Про Порядок проведення заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод  


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання

(Сьома сесія)

РІШЕННЯ

 

від 09.07.2021. № 182-7/2021
м. Івано-Франківськ

 

 

 

Про Порядок проведення заходів
з ліквідації наслідків та
запобігання виникненню
надзвичайних ситуацій,
пов’язаних із шкідливою дією вод

 

 

 

Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про затвердження Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року», статтями 81 та 86 Водного кодексу України, з метою забезпечення реалізації державної політики в галузі використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів, а також протипаводкової діяльності, підтримання сприятливого гідрологічного режиму, санітарного стану річок області, обласна рада

вирішила:

  1. Затвердити Порядок проведення заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод, (додається).
  2. Дністровському басейновому управлінню водних ресурсів (Р. Михайлюк):

– затвердити персональний склад постійно діючої комісії із визначення ділянок (місць) русел річок, які потребують проведення заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод;

– інформувати обласну раду про виконання зазначеного рішення щороку до 25 лютого.

  1. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань екології, раціонального природокористування та розвитку туризму (С. Басараб).

 

 

 

Голова обласної ради                                                      Олександр Сич


ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення обласної ради

від 09.07.2021. № 182-7/2021

 

 

ПОРЯДОК

проведення заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод

 

І. Загальна частина

1.1. Порядок проведення заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод, (далі – Порядок) визначає процедуру проведення заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод.

1.2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:

річкові відклади – уламкові пухкі відклади, які формуються постійними водними потоками в річкових долинах. (Інформаційно-освітня система «Геологічний словник: відкритий навчально-науковий вебресурс», свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71176 від 28.03.2017). Річкові відклади (алювіальні відклади, річкові наноси) не є надрами;

Замовник – Дністровське басейнове управління водних ресурсів;

Виконавець – суб’єкт господарювання, який став переможцем конкурсу з проведення заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод.

 

ІІ. Основні положення

2.1. Заходи з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод, (далі – Заходи), здійснюються у виключних випадках для запобігання затопленню населених пунктів та сільськогосподарських угідь під час проходження повені, паводку, льодоходу та інтенсивному розвитку  берегової  ерозії, а також запобігання руйнуванню гідротехнічних споруд, інших інженерних споруд та комунікацій.

2.2. Метою проведення Заходів є зниження гідравлічного навантаження (тиску) на гідротехнічні споруди, корінні береги річок, які зазнають інтенсивної ерозії, забезпечення умов проходження паводку на ділянках мостових переходів, гідроспоруд та лінійних споруд, відновлення природного стану русел річок, поліпшення умов існування водних живих організмів.

2.3. Проведення заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод, здійснюється за відповідним рішенням Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій з урахуванням положень вказаного Порядку.

2.4. Визначення конкретних ділянок (місць) русел річок для проведення Заходів визначається постійно діючою комісією з визначення ділянок (місць) русел річок, які потребують проведення Заходів, (далі – Комісія), персональний склад якої визначається відповідно до цього Порядку та затверджується наказом Дністровського басейнового управління водних ресурсів.

2.5. Проведення Заходів здійснюється згідно з проектно-кошторисною документацією, яка виготовляється і погоджується відповідно до вимог чинного законодавства України, а також відповідно до процедури проведення оцінки впливу на довкілля.

2.6. Виконавець Заходів визначається на конкурсній основі згідно з Положенням про порядок проведення конкурсу щодо реалізації заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод, (додаток до Порядку).

Компенсація витрат Виконавця може здійснюватися за рахунок реалізації видалених річкових відкладів за межі ділянки (місця) проведення Заходів.

2.7. З метою створення сприятливих умов для соціально-економічного розвитку населених пунктів міських, селищних та сільських рад територіальних громад, на територіях яких проводяться Заходи, Виконавець укладає з відповідними органами місцевого самоврядування угоду про соціально-економічне партнерство. Виконавець робіт компенсовує Дністровському басейновому управлінню водних ресурсів (далі – Дністровське БУВР) витрати, пов’язані з організацією авторського та технічного нагляду, контролем за проведенням Заходів, поповненням аварійного запасу, реалізація заходів щодо попередження шкідливої дії вод та виникнення надзвичайних ситуацій і ліквідації їх наслідків.

 

ІІІ. Організація роботи комісії з визначення

ділянок (місць) проведення Заходів

3.1. Ініціатором проведення Заходів можуть виступати Дністровське БУВР, міські, селищні та сільські ради територіальних громад, на територіях яких передбачається проведення Заходів.

