Про Регіональну цільову програму розвитку малого та середнього підприємництва в Івано-Франківській області на 2017-2018 роки
УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Сьоме демократичне скликання
(Дванадцята сесія)
РІШЕННЯ
від 23.12.2016. № 401-12/2016
м. Івано-Франківськ
Про Регіональну цільову
програму розвитку малого
та середнього підприємництва
в Івано-Франківській області
на 2017-2018 роки
Заслухавши інформацію про виконання Регіональної цільової програми розвитку малого та середнього підприємництва в Івано-Франківській області на 2015-2016 роки та відповідно до статті 10 Закону України “Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні” і статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” обласна рада
вирішила:
- Затвердити Регіональну цільову програму розвитку малого та середнього підприємництва в Івано-Франківській області на 2017-2018 роки (додається).
- Встановити, що бюджетні призначення для реалізації заходів Програми передбачаються щорічно при формуванні обласного та інших місцевих бюджетів області, виходячи із можливостей їх дохідної частини та залучення додаткових джерел фінансування, не заборонених чинним законодавством.
- Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія та постійну комісію обласної ради з питань соціально-економічного розвитку, управління комунальною власністю, розвитку малого і середнього бізнесу (О. Дзеса).
Голова обласної ради Олександр Сич
Паспорт
Регіональної цільової програми розвитку малого та середнього підприємництва в Івано-Франківській області на 2017-2018 роки
- Ініціатор розроблення Програми (замовник) – департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації.
- Розробник Програми – департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації.
- Термін реалізації Програми – 2 роки.
- Етапи фінансування Програми – 2017-2018 роки.
- Очікувані обсяги фінансування Програми: 7658,0 тис.грн.
Роки | Обсяги фінансування | |||
Всього | в т.ч. за джерелами фінансування | |||
обласний бюджет | місцеві бюджети | інші джерела | ||
2017- 2018 | 7658,0 | 7658,0 | в межах виділених коштів | – |
в т.ч. | ||||
2017 | 3839,0 | 3839,0 | – | |
2018 | 3819,0 | 3819,0 | – |
- Очікувані результати виконання Програми:
У результаті реалізації Програми очікується збільшення:
- кількості малих підприємств з розрахунку на 10 тис. населення;
- кількості створених нових робочих місць;
- питомої ваги малого підприємництва в загальнообласних обсягах реалізованої продукції, виконаних робіт та наданих послуг;
- частки надходжень до бюджетів всіх рівнів від діяльності малого підприємництва.
- Термін проведення звітності: інформація про хід виконання заходів Програми подається обласній раді щоквартально, до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом, відповідно до поставлених мети і завдань.
Замовник Програми:
Департамент економічного
розвитку, промисловості та
інфраструктури облдержадміністрації Жанна Табанець
Керівник Програми:
Заступник голови обласної
державної адміністрації Ярослав Паранюк
Характеристика
Регіональної цільової програми розвитку
малого та середнього підприємництва
в Івано-Франківській області на 2017-2018 роки
Загальна характеристика регіону: | ||||
1. | Площа території (тис.кв.км) 13,9 Кількість населення (тис.чол.) 1382,4 Відсоток зареєстрованих безробітних до населення працездатного віку, (%) 1,7 | |||
2. | Дата затвердження Програми (найменування і номер відповідного рішення) | Рішення обласної ради від 23.12.2016. № 401-12/2016 | ||
3. | Головний замовник Програми: Головний розробник Програми:
Виконавці:
Співвиконавці: | Обласна державна адміністрація
Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації, Регіональний фонд підтримки підприємництва по Івано-Франківській області. 1. Департамент освіти, науки та молодіжної політики облдержадміністрації. 2. Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій облдержадміністрації. 3. Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації. 4. Головне управління Державної фіскальної служби в області. 5. Державна регуляторна служба в області. 6. Головне управління статистики в області. 7. Обласний центр зайнятості. 8. Райдержадміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, об’єднані територіальні громади. 9. Івано-Франківська торгово-промислова палата. 10. Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника. 11. Товариство з обмеженою відповідальністю “МБЕРІФ-бізнес-центр”. 12. Громадський центр “Ділові ініціативи”. 13. Громадський центр “Еталон”. 14. Громадське об’єднання “Ділові люди Прикарпаття”. 15. Територіальне відділення ВГО “Асоціація платників податків України” в області. | ||
4. | Мета і перелік пріоритетних завдань Програми | Мета Забезпечення належних умов для всебічного розвитку малого та середнього підприємництва шляхом створення нових та розвитку існуючих об’єктів інформаційної, інфраструктурної та кадрової мережі підтримки МСП, збільшення фінансово-кредитної підтримки, залучення суб’єктів підприємницької діяльності до участі у проектах міжнародної технічної допомоги. Пріоритетними завданнями Програми є: – максимальна оптимізація та спрощення системи надання адміністративних послуг; – розширення можливостей доступу суб’єктів малого і середнього підприємництва до отримання кредитних ресурсів; – сприяння розвитку інфраструктури підтримки малого і середнього підприємництва, в тому числі інноваційного; – співпраця між органами влади, сектором підприємництва та громадськими організаціями з метою прийняття спільних рішень; – удосконалення системи інформаційної підтримки суб’єктів підприємництва; – активізація участі суб’єктів малого і середнього підприємництва у програмах Європейського Союзу з метою отримання грантів на реалізацію проектів; – проведення системної інформаційно-пропагандистської роботи з поширення інформації про підприємницьку діяльність для залучення до зайняття нею соціально незахищених верств населення. | ||
5. | Очікувані кінцеві результати від реалізації Програми в динаміці змін цільових показників | Дані станом на початок дії Програми, очікувані 2016 р. | Прогнозні показники, 2017 р. | Прогнозні показники, 2018 р. |
Кількість малих підприємств/ кількість малих підприємств на 10 тис. чол. населення, одиниць | 7665/55 | 7715/56 | 7765/56 | |
Кількість середніх підприємств/ кількість середніх підприємств на 10 тис. чол. населення, одиниць | 270/2 | 275/2 | 280/2 | |
