Про стан забезпечення органами місцевого самоврядування соціального захисту дітей, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, сімей з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, в Івано-Франківській області


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
 Восьме демократичне скликання
(________________сесія)

РІШЕННЯ

від  __________         м. Івано-Франківськ № _______________

 

 

Про стан забезпечення органами
місцевого самоврядування соціального
захисту дітей, дітей-сиріт  та  дітей,
позбавлених батьківського піклування,
сімей з дітьми, які опинилися у складних
життєвих обставинах,
в Івано-Франківській області

 

Відповідно до Сімейного кодексу України, законів України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про охорону дитинства», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей»,       статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанов Кабінету Міністрів України від 04.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», від 01.06.2020 № 585 «Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах», від 08.10.2008 № 905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей», від 26.04.2002  № 565 «Про затвердження Положення про прийомну сім’ю», від 26.04.2002  № 564 «Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу» обласна рада                                     

вирішила:

  1. Інформацію служби у справах дітей Івано-Франківської облдержадміністрації про стан забезпечення органами місцевого самоврядування соціального захисту дітей, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, сімей з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, в Івано-Франківській області взяти до відома (додається). 
  2. Рекомендувати міським, селищним та сільським радам області:

2.1. Забезпечити:

своєчасність встановлення правового статусу дітям, які залишилися без батьківського піклування;

першочергове влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України (усиновлення, опіка та піклування, прийомна сім’я та дитячий будинок сімейного типу);

надання  доступних якісних соціальних послуг для дітей, сімей з дітьми, в тому числі внутрішньо переміщених, у територіальних громадах;

проведення профілактичних заходів щодо попередження та недопущення соціального сирітства; здійснення соціального супроводу сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах;

організацію функціонування послуги патронату над дитиною, що надаватиметься сім’єю патронатного вихователя;

надання можливості дітям, сім’ям з дітьми отримувати оплачувані соціальні послуги у закладах області за відсутності такої спроможності у  територіальних громадах.

2.2. При формуванні місцевих бюджетів на 2025 рік передбачити кошти:

на покращення житлових умов дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа;

для співфінансування надання соціальних послуг вразливим категоріям населення територіальних громад, які направлятимуться в заклади соціальної підтримки дітей та сімей області. 

  1. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики (А. Яворський).

Голова обласної ради                                                              Олександр СИЧ


Інформація
про стан забезпечення органами місцевого самоврядування соціального захисту дітей, дітей-сиріт та  дітей,   позбавлених батьківського піклування,  сімей з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, в Івано-Франківській області

 

Одним із завдань органів місцевого самоврядування, як органів опіки та піклування, є захист прав та інтересів дитини шляхом запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, попередження соціального сирітства з метою збереження біологічної родини; надання  доступних якісних соціальних послуг для дітей, сімей з дітьми, в тому числі внутрішньо переміщених осіб; розвитку сімейних форм виховання дітей.

В області здійснюють діяльність 62 міські, селищні та сільські ради, у яких згідно із штатними розписами створені служби у справах дітей. Згідно зі штатними розписами їх штатна чисельність становить 167 штатних одиниць. Фактично працює – 131 працівник. 

Дитяче населення області становить близько 280 тисяч осіб.

 

Про діяльність органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини

Впродовж січня-листопада 2024 року міськими, селищними та сільськими радами проведе 455 засідання Комісій з питань захисту прав дитини, на яких розглянуто 2 842 питання, зокрема про:

– доцільність позбавлення батьківських прав батьків щодо дитини – 294;

– доцільність відібрання без позбавлення батьківських прав щодо дитини – 9; 

– доцільність поновлення батьківських прав батьків щодо дитини – 7;

– вирішення спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини – 113;

– вирішення спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини та визначення способів такої участі – 78;

– влаштування в сім’ї опікунів та піклувальників, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу – 162;

– утримання та виховання дітей в сім’ях опікунів та піклувальників, прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу – 50;

– захист житлових та майнових прав дитини – 362;

– затвердження індивідуального плану соціального захисту прав дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування – 494;

– інші питання, пов’язані із захистом прав та інтересів дитини – 1273.

