Про звернення обласної ради щодо розроблення Державної програми психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції на Сході України


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме демократичне скликання
(Шістнадцята сесія)

РІШЕННЯ

 

від 30.06.2017. № 523-16/2017
м. Івано-Франківськ

 

Про звернення обласної ради
щодо розроблення Державної програми
психологічної реабілітації учасників
антитерористичної операції на Сході України

 

Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” обласна рада

вирішила:

  1. Схвалити звернення обласної ради до Президента України П. Порошенка та Прем’єр-міністра України В. Гройсмана про необхідність розроблення Державної програми психологічної реабілітації учасників антитерористичної операції на Сході України (додається).
  2. Рішення надіслати Президенту України П. Порошенку, Прем’єр-міністру України В. Гройсману, обласним радам.
  3. Звернення опублікувати в газеті “Галичина”, розмістити на інтернет-сторінці обласної ради та оприлюднити в інших засобах масової інформації області.
  4. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія та постійну комісію обласної ради з питань захисту прав учасників і ветеранів антитерористичної операції на Сході України

    та їх сімей (Н. Чаплинська).

 

Голова обласної ради                                                                                     Олександр Сич


 

Додаток
до рішення обласної ради
від 30.062017. № 523-16/2017

 

Президенту України
П. Порошенку

Прем’єр-міністру України
В. Гройсману

 

 ЗВЕРНЕННЯ

Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, висловлюємо глибоке занепокоєння у зв’язку із численними проблемами, що стосуються фізичного та психологічного стану демобілізованих бійців, учасників антитерористичної операції на Сході України.

За час проведення антитерористичної операції її учасниками стали понад 10 тис. жителів нашої області, на сьогодні демобілізовано 6 487 бійців, 6234 з яких набули статусу учасника бойових дій. Ветерани АТО потребують належної уваги до себе з боку держави та надання їм відповідних соціальних гарантій.

Однією з важливих форм соціальної підтримки ветеранів та інвалідів військових конфліктів є психологічна реабілітація за допомогою спеціалізованих психотерапевтичних послуг. Адже світовий досвід засвідчує, що не вирішені вчасно психологічні проблеми учасників бойових дій призводять до руйнування міжособистісних контактів як у колективі, так і в сім`ях; посилюють ступінь збільшення вживання алкоголю, наркотичних засобів, що призводить до підвищення рівня агресії та насилля. Саме тому ефективне функціонування системи соціально-психологічної реабілітації захисників повинно бути першочерговим і розглядатись на державному рівні. Окрім того, така діяльність з бійцями буде доброю привентивною роботою щодо хуліганських та кримінальних дій окремих ветеранів, скоєння суїцидів, насильства в сім’ї та розлучень. І, що є найважливішим, така робота поверне бійця з набутим новим досвідом у суспільство для реалізації себе, як особистості, як людини і фахівця.

На сьогодні запропонована схема допомоги бійцям, які пройшли бойові дії, у вигляді санаторно-курортного відпочинку. Ця схема є досить слабкою щодо вирішення психологічних проблем самого бійця і його родини. Вона орієнтована більше на оздоровлення бійця, а не на його психологічну реабілітацію.

Світовий досвід роботи з ветеранами, які пройшли бойові дії, свідчить про те, що вони повинні проходити цілий комплекс психологічної підтримки з першого дня повернення до мирного життя. Такий психологічний реабілітаційний супровід повинен починатись ще у військовому підрозділі, з військовими повинні працювати військові психологи та інструктори, які пройшли відповідну підготовку щодо надання психологічної допомоги солдатові після бою. Слід вивчити і перейняти досвід держав, де вже є розроблені програми реабілітації та абілітації військовослужбовців після повернення з гарячих точок та бойових дій (США, Ізраїль та Балканські держави), додатково використовувати напрацювання з психологічної реабілітації фахових громадських організацій учасників АТО, де працюють психологи чи психотерапевти з власними ініціативними розробками, які мають добрі результати щодо відновлення бійців і повернення їх адаптованими в родину та суспільство. Результатом отриманих знань і навиків мала б бути розроблена програма психологічної реабілітації ветеранів АТО та учасників бойових дій.

До розроблення і реалізації програм реабілітації долучити Міністерство охорони здоров’я, Міністерство соціальної політики України, Міністерство оборони України, експертів та науковців  відповідного профілю, а також громадські організації.

Кожен воїн, який захищає Україну і тримає мирне небо над нами, повинен отримати всебічну підтримку.

 

 

Прийнято на шістнадцятій сесії
Івано-Франківської обласної ради
сьомого демократичного скликання
30 червня 2017 року

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]