Частка реалізованої продукції (робіт, послуг) малими підприємствами від загальнообласного обсягу реалізації, % | 29,5 | 31,0 | 31,5 | |
Частка надходжень від діяльності малих підприємств/ середніх підприємств до бюджетів всіх рівнів, % | 8/22 | 9/24 | 10/26 | |
6. | Терміни і етапи реалізації Програми | 2017-2018 роки | ||
7. | Перелік розділів Програми
Виконавці: | І. Впорядкування нормативного регулювання підприємницької діяльності (структурні підрозділи облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, органи місцевого самоврядування, головне управління Державної фіскальної служби в області, комітети Івано-Франківської торгово-промислової палати, громадські об’єднання підприємців, органи, які прийняли рішення про утворення центрів надання адміністративних послуг, обласний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади). | ||
II. Фінансово-кредитна підтримка малого та середнього підприємництва (департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації, Регіональний фонд підтримки підприємництва по області, райдержадміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, об’єднані територіальні громади, Український фонд підтримки підприємництва, обласний, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості) | ||||
III. Інформаційне забезпечення малого та середнього підприємництва (структурні підрозділи облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, громадські об’єднання підприємців, об’єднані територіальні громади, головне управління статистики в області, головне управління Державної фіскальної служби в області, Івано-Франківська Торгово-промислова палата, обласний, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, ВГО “Асоціація платників податків України” в області, регіональна рада підприємців при облдержадміністрації, Регіональний фонд підтримки підприємництва по області) | ||||
IV. Сприяння розвитку інфраструктури підтримки малого та середнього підприємництва (департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, Регіональний фонд підтримки підприємництва в області, Івано-Франківська Торгово-промислова палата, Центр розвитку підприємництва “Бізнес-Інкубатор”, Лабораторія інноваційних досліджень в економіці при Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу) | ||||
V. Цільові проекти та підпрограми (облдержадміністрація, обласна рада, виконавчі комітети Івано-Франківської, Коломийської, Долинської та Яремчанської міських рад) | ||||
8. | Обсяги коштів, необхідних на фінансування заходів з обласного бюджету, тис. грн.: | 7658,0 тис.грн., в т.ч. 2017 р. – 3839,0 тис. грн. 2018 р. – 3819,0 тис. грн. | ||
9. | Основні джерела фінансування: | Обласний, районні, міські бюджети, інші джерела, не заборонені законодавством | ||
10 | Система організації контролю за виконанням Програми: | Контроль за ходом реалізації Програми здійснюють департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації, постійна комісія обласної ради з питань соціально-економічного розвитку, управління комунальною власністю, розвитку малого і середнього бізнесу, регіональна рада підприємців шляхом розгляду її виконання на пленарних засіданнях обласної ради, засіданнях колегії облдержадміністрації, засіданні рад підприємців. Інформація про хід виконання заходів Програми щоквартально надається Міністерству економічного розвитку і торгівлі України, обласній раді до 30 числа місяця наступного за звітним кварталом. |
Стан і аналіз розвитку малого та середнього підприємництва
в регіоні за 2015-2016 роки
Активізація підприємництва та ефективність його функціонування є одним із головних чинників економічного пожвавлення та підвищення якості життя населення, це невід’ємний сектор ринкової економіки, який має регіональну орієнтацію. В ефективному розвитку малих та середніх підприємств зацікавлені, насамперед, територіальні громади, тому що:
– велика частка цього сектора економіки орієнтована на місцевий ринок;
– збільшення кількості суб’єктів підприємництва сприяє створенню нових робочих місць, що вирішує проблему безробіття в адміністративно-територіальних одиницях;
– разом із зростанням кількості малих підприємств та підприємців збільшуються обсяги реалізованої продукції (наданих послуг) та зростають податкові надходження до місцевих бюджетів.
В області малий і середній бізнес становить основу підприємництва, зокрема за даними Головного управління статистики у 2015 році в області 99,9 відс. усіх підприємств були малими та середніми. З них станом на 01.01.2016 р. 7659 належали до малих, 277 – до середніх підприємств. Крім того, до сектора малого і середнього підприємництва відносяться 46,3 тис. фізичних осіб-підприємців (дані головного управління Державної фіскальної служби в області за станом на 01.01.2016 року). Кількість малих підприємств на 10 тис. осіб наявного населення у 2015 році складала 55 одиниць і була на рівні показника 2014 року.
Малим підприємництвом у 2015 році займалося 39,9 відсотків від загальної кількості зайнятих працівників, тоді як у країнах з розвинутою ринковою економікою чисельність зайнятих у цій сфері перевищує 50, а подекуди 80 відсотків. Щоправда, у порівнянні з 2014 роком спостерігалася позитивна динаміка до збільшення даного показника.
Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) суб’єктами господарювання у 2014 році склав 50516,4 млн. грн., що на 5,9 відс. менше, ніж у порівнянні з 2013 роком. Зменшення відбулося за рахунок падіння обсягів реалізованої продукції (товарів, послуг) фізичних осіб-підприємців з 12220,1 млн.грн. у 2013 році до 8055,4 млн.грн. у 2014 році. Малими та середніми підприємствами області у 2015 році реалізовано 85,7 відс. продукції (товарів, послуг) від загальнообласного обсягу реалізації.
Основними видами економічної діяльності у сфері малого підприємництва у 2015 році, як і в попередні роки, залишаються торгівля (44,2 відсотка від загального обсягу реалізованої продукції (товарів, послуг) всіх підприємств), промисловість (22,8 відсотка) та будівництво (13,3 відсотка). Тобто виробнича галузь для таких підприємств є недостатньо розвиненою.
До того ж має місце деяка нерівномірність концентрації суб’єктів малого та середнього підприємництва в районному розрізі. Найбільша їх кількість зосереджена у містах Івано-Франківську, Калуші, Коломиї та Тисменицькому районі.
