Про хід виконання рішення обласної ради від 22.08.2023 № 724-23/2023  «Про стан та розвиток  медичної реабілітації в області, аналіз мережі закладів, що надають  реабілітаційну допомогу» 


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(_______________ сесія)

РІШЕННЯ

_______________ м. Івано-Франківськ № ___________

Про хід виконання рішення обласної ради
від 22.08.2023 № 724-23/2023
«Про стан та розвиток
медичної реабілітації в області,
аналіз мережі закладів, що надають
реабілітаційну допомогу» 

 

 

Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши та обговоривши інформацію про хід виконання рішення обласної ради  від 22.08.2023 № 724-23/2023 «Про стан та розвиток медичної реабілітації в області, аналіз мережі закладів, що надають реабілітаційну допомогу», обласна рада    

вирішила:

  1. Інформацію департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації про хід виконання рішення обласної ради від 22.08.2023 № 724-23/2023 «Про стан та розвиток медичної реабілітації в області, аналіз мережі закладів, що надають реабілітаційну допомогу» взяти до відома (додається).
  1. Рішення обласної ради від 22.08.2023 № 724-23/2023 «Про стан та розвиток медичної реабілітації в області, аналіз мережі закладів, що надають реабілітаційну допомогу» зняти з контролю.

Голова обласної ради                                                            Олександр СИЧ


Інформація
про хід виконання пункту 3  рішення Івано-Франківської обласної ради  від  22.08.2023 № 724-23/2023 «Про стан та розвиток медичної реабілітації в області, аналіз мережі закладів, що надають реабілітаційну допомогу»

 

Впродовж останніх двох років зусилля медичної громадськості були спрямовані на розвиток медичної реабілітації, результатом яких є сформована спроможна мережа закладів, що надають реабілітаційну допомогу.

На 2024 рік 20 закладів охорони здоров’я області уклали угоди з НСЗУ та надають реабілітаційні послуги військовослужбовцям та цивільним громадянам за наслідками перенесених поранень, травм чи захворювань.  

Стаціонарна реабілітаційна допомога надається у 14 закладах, у яких функціонують реабілітаційні відділення, розгорнуто 428 ліжок.  Цьогоріч було відкрито ще одне реабілітаційне відділення у КНП «Надвірнянська центральна районна лікарня Надвірнянської міської ради». 

  У закладах охорони здоров’я працюють 663 спеціалісти з реабілітології, сформовано 22 мультидисциплінарні реабілітаційні команди.

  

            За 9 місяців 2024 року послуги із реабілітації отримали 11481 особа (стаціонарно – 5013, амбулаторно – 6468).  

            Стаціонарним відновним лікуванням охоплено 2200 військовослужбовців або 44% від усіх пацієнтів, що пройшли реабілітацію, амбулаторною реабілітацією – 396 військовослужбовців або 6% від загалу пацієнтів.

           Довідково: У 2023 році послуги із реабілітації отримали 12973 особи (стаціонарно – 4681, амбулаторно – 8292), з них 2946 осіб або 23 %  військовослужбовців. 

 

Зокрема, за звітний період 154 військовослужбовці отримали реабілітаційну допомогу на базі Центру фізичної та реабілітаційної медицини КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради», на базі якого утворений Центр досконалості – один  із шести таких центрів в Україні, які  працюють на засадах доказовості, пацієнтоцентричності та мультидисциплінарності. У Центрі проводяться тренінги для мультидисциплінарних реабілітаційних команд для впровадження комплексного підходу до надання реабілітаційних послуг та нових доказових методів реабілітації.  

        

       106 військовослужбовців пройшли реабілітаційне лікування в сучасному  реабілітаційному відділенні КНП «Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради», яке цьогоріч отримало новітнє реабілітаційне обладнання в рамках реалізації проєкту БФ «Пацієнти України», зокрема, реабілітаційні столи, тренажери, спеціалізовані пристрої для мобілізації суглобів, ерготерапевтичну кухню. Крім того, на території згаданого закладу відкрито реабілітаційно-рекреативний майданчик для реабілітації військових та цивільних на свіжому повітрі, який обладнаний спортивним обладнанням, тенісним столом, баскетбольною площадкою, пандусами, столом для ерготерапії та психологічної підтримки. Тривають упоряджувальні роботи зі створення реабілітаційного центру «Нескорені».

 

         У відкритому цьогоріч реабілітаційному відділенні КНП «Надвірнянська ЦРЛ Надвірнянської міської ради» 118 військовослужбовців отримали сучасні реабілітаційні послуги у співпраці з фахівцями кафедри реабілітології ІФНМУ. 

 

         Сучасну доказову та мультидисциплінарну реабілітацію отримали 390 військовослужбовців в КНП «Міська клінічна лікарня №1 Івано-Франківської міської ради», 389 – в КНП «Тлумацька центральна міська лікарня Тлумацької міської ради», 376 – в КНП «Центральна районна лікарня Калуської міської ради», 220 – в КНП «Обласний госпіталь ветеранів війни Івано-Франківської обласної ради».

