Про звернення обласної ради щодо необґрунтованого зменшення розміру освітньої субвенції на оплату праці педагогічних працівників


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання

(Шоста сесія)

РІШЕННЯ

від 23.04.2021. № 120-6/2021
м. Івано-Франківськ

 

Про звернення обласної ради
щодо необґрунтованого зменшення
розміру освітньої субвенції на оплату
праці педагогічних працівників

 

Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” обласна рада

вирішила:

  1. Схвалити звернення обласної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України щодо необґрунтованого зменшення розміру освітньої субвенції на оплату праці педагогічних працівників (додається).
  2. Рішення надіслати Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, Міністерству освіти і науки України.
  3. Текст звернення оприлюднити на вебсайті обласної ради та в інших засобах масової інформації.
  4. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань освіти, науки, спорту та молодіжної політики (Б. Томенчук).

 

Голова обласної ради                                                                   Олександр Сич


Додаток
до рішення обласної ради
від 23.04.2021. № 120-6/2021

Верховна Рада України 

Кабінет Міністрів України 

Міністерство освіти
і науки України

 

ЗВЕРНЕННЯ

 

Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, занепокоєні ситуацією, яка склалася з незабезпеченістю видатками на оплату праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти територіальних громад Івано-Франківської області.

З метою забезпечення об’єктивного розподілу коштів освітньої субвенції між місцевими бюджетами, відповідно до статті 78 Закону України “Про освіту”, підпункту 2 статті 103 Бюджетного кодексу України вважаємо за необхідне внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 17.03.2021 р. № 209 “Про внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами” та від 23.03.2011 р. № 373 “Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування”.

Формула розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами враховує такі показники: чисельність населення, співвідношення сільського та міського населення, щільність населення, щільність учнів та інше. Водночас виникає застереження, що чисельність населення кожної територіальної громади розраховується на основі перепису населення України від грудня 2001 року. Однак, у зв’язку з економічними, соціальними, демографічними змінами, за останні 20 років значно скоротилася кількість населення України.

З огляду на зазначене, існує висока ймовірність, що територіальні громади з декларованою кількістю населення понад 40 тисяч фактично мають значно нижчі показники, що впливає також на інші складові формули. Таким чином для територіальних громад  типу І і типу ІІ розрахункова наповнюваність класів згідно із запропонованими таблицями є завищеною. Внаслідок цього розрахункова сума освітньої субвенції для територіальних громад Івано-Франківської області занижена. Очікувані борги із заробітної плати педагогічним працівникам області становлять понад 200 мільйонів гривень, а кількість ставок педагогічних працівників відповідно до запропонованої розрахункової наповнюваності класів має скоротитися уже з наступного навчального 2021/2022 року на декілька сотень по області.

Це спричинить необхідність тотальної оптимізації закладів освіти шляхом пониження їх ступеня або повного закриття, хоча стаття 12 Закону України “Про повну загальну середню освіту” зазначає, що кількість учнів у класі (наповнюваність класу) державного, комунального закладу освіти не може становити менше 5 учнів. Тобто клас з 5 учнями має право на існування відповідно до норм Закону. Натомість, для довезення учнів у сусідні громади виникає необхідність в оперативному придбанні шкільних автобусів (іноді по декілька на один старостинський округ). На сьогодні місцеві ради не мають можливості забезпечити цю потребу.

Крім того, відповідно до частини 7 статті 24 Закону України “Про повну загальну середню освіту”, який набрав чинності 1 січня 2021 року, у формульному розрахунку освітньої субвенції не враховано кількість педагогічних ставок для роботи з дітьми за індивідуальною формою навчання за станом здоров’я та кількість ставок вихователів груп подовженого дня, що також має оплачуватися за рахунок коштів освітньої субвенції.

Діючий формульний розрахунок освітньої субвенції частково перекладає гарантії держави щодо здобуття повної загальної середньої освіти на органи місцевого самоврядування. Це змушує органи місцевого самоврядування приймати неправомірні рішення, зокрема зменшувати надбавки за престижність педагогічної праці до мінімальних показників 5-10%. Слід зауважити, що стаття 61 Закону України “Про освіту” передбачає, що посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат. Проте ця норма Закону не виконується, натомість постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 р. № 373 з метою підвищення престижності праці педагогічних працівників передбачено надбавки в розмірі до 30%. Зниження надбавки позбавляє законного права педагогічних працівників отримувати гідну оплату праці.

Враховуючи зазначене, Івано-Франківська обласна рада як найвищий представницький орган місцевого самоврядування Прикарпаття в межах повноважень, визначених Конституцією і законами України, враховуючи потреби педагогічних працівників, закликає:

  1. Здійснити перерахунок освітньої субвенції для територіальних громад Івано-Франківської області згідно з вимогами статті 78 Закону України “Про освіту”, статті 103-2 Бюджетного кодексу України і формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року № 1088, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 114 “Про внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами”, виходячи з реальної наповнюваності класів.
  2. До 1 червня 2021 року внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року № 1088 “Про затвердження формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами”, зокрема коефіцієнт розрахункової наповнюваності класів територіальних громад привести до рівня 2020 року, при цьому вилучивши поділ громад на групи; врахувати коефіцієнти педагогічних ставок для роботи з дітьми за індивідуальною формою навчання, за станом здоров’я і коефіцієнти для вихователів груп продовженого дня.

Привести формулу розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами у відповідність до Законів України “Про освіту” та “Про повну загальну середню освіту” в частині оплати працівникам непедагогічних посад.

  1. Внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 р. № 373 “Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування” в частині встановлення надбавки за престижність у фіксованому розмірі – 30 відсотків замість норми про її встановлення від 5 до 30 відсотків.

 

Прийнято на шостій сесії
Івано-Франківської обласної ради
восьмого демократичного скликання
23 квітня 2021 року

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]