здоров’я (поліклінік, лікарень, амбулаторій, аптек, лабораторій), органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, установ соціального захисту населення та ін.
06.08.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за № 888 щодо реалізації експериментального проєкту з організації надання внутрішньо переміщеним особам похилого віку, особам з інвалідністю соціальних послуг стаціонарного догляду, підтриманого проживання за принципом «гроші ходять за людиною», якою затверджено:
– Порядок реалізації експериментального проекту з організації надання внутрішньо переміщеним особам похилого віку, особам з інвалідністю соціальних послуг стаціонарного догляду, підтриманого проживання за принципом «гроші ходять за людиною»;
– Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації експериментального проекту з організації надання внутрішньо переміщеним особам похилого віку, особам з інвалідністю соціальних послуг стаціонарного догляду, підтриманого проживання за принципом «гроші ходять за людиною».
Термін реалізації експериментального проєкту до 31 грудня 2025 року.
Участь у даному проекті надасть можливість громадам області, які надають соціальні послуги стаціонарного догляду та підтриманого проживання внутрішньо переміщеним особам скористатися можливістю надання таких послуг за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» (зі змінами) у 2024 році в місцевих бюджетах 53 територіальних громад (Верховинська, Білоберізька, Зеленська, Брошнів-Осадська, Верхнянська, Вигодська, Витвицька, Долинська, Новицька, Перегінська, Спаська, П’ядицька, Печеніжинська, Коршівська, Гвіздецька, Матеївецька, Підгайчиківська, Отинійська, Нижньовербізька, Снятинська, Заболотівська, Городенківська, Надвірнянська, Ланчинська, Делятинська, Переріслянська, Пасічнянська, Ворохтянська, Поляницька, Косівська, Кутська, Яблунівська, Тисменицька, Ямницька, Лисецька, Загвіздянська, Угринівська, Єзупільська, Тлумацька, Олешанська, Обертинська, Рогатинська, Богородчанська, Солотвинська, Більшівцівська, Дубовецька, Галицька, Івано-Франківська, Яремчанська, Коломийська, Калуська, Болехівська, Бурштинська) передбачені видатки для здійснення компенсаційних виплат за надані соціальні послуги.
Разом з тим, необхідно відмітити, що у Войнилівській, Дубівській, Рожнятівській, Чернелицькій, Рожнівській, Космацькій, Букачівській, Дзвиняцькій, Старорбогородчанській територіальних громадах кошти у місцевих бюджетах не передбачені і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду не проводяться.
Впродовж 7 місяців 2024 року компенсацію отримали 2658 осіб на загальну суму 30356,01 тис. гривень (в тому числі в рахунок погашення заборгованості минулих років).
Заборгованість з виплати компенсації більше двох місяців по області становить 1619,99 тис. гривень, а саме в таких територіальних громадах: Делятинська – 871,99 тис. грн, Ланчинська – 462,90 тис. грн, Переріслянська – 90,40 тис. грн, Богородчанська – 104,30 тис. грн, Косівська – 90,40 тис. гривень.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 № 1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі» (зі змінами) закладені кошти у місцевому бюджеті таких громад: Заболотівській, Кутській, Яблунівській, Тлумацькій, Івано-Франківській, Яремчанській та Калуській.
За 7 місяців 2024 року компенсацію отримали 92 особи на загальну суму 3629,76 тис. гривень.
Директор департаменту соціальної
політики облдержадміністрації Володимир ЛЕМЧАК