 

         На базі КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради» у співпраці із провідними канадськими та американськими спеціалістами з пластичної хірургії в рамках чотирьох місій Face The Future Ukraine проведено понад 200 реконструктивних операцій 161 військовослужбовцю із важкими комбінованими військовими мінно-вибуховими травмами обличчя та шиї. Остання місія завершилася у жовтні цього року.

 

Успішно реалізується проєкт МОЗ України щодо інтеграції послуги з охорони психічного здоров’я у систему первинної медичної допомоги в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я.   Навчання за курсом «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP» пройшли 754 лікаря та 965 медичних сестер закладів, що надають первинну медичну допомогу. Крім того, навчання ще пройшли 245 лікарів терапевтичного профілю та 327 працівників екстреної медичної допомоги На сьогодні 36 закладів первинної медичної допомоги,  в тому числі 29 комунальних заклади, 4 фізичні особи- підприємці та 3 приватних заклади, законтрактували з НСЗУ за пакетом надання психологічної допомоги.  

Наказом МОЗ України від 23.07.2024 № 1291 затверджено Перелік закладів охорони здоров’я, в яких надається реабілітаційна допомога при травмах спинного мозку внаслідок збройної агресії російської федерації, до якого увійшло КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради». З   метою застосування єдиних підходів до лікування осіб з травмою спинного мозку у закладах впроваджено відповідні реабілітаційні маршрути.

 Відповідно до постанови КМУ від 02.04.2024 № 370 «Про внесення змін постанови КМУ від 03.11.2021 № 1268») планується впровадження телереабілітації у надкластерних та кластерних закладах як способу надання  реабілітаційної допомоги із застосуванням інформаційно-комунікативних технологій дистанційними способами (індивідуальне телеконсультування з обстеженням, телереабілітаційні збори мультидисциплінарних команд, телеметрія, контроль виконання індивідуального реабілітаційного плану чи дотримання рекомендацій фахівців з реабілітації, дистанційний моніторинг стану пацієнта).  

 


 

Стан виконання першочергових завдань,  зазначених у довідці до згаданого рішення

 

До пункту 1. На сьогодні проведена процедура відкритих торгів та укладений договір на виконання проєктних робіт по об’єкту: «Реконструкція недобудованого обласного перинатального центру під улаштування реабілітаційного центру, розташованого за адресою: вул. Федьковича, 91,              м. Івано-Франківськ, Івано-Франківської області». Загальна вартість проєктування складає 14048,8 тис.грн. На даний час наявні кошти для проєктування в сумі 4331,9 грн., для завершення проєктування необхідні кошти в сумі  9716,9 тис. грн. Станом на 31.10.2024 року розроблено «Ескізний проект». Попередня кошторисна вартість будівництва становить 854 579,482 тис. гривень.

До пункту 2.  КНП «Обласний госпіталь ветеранів війни Івано-Франківської обласної ради» за власні кошти розроблена проєктно-кошторисна документація «Реконструкція ліфтового вузла поліклінічного корпусу КНП «Обласний госпіталь ветеранів війни Івано-Франківської обласної ради» для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення на вул. Шкрумеляка, 26 в м. Коломия» на суму 287,2 тис. гривень. Отриманий позитивний експертний висновок, оголошена  тендерна процедура на суму 6 824,2 тис. грн. На реалізацію даного проекту з обласного бюджету виділено кошти на суму 1790,0 тис.гривень.

До пункту 3.  Рішенням Івано-Франківської обласної ради в розпорядження КНП «Івано-Франківська обласна дитяча клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради» передано на правах структурного підрозділу КНП «Івано-Франківський обласний дитячий санаторій «Сніжинка» Івано-Франківської обласної ради» (м. Яремча) з метою створення Реабілітаційного центру «Діти війни». На даний час на території площею 1,34 га розташовані корпуси, які непридатні для подальшого використанні в якості реабілітаційного центру. Необхідна реновація та додаткове будівництво приміщень, які б відповідали державним будівельним нормам. Оголошено тендер на виготовлення проєктно-кошторисної документації.

До пункту 4. В КНП «Галицька лікарня Галицької міської ради Івано-Франківської області функціонує неврологічне відділення на 30 ліжок, на базі якого є умови для створення Центру для лікування та реабілітації осіб з інвалідністю із порушенням опорно-рухового апарату. Проєктно-кошторисна документація виготовлена для «Переобладнання неврологічного відділення КНП «Галицька лікарня Галицької міської ради» у відділення реконструктивно-пластичної хірургії та лікування хворих зі спінальною травмою». За спонсорські кошти придбано реабілітаційне обладнання та функціональні ліжка на суму 1 579,0 тис. грн., проведено реконструкцію двох палат із санвузлами на суму 200,0 тис.грн. Для завершення реконструкції відділення необхідні кошти в сумі 1 800,0 тис.гривень. Для реалізації повноцінного проєкту зі створення реабілітаційного Центру необхідно здійснити добудову хірургічного корпусу. Для реалізації даного проєкту виготовлена проєктно-кошторисна документація. Вартість проєкту 40 000,0 тис. гривень.

