Про затвердження Програми підвищення рівня кібербезпеки сегментів інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області під час казначейського обслуговування коштів обласного бюджету на 2024 рік
УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(Тридцять третя сесія)
РІШЕННЯ
20.09.2024 м. Івано-Франківськ № 952-33/2024
Про затвердження Програми підвищення рівня кібербезпеки сегментів інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області під час казначейського обслуговування коштів обласного бюджету на 2024 рік
Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, з метою підвищення рівня кібербезпеки сегментів інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області під час казначейського обслуговування коштів обласного бюджету в умовах правового режиму воєнного стану обласна рада
вирішила:
- Затвердити Програму підвищення рівня кібербезпеки сегментів інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області під час казначейського обслуговування коштів обласного бюджету на 2024 рік (далі – Програма), що додається.
- Департаменту фінансів Івано-Франківської облдержадміністрації (Н. Кучма) передбачати видатки на реалізацію Програми в межах затверджених бюджетних призначень за рахунок перевиконання дохідної частини загального фонду обласного бюджету за умови відсутності заборгованості за захищеними видатками обласного бюджету протягом року.
- Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови обласної ради М. Палійчука і постійну комісію обласної ради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестицій (Н. Іванів).
Голова обласної ради Олександр СИЧ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення обласної ради
від 20.09.2024 № 952-33/2024
Програма підвищення рівня кібербезпеки сегментів інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області під час казначейського обслуговування коштів обласного бюджету на 2024 рік
Замовник Програми:
Головне управління Державної
казначейської служби України
в Івано-Франківській області Віра СМАЧИЛО
Керівник Програми:
заступник голови
Івано-Франківської облдержадміністрації Вадим СОЗОНИК
Паспорт
Програми підвищення рівня кібербезпеки сегментів інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області під час казначейського обслуговування коштів обласного бюджету на 2024 рік
- Ініціатор розроблення Програми (замовник) – Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області.
- Розробник Програми – Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області.
- Термін реалізації Програми: 2024 рік.
- Етапи фінансування Програми: 2024 рік.
- Обсяг фінансування Програми: 665000,00 (шістсот шістдесят п’ять тисяч) гривень.
Рік | Очікуваний обсяг фінансування, тис. гривень | |||
в тому числі за джерелами | ||||
Всього | Обласний бюджет | Місцеві бюджети | Інші джерела | |
2024 | 665,00 | 665,00 | – | – |
- Очікувані результати виконання Програми:
– впровадження організаційних, інженерних і технічних заходів та засобів для захисту інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області та проведення робіт з підвищення рівня її захищеності;
– забезпечення посилення захисту та контролю доступу до приміщення Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області;
– супроводження сучасних механізмів та форм обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів через систему “Клієнт Казначейства – Казначейство” та систему подання електронної звітності.
- Термін проведення звітності: відповідно до мети та завдань, визначених Програмою, замовник подає Івано-Франківській обласній раді:
– звіт про результати виконання Програми за підсумками року – до 10 лютого наступного за звітним року;
– інформацію про хід виконання Програми – щоквартально до 15 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Замовник Програми:
Головне управління Державної
казначейської служби України
в Івано-Франківській області Віра СМАЧИЛО
Керівник Програми:
заступник голови
Івано-Франківської
облдержадміністрації Вадим СОЗОНИК
Обґрунтування доцільності розроблення Програми підвищення рівня кібербезпеки сегментів інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області під час казначейського обслуговування коштів обласного бюджету на 2024 рік
- Загальна частина
Країна-терорист Росія розв’язала проти України жорстоку неспровоковану війну, яка ведеться на всіх фронтах: військовому, дипломатичному, економічному, а також у кіберпросторі. Безпека останнього є стратегічно важливою для будь-якої держави. Через дії Росії український кіберпростір сьогодні є одним із найбільш атакованих у світі.