3.2. До складу Комісії входять п’ять осіб: представники Дністровського БУВР, постійної комісії обласної ради з питань екології, раціонального природокористування та розвитку туризму, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області та управління Державного агентства рибного господарства в Івано-Франківській області (Івано-Франківський рибоохоронний патруль).

До роботи Комісії (за згодою) можуть залучатися представники міських, селищних та сільських рад територіальних громад, на територіях яких передбачається проведення Заходів, (з правом дорадчого голосу), та власники (балансоутримувачі) гідротехнічних та інженерних споруд і комунікацій (без права голосу).

3.3. Засідання Комісії є правомочним у випадку присутності на ньому більше половини членів Комісії від її загального складу.

Основною формою роботи Комісії є засідання. Члени Комісії беруть участь у її засіданнях особисто без права передання своїх повноважень іншим особам. У разі необхідності можуть проводитися виїзні засідання Комісії.

Комісія здійснює свої повноваження відповідно до цього Порядку та чинного законодавства України.

3.4. Головою Комісії є начальник Дністровського БУВР (за посадою). Секретар Комісії обирається з числа її членів шляхом голосування членів Комісії простою більшістю голосів від загальної кількості складу Комісії.

3.5. Рішення Комісії приймаються шляхом голосування членів Комісії простою більшістю голосів від загальної кількості складу Комісії та оформляються протоколами.

3.6. З метою визначення конкретних ділянок (місць) русел річок, які потребують проведення Заходів, Комісія здійснює їх обстеження, про що складає відповідний акт, який підписують усі члени Комісії.

Акт обстеження ділянки (місця) русла річки є підставою для включення ділянки до Переліку ділянок на проведення заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод, (далі – Перелік Заходів), що оформляється рішенням Комісії.

3.7. Сформований Перелік Заходів направляється Головою Комісії на розгляд і погодження постійній комісії обласної ради з питань екології, раціонального природокористування та розвитку туризму.

Погоджений постійною комісією обласної ради з питань екології, раціонального природокористування та розвитку туризму Перелік Заходів направляється Головою Комісії регіональній комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Івано-Франківської обласної державної адміністрації для затвердження в цілому.

Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Івано-Франківської обласної державної адміністрації не вправі вносити зміни, доповнювати Перелік Заходів, погоджений постійною комісією обласної ради з питань екології, раціонального природокористування та розвитку туризму.

 

  1. Документація для проведення Заходів

4.1. Проектно-кошторисна документація на проведення Заходів розробляється відповідно до Переліку Заходів та підлягає погодженню відповідно до вимог, передбачених чинним законодавством України.

4.2. У проектно-кошторисній документації на проведення Заходів додатково зазначаються:

  • чітко визначені місця складування річкових відкладів;
  • об’єм видалених за межі русла річкових відкладів;
  • вартість видалених за межі русла річкових відкладів;
  • влаштування інформаційних стендів у місцях проведення Заходів для забезпечення громадського контролю.

4.3. Експертиза проектно-кошторисної документації на проведення Заходів проводиться відповідно до вимог чинного законодавства України.

4.4. Для визначення впливу проведення Заходів на довкілля, згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля», проводиться процедура оцінки впливу на довкілля.

4.5. При проведенні Заходів на ділянках (місцях) русел річок, що належать до об’єктів природно-заповідного фонду, необхідно враховувати вимоги Закону України «Про природно-заповідний фонд України».

4.6. Виготовлення проектно-кошторисної документації та проведення процедури з оцінки впливу на довкілля може фінансуватися з державного та  місцевих бюджетів, а також з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища та з інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.

 

  1. Організація проведення Заходів

5.1. Після виготовлення, затвердження та погодження проектно-кошторисної документації, отримання висновку з оцінки впливу на довкілля конкурсною комісією визначається Виконавець Заходів відповідно до Положення про порядок проведення конкурсу щодо проведення заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод, (додаток до Порядку).

5.2. Замовником проведення Заходів та Організатором конкурсу з визначення Виконавця таких Заходів є Дністровське БУВР.

5.3. Між Замовником та переможцем конкурсу (Виконавцем) укладається договір про проведення Заходів (далі – Договір), істотні умови якого повинні відповідати вимогам чинного законодавства України та розділу 6 Порядку.

5.4. Проведення Заходів здійснюється Виконавцем за рахунок власних коштів. В якості компенсації за проведені Заходи Виконавець може здійснювати реалізацію видалених за межі русла річкових відкладів.

