Про обласний фонд охорони навколишнього природного середовища
УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(Чотирнадцята сесія)
РІШЕННЯ
11.05.2022 м. Івано-Франківськ № 415-14/2022
Про обласний фонд охорони
навколишнього природного середовища
Відповідно до розділу VIII Податкового кодексу України, статті 69-1 Бюджетного кодексу України, статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» обласна рада
вирішила:
- Затвердити Положення про обласний фонд охорони навколишнього природного середовища (додається).
- Затвердити Порядок планування та фінансування природоохоронних заходів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища (додається).
- Визнати таким, що втратило чинність, рішення обласної ради від 02.2014. № 1187-27/2014 «Про обласний фонд охорони навколишнього природного середовища» (зі змінами).
- Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань екології, раціонального природокористування та розвитку туризму (С. Басараб).
Голова обласної ради Олександр СИЧ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення обласної ради
від 11.05.2022. № 415-14/2022
ПОЛОЖЕННЯ
про обласний фонд охорони навколишнього природного середовища
- Обласний фонд охорони навколишнього природного середовища (далі – Фонд) є складовою частиною обласного бюджету.
- Фонд створено з метою цільового фінансування природоохоронних та ресурсозберігаючих заходів, в тому числі наукових досліджень з цих питань, ведення державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду, моніторингу стану довкілля, а також заходів для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров’я населення.
- Фонд формується за рахунок частини коштів екологічного податку, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством, а також цільових та інших добровільних внесків підприємств, установ, організацій та громадян.
- Розподіл коштів екологічного податку, що надходять до Фонду, здійснюється Івано-Франківською обласною радою за поданням Івано-Франківської обласної державної адміністрації.
- Головними розпорядниками коштів Фонду є відповідні структурні підрозділи Івано-Франківської обласної державної адміністрації, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, суб’єкти державної системи моніторингу довкілля в Івано-Франківській області, комунальне підприємство Івано-Франківської обласної ради «БУДІНВЕСТ». Головні розпорядники коштів Фонду визначаються рішеннями Івано-Франківської обласної ради про обласний бюджет на відповідний рік та про затвердження переліків природоохоронних заходів, що фінансуються за рахунок обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на відповідний рік.
- Кошти Фонду можуть використовуватися тільки для фінансового забезпечення здійснення природоохоронних заходів, включаючи захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь, ресурсозберігаючих заходів, у тому числі наукових досліджень з цих питань, ведення державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду, а також заходів для зниження забруднення навколишнього природного середовища та дотримання екологічних нормативів і нормативів екологічної безпеки, для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров’я населення відповідно до Порядку планування та фінансування природоохоронних заходів з Фонду.
- При формуванні Переліку природоохоронних заходів (далі – Перелік), які фінансуються за рахунок коштів Фонду, пріоритет надається природоохоронним та ресурсозберігаючим заходам, а також заходам для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров’я населення, визначеним законами України, нормативно-правовими актами Президента України і Кабінету Міністрів України, рішеннями обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, рішеннями постійної комісії Івано-Франківської обласної ради з питань екології, раціонального природокористування та розвитку туризму, регіональними і місцевими екологічними програмами, спрямованими на запобігання, зменшення та усунення забруднення навколишнього природного середовища, а також заходам щодо моніторингу стану навколишнього природного середовища та захисту населених пунктів, територій, у тому числі сільськогосподарських угідь та об’єктів виробничої сфери від паводків і повеней.
- До 10 відсотків коштів Фонду може резервуватися для здійснення непередбачених видатків, пов’язаних з природоохоронною діяльністю та надзвичайними ситуаціями, що не мають постійного характеру та не могли бути передбачені при формуванні Переліку.
- Видатки Фонду здійснюються в межах надходжень до нього коштів у встановленому чинним законодавством порядку.
- Розпорядники коштів щороку до 20 січня подають Івано-Франківській обласній державній адміністрації інформацію про використання коштів обласного бюджету на виконання природоохоронних і ресурсозберігаючих заходів, визначених відповідними рішеннями Івано-Франківської обласної ради, розпорядженнями Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Івано-Франківської обласної ради, що має містити копії актів виконаних робіт, договорів між замовником та виконавцем, проектно-кошторисної документації та експертного висновку щодо всіх заходів, на які були виділені кошти з фонду охорони навколишнього природного середовища за рік, що передує звітному. Івано-Франківська обласна державна адміністрація щороку до 15 березня подає Івано-Франківській обласній раді узагальнену інформацію про використання коштів Фонду на виконання природоохоронних заходів.
