Про  стан та проблеми імунопрофілактики населення


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання

(Двадцять восьма сесія)

РІШЕННЯ

22.12.2023                            м. Івано-Франківськ                   № 828-28/2023

 

Про  стан та проблеми
імунопрофілактики населення

 

 

Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши та обговоривши інформацію про стан  та проблеми імунопрофілактики населення, обласна рада   

вирішила:

  1. Інформацію департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації про стан та проблеми імунопрофілактики населення взяти до відома (додається).
  2. Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації:

– забезпечити максимальне охоплення вакцинацією проти вірусного гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, гемофільної інфекції дітей та дорослих;

– вжити заходів щодо придбання вакцин проти вірусного гепатиту В та вакцини АКДП-м для вакцинації медичних працівників групи епідемічного ризику;

– активізувати  інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань вакцинопрофілактики населення з метою підвищення рівня поінформованості про ефективність та безпеку сучасних вакцин.

  1. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики (А. Яворський).

Голова обласної ради                                                            Олександр СИЧ


Інформація
про стан  та проблеми імунопрофілактики населення

 

На сьогодні імунопрофілактика визнана одним з найуспішніших і економічно ефективних заходів у сфері громадського здоров’я. Щороку завдяки заходам з імунопрофілактики вдається врятувати від 2 до 3 млн. дітей у всьому світі. Глобальне охоплення населення профілактичними щепленнями дає змогу щороку запобігти настанню 1,5 млн. летальних випадків від інфекційних хвороб.

Розпорядженням Івано-Франківської облдержадміністрації від 31.10.2023 № 429 затверджена Стратегія розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2023 року у Івано-Франківській області. Основними цілями імунопрофілактики є збереження здоров’я населення через зниження рівня захворюваності, смертності та інвалідності від інфекційних хвороб, формування колективного імунітету та зниження витрат системи охорони здоров’я на лікування інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення вакцинації.

Стратегія імунопрофілактики передбачає  захист населення від таких небезпечних інфекційних хвороб, як дифтерія, правець, кашлюк, туберкульоз, вірусний гепатит В, гемофільна інфекція, кір, епідемічний паротит, краснуха, поліомієліт. Завдяки проведеним заходам з імунізації проти вакцинокерованих інфекцій в області не реєструвались спалахи кору, дифтерії, поліомієліту.

Аналіз стану імунопрофілактики за 9 місяців 2023 року свідчить про покращення показників охоплення вакцинацією населення області у порівнянні із аналогічним періодом минулого року, які знаходяться на рівні показників  держави, а в окремих видах щеплень їх перевищують.

Так, показники імунізації коливаються від 24,5% вакцинації дорослого населення проти дифтерії та правця до 79,1% проти кору, паротиту,  краснухи дітей у віці 1 року. За рейтинговими показниками імунізації дітей у віці до 1 року (АКДП-3, Поліо-3, ВГ В 3, НіВ 2) Івано-Франківська область посідає 19-20 місце серед інших областей України, в той час як показник щеплень мав би становити не нижче 90-95%.

Аналіз  показників охоплення вакцинацією дітей віком до 1 року за 9 місяців поточного року на рівні закладів охорони здоров’я області становить:

проти  вірусного гепатиту В-3 (показник по області – 58,2%, Україна – 64,1%) найнижчі показники:

– КНП «Старобогородчанська некомерційна амбулаторія групової практики» Старобогородчанської сільської ради – 27,8 %;

– КНП «Олешанська  лікарська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини» Олешанської сільської ради – 22,1%;

– КНП «Матеївецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Матеївецької сільської ради- 15,7%;

– КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новицької сільської ради» – 26,8%;

– КНП «Космацька амбулаторія загальної практики – сімейної медицини» Космацької сільської ради – 22,2%;

– ФОП Лисіцька О.М. -16,7%, ТзОВ «Медекс плюс» та ТзОВ «Перша приватна дитяча поліклініка» – по 13,0% та 13,5% відповідно;

проти поліомієліту-3 (показник по області – 70,0%, Україна – 66,8%) найнижчі показники:

– КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новицької сільської ради» – 29,3%;

– КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Обертинської  селищної ради» – 21,4 %;

– ФОП Мегединник Г.В. – 7,7%, ТзОВ «Медекс плюс» – 8,7%, ТзОВ «Нейро Глобал» – 25,5%, ФОП Логоза Н.С. – 37,9%, ФОП Мельничук Х.С. – 9,1%;

– КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Верхнянської сільської ради – 44,1%;

– КНП «Верховинський центр первинної медико-санітарної допомоги» Верховинської селищної ради – 46,6%;

проти кашлюка, дифтерії, правця (показник по області – 57,9%, Україна – 64,8%) найнижчі показники:

– КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новицької сільської ради» – 14,6%;

– ТзОВ «Нейро Глобал» – 13,9%, ФОП Мельничук Х.С. – 18,2%, ФОП Сем’янчук В.Б. – 24,4%;

– КП «Пасічнянський некомерційний центр первинної медико-санітарної допомоги» Пасічнянської сільської ради – 25,9%;

– КНП «Олешанська лікарська амбулаторія загальної практики – сімейної медицини» Олешанської сільської ради – 27,9%;

– проти гемофільної інфекції (показник по області – 46,7%, Україна – 67,4%) найнижчі показники:

– ТзОВ «Медекс плюс» – 13,0%, ТзОВ «Нейро Глобал» – 5,8%,  ФОП Обрізко О.М. – 21,4%;