Агресія ворога розповсюджується і на цивільну інфраструктуру Держави, на органи державної влади та місцевого самоврядування, в тому числі і на інформаційні ресурси. У період правового режиму воєнного стану в Україні кількість “кібератак” на державні інформаційні системи зросла втричі.
В умовах зростаючих загроз кібератак на інформаційно-комунікаційні ресурси державних органів України та з метою посилення захисту інформації особлива увага приділяється дотриманню вимог інформаційної безпеки.
Органами Державної казначейської служби України в Івано-Франківської області (далі – органи Казначейства області) спільно з органами державної влади та органами місцевого самоврядування протягом останніх років здійснено ряд організаційних та практичних заходів, спрямованих на зміцнення фінансово-бюджетної дисципліни, забезпечення належного казначейського обслуговування місцевих бюджетів, в тому числі і новостворених територіальних громад, впроваджено систему дистанційного обслуговування “Клієнт Казначейства – Казначейство”, не допущено неефективного або з порушеннями бюджетного законодавства використання коштів місцевих бюджетів у 2022-2023 роках на загальну суму 1 350 000,00 (один мільйон триста п’ятдесят тисяч) гривень. Забезпечено роботу інформаційно-телекомунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області (далі – Головне управління Казначейства), а також не допущено несанкціонованого витоку інформації з інформаційно-комунікаційних систем як Головного управління Казначейства, так і розпорядників коштів.
На сьогодні для забезпечення обслуговування місцевих бюджетів відкрито більше 57 тисяч рахунків для обліку бюджетних надходжень та міжбюджетних трансфертів, більше 21 тисячі рахунків – для обліку видатків бюджетних установ, а до мережі органами місцевого самоврядування включено 1377 розпорядників та одержувачів бюджетних коштів.
Головним управлінням Казначейства здійснюються заходи щодо супроводження та підтримки системи дистанційного обслуговування і захисту інформаційних ресурсів, заходи з впровадження Національних положень (Стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі, нового плану рахунків, електронної подачі звітності, покращення форм та методів казначейського обслуговування бюджетних коштів, в тому числі заходи, направлені на забезпечення організаційних, інженерних і технічних заходів та засобів, призначених для захисту інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Казначейства.
В умовах зростаючої загрози атак на інформаційно-комунікаційні системи органів державної влади виникає необхідність посилення заходів інформаційної безпеки.
Однією з основних передумов підвищення рівня інформаційної безпеки є запровадження сучасних апаратних та програмних засобів, що використовуються в інформаційно-комунікаційних системах.
Незмінним пріоритетом Головного управління Казначейства є:
- Забезпечення безперебійної роботи інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Казначейства.
- Забезпечення обслуговування місцевих бюджетів територіальних громад.
- Супроводження та підтримка системи дистанційного обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів із використанням системи “Клієнт Казначейства – Казначейство”.
- Супроводження та підтримка системи подання електронної звітності клієнтами органів казначейства.
- Підвищення відкритості та прозорості в діяльності органів Казначейства області шляхом розміщення всієї інформації про діяльність на вебпорталі Державної казначейської служби України.
Залишаються невирішеними та потребують активізації заходи щодо:
- Посилення інформаційної безпеки шляхом оновлення автоматизованих робочих місць у складі інформаційно-комунікаційної системи сегментів області, що мають операційні системи, які більше не підтримуються (end of support).
- Встановлення актуальних операційних систем на обладнанні, яке використовується в інформаційно-комунікаційній системі сегментів області, та їх оновлення шляхом здійснення оновлення операційних систем.
- Забезпечення безперебійної роботи інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Казначейства.
Здійснені Головним управлінням Казначейства та органами Казначейства області у попередні роки організаційні та практичні заходи досягли певного рівня впливу на стан дотримання вимог законодавства при використанні бюджетних коштів, обліку доходів місцевих бюджетів, поверненні помилково та/або зайво сплачених платежів до місцевих бюджетів. Однак потребують в поточному бюджетному періоді вдосконалення та покращення певних процедур і механізмів, що прямо впливають на процеси казначейського обслуговування розпорядників та одержувачів коштів місцевих бюджетів області, в тому числі виконання заходів з інформаційної безпеки.