- Забороняється використання коштів Фонду на заходи, які не включені до Переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.1996 № 1147.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення обласної ради
від 11.05.2022. № 415-14/2022
ПОРЯДОК
планування та фінансування природоохоронних заходів
з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища
- Загальні положення
- Цей Порядок розроблено відповідно до Бюджетного кодексу України, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та з урахуванням Положення про Державний фонд охорони навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.1998 № 634 у редакції постанови від 09.2020 № 826, наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 12.06.2015 № 194 «Про затвердження Порядку планування та фінансування природоохоронних заходів».
- Порядок встановлює правила планування природоохоронних заходів та здійснення видатків за бюджетною програмою обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.
- Цей Порядок поширюється на юридичних осіб усіх форм власності (далі – суб’єкти господарювання), які планують здійснити та/або здійснюють природоохоронні заходи за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища (далі – Фонд).
2. Подання запитів на виділення коштів з обласного фонду для здійснення природоохоронних заходів
- Подання проекту переліку природоохоронних заходів за бюджетною програмою Фонду (далі – проект переліку) здійснюється Івано-Франківською обласною державною адміністрацією на відповідний бюджетний рік за відповідними запитами, що надходять від районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, відповідних структурних підрозділів Івано-Франківської обласної державної адміністрації, суб’єктів державної системи моніторингу довкілля в Івано-Франківській області, комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради «БУДІНВЕСТ» з урахуванням пропозицій районних рад, депутатів Івано-Франківської обласної ради, а також із обов’язковим врахуванням пропозицій постійної комісії Івано-Франківської обласної ради з питань екології, раціонального природокористування та розвитку туризму.
- Івано-Франківська обласна державна адміністрація щомісячно направляє до Івано-Франківської обласної ради доповнений новими природоохоронними заходами перелік природоохоронних заходів за бюджетною програмою Фонду.
- Основою для розгляду та включення природоохоронного заходу до проекту Переліку є запит про виділення коштів з Фонду для здійснення природоохоронних заходів (далі – запит), що подається на відповідний бюджетний рік. Форма запиту наведена у додатку 1 до Порядку.
До запиту додається графік реалізації природоохоронного заходу у визначеному році (додаток 2 до Порядку).
При плануванні видатків, пов’язаних з фінансуванням об’єктів капітального будівництва, подаються копії зведеного кошторису витрат на загальну кошторисну вартість природоохоронного заходу, експертного звіту щодо розгляду проектної документації відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 № 560 (за наявності проектно-кошторисної документації та експертного звіту), довідка про надходження та використання коштів з початку будівництва об’єкта за формою, наведеною в додатку 3 до цього Порядку.
- Районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, відповідні структурні підрозділи Івано-Франківської обласної державної адміністрації, суб’єкти державної системи моніторингу довкілля в Івано-Франківській області, комунальне підприємство Івано-Франківської обласної ради «БУДІНВЕСТ» відповідно до вимог пункту 2.3 Порядку направляють запити до структурного підрозділу Івано-Франківської обласної державної адміністрації з питань охорони навколишнього природного середовища.
- Структурний підрозділ Івано-Франківської обласної державної адміністрації з питань охорони навколишнього природного середовища:
- здійснює розгляд запитів і доданих документів;
- у термін, що не перевищує 30 днів з моменту подання документів, перевіряє запити на їх відповідність Переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1147. При відповідності природоохоронного заходу нормам, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1147, цей захід включається до проекту Переліку природоохоронних заходів, а при його невідповідності повертається у десятиденний термін суб’єкту, що його направив, з обов’язковим письмовим роз’ясненням причини неможливості включення заходу до проекту Переліку природоохоронних заходів за бюджетною програмою Фонду;
- опрацьований проект Переліку природоохоронних заходів направляється Івано-Франківською обласною державною адміністрацією до Івано-Франківської обласної ради для виконання Івано-Франківською обласною радою повноважень, передбачених чинним законодавством України, щодо відповідного розподілу коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища обласного бюджету.
Після надходження проекту Переліку природоохоронних заходів до Івано-Франківської обласної ради голова Івано-Франківської обласної ради або у разі його відсутності посадова особа, яка виконує обов’язки голови Івано-Франківської обласної ради, – перший заступник або заступник голови Івано-Франківської обласної ради, забезпечує його розгляд згідно з Регламентом Івано-Франківської обласної ради, після чого Перелік природоохоронних заходів вноситься на розгляд сесії Івано-Франківської обласної ради для затвердження.
