Про розвиток літніх олімпійських видів спорту на Прикарпатті
УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(_______________ сесія)
РІШЕННЯ
_______________ м. Івано-Франківськ № ___________
Про розвиток літніх олімпійських
видів спорту на Прикарпатті
Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Закону України “Про фізичну культуру і спорт”, заслухавши та обговоривши інформацію про розвиток літніх олімпійських видів спорту на Прикарпатті, обласна рада
вирішила:
- Інформацію управління спорту та молодіжної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про розвиток літніх олімпійських видів спорту на Прикарпатті прийняти до відома (додається).
- Управлінню спорту та молодіжної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації (К. Лисейко) забезпечити зміцнення матеріально-технічної бази спортивних закладів, які розвивають літні олімпійські види спорту.
- Рекомендувати міським, сільським, селищним радам, які розвивають літні олімпійські види спорту:
– взяти під особистий контроль ситуацію щодо функціонування спортивних закладів та не допустити їх безпідставної ліквідації або реорганізації;
– передбачати кошти в місцевих бюджетах на розвиток літніх олімпійських видів спорту;
– пропагувати заняття літніми олімпійськими видами спорту через засоби масової інформації.
- Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань освіти, науки, спорту та молодіжної політики (Б. Томенчук).
Голова обласної ради Олександр СИЧ
Інформація
про розвиток літніх олімпійських видів спорту на Прикарпатті
Розвиток літніх олімпійських видів спорту на теренах Прикарпаття стихійно почав формуватися в середині ХХ століття, коли поступово набирали популярності різні спортивні дисципліни, що входять до програми літніх олімпійських ігор. Загалом, розвиток літніх олімпійських видів спорту на Прикарпатті став частиною загальнокультурного процесу, який відбувався в Україні в середині ХХ-го століття. Крім того, важливу роль у популяризації спорту відіграли спортивні товариства, школи, клуби та змагання, які організовувалися на регіональному рівні.
Літні олімпійські види спорту – це спортивні дисципліни, які змагаються в межах літніх олімпійських ігор. Станом на 2024 рік, в програмі літніх олімпійських ігор були представлені такі види спорту:
– легка атлетика
– футбол
– плавання
– гімнастика
– волейбол
– баскетбол
– теніс
– тхеквондо
– бокс
– фехтування
– греко-римська та вільна боротьба
– стрільба
– веслування на байдарках і каное
– регбі-7 та ін.
Забезпечення функціонування та розвитку літніх олімпійських видів спорту
Івано-Франківщина має великий потенціал для розвитку вищеперелічених видів спорту. З урахуванням наявної спортивної інфраструктури, тренерського потенціалу та результатів у спорті вищих досягнень, затверджено пріоритетність літніх олімпійських видів спорту для Івано-Франківської області:
1) легка атлетика (14 відділень при ДЮСШ, 40 тренерів, 689 учнів, що займаються у групах, 17 спортсменів включено до складу збірної команди України);
2) боротьба вільна (12 відділень при ДЮСШ, 43 тренера, 962 учні, що займаються у групах, 29 спортсменів включено до складу збірної команди України);
3) бокс (4 відділенняпри ДЮСШ, 55 тренерів, 896 учнів, що займаються у групах, 25 спортсменів включено до складу збірної команди України);
4) важка атлетика (5 відділень пр ДЮСШ, 17 тренерів, 191 учень, що займається в групах, 13 спортсменів включено до складу збірної команди України);
5) стрільба кульова (4 відділення при ДЮСШ, 15 тренерів, 212 учнів, що займаються у групах, 9 спортсменів включено до складу збірної команди України);
6) веслування на байдарках і каное (4 відділення при ДЮСШ, 6 тренерів, 116 учнів, що займаються у групах 4 спортсменів включено до складу збірної команди України);
7) тхеквондо ВТФ (2 відділення при ДЮСШ, 3 тренера, 59 учнів, що займаються у групах, 10 спортсменів включено до складу збірної команди України).