До пункту 5. Із 12 багатопрофільних кластерних і надкластерних закладів охорони здоров’я області уклали договір з Національною службою здоров’я України на 2024 рік за пакетом послуг «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах» 9 закладів.

 Тривають роботи зі створення реабілітаційних відділень у кластерних закладах – КНП «Косівська центральна районна лікарня Косівської міської ради» (відкриття заплановано на ІУ квартал 2024 року) та КНП «Бурштинська центральна міська лікарня Бурштинської міської ради» (завершуються ремонтні та упоряджувальні роботи). 

Через низку проблем із встановленням модульної споруди для розміщення реабілітаційного відділення адміністрація КНП «Верховинська багатопрофільна лікарня Верховинської селищної ради» отримала повідомлення про закриття проєкту зі сторони благодійної організації «Благодійний фонд Move Ukraine», визначила приміщення для переоблаштування під амбулаторний реабілітаційний відділ та розпочала передпроєктні роботи. 

До пункту 6. У закладах охорони здоров’я реабілітаційну допомогу надають 663 спеціалісти, психологічну – 145 спеціалістів, з них 77 лікарів-психіатрів працюють у 32 закладах, 62 психологи – у 66 закладах, 6 психотерапевтів – у 14 закладах. 

   Вживаються заходи щодо удосконалення кваліфікації спеціалістів з надання реабілітаційних послуг. Зокрема, на базі Центру фізичної та реабілітаційної медицини запрацював один з шести в Україні Центрів досконалості, де проводяться тренінги для команд реабілітологів. Медичні працівники стажувалися у клініках Республіки Польша. Медичні сестри пройшли сертифіковане онлайн-навчання по догляду за інсультними пацієнтами “Angels”. Підписаний Меморандум із Великобританським майданчиком “Physioplus” для навчання та обміну досвідом.  

КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради» в рамках медичного партнерства з німецькою мережею лікарень з реабілітації BG Kliniken  організувала обмін досвідом для лікарів-реабілітологів. Фахівці з реабілітації КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради» та КНП «Долинська багатопрофільна лікарня Долинської міської ради» впродовж 30 днів переймали досвід провідних німецьких клінік та підвищували свою кваліфікацію з реабілітації.

До пункту 7. В області запроваджується комплексний мульти-дисциплінарний підхід до надання реабілітаційних послуг, в тому числі із підтримкою ментального здоров’я. Успішно реалізується проєкт МОЗ України щодо інтеграції послуги з охорони психічного здоров’я у систему первинної меичної допомоги в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я  медичну допомогу. Опрацьовується питання щодо контрактування кластерних закладів з НСЗУ за пакетом «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами» з інтеграцією до центрів психічного здоров’я. На сьогодні 6 закладів уклали договори за згаданим пакетом, залучено  102 лікарів та 248 медичних сестер.

 В рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я у серпні 2024 року в Івано-Франківському національному медичному університеті  створено  Центр ментального здоров’я, завданням якого є забезпечення психологічної підтримки цивільного населення та військовослужбовців, їхніх родин та всіх, хто постраждав від наслідків війни, а також для комплексного надання терапевтичних, освітніх та просвітницьких послуг. Місія Центру полягає у наданні якісної допомоги у сфері ментального здоров’я методами психоедукції, групової та індивідуальної психотерапії із застосуванням інтегративного підходу (інклюзивності, доступності, безперервного догляду, мультидисциплінарності).

До пункту 8. В заклади охорони здоров’я надіслані для використання Методичні рекомендації щодо запровадження принципів безбар’єрності під час надання медичних та реабілітаційних послуг, затверджені наказом МОЗ України від 06.02.2024 № 198, якими регламентується мультидисциплінарний, пацієнтоорієнтований та доказовий підхід до  надання реабілітаційних послуг. 

До пункту 9. Систематично вживаються заходи щодо покращення матеріально-технічної бази та оснащення реабілітаційних відділень, що є безумовною вимогою до відповідного пакету програми медичних гарантій.  Так, у січні цьогоріч запрацювало новостворене за сучасними стандартами реабілітаційне відділення у КНП «Надвірнянська центральна районна лікарня Надвірнянської міської ради», відділення реабілітаційно-відновного лікування для дітей віком до 3 років в КНП «Івано-Франківський обласний перинатальний центр Івано-Франківської обласної ради».

За проєктом БФ «Пацієнти України» КНП «Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради» отримала сучасне реабілітаційне обладнання, зокрема, реабілітаційні столи, стельовий підйомник, вертикалізатор, тренажерне обладнання, спеціалізовані пристрої для мобілізації суглобів, ерготерапевтичну кухню. Крім того, на території згаданого закладу нещодавно відкрито реабілітаційно-рекреативний майданчик для реабілітації військових та цивільних на свіжому повітрі, який обладнаний спортивним обладнанням, тенісним столом, баскетбольною площадкою, пандусами, столом для ерготерапії та психологічної підтримки.

 

 

Директор департаменту
охорони здоров’я
Івано-Франківської
облдержадміністрації             Олександра БОЙЧУК

Станом на 04.11.2024
Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]