Про регіональну цільову програму охорони та збереження лісових ресурсів комунального лісового господарства Івано-Франківської області на 2022-2026 роки 


УКРАЇНА
 ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(Десята сесія)

РІШЕННЯ

 

від 12.11.2021. № 285-10/2021
м. Івано-Франківськ

 

 

Про регіональну цільову програму
охорони та збереження лісових
ресурсів  комунального лісового
господарства Івано-Франківської
області на 2022-2026 роки

 

 

Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування  в Україні», з метою охорони та збереження лісових ресурсів на землях запасу Івано-Франківської обласної ради обласна рада

вирішила:

  1. Затвердити регіональну цільову програму охорони та збереження лісових ресурсів комунального лісового господарства Івано-Франківської області на 2022-2026 роки (далі – Програма), (додається).
  2. Департаменту фінансів Івано-Франківської обласної державної адміністрації (І. Мацькевич) передбачати кошти для реалізації заходів Програми у 2022-2026 роках.
  3. Встановити, що бюджетні призначення для реалізації заходів Програми передбачаються щорічно при формуванні обласного бюджету, виходячи  з можливостей його дохідної частини, і затверджуються рішенням обласної ради про бюджет на відповідний бюджетний період чи зміни до нього.
  4. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови обласної ради М. Палійчука і постійну комісію обласної ради з питань аграрної політики, земельних відносин та розвитку гірських територій (О. Книшук).

 

 

Голова обласної ради                                                                 Олександр Сич


 

                                                                                         ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення обласної ради
від 12.11.2021. № 285-10/2021

 

 

 

 

Регіональна  цільова програма
охорони та збереження лісових ресурсів
комунального лісового господарства Івано-Франківської області
на 2022-2026 роки

 

 

 

Замовники Програми:

департамент агропромислового
розвитку Івано-Франківської
облдержадміністрації                                                                        Іван АНДРІЇШИН

 

Івано-Франківське

обласне комунальне
агролісогосподарське підприємство
«Івано-Франківськоблагроліс»                                                       Олег ОЛІЙНИК

 

Керівник Програми:

заступник голови
Івано-Франківської облдержадміністрації                                    Богдан ФУТЕРКО


Паспорт
регіональної цільової програми
охорони та збереження лісових ресурсів
комунального лісового господарства Івано-Франківської області
на 2022-2026 роки

  1. Ініціатори розроблення Програми (замовники): Івано-Франківська обласна державна адміністрація (департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації), Івано-Франківське обласне комунальне агролісогосподарське підприємство «Івано-Франківськоблагроліс».
  2. Розробник Програми: Івано-Франківське обласне комунальне агролісогосподарське підприємство «Івано-Франківськоблагроліс».
  3. Термін реалізації Програми: 2022-2026 роки.
  4. Етапи фінансування Програми: 2022-2026 роки.
  5. Обсяги фінансування Програми: 205 186,00 тис. гривень.

 

РокиОбсяги фінансування, тис. грн.
Всьогов т. ч. за джерелами фінансування
Обласний бюджетІнші джерела (власні кошти)
2022-2026,205 186,0013 080,00192 106,00
в т. ч.   
202233 528,002 090,0031 438,00
202336 847,002 330,0034 517,00
202440 493,002 590,0037 903,00
202544 498,002 870,0041 628,00
202649 820,003 200,0046 620,00

 

  1. Очікувані результати виконання Програми:

 – організація ведення лісового господарства із забезпеченням сталого управління лісами агролісогосподарських підприємств ОКП «Івано-Франківськоблагроліс»;     

– ефективна охорона і захист лісу та збереження лісових ресурсів на землях запасу Івано-Франківської обласної ради.

  1. Термін проведення звітності: звіт про хід виконання заходів Програми подається Івано-Франківській обласній раді щоквартально до 15 числа місяця, наступного за звітним кварталом, відповідно до поставлених мети і завдань.

