Про забезпечення супроводу вагітних та надання медичної допомоги при пологах
УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(_______________ сесія)
РІШЕННЯ
_______________ м. Івано-Франківськ № ___________
Про забезпечення супроводу
вагітних та надання медичної
допомоги при пологах
Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши і обговоривши інформацію про забезпечення супроводу вагітних та надання медичної допомоги при пологах, обласна рада
вирішила:
- Інформацію департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації про забезпечення супроводу вагітних та надання медичної допомоги при пологах взяти до відома (додається).
- Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації:
2.1. Забезпечити процес регіоналізації перинатальної допомоги в області, дотримання маршрутів пацієнтів та формування пацієнтоорієнтованої моделі надання медичної допомоги в пологах із дотриманням вимог, визначених у відповідному пакеті медичних послуг Програми медичних гарантій.
2.2. Запровадити систематичний моніторинг обгрунтованості показів до проведення кесаревого розтину.
2.3. Організувати ефективну комунікаційну кампанію щодо важливості якісної підготовки до вагітності та пологів на первинному рівні медичної допомоги.
- Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики (А. Яворський).
Голова обласної ради Олександр СИЧ
Інформація
про забезпечення супроводу вагітних
та надання медичної допомоги при пологах
Супровід вагітності
Спостереження за перебігом вагітності здійснюється у 29 закладах охорони здоров’я області, які законтрактовані з Національною службою здоров’я України за пакетом «Ведення вагітності в амбулаторних умовах», з яких 27 – державних та 2 – приватні заклади, послуги у яких є безоплатними для пацієнтів та покриваються державою у рамках Програми медичних гарантій – 2024. Загалом на 2024 рік за згаданим пакетом передбачено 26,6 млн. грн, з яких станом на 01.11.2024 року оплачено 22,6 млн. грн. або 85%.
Ще 12 закладів охорони здоров’я області надають послуги з ведення вагітності без договору з Національною службою здоров’я України.
Впродовж останніх трьох років кількість вагітних жінок, які знаходилися на обліку, зменшилася на 17%, з 4391 станом на 01.01.2022 до 3633 вагітних станом на 01.01.2024.
Важливим фактором для нормального перебігу вагітності є стан здоров’я жінки. На сьогодні у 25,7% вагітних виявляють анемії вагітних, 11,3% – хвороби сечостатевої системи, 8,4% – захворювання щитовидної залози, 6,2% – гіпертензивні розлади, 4,1% – венозні ускладнення, 2,6% – невиношування вагітності, що потребує подальшого амбулаторного та стаціонарного лікування.
З метою підготовки жінок та/або сімейних пар до вагітності у закладах охорони здоров’я області, що здійснюють спостереження за перебігом вагітності, функціонують Школи майбутніх батьків, у рамках яких проводяться інформаційно-просвітницькі, профілактичні консультації з питань охорони материнства і дитинства, преконцепційного та інтерконцепційного консультування, планування сім’ї, відповідального батьківства та підготовки вагітної до пологів. Щорічно школи відвідують 65% жінок та/або сімейних пар. За 9 місяців цього року послугами школи скористалися понад 5 тисяч осіб.
Задля своєчасного виявлення вроджених вад розвитку плода у складі КНП «Івано-Франківська обласна дитяча клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради» працює медико-генетичний центр, у якому цьогоріч отримали медико-генетичне консультування 1115 пацієнтів. У 25 з них були виявлені моногенні та хромосомні захворювання, 449 скеровано на стаціонарне обстеження, а 6 – на консультацію до Центру орфанних захворювань та генної терапії Національної дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ».
Медико-генетичний центр є координатором неонатального скринінгу в області. За звітний період 190 сумнівних зразків біоматеріалу було направлено до Регіонального центру неонатального скринінгу, а 20 – до Експертного центру неонатального скринінгу. За результатами отриманих досліджень у 8 дітей була діагностована вроджена та спадкова патологія.
Пологова допомога
Акушерсько-гінекологічну та неонатологічну допомогу в області надають 358 лікарів акушер-гінекологів, 85 лікарів-неонатологів та 126 лікарів-педіатрів.
Пологова допомога у 2024 році надається в 11 закладах охорони здоров’я, які законтрактовані з Національною службою здоров’я України за пакетом «Медична допомога при пологах», послуги у яких є безоплатними для пацієнтів та покриваються державою у рамках програми медичних гарантій – 2024.
За згаданим пакетом на 2024 році передбачено 132,9 млн. грн, з яких станом на 01.11.2024 сплачено 94,4 млн. грн. або 71% до загальної суми коштів.
