Олександр Сич презентував свою нову монографію “Соціально-консервативний націоналізм”

 

Голова обласної ради Олександр Сич підготував до друку нову монографію “Соціально-консервативний націоналізм”. Її сигнальний примірник керівник депутатського корпусу презентував у читацькому залі імені Богдана Гаврилишина Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Такий крок Олександр Сич мотивував бажанням обговорити монографію з колегами-науковцями і врахувати побажання та критичні зауваження при підготовці остаточної її редакції.

Ця монографія – результат моє праці за півтора десятка років. Це наукові статті, які я публікував протягом цього часу на тему націоналізму. Я давно мріяв вкласти їх в одну працю та бракувало часу“, – зауважив автор.

За його словами, основною ідеєю книги є трансформація націоналізму з революційно-руїнницького на визвольному етапі у конструктивно-державницький на етапі державного будівництва.

На цьому етапі націоналізм має виступати як соціально-консервативний. Адже поряд із консервативним завданням збереження національної ідентичності ще актуальніше постає соціальне завдання збереження від вимирання нації, яка є носієм цієї ідентичності. На жаль, зараз ми саме спостерігаємо вимирання нації. Бо на зорі незалежності українців було 52 мільйона, зараз формально близько 40-ка, а реально – 36-38 мільйонів. Я аналізую наукові дослідження демографів і згідно з якими за нормальними сценаріями розвитку нас може бути на 50-ий рік 35 мільйонів, за гіршими сценаріями – лише 25. То коли нація вимирає, хто буде носієм ідентичності? Тому поряд зі збереженням національної ідентичності важливою є соціальна політика“, – підкреслив Олександр Сич.

На його переконання, націоналізм сьогодні як ніколи знову став актуальним. І приклад цьому “стара” Європа, в якій відбувається ренесанс націоналізму, де майже у кожній країні націоналістичні партії входять до лідерів політичного процесу і беруть участь у формуванні національних урядів. На цьому також зауважив і ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда.

Ніхто не очікував, що після Другої світової війни в сучасній Європі ХХІ століття народи не тільки постколоніальних країн, але й розвинутих демократій, знову починають повертатися до неонаціоналізму. Ми бачимо вже пошуки неопрагматизму. В монографії Олександра Сича це розглядається з точки зору конструктивного та раціонального націоналізму.  Монографія є справді дискусійною та викличе жваве обговорення. Олександр Сич зміг проаналізувати та узагальнити український націоналізм, з одного боку зробивши велику ретроспекцію та порівнявши його з процесами в світі. А з іншого  – показав його місце в сучасній Україні і тих глобальних процесах, які відбуваються в світі”, – відзначив Ігор Цепенда.

Окрім цієї лінії на сторінках книги також присутні теми сучасного ренесансу націоналізму у країнах Західної Європи, становлення і його сучасний стан в Україні, роль націоналізму в українських революційних процесах і зокрема у Революції гідності, його етнонаціональна політика та зовнішньополітична доктрина тощо.