Аналіз статистичних показників показує, що протягом 2013-2015 років відбулося зменшення кількості середніх підприємств та фізичних осіб-підприємців на 16 та 28 відс. відповідно. При цьому у 2015 році кількість малих підприємств у порівнянні з 2014 роком збільшилася на 0,1 відс., а до 2013 року – скоротилася на 0,1 відс.
Проте, незважаючи на скорочення кількості суб’єктів господарювання, надходження від діяльності малого та середнього підприємництва до бюджетів усіх рівнів та їх питома вага в загальнообласних поступленнях зростає. Так, за станом на 01.01.2015 року надійшло 1081,6 млн.грн., що складає 25,8 відс. від загальнообласних поступлень, за станом на 01.01.2016 року – 1823,3 млн.грн. або 37,2 відс. відповідно.
Відповідно до Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” облдержадміністрація проводить системну і послідовну роботу, спрямовану на реалізацію державної регуляторної політики, яка базується на принципах прозорості та відкритості. З цією метою щорічно затверджуються плани підготовки проектів регуляторних актів, які оприлюднюються в мережі Інтернет і в місцевих друкованих засобах масової інформації.
Протягом 2015 року здійснювалося оприлюднення проектів розпоряджень облдержадміністрації, що стосувались тарифів на перевезення пасажирів автобусами, мережі приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування, добровільної категоризації туристичних садиб області. Шляхом проведення громадських слухань та засідань круглих столів обговорено 38 проектів регуляторних актів (міста Івано-Франківськ, Бурштин, Калуш та Коломия).
Формування регуляторними органами планів-графіків з відстеження результативності дії регуляторних актів з подальшим їх виконанням сприяло запровадженню системного підходу до проведення не лише базових, а й повторних та періодичних відстежень результативності дії регуляторних актів. Так, райдержадміністраціями впродовж 2015 року проведено 4 базових, 15 повторних і 5 періодичних відстежень результативності регуляторних актів, виконавчими комітетами міських рад міст обласного значення – відповідно 36, 38 та 26 відстежень таких актів.
Для дотримання принципу прогнозованості при здійсненні регуляторної політики розпорядженням облдержадміністрації від 10.12.2015 року № 860 затверджений та оприлюднений план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2016 рік.
Розвиток підприємництва неможливий без розвитку інфраструктури його підтримки, основною функцією якої є створення умов для ефективного здійснення підприємницької діяльності, подолання труднощів, пов’язаних з відсутністю знань з питань ведення бізнесу, управлінського досвіду, доступу до кредитних ресурсів та іншої інформації.
Всього інфраструктура підтримки підприємництва області налічує 157 інституцій, в тому числі 18 бізнес-центрів, 4 бізнес-інкубатори, Регіональний фонд підтримки підприємництва та 4 його відокремлених підрозділи, 1 технопарк, 2 лізингові центри, 24 кредитні спілки. Також функціонують 53 громадські об’єднання суб’єктів підприємницької діяльності та 20 координаційних рад з питань підприємництва, створених на місцевому рівні. Завдяки співпраці з Фундацією “Сід Форум Норвегія” і Міжнародним благодійним фондом “Сід Форум Україна” та за підтримки МЗС Норвегії в рамках підписаного Меморандуму про співпрацю в м. Івано-Франківську заплановано створення центру підтримки інновацій та підприємництва іHUB Івано-Франківськ, де підприємці-інноватори матимуть змогу комерціалізувати свої ідеї.
За останні роки в області відкрито два Центри розвитку сільського підприємництва – в селищі Войнилів Калуського та с. Зелена Надвірнянського районів, три бізнес-інкубатори в містах Івано-Франківську, Городенці та Рогатині, розпочав роботу Центр розвитку підприємництва “Бізнес-Інкубатор”, створений на базі Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Крім того, зареєстровано науковий парк “Прикарпатський національний університет” на базі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, структурними підрозділами якого є бізнес-інкубатор та офіс трансферу технологій, мета яких – виконання інноваційних проектів та ефективне виведення їх результатів на ринок. Також зареєстровано індустріальний парк “Долина”, в процесі погодження документація на створення індустріального парку “Бурштин”.
З метою поліпшення бізнес-клімату та зміцнення позицій малого та середнього підприємництва в загальній структурі регіональної економіки через кожних два роки затверджується Регіональна програма розвитку малого та середнього підприємництва, пріоритетним напрямом якої є надання фінансово-кредитної підтримки малому підприємництву. Так, у 2015 році за рахунок коштів Програми профінансовано проекти дев’яти суб’єктів підприємницької діяльності на суму 1165,1 тис.грн. За 9 місяців 2016 року з обласного бюджету виділено 754,6 тис.грн. на реалізацію семи інвестиційних проектів суб’єктів малого підприємництва, в результаті реалізації яких створено 35 нових та збережено 48 робочих місць. Проекти реалізовуватимуться у сферах зеленого туризму, переробки сільськогосподарської продукції, послуг СТО та виробництві швейних виробів. За цей же період з районних та міських бюджетів використано 438,9 тис.грн., які спрямовано, в основному, на формування інфраструктури підтримки підприємництва.
Враховуючи той факт, що в Івано-Франківській області фактичні обсяги бюджетних видатків, спрямованих на підтримку МСП, є одними із найвищих по Україні, все ж таки залишається потреба у збільшенні фінансових ресурсів для реалізації програм кредитування. Доцільно було б відновити кредитування суб’єктів малого та середнього підприємництва за рахунок коштів Українського фонду підтримки підприємництва, запровадити часткову компенсацію відсотків за кредитами, отриманими в банківських установах, мікрокредитування через кредитні спілки області на умовах співфінансування, створити фонд кредитних порук Регіонального фонду підтримки підприємництва по області.