Ігрові види спорту:
1) баскетбол (3 відділення при ДЮСШ, 6 тренерів, 176 учнів, що займаються у групах, 12 спортсменів включено до складу збірної команди Укаїни);
2) футбол (25 відділень при ДЮСШ, 104 тренера, 3025 учнів, що займаються в групах, 2 спортсмена включені до складу збірної команди України);
3) волейбол (14 відділень при ДЮСШ, 37 тренерів, 1084 учнів, що змаються в групах, 1 спортсмен включений до складу збірної команди України);
4) теніс настільний (13 відділень при ДЮСШ, 30 тренерів, 617 учнів, що займаються у групах, 3 спортсмени включені до складу збірної команди України).
В області функціонують 38 ДЮСШ, з яких в 36 ДЮСШ розвивають літні олімпійські види спорту, в яких займаються 12464 учні та працюють 516 тренерів.
Також в Івано-Франківській області функціонує школа вищої спортивної майстерності, в якій розвиваються літні олімпійські види спорту у 7 відділеннях (44 спортсмени, з них 18 членів збірних команд України, 11 тенерів).
Не менш важливу роль у розвитку літніх олімпійських видів спорту відіграє Івано-Франківський спортивний ліцей Івано-Франківської обласної ради, в якому розвивають 9 літніх олімпійських видів спорту.
Важливими спортивними об’єктами в Івано-Франківській області, які надають можливості для тренувань і змагань як для професійних спортсменів, так і аматорів є:
– спорткомплекс імені Гемби університету нафти і газу;
– модульний спортивний зал КУ “Молодіжний центр” Коломийської районної ради в селі Королівка Коломийського району Івано-Франківської області;
– легкоатлетичний манеж коледжу фізичного виховання;
– спортивний комплекс «Олімп» Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника;
– спортивний комплекс «Рух»;
– ОКП Івано-Франківської обласної ради «Хет-трик арена».
А також:
– 482 футбольних поля;
– 487 спортивних залів, площею не менше 162 м2;
– 205 спортивних майданчиків з тренажерним обладнанням.
Спорт вищих досягнень
Впродовж 2021 року в області проведено 394 регіональні спортивні заходи серед різних вікових груп. Загалом в заходах регіонального рівня взяли участь 12480 учасників. 4330 спортсменів області взяли участь у 350 всеукраїнських та міжнародних змаганнях і навчально-тренувальних зборах.
На змаганнях міжнародного та всеукраїнського рівнів спортсменами області здобуто 526 нагород різного ґатунку, з яких 139 золотих, 211 срібних та 176 бронзових нагород.
У даному періоді 53 спортсменам присвоєно звання “Майстер спорту України”, 3 – “Майстер спорту України міжнародного класу”.
Впродовж 2022 року в області проведено 266 обласних спортивних заходів серед різних вікових груп. Також спортсмени області взяли участь у 184 всеукраїнських заходах.
На змаганнях з олімпійських видів здобуто 97 золотих, 89 срібних та 108 бронзових медалей.
У 2022 році присвоєно звання: Майстер спорту України – 20 спортсменів, Майстер спорту України міжнародного класу – 14, Заслужений майстер спорту України – 2, Заслужений тренер України – 4.
Впродовж 2023 року в області проведено 249 обласних спортивних заходів з олімпійських видів спорту серед різних вікових груп, в яких взяли участь 9300 учасників. Також 2239 спортсменів області взяли участь у 217 всеукраїнських заходах.
На змаганнях з олімпійських видів спорту здобуто 216 золотих, 156 срібних та 196 бронзових медалей.
У даному періоді 50 спортсменам присвоєно звання «Майстер спорту України», 1 – «Заслужений майстер спорту України», 13 – «Майстер спорту України міжнародного класу», 2 тренерів отримали звання «Заслужений тренер України».
Впродовж 2024 року в області проведено 324 обласні спортивні заходи з олімпійських видів спорту серед різних вікових груп, в яких взяли участь 15928 учасників. Також 5311 спортсменів області взяли участь у 289 всеукраїнських заходах.
На змаганнях з олімпійських видів спорту здобуто 291 золотих, 214 срібних та 261 бронзових медалей.
У даному періоді 49 спортсменів виконали норматив «Майстер спорту України», 7 – «Заслужений майстер спорту України», 17 – «Майстер спорту України міжнародного класу», 6 тренерів отримали звання «Заслужений тренер України».
