Про звернення щодо відзначення на державному рівні 1125-річчя міста Галича
УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(Дев’ята сесія)
РІШЕННЯ
від 10.09.2021. № 231-9/2021
м. Івано-Франківськ
Про звернення щодо
відзначення на державному
рівні 1125-річчя міста Галича
Керуючись Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” обласна рада
вирішила:
- Схвалити звернення до Президента України В. Зеленського, голови Верховної Ради України Д. Разумкова, народних депутатів України від Івано-Франківської області, Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля щодо відзначення на державному рівні 1125-річчя міста Галича (додається).
- Рішення надіслати Президенту України В. Зеленському, голові Верховної Ради України Д. Разумкову, народним депутатам України від Івано-Франківської області, Прем’єр-міністру України Д. Шмигалю.
- Рішення оприлюднити на офіційному веб-сайті обласної ради та в інших засобах масової інформації.
- Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань культури, духовності та інформаційної політики (М. Гринечко).
Голова обласної ради Олександр Сич
Додаток
до рішення обласної ради
від 10.09.2021. № 231-9/2021
Президенту України
Володимиру Зеленському
Голові Верховної Ради України
Дмитру Разумкову
Народним депутатам України
від Івано-Франківської області
Прем`єр-міністру України
Денису Шмигалю
Звернення
У 2023 році виповнюється 1125 років з часу першої згадки про одне з найдавніших міст України – місто Галич – столицю Галицько-Волинської держави.
Саме Галич у всі часи був П’ємонтом державності України-Русі. Перші поселення тут виявлені ще в добу неоліту, бронзового та ранньозалізного віку, трипільської культури зокрема. У ІІІ–ІV ст. землі краю заселяли представники черняхівської культури, у V–VІІ ст. на Верхньому Дністрі існували поселення слов’ян-склавинів, а вже у VІІІ–ІХ ст., коли ці землі належали племінному об’єднанню літописних білих хорватів, тут виникло укріплене поселення, яке і дало початок Галичу як місту. Саме тоді Галич згадується потужним центром племені білих хорватів, осердям центральноєвропейської геополітики. Після коронування Данила Романовича папською короною у кінці 1253 р. Галицько-Волинське князівство стало в один ряд з існуючими монархіями Центральної Європи, а протягом ХІІІ–першої половини XIV ст., коли Київ поступово втрачав свою гегемонію, саме Давній Галич став центром політичного, економічного та духовного життя тогочасних українських земель.
Середньовічний Галич генотипно століттями несе державотворче і християнське знамено нашої національної гідності. Він історично присутній сьогодні в пам’ятках писемності, археології, архітектури, унікального природного ландшафту. Усвідомлюючи місію відповідальності, засвідчуючи вагомість історичної величі Галича у загальноукраїнському та світовому масштабах, долаючи сучасні виклики і випробування, ми зобов’язані на державному рівні відзначити цю знаменну дату і вкотре продемонструвати світові свою глибоку присутність у європейській цивілізації.
Як це, власне, і було зроблено у 1998 році, коли державою відзначалося 1100-річчя заснування Галича, відповідно до Розпорядження Президента України “Про відзначення 1100-річчя заснування міста Галича” № 28/94-рп від 8 квітня 1994 року та постанови Кабінету Міністрів України “Про заходи з підготовки до відзначення 1100-річчя заснування м. Галича” № 350 від 27 березня 1996 року.
В рамках підготовки до 1125-річного ювілею Івано-Франківська обласна рада на своєму засіданні 10 вересня 2021 року прийняла відповідну обласну комплексну програму “Про відзначення 1125-річчя від часу першої згадки про місто Галич”, наповнила її практичним та фінансовим змістом.
Водночас, усвідомлюючи обмеженість фінансового ресурсу обласного бюджету і важливість відзначення 1125-річчя Галича саме на загальнодержавному рівні, ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, засвідчуючи свою повагу, просимо:
‑ підтримки та сприяння у прийнятті Верховною Радою України постанови про відзначення 1125-річчя заснування міста Галича, відповідної постанови Кабінету Міністрів України щодо формування оргкомітету і плану заходів з підготовки та відзначення 1125-річчя з часу першої згадки про м. Галич Івано-Франківської області;
‑ інформувати про ювілей міжнародне співтовариство;
‑ при формуванні проєкту Державного бюджету України на 2022 рік передбачити співфінансування заходів зазначеного ювілею.
Прийнято на дев‘ятій сесії
Івано-Франківської обласної ради
восьмого демократичного скликання
10 вересня 2021 року