Для забезпечення зручних умов з надання послуг суб’єктам підприємницької діяльності та громадянам діють центри надання адміністративних послуг в усіх районах, містах обласного значення та Печеніжинській об’єднаній територіальній громаді, всього 21 одиниця, та 2 територіальних підрозділи, якими впродовж 9 місяців 2016 року надано 444,3 тис. адміністративних послуг.
З метою спрощення процесу надання споживачам адміністративних послуг в ЦНАПах м. Івано-Франківська встановлено комп’ютерні інформаційні термінали, електронну систему регулювання чергою, застосовується технологія SMS-інформування, послуга – код зворотного зв’язку, он-лайн замовлення окремих адміністративних послуг.
У рамках проекту Європейської комісії “Підвищення якості та ефективності надання адміністративних послуг населенню Івано-Франківської області через співпрацю громади і влади” створено веб-сайт Мережі ЦНАП та спеціалізоване програмне забезпечення для організації електронного документообігу в ЦНАП.
Cтаном на 01.09.2016 року в області функціонує 16 Центрів обслуговування платників податків, робота яких спрямована на підвищення якості обслуговування та індивідуальний підхід до кожного споживача послуг. В них надаються послуги з видачі довідок та дозвільних документів, прийманню звітності, вхідної кореспонденції, а також проводиться консультування платників податків. За період з січня по вересень 2016 року всіма центрами надано 93,4 тис. адміністративних послуг.
З метою залучення безробітних до підприємницької діяльності центрами зайнятості проводяться інформаційні семінари, на яких надається інформація про порядок започаткування громадянами власної справи, перспективи малого бізнесу з урахуванням регіональних особливостей.
Область бере участь у реалізації низки проектів міжнародної технічної допомоги, спрямованих на розвиток підприємництва:
– проект “Івано-Франківська область – край для туризму” (серпень 2014 р. – січень 2017 р.) впроваджується управлінням міжнародного співробітництва, євро інтеграції, туризму та інвестицій облдержадміністрації за підтримки Європейського Союзу. Асоційовані партнери проекту: Регіональний туристично-інформаційний центр та Регіональний фонд підтримки підприємництва по Івано-Франківській області.
– у грудні 2015 року підписано меморандум про співпрацю облдержадміністрації та обласної ради з канадським проектом міжнародної технічної допомоги ПРОМІС “Партнерство для розвитку міст” (грудень 2015 р. – кінець 2020 р.), участь в якому також беруть міста Івано-Франківськ, Яремче, Долина та Коломия. Проект впроваджується за допомоги Федерації канадських муніципалітетів за фінансової підтримки уряду Канади і спрямований на впровадження ефективного демократичного управління та прискорення економічного зростання; створення сприятливого середовища для розвитку малого та середнього бізнесу; підтримку процесу децентралізації та інтегрованого планування розвитку з акцентом на підтримку жінок-підприємниць, екологізацію бізнесу, розвиток бізнес-інфраструктури тощо.
- Асоціацією місцевого економічного розвитку м. Бурштина у партнерстві з Компанією ДТЕК та Фондом “Східна Європа” реалізується проект створення індустріального парку “Бурштин”, метою якого є створення підприємств, які сприятимуть розвитку бізнесу та збільшенню кількості робочих місць. З цією метою Бурштинською міською радою виділено 32 га землі і вже сплачено 2,0 млн. грн. за втрати сільськогосподарського виробництва. За кошти міського бюджету виготовлено проектно-кошторисну документацію на будівництво комунікацій інфраструктури до території майданчика індустріального парку, а саме: водопровідну та каналізаційну мережі, системи електропостачання та пожежного захисту. Наступним кроком буде будівництво мережі газопостачання і доріг. В планах – запустити повноцінний індустріальний парк в м. Бурштині у 2018 році. Крім цього, виконавчий комітет Бурштинської міської ради спільно з Агенцією місцевого економічного розвитку м. Бурштина виступили співрозробниками та учасниками Програми соціального партнерства компанії ДТЕК, в рамках якої запроваджено надання безпроцентних позик для малого та середнього бізнесу;
- з травня по жовтень 2016 року в м. Івано-Франківську реалізовувалася проектна ініціатива “Розробка та впровадження Івано-Франківської “BUSINESS AGENDA” в рамках програми Представництва Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE – Україна) “Розвиток спроможності українських бізнес-об’єднань, ТПП та аналітичних центрів щодо спільного формування та просування місцевого порядку денного бізнесу”. Метою цієї ініціативи є прискорення реалізації реформ у сфері малого та середнього бізнесу на місцевому рівні шляхом формування і просування Порядку денного “BUSINESS AGENDA” за консолідованої участі представників громадського сектору.
Водночас, негативно вплинули на розвиток малого і середнього підприємництва процеси, які спостерігались в Україні впродовж останніх років: погіршення фінансової ситуації, девальвація національної грошової одиниці, нестабільність банківської системи, втрата суб’єктами господарювання окремих ринків збуту продукції.
Проведений аналіз свідчить, що розвиток малого та середнього бізнесу в регіоні здійснюється повільними та нерівномірними темпами. Його потенціал не реалізується в достатній мірі внаслідок ряду проблем, як на регіональному, так і на державному рівні, що є стримуючим фактором його розвитку, посиленим кризовими явищами.
Основними проблемами розвитку малого і середнього підприємництва є:
– існування правових, економічних, адміністративних перешкод в реалізації прав на підприємницьку діяльність (Україна займає 80 місце серед 189 країн світу у міжнародному рейтингу легкості ведення бізнесу “Doing Business-2016”, розробленому експертами Світового Банку та Міжнародної фінансової корпорації);
– нестабільність фінансової системи, девальвація гривні;
– підвищення тарифів на енергоресурси, скорочення внутрішнього споживчого попиту;
– недосконалість нормативно-правового регулювання підприємницької діяльності, складність адміністративних процедур;
– висока вартість кредитних ресурсів для суб’єктів малого і середнього підприємництва, низький рівень фінансово-кредитної підтримки суб’єктів підприємницької діяльності для реалізації інноваційних проектів;
– неналежне фінансування місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва;
– обмеженість фінансових ресурсів для забезпечення належної роботи центрів надання адміністративних послуг, незавершеність реформування системи надання адміністративних послуг;
– недостатня ефективність роботи існуючих об’єктів інфраструктури підтримки підприємництва, нерозвиненість інноваційної інфраструктури;
– недостатні можливості для пошуку нових ділових партнерів та формування ділових зв’язків, подолання бар’єрів входження на нові ринки, стимулювання збуту та забезпечення конкурентоспроможності продукції;
– недостатній кваліфікаційний рівень кадрів, що займаються підприємницькою діяльністю або бажають розпочати свою справу.