- В окремих випадках з метою запобігання і ліквідації надзвичайних екологічних ситуацій, пов’язаних із забрудненням навколишнього природного середовища, та їх наслідків, а також для реалізації невідкладних природоохоронних заходів, структурний підрозділ Івано-Франківської обласної державної адміністрації з питань охорони навколишнього природного середовища здійснює розгляд запитів і доданих документів в термін, що не перевищує 3 дні з моменту їх отримання.
- Суб’єкти подання запитів в особі їх керівників несуть персональну відповідальність за достовірність і повноту інформації, яка міститься в запитах та документах, що додаються до них.
- Розпорядники коштів несуть відповідальність за цільове використання коштів Фонду відповідно до чинного законодавства.
3. Розгляд запитів
- Розгляд запитів, що надійшли до Івано-Франківської обласної державної адміністрації, здійснюється відповідно до пунктів 2.3. – 2.8. Порядку.
- Структурний підрозділ Івано-Франківської обласної державної адміністрації з питань охорони навколишнього природного середовища аналізує запити на їх відповідність Переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1147. При відповідності природоохоронного заходу нормам, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 09.1996 № 1147, цей запит включається до проекту Переліку природоохоронних заходів, а при його невідповідності повертається у десятиденний термін суб’єкту, що його направив, з обов’язковим письмовим роз’ясненням причини неможливості включення заходу до проекту Переліку природоохоронних заходів за бюджетною програмою Фонду.
- У запитах, що передбачають здійснення природоохоронних заходів, за основу беруться пріоритети і критерії, визначені у розділі 4 Порядку.
4. Пріоритети та критерії відбору природоохоронних заходів
для включення до бюджетної програми
- При формуванні проекту Переліку природоохоронних заходів, які фінансуються за рахунок коштів Фонду, пріоритет надається природоохоронним і ресурсозберігаючим заходам, передбачених законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, рішеннями обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, рішеннями постійної профільної комісії Івано-Франківської обласної ради та регіональними екологічними програмами, метою яких є запобігання, зменшення та усунення забруднення навколишнього природного середовища, а також заходам щодо моніторингу стану навколишнього природного середовища та захисту населених пунктів, територій, у тому числі сільськогосподарських угідь та об’єктів виробничої сфери від паводків і повеней.
- Перелік природоохоронних заходів формується із врахуванням пропозицій районних державних адміністрацій, районних рад, органів місцевого самоврядування, відповідних структурних підрозділів Івано-Франківської обласної державної адміністрації, суб’єктів державної системи моніторингу довкілля в Івано-Франківській області, комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради «БУДІНВЕСТ», депутатів Івано-Франківської обласної ради, а також із обов’язковим врахуванням пропозицій постійної комісії Івано-Франківської обласної ради з питань екології, раціонального природокористування та розвитку туризму за такими критеріями:
- відповідність загальній меті, завданням бюджетної програми та напрямам діяльності, які забезпечують реалізацію програми;
- готовність природоохоронного заходу на час подання запиту;
- природоохоронний ефект;
- економічна ефективність (термін окупності);
- ступінь масштабності екологічного впливу;
- наявність показників ресурсо- та енергозбереження;
- використання апробованих приладів, обладнання, технологій;
- наявність джерела співфінансування для виконання заходу.
5. Внесення змін та доповнень до Переліку
- За рішенням Івано-Франківської обласної ради до Переліку природоохоронних заходів, які фінансуються за рахунок коштів Фонду, протягом року можуть вноситися зміни. Зміни до Переліку вносяться у послідовності, визначеній розділами 2 і 3 Порядку.
Природоохоронні заходи можуть бути виключені з Переліку за умови, якщо:
- договори на виконання природоохоронних заходів не укладені протягом трьох місяців після затвердження Переліку на сесії Івано-Франківської обласної ради з вини суб’єктів господарювання;
- договори на виконання природоохоронних заходів розірвано або припинено у встановленому порядку;
- надійшли звернення від суб’єктів подання запитів або розпорядників коштів щодо неможливості їх виконання;
- відповідне рішення ухвалене на засіданні постійної профільної комісії Івано-Франківської обласної ради.
- Фінансування природоохоронних заходів з резерву Фонду здійснюється у послідовності, визначеній розділами 2 і 3 Порядку, на підставі спільного розпорядження голів Івано-Франківської обласної ради та Івано-Франківської обласної державної адміністрації з подальшим затвердженням на сесії Івано-Франківської обласної ради.
