Про звернення обласної ради щодо врегулювання на законодавчому рівні можливості справляння до обласного бюджету плати за землі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме демократичне скликання

(Дев’ятнадцята сесія)

РІШЕННЯ

від 22.12.2017. № 722-19/2017
м. Івано-Франківськ

Про звернення обласної ради
щодо врегулювання на
законодавчому рівні можливості
справляння до обласного
бюджету
плати за землі спільної
власності територіальних
громад сіл, селищ, міст області

Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” обласна рада

вирішила:

  1. Схвалити звернення обласної ради до Президента України П. Порошенка, Прем’єр-міністра України В. Гройсмана, Голови Верховної Ради України А. Парубія щодо врегулювання на законодавчому рівні можливості справляння до обласного бюджету плати за землі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області (додається).
  2. Рішення надіслати Президенту України П. Порошенку, Прем’єр-міністру України В. Гройсману, Голові Верховної Ради України А. Парубію, обласним радам.
  3. Звернення опублікувати в газеті “Галичина”, розмістити на інтернет-сторінці обласної ради та оприлюднити в інших засобах масової інформації області.
  4. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови обласної ради С. Басараба і постійну комісію обласної ради з питань аграрної політики та земельних відносин (І. Приймак).

Голова обласної ради                                                                               Олександр Сич


Додаток
до рішення обласної ради
від 22.12.2017. № 722-19/2017

 

Президенту України
П. Порошенку

Прем’єр-міністру України
В. Гройсману

 

Голові Верховної Ради України
А. Парубію

 

 

ЗВЕРНЕННЯ

Представляючи інтереси мешканців краю, ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, звертаємось до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з проханням розглянути питання щодо врегулювання на законодавчому рівні можливості справляння до обласного бюджету плати за землі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.

Прийняття Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності” забезпечило дотримання правила, за яким право власності на нерухоме майно та земельну ділянку, на якій вони розміщені поєднуються в одній особі.

Норми Земельного кодексу України надають змогу обласним радам реалізувати свої повноваження у сфері земельних відносин та передавати земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області для всіх потреб.

Відповідно до частин четвертої та п’ятої статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об’єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до Закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об’єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об’єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Станом на сьогодні склалась ситуація, яка розмежовує надходження від використання нерухомого майна (будівлі, споруди) обласної ради та земельних ділянок, які використовуються для їх обслуговування.

Статтею 66 Бюджетного кодексу України визначено, що до доходів загального фонду бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів належать надходження від орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності, засновником яких є Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні ради.

У той самий час, Податковим кодексом України механізм сплати податкового зобов’язання щодо плати за землю власниками та землекористувачами земельних ділянок передбачає  її зарахування за місцезнаходженням  земельної ділянки. Крім того, орендна плата за землю як складова податку на майно згідно з Бюджетним кодексом України зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

На сьогодні існує неузгодженість норм бюджетного та земельного законодавства, оскільки обласні ради, будучи орендодавцями земельних ділянок спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, укладаючи відповідно до норм Цивільного кодексу України та Закону України “Про оренду землі” договори оренди землі, позбавлені важелів впливу на фінансово-бюджетне регулювання механізму сплати орендної плати на рівні обласного бюджету.

Також, до земель спільної власності територіальних громад області відносяться землі лісогосподарського призначення, які перебувають в користуванні обласного комунального агролісогосподарського підприємства. На значній частині таких земель пролягають мережі лінійних комунікацій, навколо яких формуються спеціальні охоронні зони. Обласна рада як власник земель спільної власності територіальних громад області вважає за доцільне встановлення платного земельного сервітуту. Однак, бюджетним законодавством не врегульоване питання надходження плати за таке використання до обласного бюджету.

Справляння плати за землі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області сприятиме збільшенню надходжень до обласного бюджету, які можна буде в подальшому спрямувати для забезпечення реалізації спільних програм соціально-економічного розвитку, в першу чергу для належного утримання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.

Враховуючи викладене, з метою раціонального використання земель спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області просимо вжити заходів щодо законодавчого врегулювання питання можливості справляння до обласного бюджету плати за землі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.

Водночас звертаємо увагу, що значна частина земельних ділянок спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області використовується для обслуговування загальноосвітніх навчальних закладів, закладів культури, науки, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які утримуються за рахунок коштів обласного бюджету і за рішеннями місцевих рад переважно звільняються від сплати земельного податку. Тому запропоновані ініціативи  не призведуть до значних втрат міських, сільських та селищних бюджетів.

Прийнято на дев’ятнадцятій сесії
Івано-Франківської обласної ради
сьомого демократичного скликання
22 грудня 2017 року

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]