Про  стан  інфекційних захворювань в області


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання

(Двадцять восьма сесія)

РІШЕННЯ

22.12.2023                            м. Івано-Франківськ                 № 827-28/2023

 

Про  стан  інфекційних
захворювань в області

 

 

Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши та обговоривши інформацію про стан  інфекційних захворювань в області, обласна рада   

вирішила:

  1. Інформацію департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації про стан інфекційних захворювань в області взяти до відома (додається).
  2. Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації:

– забезпечити максимальне охоплення населення області імунопрофілактикою;

– здійснювати систематичний моніторинг стану інфекційної захворюваності в області;   

– забезпечити систематичний контроль за  поданням форм первинної облікової документації № 058/0 (екстренних повідомлень) на кожен випадок інфекційного захворювання чи підозри на нього всіма закладами охорони здоров’я незалежно від форми власності;

– активізувати інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань вакцинації населення та профілактики інфекційних хвороб. 

  1. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики (А. Яворський).

 

Голова обласної ради                                                            Олександр СИЧ


Інформація
про стан інфекційних захворювань в області

 

 

До мережі закладів охорони здоров’я, що надають медичну допомогу пацієнтам з інфекційними і паразитарними хворобами,  до 2023 року відносилися  дві інфекційні лікарні – КНП «Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» та КНП «Коломийська інфекційна лікарня Коломийської міської ради» – з надання стаціонарної допомоги та 17 кабінетів інфекційних захворювань у поліклінічних відділеннях центральних та багатопрофільних лікарнях з надання амбулаторної допомоги даному контингенту.

На сьогодні КНП «Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» приєднана до КНП «Івано-Франківський обласний фтизіопульмонологічний центр Івано-Франківської обласної ради»  на правах структурного підрозділу.

Станом на 20.11.2023 в області розгорнуто  375 інфекційних ліжок, з них 260 ліжок для дорослих та  115  для дітей.

125 ліжок функціонує в КНП «Івано-Франківський обласний фтизіопульмонологічний центр Івано-Франківської обласної ради», 60 ліжок – в КНП «Коломийська інфекційна лікарня Коломийської міської ради» і 190 ліжок – в центральних районних і багатопрофільних лікарнях.

Відсутні інфекційні ліжка у Болехівській, Бурштинській, Верховинській, Галицькій і  Рогатинській територіальних громадах.

Через епідемію  COVID-19 за останні роки динаміка чисельності інфекційних ліжок була мінливою, так як в більшості закладів області здійснювались тимчасові перепрофілювання різних профільних ліжок на інфекційні.

На даний час в   закладах охорони здоров’я області працюють 75 лікарів-інфекціоністів, в т.ч. 13 дитячих, які займають 78,5 посад з 98,5 штатних. За останній три роки кількість лікарів-інфекціоністів зменшилася на 39.

На 2023 рік 7 закладів охорони здоров’я області уклали договори з Національною службою здоров’я України за пакетом «Готовність до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях», в рамках якого забезпечується готовність закладів до цілодобового масового прийому пацієнтів під час ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, включаючи інфекційні захворювання, зокрема, особливо небезпечні інфекційні хвороби.

 

Інфекційна захворюваність

За період 2021-2022 рр. та 9 місяців 2023 року спостерігається значна тенденція до росту захворюваності по групі кишкових інфекцій – 1126, 1625 та 1463 випадків відповідно.

Зросла  кількість  вірусних  гепатитів  з  106  до  232  в  2022 році  та  183 за  9 місяців 2023 року. Кількість випадків гострих вірусних гепатитів зросла з 6 до 17 у 2022 році,  за 9 місяців  2023 року – 23.

За 9 місяців 2023 року зареєстровано 12 випадків  гострого гепатиту А,  для порівняння у 2022 році  –    4 випадки.

Зареєстровано значний ріст  захворюваності на  хворобу Лайма:  2021  – 25 випадків, 2022 – 168, 9 місяців 2023 р. – 105.  Зросло число випадків хвороби Лайма серед  дитячого населення –  5, 18, 22 відповідно.

Не реєструються впродовж даного періоду випадки дифтерії, кору, краснухи.

За підсумками 9 місяців 2023 року у структурі інфекційних хвороб (а їх близько 40 нозологій) переважає група гострих респіраторних вірусних інфекцій та група кишкових інфекцій. Немає тенденції до росту захворюваності на коронавірусну інфекцію у порівнянні з минулим роком і її протікання не таке важке, значно меншою є частка кисневозалежних хворих (в основному це старші люди з хронічними захворюваннями).