- Планування природоохоронних заходів для фінансування з Фонду за рахунок перевищення фактичних надходжень над плановими здійснюється у послідовності, визначеній розділами 2 і 3 Порядку.
- Залишок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища, який склався станом на 1 січня року, на який затверджується обласний бюджет, спрямовується на фінансування природоохоронних заходів відповідно до цього Порядку планування та фінансування природоохоронних заходів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на підставі спільного розпорядження голів Івано-Франківської обласної ради та Івано-Франківської обласної державної адміністрації.
6. Здійснення видатків з Фонду
- Видатки на заходи, передбачені Переліком природоохоронних заходів, які фінансуються за рахунок коштів Фонду, здійснюються згідно з умовами, визначеними в договорах про виконання природоохоронних заходів між замовником і виконавцем.
- Фінансування видатків здійснює департамент фінансів Івано-Франківської обласної державної адміністрації згідно з Переліком природоохоронних заходів, які фінансуються за рахунок коштів Фонду, затвердженим рішенням Івано-Франківської обласної ради.
- Моніторинг та контроль за ефективним, раціональним та цільовим використанням коштів Фонду
- Структурний підрозділ Івано-Франківської обласної державної адміністрації з питань охорони навколишнього природного середовища проводить постійний моніторинг й аналіз стану виконання природоохоронних заходів та ефективності використання коштів.
- Департамент фінансів Івано-Франківської обласної державної адміністрації щотижня подає структурному підрозділу Івано-Франківської обласної державної адміністрації з питань охорони навколишнього природного середовища інформацію про фінансування головним розпорядникам коштів Фонду на виконання природоохоронних заходів.
- Виконавці природоохоронних заходів, які діють відповідно до укладених договорів, звітують про використання коштів Фонду перед головними розпорядниками коштів, які, в свою чергу, звітують перед структурним підрозділом Івано-Франківської обласної державної адміністрації з питань охорони навколишнього природного середовища про виконання природоохоронних заходів.
Структурний підрозділ Івано-Франківської обласної державної адміністрації з питань охорони навколишнього природного середовища звітує перед Івано-Франківською обласною радою про використання коштів Фонду та досягнутий екологічний ефект в результаті виконання природоохоронних заходів.
- Перелік виконаних робіт, продукції та документації, що підлягає оформленню для передачі виконавцем, і порядок такої передачі визначаються договорами.
- Виконавці природоохоронних заходів за договорами, які фінансуються з Фонду, зобов’язані надавати головним розпорядникам коштів усю необхідну фінансову та іншу документацію для здійснення контролю за цільовим використанням коштів Фонду.
- Розпорядники коштів щокварталу до 05 числа місяця, наступного за звітним кварталом, подають звіти про виконання природоохоронних заходів (додаток 4 до Порядку). Звіти про завершення робіт, виконаних за рахунок коштів Фонду, разом із завіреними копіями актів виконаних робіт, договорів між замовником та виконавцем, проектно-кошторисної документації та експертного висновку щодо всіх заходів, на які були виділені кошти з Фонду розпорядники коштів подають Івано-Франківській обласній державній адміністрації щорічно до 20 січня року, наступного за звітним. Івано-Франківська обласна державна адміністрація готує звіт про виконання природоохоронних заходів за бюджетною програмою і подає його на розгляд Івано-Франківської обласної ради.
- Повний фінансовий контроль цільового та ефективного використання коштів Фонду здійснюють у межах своїх повноважень органи, на які, згідно із законодавством, покладені такі функції.
- Відповідальність за нецільове використання коштів несуть виконавці природоохоронних заходів і розпорядники коштів в особі їх керівників.