Учасниками ХХХІІ літніх Олімпійських ігор, які проходили в м. Токіо (Японія) з 23 липня по 8 серпня 2021 року були:
– Ганна Шевчук (м. Калуш) – Майстер спорту України міжнародного класу з легкої атлетики (спортивна ходьба, 20 км), срібна призерка Чемпіонату Європи з легкої атлетики;
– Валерій Літанюк (м. Івано-Франківськ) – Майстер спорту України міжнародного класу з легкої атлетики (спортивна ходьба), Срібний призер командного чемпіонату світу з ходьби на дистанції 50 км у командному заліку (2018), Переможець Кубка Європи з ходьби на дистанції 50 км в командному заліку (2019), Бронзовий призер командного чемпіонату Європи з ходьби на дистанції 50 км в командному заліку (2021), Чемпіон України у ходьбі на 35 км (2018), Багаторазовий призер чемпіонатів України в дисциплінах ходьби.
Учасниками ХХХІІІ літніх Олімпійських ігор, які проходили в м. Парижі (Франція) з 26 липня по 11 серпня 2024 року були:
– Анна Лащевська (м. Івано-Франківськ) – гімнастка, яка змагалася у багатоборстві, опорному стрибку, різновисоких брусах, колоді та вільних вправах.
– Ганна Шевчук (м. Калуш) – Майстер спорту України міжнародного класу з легкої атлетики (спортивна ходьба, 20 км), срібна призерка Чемпіонату Європи з легкої атлетики; перебувала в резервному складі команди для участі в командних перегонах зі спортивної ходьби на 42,195 км.
У 2021 році 82 спортсмени отримали стипендії від 1,0 до 4,0 тис. гривень та здійснено виплату грошових винагород 37 тренерам і спортсменам від 2,0 до 60,0 тис. гривень в сумі 3057,8 тис. гривень.
У 2022 році здійснено виплату грошових винагород на суму 595,0 тис. гривень спортсменам області – переможцям і призерам змагань міжнародного рівня.
У 2023 році 69 спортсменів отримали стипендію на суму 2993,8 тис. гривень.
За підсумками 2023 року 47 кращих спортсменів та їх тренери отримали грошові винагороди на суму 964,0 тис. гривень, а також Ганна Шевчук отримала грошову допомогу на покращення житлово-побутових умов на суму 750,0 тис. гривень.
У 2024 році 80 спортсменів отримали стипендію на суму 3397,0 тис. гривень.
За підсумками 2024 року 40 кращих спортсменів та 22 тренери отримали грошові винагороди на суму 1003,0 тис. гривень.
Також з обласного бюджету було здійснено фінансування федерацій з літніх олімпійських видів спорту, а саме :
– 2021 рік – на суму 2340,0 тис. гривень;
– 2022 рік – на суму 2400,0 тис. гривень;
– 2023 рік – на суму 2490,0 тис. гривень;
– 2024 рік – на суму 2580,0 тис. гривень.
Проблеми та стратегія розвитку літніх олімпійських видів спорту
Івано-Франківська область має всі перспективи для подальшого розвитку літніх олімпійських спорту проте, на даний час, є ряд проблем, що впливають на їх розвиток та вимагають рішення, у тому числі:
– немає мультифункціонального спорткомплексу, який би відповідав сучасним міжнародним стандартам;
– модернізація спортивних об’єктів;
– низьке матеріальне забезпечення тренерів-викладачів;
– мотивація та підтримка талановитих спортсменів.
Для вирішення даних проблем необхідно:
– оновити спортивну інфраструктуру, обладнання матеріальної бази для занять літніми видами спорту;
– передбачити кошти у місцевому бюджеті міським, сільським, селищним радам та збільшити фінансування з обласного бюджету;
– популяризувати літні олімпійські види спорту в засобах масової інформації, рекламній атрибуції та популяризувати здоровий спосіб життя серед молоді.
Розвиток літніх олімпійських видів спорту сприяє не лише фізичному здоров’ю, але й психологічному благополуччю, соціальним зв’язкам та загальному розвитку особистості. Важливо, щоб заняття спортом ставали доступними для широких верств населення, зокрема для молоді.
Начальник управління спорту
та молодіжної політики
облдержадміністрації Костянтин ЛИСЕЙКО