Про звернення обласної ради щодо внесення змін до бюджетного законодавства в частині розподілу екологічного податку  


УКРАЇНА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Восьме демократичне скликання

(Одинадцята сесія)

РІШЕННЯ

 

від 24.12.2021. № 349-11/2021
м. Івано-Франківськ

 

Про звернення обласної ради
щодо внесення змін до бюджетного
законодавства в частині розподілу
екологічного податку

 

 

Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», обласна рада

вирішила:

  1. Схвалити звернення обласної ради до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до бюджетного законодавства в частині розподілу екологічного податку (додається).
  2. Рішення надіслати Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України.
  3. Текст звернення оприлюднити на вебсайті обласної ради та в інших засобах масової інформації.
  4. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника голови обласної ради В. Гладія і постійну комісію обласної ради з питань екології, раціонального природокористування та розвитку туризму (С. Басараб).

 

 

Голова обласної ради                                                                      Олександр Сич


Додаток
до рішення обласної ради
від 24.12.2021. № 349-11/2021

 

 

Верховна Рада України

Кабінет Міністрів України

ЗВЕРНЕННЯ

 

Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, висловлюємо глибоку стурбованість погіршенням стану фінансування природоохоронних заходів на території області внаслідок зміни порядку розподілу екологічного податку та суттєвого зменшення обсягу надходжень до фондів охорони навколишнього природного середовища у складі місцевих бюджетів.

Екологічна ситуація на Прикарпатті формувалася тривалий період за рахунок використання ресурсо- та енергоємних технологій, збільшення яких призвело до забруднення атмосферного повітря, водних та земельних ресурсів, накопичення промислових та твердих побутових відходів.

Зазначаємо, що значна кількість екологічних проблем в області має державний характер і потребує відповідного фінансування з державного бюджету, зокрема забруднені поверхневі водні об’єкти, об’єкти Калуського гірничопромислового району, виробнича діяльність ВП «Бурштинська ТЕС» АТ «ДТЕК Західенерго».

Так, в Івано-Франківській області за підтримки державного бюджету України розпочато реалізацію ряду природоохоронних заходів, а саме: будівництво та реконструкція очисних споруд та каналізаційних мереж на об’єктах комунальної власності, недопущення виникнення техногенно-екологічної катастрофи транскордонного характеру.

Проте, починаючи з 2018 року суттєво зменшився норматив розподілу надходжень від сплати екологічного податку до спеціального природоохоронного фонду у складі обласного бюджету з 55% до 30% та скерування різниці до загального фонду державного бюджету, у зв’язку з чим скоротилося фінансування природоохоронних заходів за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Крім того, ситуація загострюється через внесення змін до бюджетного законодавства в частині спрямування до загального фонду державного бюджету України в повному обсязі екологічного податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення.

Водночас кошти, що надходять до загального фонду державного бюджету, на виконання природоохоронних заходів не спрямовуються.

Така централізація розподілу екологічного податку є неефективною і невиправданою, оскільки не забезпечує покриття природоохоронних потреб області, унеможливлює реалізацію в повному обсязі програм і планів екологічного спрямування, здійснення природоохоронних і ресурсозберігаючих заходів та відповідно забезпечення екологічної безпеки регіону.

На території області більшістю територіальних громад не утворено місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища та не затверджено порядок використання коштів спеціальних фондів місцевих бюджетів, тому фінансування природоохоронних заходів на їх території за рахунок коштів місцевих бюджетів вкрай обмежене або повністю відсутнє.

Зважаючи на зазначене, з метою створення умов для реалізації регіональної екологічної політики в області ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, вважаємо, що для формування природоохоронних фондів необхідно не зменшення, а збільшення відсотка зарахування саме до обласних фондів та у зв’язку з цим просимо:

  1. Внести зміни до Бюджетного кодексу України, а саме:

– встановити нормативи розподілу коштів екологічного податку, в тому числі, що справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення: 20% – спеціальний фонд державного бюджету, 55% – спеціальний фонд обласного бюджету (обласний фонд охорони навколишнього природного середовища) та 25% – спеціальний фонд міських, селищних, сільських бюджетів (місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища);

– спрямувати кошти від сплати екологічного податку в спеціальний фонд державного бюджету України (відновити Державний фонд охорони навколишнього природного середовища).

  1. Внести до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» бюджетну програму «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення природоохоронних заходів на об’єктах комунальної власності».

 

Прийнято на одинадцятій сесії
Івано-Франківської обласної ради
восьмого демократичного скликання
24 грудня 2021 року

Звернення громадян
Розпорядник інформації
Івано-Франківська обласна рада (вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76004)
Кому
голові Івано-Франківської обласної ради О.Сичу
[contact-form-7 id="341" title="Контактна форма 1"]