Об’єм видалених річкових відкладів не може бути більшим ніж це встановлено проектно-кошторисною документацією.

5.5. Замовник здійснює організацію авторського, технічного нагляду та контроль за проведенням Заходів.

5.6. З метою визначення суми компенсації за проведені Виконавцем Заходи Замовник на основі проектно-кошторисної документації складає калькуляцію вартості об’єму видалених за межі русла річкових відкладів.

5.7. Виконавець в рамках взаємного партнерства укладає з міськими, селищними та сільськими радами територіальних громад, на територіях яких проводяться Заходи, угоду про соціально-економічне партнерство, якою передбачається виконання робіт в межах відповідної територіальної громади.

В окремих випадках Сторони можуть погодити сплату Виконавцем на користь територіальної громади грошового платежу на заходи соціально-економічного розвитку території.

Вартість робіт або розмір платежу може складати до 10% від вартості об’єму видалених Виконавцем за межі русла річкових відкладів.

5.8. Виконавець здійснює також компенсацію Дністровському БУВР витрат, пов’язаних з організацією та контролем за проведенням Заходів та поповненням аварійного запасу, реалізація заходів щодо попередження шкідливої дії вод та виникнення надзвичайних ситуацій і ліквідації їх наслідків у розмірі 5% від вартості об’єму видалених Виконавцем за межі русла річкових відкладів.

5.9. Зберігання усіх видалених річкових відкладів до моменту їх реалізації здійснюється Виконавцем на місцях тимчасового складування, які визначаються проектно-кошторисною документацією.

5.10. У місцях проведення Заходів Виконавцем облаштовується інформаційний стенд, на якому повинна зазначатися така інформація:

  • повне найменування та юридична адреса Виконавця Заходів;
  • назва робочого проєкту;
  • передбачений проектно-кошторисною документацією обсяг проведення Заходів;
  • строки проведення Заходів;
  • вартість 1 куб. м видалених за межі русла річкових відкладів.

 

  1. Істотні умови договору

6.1. Істотними умовами договору про проведення Заходів встановлюються:

– найменування та реквізити сторін;

– місце і дата укладення договору;

– предмет договору;

– строки початку та закінчення проведення Заходів;

– об’єм та вартість 1 куб. м видалених за межі русла річкових відкладів;

– підстави продовження строку проведення Заходів;

– права та обов’язки сторін;

– порядок здачі-приймання проведених Заходів;

– якість проведених Заходів та порядок усунення недоліків;

– відповідальність Сторін за порушення умов договору;

– врегулювання спорів;

– порядок внесення змін до договору та його розірвання.

6.2. Строки початку та закінчення проведення Заходів визначаються проектно-кошторисною документацією та договором, але не можуть становити більше двох років.

Якщо Виконавець не завершив проведення Заходів у передбачений договором строк, він має право звернутися до Замовника із вмотивованою заявою щодо продовження строку проведення Заходів. Продовження строку проведення Заходів допускається за наявності обґрунтованих причин невиконання та підлягає погодженню конкурсною комісією.

6.3. Виконавцю у продовженні строку проведення Заходів конкурсною комісією може бути відмовлено у таких випадках:

– порушення вимог чинного законодавства України та проектних рішень;

– обґрунтованого звернення міських, селищних та сільських рад територіальних громад, на територіях яких проводяться Заходи, та органів виконавчої влади у разі порушення Виконавцем порядку проведення Заходів;

– обґрунтованих зауважень конкурсної комісії.

6.4. У договорі сторони можуть визначати інші умови, які є необхідними для проведення такого виду Заходів, передбачені чинним законодавством України.

 

VIІ. Ведення обліку та звітності

7.1. Перед початком проведення Заходів Виконавець повинен завести пронумерований, прошнурований та скріплений печатками Дністровського БУВР та міських, селищних і сільських рад територіальних громад, на територіях яких передбачається проведення Заходів, журнал реєстрації об’єму  видалених за межі русла річкових відкладів (далі – Журнал).

7.2. При кожному одиничному видаленні річкових відкладів за межі місця складування, визначеного відповідною проектно-кошторисною документацією, Виконавець зобов’язаний здійснювати реєстрацію об’єму видалених річкових відкладів та зазначати в Журналі інформацію про транспортні засоби, якими здійснювалося їх вивезення (державний номерний знак), а також надавати подорожні листи вантажного автомобіля кожному транспортному засобу, який здійснює вивезення річкових відкладів за межі місць їх складування.

