Про звернення обласної ради щодо дотримання норм Конституції України при формуванні місцевих бюджетів на 2025 рік
УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(Тридцять третя сесія)
РІШЕННЯ
20.09.2024 м. Івано-Франківськ № 944-33/2024
Про звернення обласної ради
щодо дотримання норм
Конституції України при
формуванні місцевих
бюджетів на 2025 рік
Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” обласна рада
вирішила:
- Схвалити звернення обласної ради до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо дотримання норм Конституції України при формуванні місцевих бюджетів на 2025 рік (додається).
- Рішення надіслати Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України.
- Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови обласної ради М. Палійчука.
Голова обласної ради Олександр СИЧ
Додаток
до рішення обласної ради
від 20.09.2024 № 944-33/2024
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України
ЗВЕРНЕННЯ
Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Івано-Франківської області, вважаємо неправомірними й такими, що не відповідають Конституції України, окремі нормативно-правові акти щодо засад формування та виконання місцевих бюджетів.
Загальновідомо, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Усі закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (стаття 8).
Конституція України, визначаючи районні та обласні ради органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст (стаття 140), одночасно передбачає, що держава фінансово підтримує місцеве самоврядування (стаття 142).
Відповідно до статті 143 Конституції України обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні та обласні бюджети. Ці ж повноваження обласних і районних рад закріплені у Законі України “Про місцеве самоврядування в Україні” (стаття 43).
У зв’язку з цим вважаємо неправомірною та неконституційною постанову Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 р. № 252 “Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану”, якою дозволено обласним, районним військовим адміністраціям затверджувати місцеві бюджети, оскільки це суперечить Конституції України, а також Бюджетному кодексу України, частина 2 статті 77 якого вказує, що “місцеві бюджети затверджуються рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради до 25 грудня (включно) року, що передує плановому”.
Окрім того, це суперечить також Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, стаття 9 якого вказує, що в умовах воєнного стану “органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України”.
Водночас вважаємо також і політику нівелювання ролі районних рад у розвитку місцевого самоврядування такою, що суперечить Конституції України, євроінтеграційному курсу нашої держави та підриває основи демократії.
Конституцією України (стаття 142) закріплено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів. Однак, чинна політика органів державної влади вищого рівня суперечить цій конституційній нормі.
Так, Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій” від 17 листопада 2020 року № 1009-IX законодавець зобов’язав передати майно спільної власності району у власність територіальних громад. Як наслідок, більша його частина, що була сконцентрована у районних центрах, відійшла громадам відповідних населених пунктів. Тобто майно, яке було призначене для обслуговування спільних інтересів громад району, було передано одній громаді. Зазвичай вони самостійно неспроможні його утримувати, використовують неефективно, що призводить до значних матеріальних втрат.
Очевидно, що це було зроблено цілеспрямовано з метою підірвати економічну основу функціонування районних рад. Натомість такий крок наніс суттєвої шкоди соціально-економічному розвитку відповідних територій.
Безсистемним та необґрунтованим є також підхід з боку органів державної влади вищого рівня до формування фіскальної політики в частині доходів районних бюджетів. Це призвело до того, що з переліку 15-ти податків, які визначені Бюджетним кодексом України як доходи районних бюджетів, вони наповнюються бюджетним ресурсом лише за рахунок п’яти податків.
Цим самим районні ради фактично позбавлені важелів впливу на соціально-економічний розвиток району, а недостатність обсягу коштів для фінансування діяльності районних рад унеможливлює здійснення ними повноважень, визначених Конституцією та законодавством України.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення норм Конституції України в частині реалізації матеріальної та фінансової основи місцевого самоврядування на стадіях бюджетного процесу на 2025 рік вимагаємо:
– скасувати постанову Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 р. № 252 “Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану” в частині делегування повноважень щодо затвердження обласних і районних бюджетів відповідними військовими адміністраціями;
– вжити заходів щодо забезпечення дохідною частиною конституційних повноважень районних рад;
– відновити механізми державної бюджетної підтримки діяльності районних рад у системі міжбюджетних відносин.
Прийнято на тридцять третій сесії
Івано-Франківської обласної ради
восьмого демократичного скликання
20 вересня 2024 року