 

Про захист прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

На даний час на обліку служб у справах дітей  області перебувають 1160 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, функціонують 13 дитячих будинків сімейного типу (далі – ДБСТ) – 97 вихованців, 83 прийомні сім’ї  (далі – ПС) – 148 дітей, 866 дітей влаштовані в сім’ї опікунів та піклувальників (650 сімей); 6 – у сім’ях родичів.  Навчаються в коледжах, ліцеях 21 дитина; виховуються у закладах – 56 (у Долинському обласному центрі соціальної підтримки дітей та сімей «Теплий дім» Івано-Франківської обласної ради (далі – Долинський ОЦСПДС) – 29; у центрі соціально-психологічної реабілітації дітей (далі – ЦСПРД) – 1; у Надвірнянському будинку дитини – 5; у лікувальних закладах – 2; у Залучанському будинку-інтернаті – 16, закладах соціального захисту дітей створених громадськими організаціями – 3).

Загалом, сімейними формами виховання охоплено близько 93,3 відсотків дітей відносно загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

З метою створення належних умов для забезпечення індивідуальних потреб у розвитку і вихованні кожної прийомної дитини, дитини-вихованця, підопічної дитини  здійснюється соціальне супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, сімей опікунів та піклувальників.

Працівники служби у справах дітей, за місцем проживання дитини, здійснюють контроль за умовами утримання, навчання, виховання дитини, над якою встановлено опіку, піклування, яка влаштована у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, в сім’ю усиновлювачів шляхом відвідування родини.  

 

Службами у справах дітей області забезпечується своєчасність встановлення правового статусу дітям, які залишилися без батьківського піклування, постановки їх на облік, влаштування на виховання у сім’ї громадян. 

Впродовж січня-листопада 2024 року  надано статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування,  – 155 дітям (54 сироти).

Знято з обліку 151 дитину: усиновлені – 16;  повернені в сім’ї біологічних батьків – 9; досягнули повноліття – 126 дітей. 

 

Влаштування в сімейні форми виховання.

Впродовж 2024 року  в сім’ї громадян влаштовано  237 дітей, зокрема: під опіку, піклування 151 дитину-сироту та дитину, позбавлених батьківського піклування, створено 19 прийомних сімей (влаштовано 34 дитини);  створено 2 дитячі будинки сімейного типу на базі діючих прийомних сімей (влаштовано 5 дітей); 14 дітей влаштовані у функціонуючі дитячі будинки сімейного типу; усиновлено 26 дітей; в сім’ях родичів виховується 6 дітей; в патронатній сім’ї – 1 дитина.

 

Загалом, сімейними формами виховання охоплено 93,3 відсотка дітей  відносно загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського.

 

У судах розглядаються справи щодо усиновлення дітей, проводиться робота щодо знайомства та влаштування дітей у ПС, ДБСТ, сім’ї опікунів та піклувальників, усиновлювачів. 

Проводиться робота щодо пошуку та навчання кандидатів в опікуни та піклувальники, в прийомні батьки та батьки-вихователі, в усиновлювачі, в патронатні вихователі.

У 2024 році проведено 8 навчальних семінар-тренінгів. У цих семінарах-тренінгах взяли участь 177 осіб, які за результатами навчання отримали довідки про проходження навчання, рекомендації та включені в банк даних. 

Щодо збереження права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа на житло

За дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, а також особами з їх числа зберігається право на житло, в якому вони проживали з батьками, рідними до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування за місцем знаходження житла дітей несуть відповідальність за збереження житла і повернення його дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, а також особам з їх числа після завершення терміну перебування у сім’ї опікуна чи піклувальника, прийомній сім’ї, дитячому будинку сімейного типу, закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

На даний час на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, перебувають 206 осіб

 від 16 до 18 років – 43 дитини-сироти та дитини, позбавлені батьківського піклування; 

 від 18 до 23 років – 163  осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

 

З метою захисту прав та інтересів дітей  рішенням сесії Івано-Франківської обласної ради від 23.04.2021 № 149-6/2021 затверджено регіональну цільову програму попередження дитячої бездоглядності та безпритульності серед дітей, соціального захисту і підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, захисту їх житлових прав на 2021-2025 роки.