7.3. Щомісячно, не пізніше 10-го числа місяця, наступного за звітним, Виконавець зобов’язаний фіксувати об’єм видалених за межі русла річкових відкладів та складати відповідний акт, який разом з Виконавцем Заходів підписує представник Замовника та представник технічного нагляду.

 

VІІІ. Відповідальність

8.1. Виконавець за недотримання водного, природоохоронного та норм іншого чинного законодавства України, правил техніки безпеки та охорони праці при проведенні Заходів, а також за невиконання умов Договору, несе адміністративну, цивільну та кримінальну відповідальність.

 

ІX. Контроль за дотриманням вимог законодавства

9.1. Відповідно до компетенції контроль за дотриманням вимог чинного законодавства при реалізації Заходів здійснюють компетентні органи.

9.2. Постійний незалежний моніторинг за проведенням Заходів здійснюється Комісією.

9.3. У випадку недотримання Виконавцем умов Договору, відхилення від проектно-кошторисної документації та виявлення інших порушень норм чинного законодавства України, Комісія має право звернутися до Замовника з пропозицією щодо припинення проведення Заходів та розірвання Договору.

9.4. Дністровське БУВР один раз у півріччя інформує Комісію про досягнення запланованих результатів, виконання умов Договору та дотримання Виконавцем проектно-кошторисної документації.

Комісія здійснює обстеження ділянок (місць) проведення Заходів та проводить аналіз досягнення запланованих результатів, про що складає акт, який підписують усі члени Комісії.


Додаток

до Порядку проведення заходів
з ліквідації наслідків та запобігання
виникненню надзвичайних ситуацій,
пов’язаних із шкідливою дією вод

 

 

Положення
про порядок проведення конкурсу
щодо реалізації заходів з ліквідації наслідків
та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій,
пов’язаних із шкідливою дією вод

 

 

  1. Загальні положення

1.1. Положення визначає порядок організації та діяльності конкурсної комісії  з питань організації і проведення конкурсу з визначення Виконавця заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод, (далі – Заходи).

Головним завданням конкурсної комісії (далі – Комісія) є розгляд документів, поданих суб’єктами господарювання для участі в конкурсі, прийняття рішення про переможця Конкурсу та укладення з переможцем (Виконавцем) договору про проведення Заходів.

1.2. Основними принципами проведення конкурсу є:

– відкритість процедури організації та проведення конкурсу;

– доступність інформації про конкурс;

– об’єктивність та неупередженість Комісії.

1.3. Поняття, що використовуються у цьому Положенні, мають таке значення:

– конкурсна документація – комплект документів, який розробляється Організатором конкурсу для підготовки конкурсних пропозицій;

– конкурсна пропозиція – комплект документів, що готується Учасником конкурсу згідно з встановленими вимогами та подається Організатору конкурсу;

– Організатор конкурсу – Дністровське басейнове управління водних ресурсів (далі – Організатор);

– Учасник конкурсу – суб’єкт господарювання, що подає конкурсну пропозицію.

1.4. Інші поняття, що використовуються у цьому Положенні, вживаються у значеннях, наведених у Порядку проведення заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод, (далі – Порядок).

1.5. У своїй роботі Комісія керується Порядком та вимогами чинного законодавства України.

 

  1. Порядок проведення конкурсу щодо визначення Виконавця

2.1. Організація і проведення конкурсу здійснюється Організатором. Конкурс проводиться в рамках проведення заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод.

2.2. Для проведення конкурсу Організатор готує конкурсну документацію, яка повинна містити таку інформацію:

1) найменування, місцезнаходження Організатора конкурсу;

2) підстава для проведення конкурсу (Перелік ділянок на проведення заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод, погоджений відповідно до п. 3.6. Порядку);

3) місце і час проведення конкурсу та умови проведення Заходів;

4) кваліфікаційні вимоги до Учасників конкурсу:

  • наявність матеріально-технічної бази;
  • вартість проведення Заходів;
  • досвід у проведенні Заходів;
  • наявність та необхідна кількість працівників відповідної кваліфікації;

5) обсяг проведення Заходів та вимоги щодо якості їх виконання;

6) характеристика території, де повинні проводитися Заходи;

7) способи, місце та кінцевий строк подання конкурсних пропозицій.

2.3. Організатор конкурсу своїм наказом утворює комісію, до складу якої входять:

  • представник Організатора (голова комісії);
  • представник управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації (член комісії);
  • представник міської, селищної та сільської ради територіальних громад, на територіях яких проводяться Заходи, (член комісії);
  • представник Івано-Франківської обласної ради (член комісії);
  • представник головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (член комісії).

