Про звернення обласної ради щодо необґрунтованого збільшення вартості енергоносіїв та введення мораторію терміном на один рік на підвищення тарифів на енергоносії


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(Позачергова третя сесія)
РІШЕННЯ

від 20.01.2021. № 61-3/2021
м. Івано-Франківськ

 

Про звернення обласної ради
щодо необґрунтованого збільшення
вартості енергоносіїв та введення
мораторію терміном на один рік
на підвищення тарифів на енергоносії

 

Відповідно до Конституції України, статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Регламенту Івано-Франківської обласної ради восьмого демократичного скликання обласна рада
вирішила:
1. Схвалити звернення обласної ради до Президента України В. Зеленського, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо необґрунтованого збільшення вартості енергоносіїв та введення мораторію терміном на один рік на підвищення тарифів на енергоносії (додається).
2. Звернення надіслати Президенту України В. Зеленському, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України.
3. Текст звернення оприлюднити на вебсайті обласної ради та в інших засобах масової інформації.

 

Голова обласної ради                                          Олександр Сич


 

Додаток
до рішення обласної ради
від 20.01.2021. № 61-3/2021

 

Президенту України
В. Зеленському

Верховна Рада України

Кабінет Міністрів України

ЗВЕРНЕННЯ

Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, представляючи інтереси жителів краю, глибоко обурені ситуацією щодо чергового необґрунтованого підвищення цін на енергоносії для населення. В умовах тривалого карантину внаслідок коронавірусної інфекції введення обтяжуючих нормативних актів для малого та середнього бізнесу, зростання рівня безробіття, падіння економічних показників у всіх сферах життєдіяльності українців Президент України та Прем’єр-міністр України підготували черговий “новорічний подарунок” для населення, піднявши тарифи на житлово-комунальні послуги та енергоносії, засвідчивши у такий спосіб реальну “турботу та підтримку” українців від найвищих керманичів держави.

Натомість констатуємо факт, що всупереч офіційним обіцянкам керівництва держави зменшити вдвічі тарифи на тепло Уряд та підзвітні йому органи виконавчої влади піднімають вартість тарифів на енергоносії для споживачів від 5 до майже 50 відсотків.

У такий важкий для громадян час держава повинна забезпечити збереження соціальних гарантій та приймати рішення для збільшення розміру надання допомог, пільг та субсидій для людей, які перебувають за межею виживання. Однак субсидія як соціальна гарантія для найнезахищеніших верств населення не зможе повною мірою покрити різницю нових тарифів та не забезпечить можливості простих українців їх оплатити, оскільки у Законі України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” зменшено обсяг видатків на виплату пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі.

Такі дії органів державної влади викликають зростання рівня напруги та соціального збурення громадян, в результаті чого розпочалися масові акції протесту по всій Україні.
Видатки на субсидії можуть зменшуватись лише у двох випадках: при порівнюваному зниженні цін на енергоносії або ж при відповідному зростанні доходів громадян. Водночас в Україні сталося все з точністю до навпаки – здорожчання комунальних послуг відбувається не завдяки економічним досягненням, а на тлі глибокої економічної кризи, в якій опинилася більшість громадян України.

Фактично влада навіть не шукала реальних механізмів підтримки громадян, адже у вказаних умовах зупинення зростання тарифів було б очевидним базовим заходом сприяння та допомоги людям. Подорожчання вартості комунальних послуг в умовах економічної і політичної кризи, в яких опинилося наше суспільство, є злочином проти народу України.

Встановлення граничної ціни на газ та рекомендації щодо зменшення вартості транспортування газу не мають носити ситуативний характер, оскільки це жодним чином не вирішує проблему в цілому, а повинні бути прогнозованими та економічно обґрунтованими.

Вважаємо неприйнятним відновлення постачання енергоносіїв з Росії та Білорусі. Україна у попередні роки зробила занадто багато, щоб знову повернутися до залежності від російської “газової голки”.

У таких умовах Івано-Франківська обласна рада як найвищий представницький орган місцевого самоврядування Прикарпаття в межах повноважень, визначених Конституцією та законами України, враховуючи думку та потреби громадян, з метою досягнення балансу інтересів споживачів комунальних послуг, суб’єктів господарювання та держави, вимагає:

1. Запровадити мораторій терміном на один рік на дію всіх постанов Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, якими з 1 січня 2021 року було підвищено тарифи на газ та його доставку, електроенергію, опалення, гарячу воду.
2. За час дії мораторію розробити чіткий та адекватний механізм унеможливлення будь-яких зловживань з боку постачальників газу своїм монопольним становищем, котрі призводять до підвищення цін для населення.
3. Доручити Кабінету Міністрів України прийняти відповідні нормативно-правові акти, якими громадянам України буде гарантуватися наявність та доступність пільгових тарифів на електроенергію для окремих незахищених категорій населення.
4. Підготувати та ухвалити відповідні зміни до Державного бюджету України на 2021 рік, якими передбачити виділення достатнього розміру коштів для покриття потреб соціально незахищених верств населення у пільгах та субсидіях.
5. Здійснити перевірку законності та обґрунтованості збільшення вартості енергоносіїв, прийнятих відповідно до постанов Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
6. Верховній Раді України в найкоротші строки розробити та прийняти закон про впровадження єдиної державної системи моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання та оплати за паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги.

Прийнято на позачерговій третій сесії
Івано-Франківської обласної ради
восьмого демократичного скликання
20 січня 2021 року

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]