Серед кишкових інфекцій діагностовано 57 випадків сальмонельозу та 6 випадків шигельозу. Всі інші  випадки  гострих гастроентероколітів викликані умовно – патогенною флорою.

З негативних тенденцій у цьому році збільшилась кількість випадків  лептоспірозу (18 випадків у 2023 році  проти 4 випадків у 2022 році), з яких 13 лікувались в реанімаційному інфекційному відділенні. Всі пацієнти виписані з одужанням.

Зареєстровано також 5 випадків ботулізму проти 3-х випадків минулого року.

Вдвічі зросла захворюваність на кліщовий бореліоз.

Збільшились  випадки пізнього виявлення хронічних вірусних гепатитів на стадії цирозу (5 вип. в ц.р. проти 21 в м.р.). Пацієнти роками лікуються у різних спеціалістів без проведення діагностики на маркери вірусних гепатитів В і С, при тому, що в лікувальних закладах є достатньо швидких тестів для проведення попереднього скринінгу.

Покращилась діагностика ВІЛ-інфекції та можливість стаціонарного лікування даної категорії хворих. Проліковано вдвічі більше пацієнтів – 211   за 9 місяців 2023 року  проти 121 у 2022 році.

Ситуація щодо захворюваності на гострий гепатит А в області повністю контрольована, зареєстровано 12 випадків, які не пов’язані між собою. Всі пацієнти отримали лікування в інфекційному стаціонарі КНП «Центр легеневих захворювань». На даний час  в стаціонарі перебуває 3 пацієнти у задовільному стані, які завершують лікування. Спільно з епідеміологічною службою проведено всі заходи щодо недопущення розповсюдження захворювання серед населення області. На сьогоднішній день у стаціонарах області немає хворих з гострим вірусним гепатитом А. За останні дні в КНП «Центр легеневих захворювань»  хворі на гострий вірусний гепатит А не поступали.

За звітний період 2023 року захворювання з високим рівнем летальності (менінгококова інфекція, лептоспіроз, ботулізм) проліковані в КНП «Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради».

Хоча за результатами звітності тенденції до зростання інфекційних захворювань немає,  слід відмітити, що не всі випадки інфекційних хвороб в області  реєструються згідно з вимогами нормативної бази. Значна частина пацієнтів з інфекційними захворюваннями звертається за медичною допомогою до сімейного лікаря, в тому числі у приватні заклади, і часто лікуються без консультації інфекціоніста. Якщо цими закладами не подається екстрене  повідомлення ф-058,  то і статистична звітність про рівень захворюваності буде неповною. Не усі приватні заклади охорони здоров’я області та ФОПи подають екстрені повідомлення про підозру чи випадок інфекційного захворювання до ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ України», що призводить до недообліку інфекційної захворюваності.

 

Соціально значущі інфекції, такі як ВІЛ та хронічні вірусні гепатити В, С, збільшуються з кожним роком. Ця категорія хворих потребує диспансерного обліку у інфекціоніста, тривалого спостереження та часто пожиттєвого лікування.  Для даної категорії пацієнтів існує державна програма лікування. Пацієнти з хронічним гепатитом С після завершення противірусної терапії одужують, а з хронічним гепатитом В мають високий шанс покращити функцію печінки. Лікарськими препаратами для лікування пацієнтів з ВІЛ-інфекцією, вірусними гепатитами В і С  область  забезпечена.

В області не зафіксовано жодного випадку дифтерії чи підозри на дане захворювання.

 

Першочергові завдання для покращення діяльності інфекційної служби та недопущення спалахів інфекційних хвороб в області:

 

  1. Забезпечити максимальне охоплення населення області імунопрофілактикою.
  2. Здійснювати систематичний моніторинг стану інфекційної захворюваності серед населення області.
  3. Забезпечити дотримання ліцензійних умов щодо ведення медичної документації в частині подання статистичних форм 058/0 (екстрених повідомлень) на кожен випадок інфекційного захворювання чи підозри на нього усіма закладами охорони здоров’я незалежно від форми власності.
  4. Активізувати інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань вакцинації населення та профілактики інфекційних хвороб.

 

 

 

В.о. директора департаменту
охорони здоров’я Івано-Франківської
облдержадміністрації                                                Володимир ДЗЬОМБАК

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]