Головою конкурсної комісії є представник Організатора конкурсу.

До складу конкурсної комісії не можуть входити представники Учасника конкурсу та особи, які є його близькими родичами (чоловік, дружина, діти, батьки, брати, сестри, онуки, дід та баба тощо).

2.4. Організатор конкурсу публікує оголошення про проведення конкурсу та розміщує конкурсну документацію на своєму офіційному вебсайті (www.vodaif.gov.ua) не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку конкурсу.

2.5. Кінцевий строк подання конкурсних пропозицій не може бути більший ніж 20 календарних днів з дати опублікування оголошення про проведення конкурсу.

 

  1. Подання документів

3.1. Для участі в конкурсі приймаються оформлені виключно державною мовою оригінали або засвідчені у встановленому законодавством порядку копії документів, передбачених конкурсною документацією.

3.2. Конкурсні пропозиції подаються в паперовій формі Організатору на поштову адресу: м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, буд. 23а.

3.3. Конкурсні пропозиції, надані після закінчення строку їх подання, не розглядаються та не повертаються Учасникам конкурсу.

3.4. Учасник конкурсу має право відкликати власну конкурсну пропозицію, або внести зміни до закінчення строку подання пропозицій.

3.5. Всі витрати Учасника, пов’язані із збиранням документів, складанням та направленням конкурсної пропозиції, несе Учасник. У разі якщо Учасника не визнано переможцем, витрати Учасника, пов’язані зі збиранням документів, складанням та направленням конкурсної пропозиції, останньому не компенсуються.

3.6. Конкурсні пропозиції реєструються секретарем комісії в журналі реєстрації. На прохання Учасника конкурсу секретар комісії підтверджує надходження його конкурсної пропозиції із зазначенням дати, часу отримання та порядкового номера реєстрації.

 

  1. Проведення конкурсу

4.1. Конкурс проводиться не пізніше 15 календарних днів після закінчення прийому документів.

4.2. Під час розгляду конкурсних пропозицій Комісія перевіряє наявність та правильність оформлення документів, подання яких передбачено конкурсною документацією.

4.3. За результатами розгляду конкурсних пропозицій Комісія має право відхилити їх з таких причин:

  • Учасник конкурсу не відповідає кваліфікаційним вимогам, передбаченим конкурсною документацією;
  • конкурсна пропозиція не відповідає конкурсній документації.

4.4. Комісія приймає рішення про відмову Учаснику в його участі в конкурсі при:

  • ліквідації Учасника конкурсу, визнання його банкрутом або порушення проти нього справи про банкрутство;
  • встановленні факту подання недостовірної інформації, яка впливає на прийняття рішення.

4.5. Конкурс може бути визнаний таким, що не відбувся, у разі:

  • неподання конкурсних пропозицій;
  • відхилення всіх конкурсних пропозицій з причин, передбачених п.4.3. цього Положення.

4.6. У разі прийняття Комісією рішення про визнання конкурсу таким, що не відбувся, Організатор здійснює підготовку нового конкурсу.

 

  1. Визначення переможця конкурсу та укладення договору про проведення Заходів

5.1. Конкурсні пропозиції, які не були відхилені з причин, передбачених
п. 4.3. цього Положення, оцінюються Комісією.

5.2. Переможцем конкурсу визначається його Учасник, що відповідає кваліфікаційним вимогам і конкурсна пропозиція якого визнана найкращою.

5.3. Рішення про результати проведення конкурсу приймається Комісією на закритому засіданні у присутності не менше як половини від її складу відкритим голосуванням простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії.

Рішення Комісії оформляється протоколом, який підписують усі члени Комісії, які брали участь у голосуванні.

5.4. Організатор конкурсу протягом не більше п’яти робочих днів з дня проведення конкурсу оголошує рішення Комісії щодо визначення переможця конкурсу шляхом оприлюднення інформації на офіційному вебсайті Організатора (www.vodaif.gov.ua).

5.5. Між Організатором та переможцем конкурсу протягом десяти календарних днів після прийняття Комісією рішення укладається договір про проведення Заходів.

5.6. Спори, що виникають у зв’язку з порядком проведенням конкурсу щодо реалізації заходів з ліквідації наслідків та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних із шкідливою дією вод, розглядаються у встановленому чинним законодавством України порядку.

 

 

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]