Додаток 1
до Порядку планування та фінансування
природоохоронних заходів з обласного
фонду охорони навколишнього природного середовища
ЗАПИТ
про виділення коштів з обласного фонду охорони навколишнього
природного середовища
- Назва заходу __________________________________________________
- Відомості про подавача
- Повна назва ___________________________________________________
- Адреса ______________________________________________________
- Телефон, факс ________________________________________________
- Форма власності _______________________________________________
- Відомості про підприємство (установу, організацію), на об’єктах якого здійснюється природоохоронний захід (заповнюється, якщо вони не є подавачами запиту)
- Повна назва __________________________________________________
- Адреса _______________________________________________________
- Телефон, факс _________________________________________________
- Форма власності _______________________________________________
- Місце (адреса) реалізації заходу __________________________________
- Характеристика заходу:
- Ступінь масштабності екологічного впливу (у межах кількох областей – загальнодержавний; районів чи всієї області – регіональний; одного чи кількох населених пунктів району – місцевий)_______________________________________________________
- Підстава для виконання (вказати нормативно-правові акти, якими передбачено фінансування заходу з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища, або інші підстави) _______________________________________________________________
- Мета і головні завдання (перелік екологічних проблем, що будуть вирішені, та короткий зміст заходу) _________________________________
- Природоохоронний ефект (вказати всі види природоохоронного ефекту та навести якісні та (або) кількісні характеристики) __________________________
- Проектна документація (вказати розробника, ким і коли затверджена) ________________________________________________________________
(за наявності проектно-кошторисної документації та експертного висновку копії додаються)
- Впроваджені технології (вказати: вітчизняна чи зарубіжна технологія; перебуває на стадії розробки, пілотного проекту чи апробована)______________________________________________________
- Фінансування заходу (у цінах на момент подання запиту):
- Загальна вартість (тис. грн.) _____________________________________
- Готовність заходу на момент подання запиту (у % від загальної вартості)
________________________________________________________________
- Видатки з Фонду (за кодами економічної класифікації видатків бюджету (КЕКВ), тис.грн.) усього ___________, у тому числі в _______ році (рік, на який подається запит)___________________за КЕКВ ________
фактичні видатки за попередній період за КЕКВ
- Фінансування за рахунок власних коштів (тис. грн.)
усього __________________________________________________________
у т. ч. в році (рік, на який подається запит)
- Інші джерела фінансування (тис.грн.)
усього:__________________________________________________________
джерело обсяг фінансування
у т. ч. в році (рік, на який подається запит):
джерело обсяг фінансування
- Термін реалізації заходу (вказати дати його початку, закінчення та тривалість згідно з проектом) ______________________________________
- Термін окупності заходу ________________________________________
М. П.
Керівник _____________ ____________
(підпис) (ініціали та прізвище)
Разом із запитом подаються:
графік реалізації заходу в році.
Додаток 2
до Порядку планування та фінансування природоохоронних заходів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища
Графік реалізації природоохоронного заходу
________________________________________________________________________________________________________________________________
(назва заходу відповідно до запиту)
за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища у _______ році
Види робіт (етапи реалізації) | Термін реалізації з початку фінансування (місяці або тижні) | |||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |
М. п.
Керівник _____________ ___________________
(підпис) (ініціали та прізвище)
Додаток 3
до Порядку планування та фінансування природоохоронних заходів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища
Довідка
про надходження та використання коштів з початку будівництва об’єкта
_______________________________________________________________
(назва природоохоронного заходу, рік початку будівництва)
- Загальна кошторисна вартість (тис. грн).
- Кошторисна вартість будівельно-монтажних робіт (тис. грн).
- Надійшло коштів з початку будівництва:
державний бюджет ________ (тис. грн);
місцевий бюджет _______ (тис. грн), у тому числі:
обласний бюджет _______ (тис. грн), у тому числі обласний фонд охорони навколишнього природного середовища ________ (тис. грн);
районні бюджети, бюджети територіальних громад, бюджети сіл, селищ, міст районного значення ________ (тис. грн), у тому числі місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища _______ (тис. грн);
власні кошти підприємств, установ, організацій ________ (тис. грн);
інші кошти (не заборонені чинним законодавством) ________ (тис. грн).
Усього:
використано ________ (тис. грн);
залишок матеріалів на суму _______,
у тому числі:
Найменування підрядної організації | Сума | Зазначаються відповідні документи, що підтверджують виконання робіт, надання послуг чи придбання матеріалів, виробів та конструкцій | Дата виконання робіт (число, місяць, рік) |
Усього |
М. П.
Керівник _____________ ____________________
(підпис) (ініціали та прізвище)
Головний бухгалтер _____________ ________________
(підпис) (ініціали та прізвище)
Додаток 4
до Порядку планування та фінансування природоохоронних
заходів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища
Звіт
про виконання природоохоронних заходів та використання коштів
обласного фонду охорони навколишнього природного середовища
у ________ році
по
_____________________________________________________________________
(повна назва розпорядника коштів)
№ з/п | Назва природоохоронного заходу | Передбачений обсяг фінансування заходу, тис. грн | Профінансовано коштів, тис. грн | Фактичні видатки, тис. грн | Ідентифікатор закупівлі | Що зроблено (фактичні кількісні та якісні показники результативності реалізації заходу) |
Керівник _____________ ____________________
(підпис) (ініціали та прізвище)
Головний бухгалтер _____________ ____________________
(підпис) (ініціали та прізвище)