Стенограма пленарного засідання (01.11.2024)


С Т Е Н О Г Р А М А
ПОЗАЧЕРГОВОЇ ТРИДЦЯТЬ П’ЯТОЇ СЕСІЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

ВОСЬМОГО ДЕМОКРАТИЧНОГО СКЛИКАННЯ
від 01.11.2024 р.

 

В.Гладій. Шановні депутати, запрошені, шановні краяни!

Відповідно до Конституції України, статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, а також реагуючи на звернення голови обласної державної адміністрації – начальника обласної військової адміністрації Світлани Онищук, сьогодні скликано позачергову тридцять п’яту сесію обласної ради.

До обласної ради восьмого демократичного скликання обрано 84 депутати.

За результатами письмової реєстрації в сесійній залі присутні 55 депутатів, відсутні 29, з них: 3 – у відрядженні, 3 – на лікарняному, 3 – у відпустці, з інших поважних причин – 6, з невідомих причин відсутні 14 депутатів.

Відповідно до пункту 11.3 статті 11 Регламенту обласної ради депутати повинні зареєструватися за допомогою електронної системи. Прошу увімкнути електронну систему, а депутатів прошу зареєструватися.

Згідно з електронною реєстрацією у залі вже присутні 62 депутати.

Відповідно до статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та пункту 5.2. Регламенту обласної ради наша сесія є правомочною і оголошується відкритою.

(Звучить Гімн України).

(Звучить молитва).

Шановні депутати!

У роботі сесії бере участь голова обласної державної адміністрації – начальник обласної військової адміністрації Онищук Світлана Василівна, а також представники правоохоронних органів.

Інформую, що обласне телебачення “Галичина” вже традиційно в умовах воєнного часу не здійснює пряму трансляцію сьогоднішнього пленарного засідання, однак усі бажаючі матимуть змогу переглянути хід сесії у запису.

Водночас вчергове прошу присутніх у сесійній залі до завершення сесії не поширювати у соціальних мережах інформацію про нашу роботу.

А зараз, колеги, прошу хвилиною мовчання вшанувати пам’ять захисників і захисниць, полеглих під час виконання бойових завдань із захисту державного суверенітету та
територіальної цілісності України, а також мирних громадян, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

(Хвилина мовчання).

Шановне товариство!

Сьогодні ми відзначаємо 106-ту річницю Західноукраїнської Народної Республіки.

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року Українською національною радою силами Українських січових стрільців у Львові розпочалося повстання, метою якого було встановлення української влади на західноукраїнських землях, і яке увійшло в історію під назвою “Листопадовий чин”, внаслідок чого було проголошено Західноукраїнську Народну Республіку.

Листопадовий зрив називають проривом у свідомості, адже саме тоді, за твердженням істориків, українці зрозуміли, що існування незалежної української держави можливе.

Вільна Україна завжди була найвищою метою, за яку боролися і вмирали її найкращі сини і доньки.

Сьогодні нам знову доводиться відстоювати незалежність надзвичайно дорогою ціною. Тому пам’ятаймо про цю дату.

У першу неділю листопада в Україні, згідно з Указом Президента України від 13 квітня 1999 року, відзначають День працівника соціальної сфери.

Встановлення цього професійного свята – це справедлива пошана суспільства за щоденну, не завжди помітну, але таку потрібну справу – розв’язання соціальних проблем населення.

В Україні соціальна сфера представлена широким спектром державних, комунальних, громадських, комерційних установ, організацій, об’єднань. Саме їх працівники щодня опікуються тим, аби малозахищені верстви населення, а це громадяни похилого віку, особи з інвалідністю, багатодітні родини, батьки-одинаки та всі, хто опинився в складній життєвій ситуації, а сьогодні це військовослужбовці, ветерани, їхні сім’ї, родини, отримали необхідну соціальну увагу і допомогу.

Шановні працівники соціальної сфери! У переддень вашого свята прийміть наші вітання. Міцного здоров’я і терпіння! Нехай те добро, яке ви робите, повертається до вас сторицею.

Привітаймо всіх працівників соціальної сфери, колеги.

(Оплески в залі).

Принагідно, шановні колеги, хочу сказати, що сьогодні о 12 год. в залі обласної філармонії відбудуться урочистості щодо вшанування працівників соціальної сфери. Хто має бажання і можливість, можете після завершення сесії прийняти участь.

Колеги, сьогодні день народження у нашої колеги – депутатки обласної ради Аріни Володимирівни Сивак. Вітаємо і Вас, пані Аріно!

(Оплески в залі).

На жаль, її немає, вітаємо заочно.

Шановні колеги!

