Про звернення обласної ради про небезпеку та шкідливість спалювання сухої трави, стерні, пасовищ, лук, інших ділянок з природною рослинністю або її залишками


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме демократичне скликання
(Двадцять сьома сесія)

РІШЕННЯ

від 01.03.2019. № 1081-27/2019
м. Івано-Франківськ

 

Про звернення обласної ради
про небезпеку та шкідливість
спалювання сухої трави, стерні,
пасовищ, лук, інших ділянок з
природною рослинністю або її залишками

 

Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” обласна рада

вирішила:

  1. Схвалити звернення обласної ради до краян, посадових осіб місцевого самоврядування, голів районних державних адміністрацій та відповідальних за дотриманням законодавства органів про небезпеку та шкідливість спалювання сухої трави, стерні, пасовищ, лук, інших ділянок з природною рослинністю
    або її залишками (додається).
  2. Рішення надіслати посадовим особам місцевого самоврядування, головам районних державних адміністрацій, Головному управлінню Національної поліції в області, прокурору області, Державній екологічній інспекції в Івано-Франківській області, обласним радам.
  3. Звернення розмістити на інтернет-сторінці обласної ради та оприлюднити в інших засобах масової інформації області.
  4. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови обласної ради С. Басараба і постійну комісію обласної ради з питань аграрної політики та земельних відносин (І. Приймак).

 

Перший заступник
голови обласної ради                                                                          Василь Гладій


Додаток
до рішення обласної ради
від 01.03.2019. № 1081-27/2019

 

Мешканцям Івано-Франківської області

Посадовим особам
місцевого самоврядування

Головам районних
державних адміністрацій

Департаменту освіти, науки та молодіжної
політики
обласної державної адміністрації

Державній екологічній інспекції в
Івано-Франківській області

Головному управлінню Національної поліції
в області

 

ЗВЕРНЕННЯ

Традицією наших краян є весняне прибирання своїх господарств та паління сухої трави. Чомусь наші ґазди помилково вважають, що спалювання відмерлої торішньої рослинності є корисним для відновлення природи.

Таке спалювання немає жодного позитивного ефекту, навпаки – це бомба сповільненої дії, яка найбільше шкодить тим, хто її палить, тобто людям та всім, хто вдихає цей дим. При підпалах трави до вогню потрапляє дрібне сміття, поліетиленові пакети, пластик, які згораючи виділяють до 70 різноманітних отруйних хімічних сполук. До порівняння, у димі при підпалах міститься у 350 раз більше бензопірену, ніж в цигарковому. При згоранні 1 тони сухої рослинності утворюється 9 кг мікрочастинок пилу, які осідають в дихальних органах, 3 кг чадного газу, який блокує постачання кисню до тканин, вивільняються радіонукліди, важкі метали, бензопірен, діоксини, інші канцерогени, що провокують ракові захворювання та генні мутації.

Якщо період розпаду сучасних засобів захисту рослин, які застосовують фермери у боротьбі з бур’янами та шкідниками, складає від 3 днів і до 1 місяця, то діоксини та бензопірен накопичуються і зберігаються десятки років, завдаючи непоправної шкоди всім живим організмам.

Бензопірен – сполука першого класу небезпеки, найпотужніший мутаген та канцероген, що викликає незворотні зміни в людському організмі, може спонукати генетичні порушення та онкологічні захворювання у майбутніх дітей. Засобів запобігання впливу бензопірену на сьогодні немає. Статистика різноманітних захворювань в Україні зростає щорічно, а люди навіть не усвідомлюють, що шкодять самі собі.

Підпали сухої трави на присадибах або стерні на фермерських полях ‑ непоправна шкода для людей, екосистеми та майна. Поширена серед недобросовісних аграріїв практика підпалу стерні та пожнивних решток призводить до зниження поживності ґрунтів, є згубною для здоров’я та біорізноманіття.

Після випалювання сухостоїв значно збіднюється видовий склад рослинного та тваринного світу. В тих місцях звільнену територію захоплюють агресивні бур’яни і лише через 5 років почне відновлюватись колишнє різнотрав’я.

При палінні згорає також накопичена в ґрунті органіка, яка є важливим фактором підвищення родючості. При цьому викиди вуглекислих газів посилюють “парниковий ефект”, який є причиною зміни клімату на планеті.

Така господарська діяльність насправді є кричущою безгосподарністю. Адже цивілізований світ давно використовує компостування трави, листя, інших органічних відходів як дружній для довкілля спосіб утилізації. Вже через рік після закладки всі ці відходи перетворюються в компост – органічне добриво, яким можна значно покращити родючість ґрунтів, підживлювати дерева та кущі, городину. Компост містить великий спектр мікроелементів, необхідних рослинам.

Закликаємо краян замислитись, якої непоправної шкоди, спалюючи сухостої, завдаємо власному здоров’ю та довкіллю. Прибираючи поля та обійстя, не наражайте на небезпеку власне здоров’я та здоров’я оточуючих. Існують такі раціональні методи утилізації, як переорювання полів та городів, компостування органічних відходів, вивезення побутового сміття на облаштовані сміттєзвалища.

Просимо представників інтелігенції, духовенство, освітян активно проводити просвітницьку роботу серед населення та особливо підростаючого покоління про небезпеку для здоров’я та шкоду навколишньому середовищу, яку спричиняють підпали сухостоїв та сміття. 

Звертаємо увагу, що Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає накладення штрафних санкцій за самовільне випалювання сухої рослинності чи її залишків (стаття 771). Однак, не завжди органи державного контролю в галузі охорони навколишнього природного середовища чи відповідні посадові особи застосовують норми закону для покарання паліїв.

Варто зазначити, що за підпал несе відповідальність не тільки палій, але й власник земельної ділянки. Тому звертаємось до Головного управління Національної поліції в області, Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, всіх органів, на кого покладені функції за дотриманням законодавства, відповідально реагувати на випадки підпалів та притягувати винних до відповідальності.

Кожен підпал – це злочин проти природи, руйнування усталених біоценозів. Боротися з підпалами – законне право кожного з нас. Тому, якщо ви стали свідком, як несвідомі громадяни палять листя чи траву, пояснюйте їм чому не слід цього робити. Скоріш за все, вони не знають про те, якої шкоди завдають довкіллю та здоров’ю оточуючих. Свідоме дотримання встановлених законів, норм і правил кожним громадянином є невід’ємною вимогою громадянського суспільства.

 

Прийнято на двадцять сьомій сесії
Івано-Франківської обласної ради
сьомого демократичного скликання
1 березня 2019 року

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]