 

Замовники Програми:

 

департамент агропромислового розвитку

Івано-Франківської облдержадміністрації                                 Іван АНДРІЇШИН

 

Івано-Франківське обласне комунальне
агролісогосподарське підприємство
«Івано-Франківськоблагроліс»                                                    Олег ОЛІЙНИК

 

Керівник Програми:

заступник голови
Івано-Франківської облдержадміністрації                                 Богдан ФУТЕРКО


 

I. Загальна частина

 

Площа лісів Івано-Франківського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Івано-Франківськоблагроліс» становить 73,8 тис. га, або 12% лісів області, які рішенням Івано-Франківської обласної ради від 18.10.2001 № 537-22/2001 передані в постійне користування спеціалізованим лісогосподарським підприємствам для ведення лісового господарства, а саме:

Богородчанський спеціалізований агролісгосп – 6,87 тис. га;

Верховинський районний лісгосп – 21,77 тис. га;

Долинський спеціалізований агролісгосп – 7,84 тис. га;

Коломийський спеціалізований агролісгосп – 7,4 тис. га;

Косівське районне підприємство «Райагроліс» – 20,4 тис. га;

Надвірнянський спеціалізований агролісгосп – 8,06 тис. га;

Снятинське спеціалізоване агролісництво – 1,48 тис. га.

Ліси  за своїм призначенням і місцем розташування виконують переважно екологічні функції – природно-заповідні, захисні, протиерозійні, рекреаційні і мають обмежене експлуатаційне значення.

Метою діяльності спеціалізованих агролісогосподарських підприємств ОКП «Івано-Франківськоблагроліс» є  реалізація державної політики розвитку лісового господарства, зокрема в частині охорони і захисту лісів та збереження лісових ресурсів на землях запасу Івано-Франківської обласної ради.

Враховуючи зростаюче навантаження на ліси, а також значні соціальні та суспільні зміни сьогодення, існує реальна потреба в створенні сприятливих умов для сталого ведення лісового господарства: нарощування ресурсного та екологічного потенціалу лісів, збереження біологічного різноманіття лісових екосистем, підвищення стійкості лісових насаджень до впливу негативних факторів навколишнього середовища, охорони і захисту лісів та збереження лісових ресурсів комунального лісового господарства Івано-Франківської області.  

Однією з найскладніших проблем  збереження лісових ресурсів спеціалізованих агролісогосподарських підприємств ОКП «Івано-Франківськоблагроліс» є охорона лісу від загорань і лісових пожеж, котрі негативно впливають на довкілля, змінюючи хід природних процесів.

Пожежа – це найбільш небезпечне явище в лісі, яке несе не тільки локальну небезпеку для екосистеми, але і регіональну – для населення та довкілля на значній території.

Лісові пожежі є величезним лихом для багатьох країн світу зони помірного клімату, в тому числі й України. Зміна клімату, глобальне потепління призвели до збільшення кількості пожеж та розповсюдження їх на значних площах лісових масивів і екосистем.

Найбільш небезпечними у пожежному відношенні є молодняки та середньовікові хвойні культури у сухих та свіжих типах умов місцезростання, що є характерним для лісових насаджень лісогосподарських підприємств ОКП «Івано-Франківськоблагроліс», де переважають молодняки (27%) середньовікові і пристигаючі (69%), з яких хвойні становлять більше 50%. Оскільки такі насадження агролісогосподарських підприємств розташовані серед сільськогосподарських угідь, в безпосередній близькості до населених пунктів, адміністративних, виробничих та господарських об’єктів підприємств та установ, з високою урбанізацією лісового фонду та необережним поводженням населення з вогнем ризик виникнення лісових пожеж надзвичайно високий.

Так, протягом останніх років під впливом людського фактору та погодніх умов (тривалий період сухої погоди, низька відносна вологість повітря, високий температурний фон, сильний вітер, блискавка тощо) навесні, в кінці літа та на початку осені, на землях, часто безвласних, а то і на власних земельних ділянках землекористувачів, що безпосередньо примикають до лісів агролісогосподарських підприємств ОКП «Івано-Франківськоблагроліс», щорічно виникає більше 300 випадків загорань сухої трави, залишків минулорічної рослинності та сміття. Виникає реальна загроза перекидання вогню на лісові насадження, утворення лісових пожеж та розповсюдження їх на значних площах.

Також, аналіз метеорологічних умов та моніторинг пожежної ситуації   протягом кількох останніх років вказує на погіршення пожежної ситуації в лісах в майбутньому, а значне збільшення кількості загорань сухої трави, залишків минулорічної рослинності ще до початку пожежонебезпечного періоду може набувати характеру стихійного лиха, збитки від якого перевищуватимуть збитки від шкідників і хвороб лісу в рази.   

