Про звернення обласної ради щодо сприяння Уповноваженому із захисту державної мови у здійсненні контролю за виконанням Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання
(Друга сесія)

РІШЕННЯ

 

від 23.12.2020. № 14-2/2020
м. Івано-Франківськ

 

 

Про звернення обласної ради
щодо сприяння Уповноваженому із
захисту державної мови у здійсненні
контролю за виконанням Закону України
“Про забезпечення функціонування
української мови як державної”

 

 

Відповідно до статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, беручи до уваги ініціативу депутатських фракцій Всеукраїнського об’єднання “Свобода”, політичної партії “Європейська Солідарність”, політичної партії “За Майбутнє”, “Батьківщина”, політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Платформа Громад”, “Слуга Народу” в обласній раді і рекомендації постійної комісії обласної ради з питань культури, духовності та інформаційної політики, обласна рада

вирішила:

  1. Схвалити звернення обласної ради до Президента України В. Зеленського, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, міських, селищних, сільських голів територіальних громад, голів районних рад, голів обласної та районних державних адміністрацій Івано-Франківської області щодо сприяння Уповноваженому із захисту державної мови у здійсненні контролю за неухильним виконанням Закону України від 25 квітня 2019 року № 2704-VIII “Про забезпечення функціонування української мови як державної” (додається).
  2. Рішення надіслати Президенту України В. Зеленському, Кабінету Міністрів України, Верховній Раді України, народним депутатам України від Івано-Франківської області, обласним радам, міським, селищним, сільським головам територіальних громад, головам районних рад, головам обласної та районних державних адміністрацій Івано-Франківської області.
  3. Звернення розмістити на вебсайті обласної ради та оприлюднити в засобах масової інформації області.
  4. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань культури, духовності та інформаційної політики (М. Гринечко).

 

 

Голова обласної ради                                                                          Олександр Сич


Додаток
до рішення обласної ради
від 23.12.2020. № 14-2/2020

 

 

Президенту України
В. Зеленському 

Верховній Раді України

Кабінету Міністрів України 

Міським, селищним,
сільським головам територіальних громад,
головам районних рад,
головам обласної та районних
державних адміністрацій
Івано-Франківської області

 

ЗВЕРНЕННЯ

Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, звертаємось до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, міських, селищних, сільських голів територіальних громад, голів районних рад, голів обласної та районних державних адміністрацій Івано-Франківської області із  закликом сприяти Уповноваженому із захисту державної мови у здійсненні контролю за неухильним виконанням Закону України від 25 квітня 2019 року № 2704-VIII “Про забезпечення функціонування української мови як державної” відповідно до власних повноважень.

Враховуючи звернення Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя від 5 листопада 2020 року до органів місцевого самоврядування щодо неухильного виконання мовного законодавства, звертаємо увагу посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що відповідно до статті 1 зазначеного Закону “державний статус української мови є невіддільним елементом конституційного ладу України як унітарної держави” і “передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя”.

Закон про державну мову є підсумком багаторічних прагнень українців захистити власну мову у власній державі, важливим інструментом забезпечення державної єдності та національної безпеки України. Його втілення, як свідчать дані соціології, відповідає сподіванням переважної більшості громадян України в усіх регіонах України.

Забезпечення неухильного виконання Закону про мову в усіх сферах суспільного життя, у тому числі в сфері послуг, на яку з 16 січня 2021 року поширюється дія Закону, належна реакція на факти порушення прав українців на отримання інформації та послуг українською мовою є прямим обов’язком держави.

Застерігаємо Верховну Раду України від можливого включення до порядку денного та розгляду законопроєкту № 4528, який суперечить функціонуванню української мови як державної.

Зауважимо, що у липні 2020 року лише громадський спротив і масові акції протесту, в яких безпосередню участь приймали і сотні прикарпатців, завадили спробі парламентської монобільшості прийняти законопроєкт про скасування української мови як обов’язкової у сфері національної освіти.

Сьогодні ж, одразу 28 народних депутатів від депутатської фракції Політичної Партії “Слуга народу” зареєстрували законопроєкт № 4528, що передбачає скасування обов’язкової норми про штрафи для сфери послуг, якщо вона не вважатиме за потрібне перейти на державну мову. Прийняття цього законопроєкту свідчитиме про єдине: “п’ята колона” в Україні не лише нікуди не зникла – вона пішла в рішучий бій з єдиною метою: за будь-яку ціну “відкотити” мовну реформу, догодити російському агресору та штучно спровокувати черговий конфлікт в середині суспільства в умовах стрімкої економічної кризи.

Звертаємося до Кабінету Міністрів України, відповідно до статті 5 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, з вимогою затвердити Державну програму сприяння опануванню державної мови та забезпечити діяльність мережі курсів з вивчення української мови, розробку і поширення необхідної термінологічної бази, наукової та освітньої літератури, дієві заходи з поширення використання української мови в Україні та за її межами.

Івано-Франківщина завжди демонструвала чітку громадянську позицію в питаннях захисту та забезпечення належного функціонування української мови як державної.

Українська мова – це не просто засіб спілкування, а потужний націєтворчий чинник. Утвердження і захист української мови є справою кожного відповідального громадянина та всього українського народу. Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, зробимо все передбачене наданими повноваженнями, щоб забезпечити належне і безумовне функціонування української мови та закликаємо місцеві ради підтримати цю державотворчу позицію.

 

 

Прийнято на другій сесії
Івано-Франківської обласної ради
восьмого демократичного скликання
23 грудня 2020 року

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]