Передбачені Програмою підвищення рівня кібербезпеки сегментів інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області під час казначейського обслуговування коштів обласного бюджету на 2024 рік заходи потребують фінансування з обласного бюджету, адже їх реалізація сприятиме підвищенню якості казначейського обслуговування коштів обласного бюджету, зокрема, забезпечить безперебійне функціонування сервісів обслуговування, покращить ступінь захищеності систем Головного управління Казначейства та клієнтів.
Фінансування на реалізацію заходів Програми передбачається відповідно до частини другої статті 85 Бюджетного кодексу України.
Мета Програми
Метою даної Програми є посилення заходів інформаційної безпеки та захисту інформації в процесі казначейського обслуговування обласного бюджету. Мета цієї Програми відповідає пріоритетним напрямкам розвитку області, адже розвиток області невід’ємно пов’язаний з стабільною роботою системи органів Казначейства області.
Завдання Програми
Основним завданням Програми є підвищення рівня кібербезпеки сегментів інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Казначейства.
Фінансове забезпечення Програми
Фінансування заходів Програми здійснюватиметься за рахунок коштів обласного бюджету в межах бюджетних призначень з урахуванням вимог статті 85 Бюджетного кодексу України. Перелік завдань, заходів і показників Програми підвищення рівня кібербезпеки сегментів інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області під час казначейського обслуговування коштів обласного бюджету на 2024 рік додається.
Механізм реалізації Програми
Розподіл видатків на реалізацію Програми здійснюватиметься шляхом прийняття розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації (Івано-Франківської обласної військової адміністрації) з урахуванням обсягу та специфіки завдань.
Координація та контроль за виконанням Програми
Координація та контроль за ходом виконання Програми здійснюється департаментом фінансів Івано-Франківської облдержадміністрації, який:
– контролює хід реалізації заходів Програми виконавцями;
– вносить пропозиції за обґрунтованим поданням виконавців щодо зміни термінів виконання заходів Програми;
– аналізує використання бюджетних коштів за призначенням.
Головне управління Казначейства до 20 січня року, наступного за звітним, подає департаменту фінансів Івано-Франківської облдержадміністрації детальний звіт про хід реалізації Програми.
Термін подання звітності
Відповідно до мети та завдань, визначених Програмою, замовник подає Івано-Франківській обласній раді:
– звіт про результати виконання Програми за підсумками року – до 10 лютого наступного за звітним року;
– інформацію про хід виконання Програми – щоквартально до 15 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Додаток
до Програми підвищення рівня кібербезпеки сегментів інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби в
Івано-Франківській області під час казначейського обслуговування коштів обласного бюджету на 2024 рік
Перелік заходів, обсяги та джерела фінансування
№ з/п | Перелік заходів Програми | Термін вико-нання заходу | Виконавець | Джерело фінансу-вання | Орієн-товний обсяг фінансу-вання (тис. грн) | Очікуваний результат |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
1. | Підвищення рівня кібербезпеки сегментів інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області | 2024 рік | Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області | Обласний бюджет | 495,00 | Впровадження організаційних, інженерних і технічних заходів та засобів, що підвищать рівень кіберзахисту інформаційно-комунікаційної системи Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області |
2. | Посилення захисту та контролю доступу до приміщень Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області | 2024 рік | Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області | Обласний бюджет | 170,00 | Підвищення захисту та контролю доступу до приміщення Головного управління Казначейства, як складова загальної захищенності Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області |
Всього коштів за Програмою: | 665,00 |
Начальник Головного управління
Державної казначейської служби
України в Івано-Франківській області Віра СМАЧИЛО
Керівник Програми:
заступник голови Івано-Франківської
облдержадміністрації Вадим СОЗОНИК