Не відповідали вимогам закупівлі медичних послуг за пакетом «Медична допомога при пологах», але продовжують приймати пологи у жінок, 4 заклади, що зумовлено продовженнням їх дофінансування з місцевих бюджетів та/або перекиданням частини бюджетних коштів від інших пакетів програми медичних гарантій на фінансування пологової допомоги. Це заклади з кількістю пологів менше 200 на рік:
– КНП «Городенківська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування Городенківської міської ради» – 97 пологів у 2023, 114 пологів за 9 міс. 2024 року;
– КНП «Снятинська багатопрофільна лікарня Снятинської міської ради» – 96 пологів у 2023, 72 пологів за 9 міс. 2024 року;
– КНП «Бурштинська центральна міська лікарня Бурштинської міської ради» – 71 пологи у 2023, 91 пологи за 9 міс. 2024 року;
– КНП «Яремчанська центральна міська лікарня Яремчанської міської ради» – 133 пологів у 2023, 80 пологів за 9 міс. 2024 року;
На нараді 01.11.2024 за участю керівництва Національної служби здоров’я України, закладів охорони здоров’я, що надають допомогу у пологах, та голів територіальних громад наголошувалося на неприпустимості подальшого функціонування пологових відділень у згаданих закладах як таких, що створюють загрозу для здоров’я та життя жінки та новонародженої дитини.
Довідково: Протягом 2023-2024 років в області закрито 6 пологових стаціонарів у КНП «Болехівська центральна міська лікарня Болехівської міської ради», КНП «Перегінська лікарня Перегінської селищної ради», КНП «Галицька лікарня Галицької міської ради», КНП «Лисецька лікарня Лисецької селищної ради», КНП «Солотвинська лікарня Солотвинської селищної ради», КНП «Рогатинська цетральна районна лікарня Рогатинської міської ради».
Найбільше пологів за звітний період відбулося у КНП «Івано-Франківський обласний перинатальний центр Івано-Франківської обласної ради» – 1427, КНП «Міська клінічна лікарня №1 Івано-Франківської міської ради» – 1349, КНП «Коломийська центральна районна лікарня Коломийської міської ради» – 820, КНП «Центральна районна лікарня Калуської міської ради» – 542, КНП «Надвірнянська центральна районна лікарня Надвірнянської міської ради» – 412.
В динаміці останніх років в області стабільно утримується тенденція до зменшення кількості пологів. За останніх 4-5 років кількість пологів загалом знизилася на 23,8%, причому зниження коливається від 7% до 49,7% і у розрізі районів є наступним: Івано-Франківський – на 27,5%; Коломийський – на 49,7%; Косівський – на 43,5%; Верховинський – 25,2%; Калуський – 33,8%; Надвірнянський – 7%.
У 2023 році відбулося 8176 пологів проти 9317 у 2022 р., що на 1141 або 14% менше. Народилося 8294 дітей, на 1153 або 12% менше, ніж у 2022 році.
За 9 місяців 2024 року народилося 6055 дітей проти 6258 за 9 місяців 2023 року. За цей період народилось 73 двієнь та 1 трійня.
Із врахуванням регіоналізації перинатальної допомоги як пріоритету ефективної та безпечної мережі в області розроблена маршрутизація перинатальної допомоги, затверджена наказом департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації від 12.03.2024 року № 50 «Про порядок організації медичної допомоги вагітним та новонародженим дітям», яким скерування на лікування та пологи при ускладненому перебігу вагітності здійснюється у заклад ІІІ рівня надання допомоги – КНП «Івано-Франківський обласний перинатальний центр Івано-Франківської обласної ради». Завдяки дотриманню цього маршруту у згаданому закладі збільшилася частка передчасних пологів у порівнянні з минулим роком (2023 -137, 2024 – 182 передчасно народжені дитини).
Відсоток кесарських пологів в області впродовж 2024 року склав 30,1%. В розрізі закладів:
– понад 30% – КНП «Центральна районна лікарня Калуської міської ради», КНП «Надвірнянська центральна районна Надвірнянської міської ради», КНП «Міська клінічна лікарня №1 Івано-Франківської міської ради», КНП «Городенківська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування Городенківської міської ради», КНП «Івано-Франківський обласний перинатальний центр Івано-Франківської обласної ради»;
– понад 25% – КНП «Яремчанська центральна міська лікарня Яремчанської міської ради», КНП «Рожнятівська багатопрофільна лікарня Рожнятівської селищної ради», КНП «Снятинська багатопрофільна лікарня Снятинської міської ради, КНП «Долинська багатопрофільна лікарня Долинської міської ради».