Гасіння таких загорань та лісових пожеж на початковій стадії здійснюють пожежні розрахунки (команди) агролісогосподарських підприємств, завданням яких є не допустити поширення вогню на ліси та локалізувати вогнища поширення полум’я як первинними засобами пожежогасіння, яких вкрай недостатньо для ефективної роботи, так і застосуванням основного пожежно-технічного обладнання та аварійно-рятувальних засобів. Нестача коштів на вирішення  матеріально-технічного забезпечення агролісогосподарських підприємств пожежно-технічним обладнанням та аварійно-рятувальними засобами під час робіт по гасінню загорань і лісових пожеж може призвести до значних матеріальних втрат.

Важливе питання постає щодо технічного оснащення підприємств лісопожежними модулями на базі середніх автомобілів підвищеної прохідності, пожежними цистернами, мотопомпами та рукавами до них, тракторними грунтометами, ранцевими лісовими вогнегасниками тощо.

На сьогодні також не менш актуальним питанням є охорона лісу  від лісопорушень та збереження лісових ресурсів, особливо в умовах сьогоднішнього економічного стану, коли неспроможність населення придбати енергоресурси в необхідній кількості штовхає громадян на скоєння незаконних рубок. Так, рішенням Івано-Франківської обласної ради від 17.05.2019 № 1131-28/2019 затверджено Тимчасове положення про лісову охорону на землях лісогосподарського призначення Івано-Франківської обласної ради, яким визначено, що  лісова охорона спеціалізованих агролісогосподарських і районних підприємств ОКП «Івано-Франківськоблагроліс» здійснює охорону лісу на земельних ділянках лісового фонду, що належать до земель запасу лісогосподарського призначення Івано-Франківської обласної ради, та забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони, захисту лісів, збереження лісових ресурсів, забезпечення додержання лісового і природоохоронного законодавства у лісовому фонді шляхом застосування правових, лісоохоронних, лісогосподарських та інших заходів.

Актуальність даних проблем вимагає розроблення та затвердження регіональної цільової програми охорони та збереження лісових ресурсів комунального лісового господарства Івано-Франківської області на 2022-2026 роки (далі – Програма), яка викликана вимогами законодавчих актів України, рішень органів державної влади та місцевого самоврядування в галузі природоохоронної діяльності і лісового господарства та зумовлена необхідністю часткового фінансування агролісогосподарських підприємств ОКП «Івано-Франківськоблагроліс»  для забезпечення охорони лісу і збереження лісових ресурсів на землях запасу Івано-Франківської обласної ради з обласного бюджету.

Програма розроблена відповідно до Основних напрямів державної політики України в галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки, затверджених постановою Верховної Ради України від 05.03.1998 № 188/98-ВР, статуту Івано-Франківського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Івано-Франківськоблагроліс», затвердженого рішенням Івано-Франківської обласної ради від 19.02.2021 № 93-4/2021, матеріалів базових лісовпорядкувань території лісів агролісогосподарських підприємств ОКП «Івано-Франківськоблагроліс» в частині охорони лісів та збереження лісових ресурсів, сучасних викликів щодо дотримання вимог з охорони лісу, пожежної безпеки в лісах і спрямована на проведення організаційних, розпорядчих, технічних та інших заходів з охорони лісу, запобігання лісовим пожежам, зниження можливих матеріальних збитків та зменшення негативних наслідків у разі їх виникнення, забезпечення безпеки людей і збереження майна.

Основні напрямки реалізації Програми передбачають:

–  комплексні заходи з вирішення проблемних питань охорони лісу та збереження лісових ресурсів шляхом впровадження організаційних та практичних заходів;

– поетапне забезпечення агролісогосподарських підприємств сучасним технічним обладнанням і засобами, необхідними для ефективної охорони лісу та гасіння лісових пожеж;

– залучення до розв’язання проблем охорони лісу та збереження лісових ресурсів на землях запасу Івано-Франківської обласної ради коштів обласного бюджету;

– проведення профілактичної роботи з дотримання вимог пожежної безпеки в лісах та недопущення лісопорушень;

– виготовлення наочних матеріалів з дотримання вимог пожежної безпеки в лісах та недопущення лісопорушень, розміщення їх на об’єктах масового перебування людей.

Реалізація цієї Програми можлива при умові визначення джерел фінансування.

Джерелами фінансування Програми є:

–  власні кошти агролісогосподарських підприємств;

–  кошти обласного бюджету.

