Про стан захворюваності на серцево-судинні захворювання, аналіз спроможної мережі
УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(_______________ сесія)
РІШЕННЯ
_______________ м. Івано-Франківськ № ___________
Про стан захворюваності
на серцево-судинні захворювання,
аналіз спроможної мережі
Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши і обговоривши інформацію про стан захворюваності на серцево-судинні захворювання, аналіз спроможної мережі, обласна рада
вирішила:
- Інформацію департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації про стан захворюваності на серцево-судинні захворювання, аналіз спроможної мережі взяти до відома (додається).
- Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації:
2.1. Забезпечити дотримання маршрутизації пацієнтів з гострим інфарктом міокарда та гострим мозковим інсультом з метою надання якісної та ефективної медичної допомоги пацієнтам.
2.2. Розширити застосування методів тромболітичної терапії та тромбектомії у лікуванні пацієнтів з гострим мозковим інсультом.
2.3. Удосконалити надання реабілітаційного та відновного лікування при серцево-судинних захворюваннях.
2.4. Активізувати комунікаційну кампанію щодо перших симптомів інсульту та своєчасного доправлення пацієнтів у заклад охорони здоров’я.
- Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики (А. Яворський).
Голова обласної ради Олександр СИЧ
Інформація
про стан захворюваності на серцево-судинні захворювання.
Аналіз спроможної мережі.
Серцево-судинні захворювання є соціальною проблемою та складають 45% у структурі смертності від неінфекційних захворювань. Щорічно від хвороб системи кровообігу помирає 17,3 млн. людей, в Україні – понад 400 тис. осіб.
Станом на 01.11.2024 в області зареєстровано 130,75 штатних посад лікарів-кардіологів, працюють 127 лікарів-кардіологів, розгорнуто 458 кардіологічних ліжок.
За 9 місяців 2024 року стаціонарну допомогу отримали 14898 пацієнтів, з них з хронічними ревматичними хворобами серця – 308, з гіпертонічною хворобою – 5376, з ішемічною хворобою серця – 20953 (в тому числі 9558 – із стенокардією, 1090 – з інфарктом міокарду). Слід відмітити зростання захворюваності на 25% за усіма зазначеними нозологіями впродовж останніх двох років.
Завдяки використанню сучасних інтервенційних методів лікування та чіткому дотриманню маршрутів пацієнта за останні два роки на 20% знизилася летальність від серцево-судинних захворювань (за 9 міс. 2024 – 3,12, за 9 місяців 2022 – 3,92) та на 18,4% від інфаркту міокарда (за 9 міс. 2024 – 8,96, за 9 місяців 2022 – 11,0).
Лікування гострого інфаркту міокарда залишається одним із пріоритетних напрямків Програми медичних гарантій. На 2024 рік 4 заклади охорони здоров’я уклали договори з Національною службою здоров’я України за відповідним пакетом медичних послуг Програми медичних гарантій, зокрема:
– КНП «Івано-Франківський обласний клінічний кардіологічний центр Івано-Франківської обласної ради»;
– КНП «Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради»;
– КНП «Коломийська центральна районна лікарня Коломийської міської ради».
– КНП «Центральна районна лікарня Калуської міської ради».
У згаданих закладах є всі можливості для ургентного проведення лабораторних та інструментальних обстежень, в тому числі із застосуванням ангіографічного дослідження.
За 9 місяців 2024 року у пакетних закладах проліковано 1077 пацієнтів з гострим інфарктом міокарда, що становить 98,8 % від загальної кількості пролікованих інфарктів міокарда у закладах охорони здоров’я області (1090). Летальність у них від інфаркту міокарда склала 7,8%.
Ще 13 пацієнтів були госпіталізовані у стаціонари інших закладів, не законтрактованих за пакетом «Медична допомога при гострому інфаркті міокарду» і у яких відсутні умови для надання якісної висококваліфікованої безоплатної медичної допомоги при гострому інфаркті міокарда відповідно до стандартів надання медичної допомоги. Летальність у них склала 76,9% від загальної кількості госпіталізованих пацієнтів з інфарктом міокарда. Це заклади:
– КНП «Богородчаська центральна лікарня Богородчанської селищної ради» – доставлений 1 пацієнт, помер 1;
– КНП «Долинська багатопрофільна лікарня Долинської міської ради» – доставлено 3 пацієнти, виписано 1, померли 2;
– КНП «Косівська центральна районна лікарня Косівської міської ради» – доставлено 2 пацієнти, померли 2;
– КНП «Рогатинська центральна районна лікарня Рогатинської міської ради» – доставлений 1 пацієнт, виписаний 1;
– КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради» – доставлено 6 пацієнтів, виписаний 1, померли 5.
Разом з тим, слід відмітити, що проведений аналіз карт стаціонарних хворих, пролікованих у непакетних закладах, засвідчив наявність в 11 пацієнтів з гострим інфарктом міокарда коморбідної патології та важкого стану, що спричинили їх доставку до найближчого закладу охорони здоров’я.
На обліку знаходяться 9 пацієнтів з легеневою артеріальною гіпертензією, які отримують дороговартісне лікування в порядку централізованого постачання за державною програмою за напрямом «Медикаменти для громадян, які страждають на легеневу артеріальну гіпертензію». Вартість лікування одного пацієнта на місяць становить від 600 грн. до 14 640 грн. в залежності від стану важкості пацієнта. За 9 місяців 2024 року для лікування згаданих пацієнтів використано 481,7 тис. гривень.
В області проживають 10 пацієнтів з трансплантованим серцем, на обліку знаходяться 8 пацієнтів, які отримують імуносупресивну терапію за бюджетні кошти.