Відповідно до пункту 8.19. статті 8 “Порядок проведення сесій” нашого Регламенту
обласної ради: “На позачергових сесіях не діють норми пункту 12.1. Регламенту щодо відведення після відкриття сесії перед затвердженням порядку денного до 15 хвилин для стислих
(до 3 хвилин) виступів і заяв уповноважених представників депутатських фракцій з внесенням пропозицій, повідомлень без прийняття за ними рішень…”, тому оголошувати їх я не буду.

І не діють норми пункту 12.4. Регламенту щодо подання головою обласної адміністрації, постійними або тимчасовими комісіями, фракціями, групами або окремими депутатами пропозицій до порядку денного сесії.

Шановні колеги! Порядок денний позачергової сесії пропонує ініціатор скликання позачергової сесії. У нашому випадку – це голова обласної державної адміністрації – начальниця обласної військової адміністрації.

Тому, виходячи з цього, колеги-депутати, є пропозиція наданий вам порядок денний позачергової тридцять п’ятої сесії обласної ради взяти за основу та затвердити в цілому.

Прошу голосувати.

За – 62, не голосував – 1, всього в залі – 63: рішення прийнято.

Розглядається питання “Про підтримку Плану перемоги, представленого Президентом України Володимиром Зеленським”.

Проект рішення – в окремій брошурі.

Доповідає Онищук Світлана Василівна – голова обласної державної адміністрації –
начальниця обласної військової адміністрації.

Прошу.

С.Онищук. Слава Україні! Шановний Василю Івановичу, Миколо Васильовичу, депутати, всі присутні, дорогі прикарпатці!

Усе, що сьогодні найбільше потрібно кожному українцю, – наблизити справедливий та чесний мир в Україні. Ні на мить росія не припиняє обстрілювати мирні міста, села, тероризувати населення, щоб змусити нас віддати українську землю.

Майже тисячу днів наші титани на фронті докладають усіх зусиль, щоб стримувати ворога, тож маємо максимально підсилити наші позиції на полі бою, об’єднатись та згуртуватись, а також заручитись ще потужнішою підтримкою міжнародних партнерів. Бо в цій війні ми виборюємо вільне майбутнє не лише для українського народу, а відстоюємо одвічні цінності усього цивілізованого світу.

Минулого тижня під час розширеного засідання президії Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України Володимир Зеленський представив План перемоги – результат роботи великої команди та міжнародних партнерів – для керівників областей, голів територіальних громад та депутатів різних рівнів з усієї України. Він складається з 5 кроків, які ми повинні реалізувати в єдності, бо вся країна сьогодні об’єднана задля спільної мети, заради неї борються наші захисники та захисниці на передових позиціях, заради неї працює кожен з нас. Загалом є 5 пунктів: геополітичний, два військові, економічний та безпековий.

Перший пункт: запрошення України в НАТО – це стане фундаментальним для миру і
свідченням для російського диктатора, що його геополітичні розрахунки програшні.

Другий пункт: оборона, а саме – зміцнення нашої обороноспроможності. Він також
базується на допомозі партнерів, зокрема в комплектуванні бригад резерву для Збройних Сил України, посиленні ППО, спільному з партнерами збитті російських ракет і дронів, інвестицій в українське оборонне виробництво, знятті обмежень на застосування далекобійної зброї, наданні відповідних далекобійних можливостей із супутникових даних та інформації від розвідок у реальному часі.

Третій пункт: стримування. Україна пропонує розмістити на своїй території комплексний неядерний стратегічний пакет стримування, який буде достатнім для захисту України від будь-якої воєнної загрози з боку росії.

Четвертий пункт: стратегічний економічний потенціал. Україна пропонує стратегічним партнерам укласти спеціальну угоду щодо спільного захисту наявних в Україні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання відповідного економічного потенціалу.

П’ятий  пункт: безпековий, який стосується післявоєнного часу, та передбачає реалізацію низки заходів спільно із західними  партнерами.

Уже пророблено велику роботу, роботу потужною командою Президента України щодо об’єднання світу задля підсилення України.

До реалізації Плану перемоги маємо долучитись усі ми, згуртовано, адже нас усіх об’єднує спільна мета – це наша перемога.

Закликаю всіх депутатів проголосувати за звернення до іноземних регіонів – партнерів та міст-побратимів про підтримку Плану перемоги України перед своїми національними урядами.

Об’єднаніші – ми сильніші!

Слава Україні!

Голоси із залу. Героям слава!

В.Гладій. Шановні колеги! Чи є запитання до Світлани Василівни? Немає?

Голоси із залу. (Без мікрофона).

В.Гладій. Дякую. Прошу сідати.

Чи є, колеги, бажаючі виступити в обговоренні даного питання? Є. Прошу записатись.