Ці та інші обставини, які призвели до зниження фінансово-господарської активності підприємців, скороченню чисельності працюючих та значному зниженню доходів, важко подолати без сторонньої підтримки.
SWOT аналіз
В ході розробки проекту Програми, для окреслення внутрішніх (сильні та слабкі сторони) та зовнішніх (позитивні можливості та загрози) чинників, що впливають на розвиток підприємницької діяльності, було використано метод SWOT-аналізу.
Сильні сторони (Strengths) | Слабкі сторони (Weaknesses) |
Наявність значних резервів дипломованих трудових ресурсів. Орієнтація на місцевий ринок та індивідуальне споживання. Значна питома вага малих та середніх підприємств (99,9 % загальної кількості підприємств області). Наявність широкого спектру місцевих природних ресурсів для розвитку підприємництва (мінеральні води, кар’єри, деревина, рілля, рекреаційні можливості). Наявність розвиненої науково-освітньої інфраструктури, можливість забезпечення підготовки та перепідготовки кадрів для сфери підприємництва. Наявність розвиненої мережі фінансово-кредитних установ. Наявність ініціативних підприємців для ефективного діалогу у системі бізнес – влада – громада. Функціонування центрів надання адміністративних послуг в районах та містах області.
| Низька частка малих підприємств, що займаються виробничою діяльністю. Незначна кількість середніх та великих підприємств, що не сприяє розвитку малих підприємств, які виконують супутні (допоміжні) роботи. Дефіцит доступних фінансових ресурсів, відсутність дешевих банківських кредитів. Недостатній рівень залучення інвестицій у розвиток малого та середнього бізнесу. Недостатній рівень інноваційної активності підприємств малого бізнесу та кооперації з великими підприємствами. Незавершеність реформування системи надання адміністративних послуг.
Недостатня обізнаність підприємців з чинним законодавством, основами бізнесу та оподаткування, відсутність управлінського досвіду. Недостатність промоціонування власної діяльності суб’єктами малого підприємництва. Недостатня ефективність роботи існуючих об’єктів інфраструктури підтримки підприємництва, нерозвиненість інноваційної інфраструктури. Низька купівельна спроможність населення. Недостатній рівень соціальної відповідальності бізнесу. |
Можливості (Opportunities) | Загрози (Threats) |
Сприятливе географічне розташування області для розвитку транскордонного співробітництва. Наявність великих підприємств як потенційних замовників послуг малого та середнього бізнесу. Конкурентні витрати на оплату праці в порівнянні з країнами ЄС. Реалізація заходів з подальшої дерегуляції і розвитку підприємництва на державному рівні. Подальше реформування системи надання адміністративних послуг. Формування інфраструктури підтримки малого та середнього підприємництва на місцевому рівні. Полегшення умов виходу українських підприємств на внутрішній ринок ЄС завдяки підписанню договору про асоціацію з Європейським Союзом. Співпраця з міжнародними фінансовими організаціями і донорами та залучення міжнародної фінансової та технічної допомоги для підтримки малого і середнього підприємництва. | Політична і соціально-економічна нестабільність. Наявність правових, економічних та адміністративних перешкод в реалізації прав на підприємницьку діяльність. Суперечлива нормативно-правова база, нестабільність і недосконалість регуляторного поля. Значна кількість податків і зборів. Збереження високої вартості кредитних ресурсів. Корупція та шахрайство у бізнесі та владі. Скорочення сукупного попиту основних споживачів товарів, робіт та послуг малих підприємств та підприємців – домашніх господарств (кінцевих споживчих витрат домогосподарств). Недостатнє фінансове забезпечення програм підтримки підприємництва.
|
Очікувані результати від впровадження Регіональної цільової програми розвитку малого та середнього підприємництва в Івано-Франківській області на 2017-2018 роки
Враховуючи підсумки реалізації Регіональної програми розвитку малого та середнього підприємництва в області на 2015-2016 роки, відповідно до вимог закону України “Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні”, Стратегії розвитку Івано-Франківської області на період до 2020 року, а також з врахуванням відповідних Методичних рекомендацій та інших нормативно-правових актів розроблено проект Регіональної програми розвитку малого та середнього підприємництва в області на 2017-2018 роки.
Пріоритетними завданнями Програми є: здійснення комплексу заходів щодо забезпечення публічності та безпосереднього впливу громадськості при прийнятті регуляторних актів, підвищення якості надання адміністративних послуг, підвищення рівня поінформованості суб’єктів підприємницької діяльності, фінансової підтримки суб’єктів підприємницької діяльності, популяризація підприємницької діяльності як засобу реалізації особистості та фінансової незалежності, сприяння розвитку елементів інфраструктури підтримки підприємництва тощо.
Відповідно до заходів Програми у 2017-2018 роках особлива увага приділятиметься широкому залученню представників підприємницьких структур і громадських організацій до розробки та обговорення проектів регуляторних актів з питань підприємництва, які матимуть суттєвий вплив на права та інтереси підприємців, ринкове середовище, що забезпечить прозорість процесу впорядкування нормативного регулювання, продовжуватиметься робота щодо підвищення якості надання адміністративних послуг, розширення переліку їх отримання через центри надання адміністративних послуг.
