Про звернення обласної ради щодо прийняття у другому читанні проєкту Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання депортованими громадян України, які у 1944-1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки”
УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(Десята cесія)
РІШЕННЯ
від 12.11.2021. № 255-10/2021
м. Івано-Франківськ
Про звернення обласної ради щодо
прийняття у другому читанні проєкту
Закону України “Про внесення змін до
деяких законодавчих актів України щодо
визнання депортованими громадян України, які у
1944-1951 роках були примусово переселені
з території Польської Народної Республіки”
Відповідно до Конституції України, статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи інтереси громади області, обласна рада
вирішила:
- Схвалити звернення обласної ради до Верховної Ради України щодо прийняття у другому читанні проєкту Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання депортованими громадян України, які у 1944-1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки” (додається).
- Рішення надіслати Верховній Раді України, народним депутатам України від Івано-Франківської області.
- Текст звернення оприлюднити на вебсайті обласної ради та в інших засобах масової інформації.
- Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань культури, духовності та інформаційної політики (М. Гринечко).
Голова обласної ради Олександр Сич
Додаток
до рішення обласної ради
від 12.11.2021. № 255-10/2021
Верховна Рада України
Народним депутатам України від
Івано-Франківської області
Звернення
У 1944-1951 роках комуністичними тоталітарними режимами СРСР та Польської Республіки з політичних і національних мотивів було депортовано на територію УРСР понад 520 тисяч українців з місць їхнього постійного проживання на етнічних землях Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини. Процес депортації супроводжувався насильством, вилученням поколіннями нажитого майна. Одночасно майже 800 тисяч поляків було переселено з українських територій до Польщі.
Республіка Польща вирішила питання з відновлення історичної справедливості і захисту прав своїх громадян та запровадила компенсації за майно, втрачене громадянами Польщі в результаті переселення, в тому числі з території сучасної України.
На об’єктивну політичну та правову оцінку цих подій та виплату компенсацій за втрачене майно переселені українці та їх спадкоємці сподіваються від своєї держави вже 30 років. На сьогодні безпосередніх потерпілих залишилось зовсім мало, тому не можна відтягувати вирішення цього питання, яке важливе також для зміцнення інституту приватної власності та через прагнення України увійти до Європейського Союзу.
В Україні у 2014 році ухвалено Закон “Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою”. У цьому законі справедливо передбачені виплати спадкоємцям депортованих на основі оцінки вартості майна. Проте його дія не поширюється на депортованих українців із Закерзоння.
Верховною Радою України у першому читанні прийнято проєкт Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання депортованими громадян України, які у 1944-1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки” (реєстраційний № 2038 від 03.09.2019 року). Зазначений законопроєкт, у разі його прийняття, створить правові підстави для визнання примусового переселення українців у 1944-1951 роках з місць їх постійного проживання на території Польської Народної Республіки – депортацією, дасть належну політичну і правову оцінку насильного переселення у 1944-1951 роках українського населення з території сучасної Польщі як депортації за національною ознакою та надасть постраждалим статус депортованих осіб, забезпечить справедливий механізм розрахунку компенсацій на основі оцінки вилученого майна, у разі смерті депортованої особи виплата компенсацій буде здійснюватись спадкоємцям.
Зважаючи на важливість зазначеного питання, ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, звертаємося до Верховної Ради України з проханням прийняти у другому читанні проєкт Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання депортованими громадян України, які у 1944-1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки”.
Прийнято на десятій сесії
Івано-Франківської обласної ради
восьмого демократичного скликання
12 листопада 2021 року