Про звернення обласної ради щодо внесення змін до Земельного кодексу України з метою реалізації Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення”


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(Двадцять шоста сесія)

РІШЕННЯ

27.10.2023               м. Івано-Франківськ              № 755-26/2023

 

 

Про звернення обласної ради щодо внесення змін до Земельного кодексу України з метою реалізації Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення

 

Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” обласна рада

вирішила:

  1. Схвалити звернення обласної ради до Голови Верховної Ради України Р. Стефанчука, Голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики О. Гайди, Міністра аграрної політики та продовольства України М. Сольського, народних депутатів України від області щодо внесення змін до Земельного кодексу України з метою реалізації Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення” (додається).
  2. Рішення надіслати Голові Верховної Ради України Р. Стефанчуку, Голові Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики О. Гайді, Міністру аграрної політики та продовольства України М. Сольському, народним депутатам України від області, обласним радам.
  3. Звернення оприлюднити в засобах масової інформації.
  4. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника голови обласної ради М. Палійчука і постійну комісію обласної ради з питань аграрної політики, земельних відносин та розвитку гірських територій (О. Книшук).

Голова обласної ради                                                        Олександр СИЧ


 

  

Додаток
до рішення обласної ради
від 27.10.2023 № 755-26/2023

 

Голові Верховної Ради України

Руслану СТЕФАНЧУКУ

Голові Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики

Олександру  ГАЙДІ

 

Міністру аграрної політики та продовольства України

Миколі  СОЛЬСЬКОМУ

 

Народним депутатам України від області

 

 

ЗВЕРНЕННЯ

 

З 01 січня 2024 року розпочинається другий етап земельної реформи – на ринок будуть допущені юридичні особи та буде збільшено до 10 тис. га максимальний розмір землі, яку можна купити.

При прийнятті Закону України № 552-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення”, який набрав чинності 01 липня 2021 року, його ініціатори запевнили, що впродовж 2022-2023 років буде проведено перший етап земельної реформи, в ході якого громадяни, фермери та малі аграрні підприємства  зможуть купити земельні ділянки сільськогосподарського призначення для особистого господарювання  у розмірі до 100 га.

Однак повномасштабна військова агресія російської федерації проти України, що розпочалася 24 лютого 2022 року внесла свої корективи. У минулому році майже на три місяці було зупинено продаж земельних ділянок, а також закрито державні реєстри. На окупованих територіях ринок землі фактично перестав існувати. Значна площа земель на окупованих територіях замінована. Водночас кошти громадян та аграріїв спрямовувалися для задоволення першочергових потреб наших захисників, а не на купівлю земель сільськогосподарського призначення.

Війна повністю змінила цінову політику аграрного ринку, що призвело до значних негативних економічних та соціальних наслідків.

Зниження можливостей експорту сільськогосподарської продукції призвело до різкого погіршення економічного становища українських аграрних підприємств. Надлишок продукції, відсутні ринки збуту та низька ціна на аграрну продукцію всередині країни призвели до збитковості аграрного сектору. Внаслідок такої ситуації у малих та середніх фермерських господарств відсутні кошти на викуп земель у “пайовиків”.

Фактичне збільшення з 01 січня 2024 року ліміту обсягу купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення зі 100 га до 10 тис. га за таких умов може бути вигідним лише великим агрохолдинговим компаніям, які отримали фінансування за кордоном.

Вважаємо, що встановлений ліміт допустимого обсягу землі у власності однієї особи ­ 100 га буде прийнятним також і для юридичних осіб, які будуть допущені на ринок 01 січня 2024 року.

Зважаючи на вищезазначене, з метою надання рівних прав для всіх українських аграріїв просимо внести зміни до умов обігу земель сільськогосподарського призначення при впроваджені другого етапу ринку землі та встановити на період дії правового режиму воєнного стану і два наступні роки після його завершення максимальну площу земель, що можуть набуватися у власність на рівні 100 га для всіх учасників ринку, в тому числі для юридичних осіб.

Прийнято на двадцять шостій сесії
Івано-Франківської обласної ради
восьмого демократичного скликання
27 жовтня 2023 року

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]