Про звернення обласної ради щодо приведення Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2494 “Про затвердження Кодексу газорозподільних систем” у відповідність до Закону України “Про ринок природного газу”


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме демократичне скликання
(Двадцять третя сесія)

РІШЕННЯ

 

від 21.09.2018. № 917-23/2018
м. Івано-Франківськ

 

Про звернення обласної ради щодо
приведення Постанови Національної комісії,
що здійснює державне регулювання у
сферах енергетики та комунальних послуг,
від 30.09.2015 № 2494 “Про затвердження
Кодексу газорозподільних систем”
у відповідність до Закону України
“Про ринок природного газу”

 

Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” обласна рада

вирішила:

1. Схвалити звернення обласної ради до Кабінету Міністрів України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо приведення Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015. № 2494 “Про затвердження Кодексу газорозподільних систем” у відповідність до Закону України “Про ринок природного газу” (додається).2. Рішення надіслати Кабінету Міністрів України, Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.3. Текст звернення оприлюднити на офіційному веб-сайті Івано-Франківської обласної ради в мережі Інтернет та в інших засобах масової інформації.4. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови обласної ради С. Басараба.

 

Голова обласної ради                                                                            Олександр Сич


Додаток
до рішення обласної ради
від 21.09.2018. № 917-23/2018

 

Кабінет Міністрів України Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг  ЗВЕРНЕННЯ Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, вкрай стурбовані збільшенням фінансового навантаження на підприємства різних форм власності, представників малого та середнього бізнесу через необхідність придбання та встановлення додаткового обладнання до комерційних вузлів обліку природного газу.30 вересня 2015 року Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП, Регулятор), № 2494 “Про затвердження Кодексу газорозподільних систем”, власників комерційних вузлів обліку природного газу (крім комерційних вузлів обліку, які використовуються в побуті) зобов’язано протягом двох років та шести місяців забезпечити облаштування засобами дистанційної передачі даних власні комерційні вузли обліку, річний обсяг обліку природного газу яких менше 10 тис. метрів кубічних. На час усі підприємства забезпечені засобами обліку газу. Регіональні газові компанії видають приписи і відключають їх від газопостачання. Водночас, вартість встановлення додаткового обладнання складає від 23 тис. грн.
до 100 тис. грн., що для власників комерційних вузлів обліку природного газу є непомірним фінансовим тягарем як на комунальні, так і на приватні підприємства. Застосування Постанови НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 р. в частині малих непобутових споживачів руйнує мале та середнє підприємництво. Вважаємо, що відповідальні державні органи повинні втрутитись у цю ситуацію зважаючи на такі обставини: – введений Регулятором в дію Кодекс газорозподільних систем не відповідає вимогам статті 18 Закону України “Про ринок природного газу”, де міститься визначення “новітніх систем”, які держава заохочує впроваджувати, в тому числі “апаратні засоби обліку природного газу, зокрема ті, що забезпечують можливість споживача активно управляти власним споживанням”;– в процесі формування законодавства, внаслідок дій з боку НКРЕКП, вказана вище норма не була врахована Регулятором в Кодексі газорозподільних систем. Це призвело до викривлення суті правової норми та подальшого вживання поняття “дистанційного обліку” та “засобів дистанційної передачі даних”. У результаті споживачів позбавили права на використання таких апаратних засобів, що забезпечують можливість активно управляти власним споживанням.

– суб’єкти господарювання, що провадять діяльність в сферах енергетики та комунальних послуг і мають монопольне становище на ринку, отримали додатковий інструмент дискримінаційного впливу на споживачів, позаяк впровадження “засобів дистанційної передачі даних” (обладнання ними вузлів обліку газу) здійснюється за рахунок споживачів;– примусове (для споживачів) на цьому етапі оснащення вузлів обліку газу засобами дистанційної передачі даних потребуватиме в подальшому додаткових і значних фінансових капіталовкладень у разі переходу до виконання державою завдань вищого рівня, а саме впровадження інтелектуальних систем обліку газу.
У процесі використання вузлів обліку газу, обладнаних засобами дистанційної передачі даних, замовник несе додаткові відповідні фінансові затрати (за монопольними цінами оператора газорозподільних мереж), пов’язані з отриманням технічних умов, проектуванням, погодженням проектів, виконанням будівельно-монтажних робіт, виконанням пусконалагоджувальних робіт, прийманням в експлуатацію, виконанням технічного обслуговування, поточних ремонтів тощо.Вважаємо, що необхідно терміново зупинити дію вищезгаданої постанови, прийняти рішення щодо встановлення засобів дистанційної передачі даних для малого та середнього бізнесу  (для малих непобутових споживачів) за рахунок монополіста або прийняти рішення щодо обов’язкового встановлення засобів дистанційної передачі даних для вузлів обліку газу тільки для споживачів із великим обсягом газу (великий бізнес), враховуючи практику держав – членів ЄС.Зважаючи на вищевикладене, з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб’єктів господарювання і держави, просимо:1. Привести постанову НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2494 “Про затвердження Кодексу газорозподільних систем” у відповідність до Закону України “Про ринок природного газу”.2. Вилучити із Постанови НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2494 абзац шостий пункту 4, яким власників комерційних вузлів обліку природного газу (крім комерційних вузлів обліку, які використовуються в побуті), річний обсяг обліку природного газу яких менше 10 тис. метрів кубічних, зобов’язано забезпечити облаштування засобами дистанційної передачі даних власних комерційних вузлів обліку.3. Внести зміни в Кодекс газорозподільних систем в частині, що стосується впорядкування належності комерційних вузлів обліку природного газу, зокрема віднайти та забезпечити нормативно-правовий механізм передачі операторам газорозподільних систем комерційних вузлів обліку природного газу, що знаходяться на балансі споживачів.4. Забезпечити впровадження операторами газорозподільних систем заходів щодо модернізації комерційних вузлів обліку природного газу та оснащення їх інтелектуальними системами обліку газу за рахунок тарифу під контролем Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг чи шляхом впровадження та реалізації окремої урядової програми.

Прийнято на двадцять третій сесії
Івано-Франківської обласної ради
сьомого демократичного скликання
21 вересня 2018 року

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]