Заходи програми спрямовані на забезпечення захисту прав та інтересів дітей, подолання дитячої бездоглядності та безпритульності, запобігання дитячому сирітству, створення умов для всебічного розвитку та виховання дітей, забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, які його не мають, або втратили з незалежних від них причин. 

 

Щодо обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Службами у справах дітей області забезпечується своєчасне виявлення та облік дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах, надання їм комплексної допомоги.

На даний час на обліку служб у справах дітей області перебуває 2271 дитина, як така, що опинилась в складних життєвих обставинах, З них:

90    – зазнали фізичного, психологічного, сексуального насильства;

2      – у конфлікті із законом; 

528  – де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків;

2      –  самовільне залишення місця постійного проживання;

1      –  хвороба батьків; 

1648 –  які постраждали в наслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

 

З 2016 року надано статус дитини, яка постраждала в наслідок воєнних дій та збройних конфліктів 2 781 дітям/ особам.

В т.ч. 2 622-ом   дітям/ особам – в період з 24.02.2022 – по даний час .

 

ЗАХОДИ – профілактика/ попередження

З метою захисту прав дитини від насильства в сім’ї службами у справах дітей спільно із суб’єктами соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю в міських, селищних, сільських радах області в 2024 році проведено 238  інформаційно-просвітницьких заходів (бесіди з батьками, з дітьми, заходи в освітніх закладах).

З метою попередження дитячої бездоглядності та безпритульності, виявлення та усунення причин і умов, що сприяють вчиненню неповнолітніми злочинів службами у справах дітей систематично проводяться профілактичні заходи (рейди): «Діти вулиці», «Вокзал» тощо. 

Зокрема, у 2024 році  проведено 646 профілактичних заходів, під час яких виявлено 295 дітей, з них 60 вилучено (з вулиці – 10 дітей, сім’ї – 48, знайдених/підкинутих – 2) ; крім цього попереджено 225 дітей. 

Із загальної кількості вилучених дітей: 7 – влаштовані у сім’ї патронатних вихователів; 47 – влаштовані в центри соціально-психологічної реабілітації дітей, 4 – в заклад охорони здоров’я, 2 – повернуто в сім`ю.

Під час проведення профілактичних заходів-рейдів обстежено умови проживання дітей в 1109 сім’ях, попереджено 749 батьків за неналежне ставлення до виховання дітей та ініційовано притягнень до відповідальності 79 осіб.

 

Щодо закладів соціального захисту дітей 

В області здійснюють діяльність заклади соціального захисту дітей, які призначені для надання комплексу послуг дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям, які опинились у складних життєвих обставинах,  дітям з обмеженням життєдіяльності та їх сім’ям. 

Зокрема:

Долинський обласний центр соціальної підтримки дітей та сімей «Теплий дім» Івано-Франківської обласної ради (далі – Долинський ОЦСПДС). Для забезпечення надання послуг в структурі Центру створено структурні підрозділи:

1) стаціонарного перебування:

відділення термінового влаштування дітей (розраховане на 28 дітей);

відділення малого групового будиночку (розраховане на 30 дітей);

2) денного перебування:

відділення денного перебування дітей з обмеженням життєдіяльності та їх сімей (розраховане на 16 дітей).

Івано-Франківський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей (далі – Івано-Франківський ОЦСПРД)  та  Міжрегіональний центр соціально-психологічної реабілітації дітей в Івано-Франківській області (далі – Міжрегіональний  ЦСПРД) – для тривалого стаціонарного перебування  дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, надання їм комплексної  соціальної,  психологічної,  педагогічної,  медичної, правової та інших видів  допомоги (розраховані на 30 дітей кожний).

Одночасно в закладах отримують соціальні послуги 120-140 дітей соціально вразливих категорій.

 

Впродовж 2024 року в заклади  влаштовано 141  дитину.

 

Вибуло  із   Закладів   137  дітей, зокрема: 

65    в рідну сім’ю;

16    влаштовано/ повернено на навчання ВПУ;

  5    містечко Милосердя;

  6    в сім’ю патронатних вихователів;

11    в сім’ю родичів;

12   в сім’ю опікуна;

12   в ПС;

 9    в ДБСТ;

 1   досягнула повноліття.