Нарощуються обсяги інтенсивної та інтервенційної кардіодопомоги. За 9 місяців 2024 року проведено 1077 коронораграфій, що на 78 або 7% більше, ніж торік, методом стентування здійснено 759 операції на коронарних артеріях (на 105 або 14% більше, ніж за 9 міс. 2021 року).
З метою запобігання та зниження рівня захворюваності на серцево-судинні та судинно-мозкові захворювання, інвалідності та смертності від їх ускладнень, покращення спеціалізованої профілактики та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань, а також збільшення тривалості і підвищення якості життя населення реалізовуються заходи цільових державних програм. За 9 місяців 2024 року в рамках Державної (бюджетної) програми КПКВК 2301400 «Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру» за напрямом «Лікарськиі засоби та медичні вироби для закладів охорони здоров’я для забезпечення лікування хворих із серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями» отримано виробів медичного призначення на суму 16,5 млн. грн., медикаментів на суму 2,8 млн. гривень.
На базі КНП «Івано-Франківський обласний клінічний кардіологічний центр Івано-Франківської обласної ради» спільно із Івано-Франківським Національним медичним університетом функціонує Науково-практичний центр серцево-судинної реабілітації та відновного лікування, у складі якого сформована мультидисциплінарна реабілітаційна команда (лікар-кардіолог, лікар з фізичної та реабілітаційної медицини, лікар функціональної діагностики, лікар-невропатолог, сестри медичні з лікувальної фізкультури, психолог, дієтолог). За 9 місяців 2024 року на базі інфарктного відділення з реабілітацією було проліковано 1958 пацієнтів та надано їм реабілітаційні послуги під час гострого періоду захворювання.
Поруч із позитивними досягненнями кардіологічної служби, залишаються ряд проблемних питань, які потребують вирішення. Задля подальшого ефективного та якісного лікування серцево-судинних захворювань залишається актуальною вимогою дотримання визначеної маршрутизації пацієнтів з гострим інфарктом міокарда, а також формування спроможної мережі реабілітаційної допомоги кардіологічним пацієнтам.
Серед хвороб серцево-судинної системи є цереброваскулярні захворювання, а їх найнебезпечніша форма – гострий мозковий інсульт. Щороку в Україні стається близько 100 000 – 130 000 інсультів, серед яких 65% хворих працездатного віку. Це друге за смертністю та перше за інвалідністю захворювання не тільки в Україні, а й у світі. 30-40% хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів, до 50% – протягом року від початку захворювання. Більша частина хворих залишаються повними або частковими інвалідами і тільки 10% від усіх хворих повертаються до звичного життя.
На 2024 рік 8 закладів охорони здоров’я області уклали договори з Національною службою здоров’я України та надають допомогу хворим з гострим мозковим інсультом, а саме:
– КНП «Коломийська центральна районна лікарня Коломийської міської ради»;
– КНП «Косівська центральна районна лікарня Косівської міської ради»;
– КНП «Центральна районна лікарня Калуської міської ради»;
– КПН «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради»;
– КПН «Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради»;
– КНП «Городенківська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування Городенківської міської ради»;
– КНП «Надвірнянська центральна районна лікарня Надвірнянської міської ради»;
– КНП «Долинська багатопрофільна лікарня Долинської міської ради».
За 9 місяців цього року у згаданих закладах проліковано 3188 пацієнтів з інсультами (389 – геморагічних, 2799 – ішемічних), що на 190 менше (за рахунок ішемічних інсультів) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Зокрема, цьогоріч найбільша кількість випадків інсульту пролікована в КПН «Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради» – 743, КПН «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради» – 716, КНП «Центральна районна лікарня Калуської міської ради» – 487, КНП «Коломийська центральна районна лікарня Коломийської міської ради» – 410.
У незаконтрактованих закладах проліковано цього року 53 пацієнти, більшість з яких померла.
Від геморагічного інсульту за 9 місяців померло 118 хворих, що на 10 хворих менше в порівнянні з минулим роком. Від ішемічного інсульту померло 310 хворих, що на 76 менше в порівнянні з минулим роком.
Основним методом лікування ішемічного інсульту на сьогоднішній день є реваскуляризаційна терапія, а саме, тромболітична терапія чи механічна тромбектомія. За 9 місяців 2024 року проведено 340 процедур тромболітичної терапії, що загалом становить 15% від всієї кількості пролікованих пацієнтів, та 27 механічних тромбектомій, що становить тільки 0.9%.
Проблемним питанням є доступ пацієнтів до розширених методів нейровізуалізації (КТ-перфузія, МРТ включно з ангіографією), а також до реваскуляризаційних втручань, а саме, механічної тромбектомії. Дотримання маршруту пацієнта та скерування пацієнта з оклюзією великої судини в спроможний заклад покращить ці показники у майбутньому.
Першочергові завдання:
- Забезпечення пацієнтів з інсультом сучасною реабілітацією у післягострому періоді, що дає можливість для відновлення втрачених функцій та уникнення інвалідності (цьогоріч тільки 25% пацієнтів отримали реабілітаційну допомогу в ранньому відновному періоді).
- Дотримання маршрутизації пацієнтів, розширення застосування методів тромболітичної терапії та тромбектомії в лікуванні пацієнтів з гострим мозковим інсультом,
- Активізація комунікаційної кампанії щодо перших симптомів інсульту та своєчасного доправлення пацієнтів у заклад охорони здоров’я в межах «вікна терапевтичних можливостей».
Директор департаменту
охорони здоров’я
Івано-Франківської
облдержадміністрації Олександра БОЙЧУК