Для підвищення рівня поінформованості суб’єктів підприємницької діяльності заплановано провести низку конференцій, круглих столів, семінарів з питань застосування норм чинного законодавства, а також заходів з популяризації центрів надання адміністративних послуг.
Планується збереження практики надання фінансово-кредитної допомоги суб’єктам підприємницької діяльності через Регіональний фонд підтримки підприємництва по Івано-Франківській області. На цей захід з обласного бюджету щорічно планується виділяти 3 млн. гривень (1,5 млн.грн. – за рахунок спецфонду). Передбачено також такі види фінансової підтримки, як мікрокредитування через кредитні спілки на умовах співфінансування, часткова компенсація відсотків за кредитами, отриманими суб’єктами малого та середнього підприємництва у банківських установах.
З метою промоції продукції суб’єктів підприємницької діяльності області передбачено проведення регіональних виставок-продажів, презентацій місцевих товаровиробників, розміщення інформації на бізнес-порталі Івано-Франківщини. Популяризація підприємницької діяльності як засобу реалізації особистості та фінансової незалежності буде здійснюватись шляхом залучення громадських організацій, головного управління Державної фіскальної служби до організації та проведення тематичних зустрічей, мотиваційних тренінг-семінарів для школярів в опорних школах.
Розвитку ринкової інфраструктури сприятиме створення центру підтримки бізнесу за участі Європейського банку реконструкції та розвитку в контексті ініціативи “EU4Business”.
Також у рамках Програми реалізовуватиметься проект міжнародної технічної допомоги “ПРОМІС”, спрямований на впровадження ефективного демократичного управління та прискорення економічного зростання; створення сприятливого середовища для розвитку малого та середнього бізнесу; підтримку процесу децентралізації та інтегрованого планування розвитку з акцентом на підтримку жінок-підприємниць, екологізацію бізнесу, розвиток бізнес-інфраструктури тощо.
В результаті реалізації Програми очікується збільшення кількості малих/середніх підприємств-юридичних осіб на 10 тис. осіб населення, кількості створених нових робочих місць; питомої ваги малого підприємництва в загальнообласних обсягах реалізованої продукції, виконаних робіт та наданих послуг; частки надходжень податків та зборів до бюджетів всіх рівнів від малого та середнього підприємництва.
Директор департаменту економічного
розвитку, промисловості та інфраструктури
обласної державної адміністрації Жанна Табанець
Додаток
до Регіональної цільової програми розвитку
малого та середнього підприємництва в
Івано-Франківській області на 2017-2018 роки
Заходи Регіональної цільової програми розвитку малого та
середнього підприємництва в Івано-Франківській області на 2017-2018 роки
№ з/п | Пріоритетні завдання | Зміст заходу | Термін виконання | Виконавці | Джерела фінан- сування | Орієнтовні обсяги фінансування, тис.грн. |
І. Впорядкування нормативного регулювання підприємницької діяльності | ||||||
1. У сфері регуляторної політики | ||||||
1. | Недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів | Затвердження планів підготовки проектів регуляторних актів у сфері господарської діяльності | Щорічно до 15 грудня 2017-2018 років | Структурні підрозділи обласної державної адміністрації, районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, органи місцевого самоврядування | – | – |
Затвердження планів-графіків відстеження діючих регуляторних актів та висвітлення їх на офіційних веб-сайтах | Щорічно до 20 грудня 2017-2018 років | Структурні підрозділи обласної державної адміністрації, районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, органи місцевого самоврядування, громадські об’єднання підприємців | – | – | ||
2.
| Забезпечення публічності та безпосереднього впливу громадськості при прийнятті регуляторних актів
| Оприлюднення в засобах масової інформації проектів регуляторних актів з відповідним аналізом регуляторного впливу (М-Тестом), проведення публічних обговорень проектів регуляторних актів за участю представників громадськості | 2017-2018 роки | Структурні підрозділи обласної державної адміністрації, районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, органи місцевого самоврядування, громадські об’єднання підприємців | – | – |
Оприлюднення інформації про здійснення регуляторної політики у засобах масової інформації , в тому числі на офіційній сторінці органу влади | 2017-2018 роки | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, районні державні адміністрації | – | – | ||
Організаційне та інформаційне забезпечення роботи регіональної ради підприємців, районних та міських рад підприємців, залучення їх до підготовки проектів регуляторних актів, відстеження їх результативності | 2017-2018 роки | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації, районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення | Обласний бюджет | 2017 – 12,0 2018 – 12,0 | ||
Районні та міські бюджети | В межах виділених коштів | |||||
3. | Покращення доступу суб’єктів малого і середнього підприємництва до інформації про регуляторну діяльність та чинних рішень у сфері бізнесу | Систематичне наповнення тематичних розділів офіційних веб-сайтів з висвітлення регуляторної діяльності, забезпечення подання інформації на всіх етапах розробки проектів регуляторних актів | 2017-2018 роки | Структурні підрозділи обласної державної адміністрації, районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, органи місцевого самоврядування | – | – |
4. | Аналіз регуляторних актів щодо питань фіскальної політики, які регулюються на місцевому рівні | Організація експертних зустрічей для проведення аналізу регіонального бізнес-середовища, вироблення спільних пропозицій подолання існуючих перешкод та стратегій їх втілення | 2017-2018 роки | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації, головне управління Державної фіскальної служби в області, відповідні комітети Івано-Франківської торгово-промислової палати, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування | Обласний бюджет | 2017 – 10,0 2018 – 10,0 |
2. У сфері надання адміністративних послуг | ||||||
1.