 

На даний час  у 3-ьох закладах перебувають 73 дитини:

30 – дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

34 – дитини, які опинились в складних життєвих обставинах;

9  – дітей з обмеженням життєдіяльності (з інвалідністю);

 

Заклади фінансуються з обласного бюджету. Заборгованості  щодо фінансування закладів немає. Сума фінансування у 2024 році становить  43 968 400,0 гривень.  

 

Заклади  соціального  захисту  дітей тісно співпрацюють з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, меценатами, благодійними та громадськими організаціями. Впродовж 2024 року заклади  отримали благодійну допомогу на суму близько 1 134 402,90 гривень (продукти харчування, медикаменти, іграшки, предмети та матеріали, основні засоби). 

Зокрема:

Міжрегіональний ЦСПРД  на суму 419 654,61 грн.;

ІФ ОЦСПРД – 46 048,25 грн.;

Долинський ОЦСПДС – 668 700,00 гривень. 

За сприяння різних організацій та благодійних фондів вихованці центрів відвідували екскурсії, кінотеатри, зони відпочинку, беруть участь в спортивних, творчих заходах. 

 

Патронат.

З метою забезпечення тимчасового догляду, виховання та реабілітації дитини на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин, в області запроваджена альтернативна форма влаштування дітей –  сім’я патронатного вихователя. 

На даний час в області функціонують 17 сімей патронатних вихователів, у яких виховуються 26 дітей, як такі, що опинились у складних життєвих обставинах. 

У поточному році створено 5 патронантних сімей (міста Калуш, Снятин, Коломия та селище Кути). 

З часу впровадження послуги патронату в області, з 2018 року, патронатні вихователі за цей період забезпечили тимчасовим доглядом, вихованням та реабілітації понад 130 дітям та допомогли їм уникнути влаштування в інституційні  заклади.

 

Щодо переміщення дітей, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та сімей з дітьми.

З початку повномасштабної війни Прикарпаття стало надійним тилом та опорою для переселенців. На територію Івано-Франківської області з інших областей, що знаходяться в епіцентрі активних воєнних дій, перемістилась 577 дитини із закладів цілодобового перебування (діти, які опинились у складних життєвих обставинах, серед яких і діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування). Впродовж 2022-2024 років із зазначених закладів  вибуло 511 вихованців  (переїхали в іншу область, виїхали за кордон, повернулись до місця постійного проживання, повернуті в біологічні сім’ї, влаштовані в сім’ї опікунів, прийомні сім’ї, в сім’ї усиновлювачів, продовжили навчання у ліцеях області).

На даний час проживає  66 дітей (23 –  у 2-ох закладах області (Залуччя – 21; Ворохта – 2; 13 дітей, вихованців ЦСПРД створеного БФ «Пілігрим»           м. Маріупіль Донецької обл., у житловому приміщенні, що є власністю БФ       (с. Микуличин Яремчанської ТГ); 30 – Оріхівський ЦСПРД Запорізької обл.). 

 

Із законними представниками (опікунами та піклувальниками, прийомними батьками та батьками-вихователями) перемістились на територію нашого регіону 398 дитини-сироти та дитини, позбавлені батьківського піклування.   з інших областей, що знаходяться у зоні бойових дій.   

Впродовж 2022-2024 років з області перемістились 211 дітей даної категорії.   

На сьогодні в області проживають 187 дітей, а саме в :

сім’ях опікунів/піклувальників (39 сімְей) – 54 дитини;

прийомних сім`ях (5 сімей) – 7 дітей;

дитячих будинках сімейного типу (15 ДБСТ) – 118 вихованців, а також 3 підопічних та 5 рідних дітей. 

 

Сімְ’ї та діти зареєстровані як внутрішньо переміщені особи, одержують допомогу. 

Службами у справах дітей області налагоджена співпраця із благодійними та громадськими організаціями щодо підтримки зазначених вище категорій сімей. Благодійниками здійснювалось відшкодування оренди житла для ДБСТ; зазначені сім’ї отримали планшети, побутову техніку, за потреби  надавались продукти харчування, засоби індивідуальної гігієни, миючі засоби, посуд, постільні набори.

