Про звернення обласної ради щодо ветування Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення” в частині запровадження експортних мит на соєві боби та насіння ріпаку
УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(Сорок друга сесія)
РІШЕННЯ
01.08.2025 м. Івано-Франківськ № 1220-42/2025
Про звернення обласної ради щодо ветування Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення” в частині запровадження експортних мит на соєві боби та насіння ріпаку
Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії обласної ради з питань аграрної політики, земельних відносин та розвитку гірських територій, обласна рада
вирішила:
- Схвалити звернення обласної ради до Президента України В. Зеленського щодо ветування Закону України від 16.07.2025 № 13157 “Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення” в частині запровадження експортних мит на соєві боби та насіння ріпаку (додається).
- Звернення надіслати Президенту України В. Зеленському.
- Рішення оприлюднити на вебсайті обласної ради та в інших засобах масової інформації.
- Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови обласної ради М. Палійчука і постійну комісію обласної ради з питань аграрної політики, земельних відносин та розвитку гірських територій (О. Книшук).
Голова обласної ради Олександр Сич
Додаток
до рішення обласної ради
від 01.08.2025 № 1220-42/2025
Президенту України
Володимиру ЗЕЛЕНСЬКОМУ
ЗВЕРНЕННЯ
Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, відстоюючи інтереси фермерів і приватних землевласників Івано-Франківської області, висловлюємо стурбованість у зв’язку з прийняттям Верховною Радою України 16 липня 2025 року Закону України № 13157 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення”, яким передбачено запровадження експортних мит на сою та ріпак.
Раніше в Україні вже були запроваджені обмеження на експорт згаданих культур і такий досвід показав себе як неефективний і такий, що шкодить аграрній галузі та економіці України. Так, у 2017 році Верховна Рада України ухвалила зміни до Податкового кодексу, так звані “соєві правки”, які скасували відшкодування ПДВ при експорті сої та ріпаку для компаній, що не є безпосередніми виробниками. Таким чином для експортерів були запроваджені заходи, еквівалентні до експортних мит у розмірі 20%.
Ці законодавчі зміни призвели до того, що площі під соєю скоротилися на 34%: з 1,99 млн га (2017 рік) до 1,32 млн га (2021 рік). Втрати аграріїв, за оцінками Київської школи економіки, складали близько 110 млн дол. США на рік.
Зважаючи на таку ситуацію, у травні 2020 року був прийнятий Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві” від 16 січня 2020 року № 466-ІХ, який скасував вищезгадані “соєві правки” і відновив рівні умови для всіх експортерів сої та ріпаку. Після скасування “соєвих правок” посівні площі, обсяги виробництва й обсяги переробки сої та ріпаку стали одночасно зростати.
Внаслідок запровадження вивізного (експортного) мита відбудеться тимчасове збагачення переробників за рахунок падіння закупівельних цін, поступове скорочення посівних площ сої та ріпаку і переорієнтація аграріїв на виробництво інших культур.
За оцінками Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки, введення експортних мит призведе до виникнення фізичного дефіциту сировини та до загальних щорічних втрат держави в розмірі від 400 до 700 мільйонів доларів.
Пропоноване мито суперечить також Угоді про асоціацію з ЄС, статтею 31 якої Україні заборонено запроваджувати нові експортні мита. Тому такі нововведення порушать міжнародні зобов’язання України і можуть стати підставою для запровадження “дзеркальних” мит з боку ЄС на продукцію з України, що призведе до катастрофи в аграрній галузі.
Окремо слід зазначити, що твердження про те, що аграрії не постраждають від запроваджених мит, бо їм дозволять експортувати самостійно без сплати мита, а обмеження будуть діяти лише для трейдерів, не відповідає реальності. Більше ніж 75% посівних площ в Україні обробляють саме малі та середні агропідприємства. Вони не мають достатніх обсягів виробництва, щоб самостійно формувати експортні партії та виходити на зовнішні ринки, тому працюють через трейдерів і виробників.
Фактично, право експортувати без мита залишиться привілеєм лише великих агрохолдингів, які і зараз експортують самостійно. А малі та середні агропідприємства, яких більшість на ринку, не отримають від цієї “пільги” жодної користі. Для них мито означатиме лише нижчу закупівельну ціну і втрату прибутку.
Водночас зазначаємо, що відповідний Закон порушує вимоги Податкового кодексу України. Набрання чинності положеннями, якими передбачено запровадження вивізного мита, одразу після опублікування відповідного Закону, суперечить принципу стабільності податкового законодавства, встановленого статтею 4 Податкового кодексу України, згідно з яким зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше ніж за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
З уваги на вищезазначене, висловлюємо категоричний протест проти ухвалення згаданих змін щодо запровадження вивізного мита на насіння сої та ріпаку.
Враховуючи те, що відповідно до статей 102 та 106 Конституції України Президент України є гарантом додержання Конституції України та має право вето щодо прийнятих Верховною Радою України законів з наступним поверненням їх на повторний розгляд Верховної Ради України, просимо Вас ветувати Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення” та повернути його на повторний розгляд Верховної Ради України, запропонувавши виключити з нього положення щодо внесення змін до Закону України “Про ставки вивізного (експортного) мита на насіння деяких видів олійних культур”.
Прийнято на сорок другій сесії
Івано-Франківської обласної ради
восьмого демократичного скликання
01 серпня 2025 року