У структурі перинатальної смертності за звітний період зменшилися показники мертвонародженості і склали 4,6‰, (25 випадків) проти 5,3‰ (30 випадків) і та ранньої неонатальної смертності – 2,6‰ (14 випадків) проти 2,7‰, (15 випадків) у 2023 році.
Серед найчастіших захворювань під час пологів та ускладнень у пологах і післяпологовому періоді є кровотечі (на 1000 пологів) – 21,1%0 , анемії – 12,6 %0, аномалії пологової діяльності – 56%0, гіпертензивні розлади – 20,8%0, хвороби сечостатевої системи – 39,9%0.
Результатом ретельного спостереження за вагітністю на амбулаторному етапі та надання кваліфікованої медичної допомоги при пологах є відсутність за 9 місяців цього року випадків материнської смертності.
Протягом останніх років спостерігається значне зменшення кількості викликів ургентної акушерської бригади КНП «Івано-Франківський обласний перинатальний центр Івано-Франківської обласної ради» в заклади охорони здоров’я, що свідчить про підвищення рівня кваліфікації медичного персоналу та дотримання вимог чинних нормативних документів. Так у 2021 році відбулося 162 виїзди бригади, а за 9 місяців цього року показник становить всього 38 виїздів.
Опорним закладом з надання спеціалізованої висококваліфікованої медичної допомоги вагітним, роділлям та породіллям із групи високого перинатального ризику та з питань невиношування є КНП «Івано-Франківський обласний перинатальний центр Івано-Франківської обласної ради», у якому зосереджена медична допомога жінкам з підвищеним перинатальним ризиком, а також вагітним із важкою екстрагенітальною та акушерською патологією. У закладі здійснюється профілактика і лікування невиношування вагітності на основі раціонального використання нормативних протоколів щодо ведення передчасних пологів, догляду за новонародженими з малою масою тіла при народженні від 500 г.
За останні роки суттєво покращилася матеріально-технічна база закладу, створено комфортні умови перебування пацієнтів, що безумовно вплинуло на якість надання медичної допомоги вагітним, роділлям та породіллям. За останні чотири роки на реконструкцію та капітальний ремонт закладу спрямовано фінансовий ресурс на загальну суму 32,5 млн. грн., з яких за кошти обласного бюджету – 3,3 млн. грн., за кошти НСЗУ – 28,1 млн. грн., за кошти спецфонду – 1,1 млн. гривень. Крім того, заклад поповнився сучасним медичним обладнанням на суму 117,1 млн. грн., в тому числі за кошти обласного бюджету – 52,1 млн. грн., за кошти НСЗУ – 33,1 млн. грн. та за рахунок благодійної допомоги – 23,0 млн. гривень.
На базі закладу функціонує єдиний в області симуляційний (тренінговий) центр, в якому проводяться навчання та відпрацювання практичних навичок з первинної реанімації новонароджених для медичного персоналу пологових залів, відділень інтенсивної терапії та відділень постінтенсивного виходжування для новонароджених та/або постнатального догляду. За 10 місяців 2024 року пройшли навчання 582 спеціалісти з акушерства та гінекології і 31 спеціаліст з неонатології.
Важливо: На перспективу під час контрактування з НСЗУ на 2025 рік братиметься за основу кількість пологів за рік (нормативно І рівень перинатальної допомоги – не менше 400, другий рівень – не менше 800), показник кесарських розтинів (до 25%) та питома вага передчасних пологів до 34 тижнів вагітності (менше 5%). Крім того, для формування ефективної мережі пологові послуги будуть сконцентровані у кластерних закладах охорони здоров’я, загальні заклади їх не надаватимуть, а групи ризику будуть сконцентровуватися на ІІІ рівні надання перинатальної допомоги.
Перспективні напрямки розвитку:
- Формування пацієнтоорієнтованої моделі надання медичної допомоги в пологах із дотриманням вимог, визначених у відповідному пакеті медичних послуг Програми медичних гарантій.
- Подальший розвиток регіоналізації перинатальної допомоги в області, забезпечення маршрутів пацієнтів та гарантованих державою медичних послуг/стандартів (стандарт безпеки дитини, вагітної і породіллі).
- Запровадження систематичного моніторингу обгрунтованості показів до проведення кесаревого розтину.
- Проведення ефективної інформаційно-роз’яснювальної роботи серед пацієнтів на первинному рівні медичної допомоги щодо важливості якісної підготовки до вагітності.
Директор департаменту
охорони здоров’я
облдержадміністрації Олександра БОЙЧУК