| Моніторинг якості надання адміністративних послуг
| Проведення оцінки діяльності центрів надання адміністративних послуг та розроблення пропозицій щодо підвищення ефективності їх діяльності | IV квартал
2017-2018 роки
| Органи, які прийняли рішення про утворення центрів надання адміністративних послуг | Районні та міські бюджети | В межах виділених коштів |
Забезпечення функціонування мережі центрів надання адміністративних послуг | 2017-2018 роки | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації | Обласний бюджет | 2017 – 30,0 2018 – 30,0 | ||
2. | Усунення адміністративних перешкод та спрощення отримання адміністративних послуг для бізнесу | Дотримання декларативного (заявницького) принципу при наданні адміністративних послуг для бізнесу, виключення необхідності подання суб’єктами підприємницької діяльності документів, які не передбачені законом | 2017-2018 роки | Районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення | – | – |
3. | Підвищення кваліфікаційного рівня адміністраторів | Організація навчання та підвищення кваліфікації адміністраторів центрів надання адміністративних послуг | 2017-2018 роки | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації, обласний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій | – | – |
4. | Забезпечення доступності адміністративних послуг | Популяризація центрів надання адміністративних послуг | 2017-2018 роки | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації, районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення | Обласний бюджет
| 2017- 15,0 2018- 15,0 |
Районні та міські бюджети | В межах виділених коштів | |||||
5. | Своєчасне та якісне надання адміністратив-них та інших послуг платникам податків | Розширення спектру послуг Центрів обслуговування платників податків при управліннях фіскальної служби, організація їх належної діяльності | 2017-2018 роки | Головне управління Державної фіскальної служби в області, їх районні та міські підрозділи | – | – |
6. | Забезпечення ефективної комунікації органів ДФС з бізнесом | Проведення круглих столів, особистих зустрічей, нарад з представниками громадськості, надання консультацій суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності з питань митної справи, підготовка та розміщення публікацій, виступів у ЗМІ з питань практичного застосування норм чинного законодавства, в т.ч. податкового та митного | 2017-2018 роки | Головне управління Державної фіскальної служби в області | – | – |
ІІ. Фінансово-кредитна підтримка малого та середнього підприємництва | ||||||
1. | Фінансове забезпечення місцевих програм розвитку малого та середнього бізнесу | Забезпечення прийняття рішень органами місцевого самоврядування про виділення коштів на реалізацію місцевих програм розвитку підприємництва | 2017-2018 роки | Районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, об’єднані територіальні громади | Районні та міські бюджети | В межах виділених коштів |
2.
| Фінансова підтримка суб’єктів підприємництва
| Надання кредитів суб’єктам підприємницької діяльності, які працюють в пріоритетних галузях економіки області, включаючи підприємства малого і середнього бізнесу, які займаються переробкою деревини та недеревних | 2017-2018 роки | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації, Регіональний фонд підтримки підприємництва по області | Обласний бюджет | 2017- 3 000,0 (1 500 – спецфонд) 2018- 3 000,0 (1 500 – спецфонд) |
ресурсів лісу, особливо в гірських районах, а також особам із числа внутрішньо переміщених | ||||||
Укладення угод з Регіональним фондом підтримки підприємництва для кредитування суб’єктів підприємницької діяльності на умовах співфінансування | 2017-2018 роки | Районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, об’єднані територіальні громади | Районні та міські бюджети | В межах виділених коштів | ||
Надання кредитів суб’єктам малого та середнього підприємництва за рахунок коштів Українського фонду підтримки підприємництва | 2017-2018 роки | Український фонд підтримки підприємництва, Регіональний фонд підтримки підприємництва по області | Кошти Українського фонду підтримки підприєм- ництва | В межах виділених коштів | ||
Реалізація програми мікрокредитування через кредитні спілки області на умовах співфінансування | 2017-2018 роки | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації, Регіональний фонд підтримки підприємництва по області, кредитні спілки області | Обласний, районні та міські бюджети, кошти кредитних спілок | 2017-200,0
2018-200,0
| ||
3. | Забезпечення доступу підприємців до кредитних ресурсів банків | Часткова компенсація відсотків за кредитами, отриманими суб’єктами малого та середнього підприємництва в банківських установах | 2017-2018 роки | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації, Регіональний фонд підтримки підприємництва по області | Обласний бюджет | 2017-500,0
2018-500,0
|
4. | Фінансова підтримка підприємницької ініціативи громадян | Забезпечення надання одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності | 2017-2018 роки | Обласний, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості | Кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття | У межах кошторисних призначень |
5. | Фінансова підтримка створення суб’єктами малого і середнього підприємництва нових робочих місць | Здійснення щомісячної компенсації суб’єктам малого підприємництва фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих безробітних громадян на нові робочі місця
| 2017-2018 роки | Обласний, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості | Кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття | У межах кошторисних призначень |
ІІІ. Інформаційне забезпечення малого та середнього підприємництва | ||||||
1. | Забезпечення конкуренції на ринку державних і регіональних замовлень
| Забезпечення рівного доступу суб’єктів малого та середнього бізнесу до виконання державних і регіональних замовлень за рахунок бюджетних коштів через використання системи електронних закупівель ProZorro | 2017-2018 роки | Структурні підрозділи обласної державної адміністрації, районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення | – | – |
2. | Промоція продукції суб’єктів підприємницької діяльності області | Залучення суб’єктів підприємницької діяльності до участі в загальнодержавних, обласних, регіональних виставках-продажах та презентаціях місцевих товаровиробників | 2017-2018 роки | Структурні підрозділи обласної державної адміністрації, районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення | – | – |
3. | Покращення доступу суб’єктів підприємницької діяльності до інформації
| Проведення конференцій, нарад, тренінгів (семінарів, засідань за круглим столом тощо) з питань покращення бізнес-середовища та надання базових адміністративних послуг за участю підприємців, громадських організацій та суб’єктів надання адміністративних послуг | 2017-2018 роки | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації, районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, громадські об’єднання підприємців, об’єднані територіальні громади | Обласний бюджет | 2017- 10,0 2018- 10,0 |