Пропозиції будуть пізніше. Ми проголосуємо за основу, а тоді будуть пропозиції, а зараз – обговорення.

Дебенко Ігор Богданович, прошу.

І.Дебенко. Я помилився, Василь Іванович, вибачайте.

В.Гладій. Дякую.

Виноградник Тарас Теофілович.

Т.Виноградник. Дякую. Шановні колеги! Представлене звернення до адресатів потрібне, воно покаже нашу єдність, саме заперечуючи те, що розповсюджують вороги нашої держави, вороги незалежності, що відбуваються певні зміни в суспільстві, і тому наше звернення буде адресовано всім гілкам влади, а перш за все – жителям Івано-Франківської області.

Хотів би звернути вашу увагу на наступне. Може воно вплине на щось.

Стосовно тексту звернення. На жаль, воно повністю копійовано і прийнято вже всіма… сімома, вісьмома радами, і тут, на жаль, відсутня інтелектуальна власність нашої обласної ради.

Друге, щодо інформування Президента. Ви самі знаєте, що Президент 16 жовтня
поінформував найвищий орган законодавчої гілки влади в Україні, і депутати його підтримали. Але, мабуть, таким чином, своїм рішенням ми підтримаємо, ми поінформуємо, що ми єдині в помислі перемогти.

Третє, щодо Закону України “Про оборону”. В жодній статті не вказано, що органи місцевого самоврядування приймають рішення щодо оборони.

Четверте, щодо міжнародної діяльності. Згідно статті 106 Конституції учасниками міжнародної діяльності визначений тільки Президент держави і органи, які він утворює для здійснення цієї діяльності. Ми можемо апелювати до Європейської хартії, але на жаль… яку ми ратифікували, але, на жаль, не внесли зміни до Закону “Про місцеве самоврядування”.

Шановні колеги! Я вважаю, що це буде політико-правове рішення, недивлячись на ті
певні кризисні або в тексті зауваження, або щодо правової політики, це буде політико-правове рішення, яке покаже нашу єдність перед ворогами, наше звернення до наших партнерів, що місцеві ради, органи місцевого самоврядування не є осторонь, а також підтримують повністю центральні органи влади у тих діях, які вони здійснюють для досягнення перемоги.

В.Гладій. Дякую. Колеги, декілька слів перед тим, як ми перейдемо до голосування.

Нагадую, що сесія є позачерговою, і проект рішення внесений головою обласної державної адміністрації.

Проект рішення, який ми розглядаємо, – це про українську перемогу у війні з російським агресором. Ми це з вами добре розуміємо. Головна умова нашої перемоги… погоджуюсь зі Світланою Василівною і з Тарасом Теофіловичем, – це єдність українського суспільства, в першу чергу, військових, тому що тільки завдяки їм ми є як держава, ми є як нація, та іншої частини суспільства, яка робить все можливе для фронту. Перемогти у війні можемо тільки разом: або на фронті, або для фронту.

Українська перемога має ще одну важливу умову – це допомога наших міжнародних
партнерів. Тому всі владні інституції: Глава держави, уряд, Верховна Рада України, політичні партії, інші державні інституції спілкуються зі своїми візаві, колегами з інших країн щодо підтримки України.

Наше звернення – це прохання до міжнародних партнерів: три воєводства Республіки Польща, три повіти Румунії, край Чеської Республіки, провінції Канади та Японії (саме з ними у нас підписані угоди про співпрацю) щодо їхнього клопотання перед своїми національними урядами про підтримку Плану перемоги. Фактично – це наша дипломатична допомога для формування суспільної думки в цих країнах щодо необхідності їхнього сприяння для перемоги України, встановлення справедливого і сталого миру.

Шановні колеги! Ми з вами є представниками різних політичних сил: в Івано-Франківській обласній раді є 6 депутатських фракцій. В більшості з нас, я впевнений, як і в українському суспільстві, багато запитань до зовнішньої та внутрішньої політики чинного владного режиму. Тільки у восьмому демократичному скликанні ми з вами схвалили десятки звернень до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо тих чи інших питань суспільного життя. І я впевнений, що на наступних сесіях обласної ради у нас будуть звернення. Але дане питання порядку денного, як ми правильно розпочинали, – це про нашу єдність, це про нашу консолідацію зусиль. І підтвердити ми це можемо тільки єдиним – голосуванням.

Тому є пропозиція перейти до голосування.

Даний проект рішення ставлю на голосування за основу. Прошу визначатись.

За – 63: рішення прийнято.

Колеги, хто має зауваження і пропозиції до проекту рішення? Прошу записатись.

Слободян Любомир Ярославович, прошу.