 

ІІ. Мета та основні завдання Програми

Програму розроблено з метою реалізації державної політики розвитку лісового господарства, охорони і захисту лісів та збереження лісових ресурсів на землях запасу Івано-Франківської обласної ради.

Основна мета Програми – ефективне управління лісами, організація і забезпечення ведення лісового господарства, охорони і захисту лісів та збереження лісових ресурсів на землях запасу Івано-Франківської обласної ради лісогосподарського призначення згідно з вимогами, визначеними законодавством України.

Основні завдання Програми полягають у здійсненні комплексних поетапних заходів з охорони і захисту лісів та збереженні лісових ресурсів на території агролісогосподарських підприємств ОКП «Івано-Франківськоблагроліс».

 

III. Фінансове забезпечення Програми

Фінансування Програми буде здійснюватись за рахунок власних коштів агролісогосподарських підприємств ОКП «Івано-Франківськоблагроліс» та за рахунок коштів обласного бюджету (в т. ч. коштів обласного бюджету, які надходять в порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, фонду охорони навколишнього природного середовища,  загального та інших фондів), інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.

Фінансування Програми з обласного бюджету передбачається щорічно при формуванні обласного бюджету, виходячи з можливостей його дохідної частини, і затверджується рішенням Івано-Франківської обласної ради про бюджет на відповідний бюджетний період чи змінами до нього.

Головним розпорядником коштів обласного бюджету на виконання заходів Програми є департамент агропромислового розвитку Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

 

IV. Очікувані результати

Виконання  заходів  Програми (додаються) забезпечить:

– організацію ведення лісового господарства із забезпеченням сталого управління лісами агролісогосподарських підприємств ОКП «Івано-Франківськоблагроліс»;     

–  ефективну охорону і захист лісу та збереження лісових ресурсів на землях запасу Івано-Франківської обласної ради.

 

V. Координація та контроль за виконанням Програми

Організація виконання цієї Програми покладається на Івано-Франківське обласне комунальне агролісогосподарське підприємство «Івано-Франківськоблагроліс», яке:

–  контролює заходи, передбачені Програмою;

–  вносить пропозиції щодо зміни термінів виконання Програми;

–  контролює використання бюджетних коштів за призначенням.

Обласне комунальне підприємство до 10 лютого наступного за звітним року подає голові обласної ради інформацію про підсумки виконання Програми.

Внесення змін до Програми здійснюється Івано-Франківською обласною радою за пропозиціями обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Івано-Франківськоблагроліс».

 

 

 

Генеральний директор
ОКП «Івано-Франківськоблагроліс»                                              Олег ОЛІЙНИК

 


 

Додаток
до регіональної цільової програми охорони та збереження
лісових ресурсів комунального лісового господарства
Івано-Франківської області на 2022-2026 роки

                                              

Перелік заходів, обсяги та джерела фінансування регіональної цільової програми охорони та збереження лісових ресурсів  комунального лісового господарства Івано-Франківської області на 2022-2026 роки

з/пНайменування заходуВиконавецьТермін виконанняОрієнтовні обсяги фінансування,               тис. грн.Очікувані результати
РокиВсьогов т. ч. за джерелами фінансування
Обласний бюджет Іншіджерела(власні кошти)
123456789
1.Запобігання виникненню та ліквідація лісових пожеж (придбання пожежно-технічного обладнання, інвентаря та засобів пожежогасіння)Агролісогосподарські підприємства                   ОКП «Івано-Франківськоблагроліс»2022-2026 роки20221 120,00620,00500,00Збереження лісових ресурсів  на землях запасу Івано-Франківської обласної ради та запобігання виникненню лісових пожеж
20231 200,00700,00500,00
20241 280,00780,00500,00
20251 370,00870,00500,00
20261 470,00970,00500,00
2.Охорона та збереження лісових ресурсів(оплата праці працівників лісової охорони)Агролісогосподарські підприємства                    ОКП «Івано-Франківськоблагроліс» 2022-2026 роки202232 408,001 470,0030 938,00Забезпечення охорони лісу на землях запасу  Івано-Франківської обласної ради
202335 647,001 630,0034 017,00
202439 213,001 810,0037 403,00
202543 128,002 000,0041 128,00
202648 350,002 230,0046 120,00
 ВСЬОГО205 186,0013 080,00192 106,00

 

Генеральний директор
ОКП «Івано-Франківськоблагроліс»                                             Олег ОЛІЙНИК


 

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]