Районні та міські бюджети
| В межах виділених коштів | |||||
Проведення заходів (нарад, семінарів, круглих столів, анкетних опитувань, надання консультативної підтримки, оприлюднення статистичної інформації та публікацій тощо) з питань статистичного обліку та державної статистичної звітності | 2017-2018 роки | Головне управління статистики в області | – | – | ||
Забезпечення інформаційно-консультаційної підтримки суб’єктам підприємництва, в тому числі тим, які займаються переробкою деревини та недеревних ресурсів лісу, особливо в гірських районах, з питань реєстрації та ведення бізнесу, виходу на зовнішні ринки, зокрема на ринки ЄС | 2017-2018 роки | Структурні підрозділи обласної державної адміністрації, районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, Івано-Франківська Торгово-промислова палата | Місцеві бюджети | В межах виділених коштів | ||
4. | Популяризація підприємницької діяльності як засобу реалізації особистості та фінансової незалежності | Здійснення професійного навчання безробітних за професіями, що дають змогу займатись підприємницькою діяльністю, в тому числі у сфері сільського зеленого туризму | 2017-2018 роки | Обласний, міські, районні, міські та районні центри зайнятості | Кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття | У межах кошторисних призначень |
Проведення Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості “Майбутнє дитини – у мріях дитини”, Днів відкритих дверей, уроків та лекцій на податкову та митну тематику | 2017-2018 роки | Головне управління Державної фіскальної служби в області, департамент освіти, науки та молодіжної політики обласної державної адміністрації | – | – | ||
Проведення на регіональному рівні Всеукраїнського рейтингу “Сумлінні платники податків” | щорічно | ВГО “Асоціація платників податків України” в області, Головне управління Державної фіскальної служби в області | – | – | ||
Проведення обласного конкурсу “Лідер Прикарпаття” | щорічно | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації | Обласний бюджет | 2017 – 27,0 2018 – 27,0 | ||
Організація та проведення зустрічей, мотиваційних тренінг-семінарів для школярів “Підприємливість на практиці”, “Школа молодого підприємця” в опорних школах | 2017-2018 роки | Громадські організації, департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації, обласний центр зайнятості, суб’єкти підприємницької діяльності | – | – | ||
Проведення заходів з учнівською та студентською молоддю щодо можливостей започаткування власної справи, днів відкритих дверей з підприємницької діяльності за участю успішних підприємців з числа колишніх безробітних | 2017-2018 роки | Обласний, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості | – | – | ||
5. | Сприяння розвитку малого та середнього бізнесу | Професійне навчання, перепідготовка, підвищення кваліфікації безробітних за замовленням суб’єктів підприємницької діяльності | 2017-2018 роки | Обласний, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості | Кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття | У межах кошторисних призначень |
Проведення моніторингу грантів міжнародних організацій та коштів міжнародних програм, підготовка буклета та його розповсюдження серед суб’єктів підприємницької діяльності області | ІІ півріччя 2017 року | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації | Обласний бюджет | 10,0 | ||
Формування і підтримка баз даних бізнес-пропозицій, в тому числі інвестиційних проектів, поширення їх серед потенційних партнерів
| 2017 рік | Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій обласної державної адміністрації, департаменти економічного розвитку, промисловості та інфраструктури, агропромислового розвитку обласної державної адміністрації, Івано-Франківська Торгово-промислова палата
| – | – | ||
Проведення зустрічей та відкритих дискусій у форматі “Бізнес і влада – партнери” з метою побудови конструктивного діалогу між бізнесом і владою | 2017-2018 роки | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації, головне управління Державної фіскальної служби в області, Івано-Франківська торгово-промислова палата, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування | – | – | ||
6. | Створення сприятливого іміджу підприємництва | Видання презентаційної версії Регіональної програми розвитку малого та середнього підприємництва в області на 2017-2018 роки | 2017 рік | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації | Обласний бюджет | 10,0 |
Організація відзначення Дня підприємця в області | Серпень-вересень 2017-2018 роки | Департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації, регіональна рада підприємців при обласній державній адміністрації, Регіональний фонд підтримки підприємництва по області | Обласний бюджет | 2017 – 15,0 2018 – 15,0
| ||
IV. Сприяння розвитку інфраструктури підтримки малого та середнього підприємництва | ||||||
1. | Забезпечення діяльності об’єктів інфраструктури підтримки бізнесу | Фінансова підтримка діяльності районних та міських бізнес-центрів | 2017-2018 роки | Районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад міст обласного значення, Регіональний фонд підтримки підприємництва по області | Районні та міські бюджети | В межах виділених коштів |
2. | Сприяння розвитку елементів інфраструктури підтримки підприємництва | Сприяння створенню центру підтримки бізнесу в Івано-Франківській області | 2017 рік | Івано-Франківська торгово-промислова палата | Кошти міжнародної технічної допомоги | В межах виділених коштів |
3. | Консолідація зусиль навчально-освітніх закладів, науково-дослідних установ та бізнесу щодо впровадження інноваційних форм підтримки підприємництва | Надання ресурсної, інформаційно-довідкової, консультаційної, навчально-просвітницької підтримки суб’єктам господарювання області, а також студентству з питань бізнес-навчання та практичної бізнес-підготовки | 2017-2018 роки | Центр розвитку підприємництва “Бізнес-Інкубатор”, Лабораторія інноваційних досліджень в економіці при Івано-Франківському національному технічному університету нафти і газу, департамент економічного розвитку, промисловості та інфраструктури обласної державної адміністрації | Кошти Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу | В межах кошторисних призначень |
| ||||||
V. Цільові проекти та підпрограми | ||||||
1. | Створення сприятливого середовища для розвитку малого та середнього бізнесу через впровадження ефективного демократичного управління | Реалізація проекту “Партнерство для розвитку міст” | 2017-2018 роки | Обласна державна адміністрація, обласна рада, виконавчі комітети Івано-Франківської, Коломийської, Долинської та Яремчанської міських рад | Кошти Європейського Союзу, місцеві бюджети | В межах виділених коштів |
ВСЬОГО | 2017 – 3 839,0 2018 – 3 819,0 |
Директор департаменту економічного
розвитку, промисловості та
інфраструктури обласної державної
адміністрації Жанна Табанець