Про звернення обласної ради щодо посилення державних гарантій для гірських та високогірних населених пунктів
УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме демократичне скликання
(Двадцята сесія)
РІШЕННЯ
від 16.02.2018. № 756-20/2018
м. Івано-Франківськ
Про звернення обласної ради
щодо посилення державних гарантій
для гірських та високогірних населених пунктів
З метою посилення державних гарантій для гірських та високогірних населених пунктів, керуючись статтею 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, обласна рада
вирішила:
- Схвалити звернення обласної ради до Верховної Ради України щодо посилення державних гарантій для гірських та високогірних населених пунктів (додається).
- Рішення надіслати Голові Верховної Ради України А. Парубію та народним депутатам України від області.
3 Текст звернення опублікувати в газеті “Галичина”, оприлюднити на інтернет-сторінці обласної ради та в інших засобах масової інформації.
4 Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія.
Голова обласної ради Олександр Сич
Додаток
до рішення обласної ради
від 16.02.2018. № 756-20/2018
Верховна Рада України
ЗВЕРНЕННЯ
Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, стурбовані складними умовами життя мешканців гірських територій, зокрема високогірних населених пунктів області.
Закон про статус гірських населених пунктів в Україні ухвалювали ще в 1995 році. Тоді намагалися надати державні гарантії для соціально-економічного розвитку населених пунктів, які мають особливі потреби через своє розташування. Формально цей закон діє й нині, однак його положення фактично не мають правової реалізації, а законодавство у цій сфері залишається неповним і суперечливим. Натомість у більшості європейських країн діють окремі закони про статус гірських територій, згідно з якими їх населення отримує пільги та преференції.
Умови життя наших краян у високогірних районах складні, що зумовлено слабкою транспортною інфраструктурою, відсутністю газифікації та електрифікації, промислових потужностей, які б забезпечували робочими місцями. Люди змушені покидати рідні домівки у пошуках заробітку та можливості елементарного забезпечення побутових потреб.
У гірських населених пунктах майже відсутні якісні медичні та освітні послуги. Маленькі діти щоденно долають пішки кілометри, щоб отримати навіть початкову освіту. Водночас, в умовах децентралізації, закриваються і нині діючі школи, фельдшерські пункти та заклади культури.
Гірські населені пункти з їх автентичним населенням є колискою української культури, історії, традицій, тому держава повинна вжити максимальних заходів для збереження та відродження високогірного регіону.
Зважаючи на наведене вище, просимо першочергово прийняти низку законодавчих актів, зокрема проект Закону України, реєстраційний номер № 6439 від 14.12.2017 року, “Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення державних гарантій для гірських та високогірних населених пунктів”, які б визначали стратегію розвитку гірських районів, посилили соціальні гарантії для працюючих, студентів і пенсіонерів, забезпечили надання гірських доплат і тим жителям, які проживаючи у гірських населених пунктах, працюють поза їх межами та сплату податку з доходів фізичних осіб за місцем проживання, гарантували дотації та субвенції з Державного бюджету України, покращили надання базових адміністративних послуг (медичних та освітніх), створили сприятливі умови для розвитку підприємницької діяльності та надходження інвестицій тощо.
Прийняття відповідних законодавчих та правових актів сприятиме покращенню соціально-економічного становища та розвитку гірських і високогірних населених пунктів.
Прийнято на двадцятій сесії
Івано-Франківської обласної ради
сьомого демократичного скликання
16 лютого 2018 року