Л.Слободян – депутатська фракція “Батьківщина”. Слава Україні! Повністю підтримую всіх спікерів, які виступили до цього. Звичайно, це номер один – це консолідація всього українського суспільства і об’єднання навколо себе всього демократичного цивілізованого світу в боротьбі з агресором.

Оскільки одним з основних пунктів – це промоція нашого звернення до усіх цивілізованих демократичних країн світу, а зокрема наші партнери – це з провінції Канади і провінції Японії, то є пропозиція на розгляд, що стосується преамбули, абзац другий, речення друге, де вказано “це план перемоги для України, план надійної стабільності для інших країн Європи”, на мою думку, з точки зору дипломатичної коректності і коректності партнерської, слід вказати з
редакцією “це план перемоги для України, надійної стабільності країн Європи та усіх країн демократичного цивілізованого світу”, оскільки ми будемо надсилати це нашим партнерам в Канаді і в Японії, і не вказуємо про світ, вказуємо тільки Європу. Дякую.

В.Гладій. Зрозуміло. Кукурудз Ростислав Степанович, прошу. Будемо зараз голосувати.

Р.Кукурудз. Дякую. Шановні колеги! Презентуючи План перемоги у Верховній Раді України, Президент України Володимир Зеленський назвав декілька важливих передумов для його реалізації. В першу чергу, це дійсно парламентську дипломатію, активну роль парламенту у забезпеченні міжнародної підтримки України. Друге, безумовно, єдність, усвідомлення того, що ворог насправді не серед українців, що ворог – це російський агресор. Третє, дуже важливо, як на мій погляд, безальтернативність демократії для України, яка бореться з агресивною диктатурою, а ефективне демократичне суспільство насправді потребує відновлення довіри між владою і суспільством.

Наше сьогоднішнє звернення ми адресуємо органам місцевого самоврядування тих країн, які є нашими партнерами в боротьбі з агресором.

Підтримую ідею такого звернення, бо вважаю, що це дозволить, насправді, знайти так потрібну нам єдність і підтримку в громадянському суспільстві за межами держави. Одночасно адресатами такого звернення є Президент України, Верховна Рада, тому я хотів би запропонувати доповнити останнім абзацом нашого звернення… хотів би запропонувати доповнити останній абзац нашого звернення і викласти його в такій редакції: “Звертаючись до Президента України та Верховної Ради України, закликаємо реалізувати внутрішній план дій нашої держави, який передбачав би: перше, переведення економіки в режим воєнного стану; друге, посилення власного виробництва зброї; третє, посилення санкцій проти РФ, синхронізацію українських санкцій з партнерами; четверте, відновлення довіри між суспільством і владою шляхом боротьби з корупцією і підтриманням свободи слова; п’яте, забезпечення вступу до НАТО шляхом проведення необхідних реформ і перемовин з союзниками щодо отримання запрошення до членства в НАТО”.

Дякую. Прошу підтримати.

В.Гладій. Дякую. Шановні колеги! Пропозиції дві: перша пропозиція від Любомира Ярославовича Слободяна – “та інших країн цивілізованого світу”. Зрозуміли: доповнити речення там, де “європейських країн”.

Ставлю дану пропозицію на голосування. Прошу визначатись.

За – 63: рішення прийнято.

І друга пропозиція Ростислава Степановича, він її озвучив: додатковий абзац до тексту звернення. Прошу визначатись.

За – 27, проти – 1, утримався – 1, не голосували – 34: рішення не прийнято.

Є пропозиція у Світлани Василівни. Прошу.

С.Онищук. Шановні колеги! Ми звертаємось до наших міжнародних партнерів, які є з нами солідарні, які підтримують нас в цьому протистоянні. Власне суть цього звернення полягає в заклику до міжнародних партнерів підтримати зусилля України в припиненні війни, зупинити агресора і нам усім досягти справедливого миру. Я знаю, що нещодавно була зустріч Президента України в Сполучених Штатах Америки з Національною асоціацією губернаторів країни, і переконана, що звернення саме до цієї інституції підсилить наше звернення Івано-Франківської обласної ради. Тому прошу внести таку пропозицію. Дякую.

В.Гладій. Додаткова інституція в адресатах. Прошу визначатись, колеги. Прошу голосувати за пропозицію.

За – 61, не голосували – 2: рішення прийнято.

Колеги, інших пропозицій немає. Даний проект рішення я ставлю на голосування в
цілому. Прошу визначатись.

За – 63: рішення прийнято.

Шановні колеги! Порядок денний позачергової тридцять п’ятої сесії обласної ради вичерпаний.

Оголошую сесію закритою.

(Звучить Гімн України).

Перший заступник
голови обласної ради                                                                                Василь ГЛАДІЙ

 

 

Консультант                                                                                              Галина Кубік

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]