В поточному році Фундація Олени Зеленської надала допомогу 14 ДБСТ-ВПО на суму  1 500 245,79 гривень.

Вихованці 15 ДБСТ (74 дитини) відпочивали в Буковель-Артек (вартість путівок становив 1 733 480,00 гривень).

 

Впродовж 2022–2023 років кошти з державного бюджету згідно постанови КМУ від 26.05.2021 № 615 «Деякі питання забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа житлом та підтримки малих групових будинків» із змінами і доповненнями, визначено механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі – субвенція) не виділялись.

Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2024  № 1055 внесено зміни, щодо спрямування у 2024 році субвенції на  придбання житла у прийнятих в експлуатацію житлових будинках для дитячих будинків сімейного типу, які потребують забезпечення житлом у безпечних регіонах, що тимчасово переміщені (евакуйовані) в межах України; та тимчасово переміщені (евакуйовані) за межі України і планують повертатися в Україну. 

 

Обласною державною (військовою) адміністрацією здійснено розгляд  пропозицій, поданих місцевими радами, щодо розподілу обсягу субвенції між місцевими бюджетами та спрямовано кошти субвенції  на придбання житла у прийнятих в експлуатацію житлових будинків для 6-ти дитячих будинків сімейного типу, на загальну суму  35 836 628,00  (тридцять п’ять мільйонів вісімсот тридцять шість тисяч шістсот двадцять вісім) гривень, зокрема в: Івано-Франківській (2 ЖБ), Галицькій (1 ЖБ), Тисменицькій (1 ЖБ), Коломийській (1 ЖБ) міських та Більшівцівській (1 ЖБ) селищній територіальних громадах.

Зазначені житлові об’єкти планується придбати до середини грудня 2024 року. Оскільки кошти субвенції не перехідні на наступний фінансовий рік.

Зараз місцевими громадами здійснюються заходи щодо прийняття рішень для подальшого оформлення відповідних документів на зазначені житлові приміщення.

 

 Додатково інформуємо, що 5-ом  ДБСТ-ВПО  уже надано житло, а саме:

 

Фундація Олени Зеленської   –   2 ДБСТ  у Галицькій та Лисецькій ТГ;

фонд Каті Осадчої  –   придбав  1 ЖБ для ДБСТ  у Галицькій ТГ;

SOS «Містечка України»  –  придбали ЖБ на території Городенківської ТГ;

Коломийська МТГ надала облаштоване та обладнане житлове приміщення;

Бурштинською ТГ надано реконструйоване та облаштоване  приміщення (колишня початкова школа).

 

Для здійснення соціального захисту дітей, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, сімей з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей з обмеженням життєдіяльності та їх сім’ям виконавчим комітетам місцевих рад необхідно забезпечити

своєчасність встановлення правового статусу дітям, які залишилися без батьківського піклування;

першочергове влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України (усиновлення, опіка та піклування, прийомна сім’я та дитячий будинок сімейного типу);

надання  доступних якісних соціальних послуг для дітей, сімей з дітьми, в тому числі внутрішньо переміщених, у територіальних громадах;

проведення профілактичних заходів щодо попередження та недопущення соціального сирітства; здійснення соціального супроводу сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах;

організацію функціонування послуги патронату над дитиною, що надаватиметься сім’єю патронатного вихователя;

надання можливості дітям, сім’ям з дітьми отримувати оплачувані соціальні послуги у закладах області за відсутності такої спроможності у  територіальних громадах.

А також, при формуванні місцевих бюджетів на 2025 рік необхідно передбачити кошти:

– на покращення житлових умов дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа;

– для співфінансування надання соціальних послуг вразливим категоріям населення територіальних громад, які направлятимуться в заклади соціальної  підтримки дітей та сімей області. 

 

Питання захисту прав та інтересів дітей, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштування їх до сімейних форм виховання, стану дотримання їх прав на життя, охорону здоров’я, освіту, забезпечення житлом знаходяться на контролі в службі у справах дітей обласної державної адміністрації.

 

В. о. начальника служби 

у справах дітей облдержадміністрації Марія  ЄВЧУК

Станом на 18.11.2024
Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]