– КП «Пасічнянський некомерційний центр первинної медико-санітарної допомоги» Пасічнянської  сільської ради – 27,8%;

– КНП «Яблунівська районна лікарня Яблунівської селищної ради» – 22,4%;

–  КНП «Яремчанський центр первинної медико-санітарної допомоги Яремчанської міської ради» – 29,0%;

вакцинація проти дифтерії, правця дітей віком 6 років (показник по області – 57,9%, Україна – 64,8%) найнижчі показники:

– КНП «Делятинський амбулаторія загальної практики – сімейної медицини» Делятинської селищної ради – 13,1%;

– КНП «Амбулаторія загальної практики – сімейної медицини Рожнівської сільської ради» – 13,2%;

– КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Угринівської сільської ради» – 14,3%;

– КНП «Яремчанський центр первинної медико-санітарної допомоги Яремчанської міської ради»» – 19,0%;

– КНП «Тисменицька міська лікарня Тисменицької міської ради» – 16,9%;

– КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новицької сільської ради» -19,2%.

Слід зазначити, що профілактика вакцинокерованих інфекцій не припиняється у дитинстві. Доросле населення також потребує захисту від вкрай небезпечних хвороб, таких як дифтерія та правець, кожні 10 років.

Недостатньо проводиться робота щодо охоплення вакцинацією дорослого населення проти дифтерії та правця за  наявності вакцини у КНП «Центр первинної медичної та консультативно-діагностичної допомоги   Івано-Франківської міської ради» – 12, 8%, КП «Надвірнянський некомерційний центр первинної медико-санітарної допомоги» Надвірнянської міської ради – 8,0%, КНП «Центр первинної медичної допомоги Івано-Франківської міської ради» – 14,5%, ТзОВ «Медекс плюс» – 7,7%, КНП «Верховинський Центр первинної медико-санітарної допомоги Верховинської селищної ради» – 13,0%, ФОП Костирко Н.І. – 4,2%, КНП «Яблунівська районна лікарня Яблунівської селищної ради» – 11,2%.

Причинами низьких рівнів охоплення дорослих профілактичними щепленнями є недостатня поінформованість цієї категорії населення про необхідність вакцинації за Календарем щеплень, недовіра до окремих виробників вакцин та можливі побічні реакції.

Зниження рівня охоплення населення профілактичними щепленнями в області частково зумовлено активізацією антивакцинальної пропаганди,  що знижує рівень прихильності населення до імунопрофілактики як серед дитячого, так і серед дорослого населення.

Потребує покращення робота медичної спільноти з батьками, які відмовляються від щеплень,  а також аналіз випадків наявності у дітей непідтверджених протипоказань до вакцинації. Причинами цього є недостатня поінформованість про сучасні дані, побудовані на доказах щодо ефективності та безпеки вакцин, відсутність адекватного потребам часу інформаційного наповнення програм вищої освіти та післядипломної підготовки лікарів та середнього медичного персоналу.

Ще однією із причин недостатнього рівня охоплення щепленнями та формування колективного імунітету є дефіцит імунобіологічних препаратів на ринку України, а саме –  вакцини для профілактики дифтерії, кашлюка, правця із цільноклітинним кашлюковим компонентом (АКДП) для вакцинації дітей до 1 року та у 18 міс., вакцини АДП – для вакцинації дітей 6 річного віку, вакцини для профілактики вірусного гепатиту В у дітей до 1 року, вакцини для профілактики гемофільної інфекції у дітей до 1 року.

Заклади охорони здоров’я області забезпечені сучасним холодильним обладнанням, що дозволяє транспортувати та зберігати вакцини з  дотриманням вимог «холодового ланцюга».

Зважаючи на зміни, які відбуваються в системі охорони здоров’я щодо забезпечення інфекційної безпеки по догляду за пацієнтами під час перебування їх у закладах охорони здоров’я, потребує вирішення питання захисту медичних працівників із групи епідемічного ризику проти вірусного гепатиту В та кашлюка, що сприятиме наданню  якісної медичної допомоги відповідно до пакетів медичних гарантій Національної служби здоров’я України.

У зв’язку із зниженням показника охоплення профілактичними щепленнями населення, зокрема, дітей першого року життя,  з року в рік накопичувалася “нещеплена” група дітей та суттєво знижувався рівень колективного імунітету.

Для запобігання поширення  спалахів інфекційних хвороб серед населення області необхідно:

– забезпечити  максимальний рівень охоплення вакцинацією проти вірусного гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, гемофільної інфекції (на рівні 90-95%)  дітей та дорослих, що дозволить знизити рівень захворюваності на керовані інфекції, підвищити індивідуальний захист населення від правця;

– посилити належний контроль за дотриманням норм законодавчих актів стосовно обмеження допуску дітей, у яких відсутні відомості про обов’язкові профілактичні щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень, до організованих дитячих колективів;

– посилити контроль за дотриманням термінів вакцинації підлягаючих контингентів та зменшення необґрунтованих медичних протипоказань для вакцинації;

– розглянути можливість виділення коштів із обласного бюджету на придбання вакцин проти вірусного гепатиту В та вакцини АКДП-м для медичних працівників групи епідемічного ризику;

– активізувати інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань імунопрофілактики, підвищити рівень поінформованості батьків та медичної спільноти щодо ефективності та безпеки вакцин.

 

 

В.о. директора департаменту
охорони здоров’я Івано-Франківської
облдержадміністрації                                               Володимир ДЗЬОМБАК

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]